reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Mrcha nestartuje.

JuraS. (215)|17.7.2013 07:47
Podobných témat je tu víc, ale co téma to jiné železo, jiné zkušenosti "montéra" a tak i jiné rady. Konečně mi došla domů kisna, dovezl jsem správný TPM modul a mohla začít montáž. Postupoval jsem se selským rozumem a mohu konstatovat, že jsem po nějakých 2 hodinách a desítkách volgárních, jadrných, českých slov dospěl do situace kdy jsem nezakrytovanou s kabely trčícími mohl poprvé spustit. Deska detekovala "šťávu", proběhla diodami kontrola (v manuálu se toho o kontrole popisuje tolik, že bych je za to nakopal do jejich asijských řití), cuklo ventilátory a nic.
Deska je zapojená širokým konektorem, procesor tím svým. Ventilátor na chladiči CPU je zapojen. Grafika je zapojeny, šťáva do ní jde oběma konektory.
Zdroj je původní z předchozího PC kde ještě včera běžel, grafika taky. Paměti jsou na svém místě. Z kisny jsem zapojil jen přední USB, power led, power switch, reset switch. Teť dkyž to píšu si říkám, neměl jsem ten čudlík podržet místo zmáčknutí ? Nepředpokládám, že kisna má v háji hlavní čudlík. Bude to nějaká blbost ale mě včera došly nápady. Jak mi manželka v posteli připoměl tak jsem si nedal ani kafe jak jsem to chtěl mít hotové..no a kafe mi nakopává mozek. Overclock. Teď popíjím kafe proto ten nápad s tím delším stiskem...
Možná někdo z vás zná tu moji desku, nebo zná tu kisnu co mám a poradí...vše mám v podpisu. díky...
kevin00 (10238)|17.7.2013 08:11
1) Můžeš změnit název threadu ? Opravdu název hodný IT fóra a vypovídající o daném problému :rolleyes:
2) Jsou pod základní deskou namontovány distanční sloupky ?
3) Odpoj vše nepotřebné ke startu počítače (HDD, mechaniky, rozšiřující karty, apod), nech zapojen pouze jeden modul RAM ve slotu DIMM1, procesor s chladičem (chladič zapojen v konektoru CPUFAN1) a grafickou kartu. Vše musí být řádně připojeno k potřebnému napájení. Pokud ani nyní nepůjde sestava spustit, vyjmi modul RAM. Základní deska by jeho absenci měla dát najevo píoáním v určitém kódu.
JuraS. (215)|17.7.2013 08:21
Rád bych upravil název threadu, ale z prácve mi to nějak nejde. Leda doma až nakopnu počítač, nainstaliji ho, rozchodím všechno a pak možná když si vzpomenu. Můžeš to přejmanovat ty a nebo adminové klidně na "Nový počítač nestartuje."
2, ano, nejsem ........ jsou namontovány distanční sloupky, všechny co deska a kisna zvládne.
3, zkusím, díky...
johny__g (6387)|17.7.2013 08:24
A ten zdroj je teda jkaý, prozradíš? A vypiš sem i tu sestavu, podpisy se mění.
JuraS. (215)|17.7.2013 08:26
Ještě doplňující otázka, předpokládám, že odpojením nepotřebného myslíš např odpojení jen napájení z HDD, z DVD. Že tím nemyslíš abych odpojoval konektory z desky. K SATA se teď nedostanu protože je překryla grafika.
JuraS. (215)|17.7.2013 08:31
Máš pravdu, v podpisu jsem na zdroj zapoměl.. mám tento http://www.alza.cz/zdroj-chieftec-560w-d74380.htm

---------- Doplněno v 08:31 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 08:31 ----------

Máš pravdu, v podpisu jsem na zdroj zapoměl.. mám tento http://www.alza.cz/zdroj-chieftec-560w-d74380.htm
JuraS. (215)|17.7.2013 10:06
Trochu, ale fakt trochu "našikmo" pamě když se zacvvakly zámky vadit nemůže, že ne ?....jde o to, že chladič procáku je větší a bambusáci dali patici procesoru příliš blízko slotu na paměti tak, že ventilátor zasahuje trochu do 1 slotu paměti. Asi tak jako by kulka jen škrábla po lebezni...
VencaX (3686)|17.7.2013 10:24
[QUOTE=JuraS.;537356]Ještě doplňující otázka, předpokládám, že odpojením nepotřebného myslíš např odpojení jen napájení z HDD, z DVD. Že tím nemyslíš abych odpojoval konektory z desky. K SATA se teď nedostanu protože je překryla grafika.[/QUOTE]

Krom disků odpoj všechny RAM až na jeden modul.
robky (3195)|17.7.2013 10:39
[QUOTE=JuraS.;537354]
........ jsou namontovány distanční sloupky, všechny co deska a kisna zvládne.

[/QUOTE]

Case "zvládne" viac distančných skrutiek ako doska - nemáš tam náhodou nejaký naviac ?
kevin00 (10238)|17.7.2013 10:58
[QUOTE=JuraS.;537368]Trochu, ale fakt trochu "našikmo" pamě když se zacvvakly zámky vadit nemůže, že ne ?....jde o to, že chladič procáku je větší a bambusáci dali patici procesoru příliš blízko slotu na paměti tak, že ventilátor zasahuje trochu do 1 slotu paměti. Asi tak jako by kulka jen škrábla po lebezni...[/QUOTE]

Co kdyby jsi místo těch rádoby vtipných říkadel popsal situaci trochu realističtěji. Asi bude nejlepší, když to své sestavené dílo nafotíš a fotky uploaduješ na fórum.
JuraS. (215)|17.7.2013 13:32
Prostě chladič CPU a jeho ventilátor zasahují nad první pozici RAM. TZn, že pro nasazení chladiče a jeho ventilátoru museli ram z pozicí 1 a 2 jít ven a když jsem je nasazoval z5 tak jedničku jsem musel tak trochu škrtnout o chladič. Nešla prostě kolmo dolů pod úhlem 90 ale řekněme pod úhlem 85. Taky mě napadlo, už jsem to jednou zažil, že při obsazování všech 4 pozic pamětí jsem musel trochu laborovat ktará má obsadit jakou pozici. Tady u této sady jsem se touto úvahou včera nezabýval. Je možné že by i toto byl problém ? Taky mě napadlo, že deska je z druhé ruky a že např. mohl někdo v biosu natvrdo nastavit nějaké hodnoty kterým můj hw neodpovídá. Takže začnu dnes s tím, že resetnu bios a pak v druhém kroku odpojím co netřeba a zkusím co a jak...k tomu otázka..kdybych nezapojil konektory od desky..např. power switch..jak by reagovala deska ? Poznala by to začala by hlásit nějaký problém ? Například kdyby se někde ve skříni přeštípl drátek od hlavního čudlíku..? Fotky bych mohl dát, ale...dyď jsem psal, že pc je KO. takže až ho nakopnu, nainstaluju a rozchodím pak teprve můžu dávat fotky na net...v práci jsem před ntb kde mám debian cestou usb..a touto cestou nepřidám k emailu ani 1kb soubor natož fotku...
kevin00 (10238)|17.7.2013 14:08
Ten reset BIOSu proveď, tím nic určitě nezkazíš.
Co máš za chladič procesoru ? Nešel by ventilátor umístit na druhou stranu, aby nekolidoval s moduly RAM. Podle manuálu k základní desce musí být slot DIMM1 osazen, aby došlo k správnému spuštění systému.
Pokud by bylo nefunkční power tlačítko nešla by sestava pustit vůbec.
Ještě mě napadá jestli máš nahranou správnou verzi BIOSu:





Verzi procesoru najdeš napsanou na jeho IHS.
JuraS. (215)|17.7.2013 14:18
To co mám v podpisu to přesně mám...šroubky a keblíky jsem tam neuváděl ale vše důležité tam je s linkem přesně na tu věc...chladič se dá otočit...aby foukal do skříně, aby foukal dolů a nebo nahoru do skříně..tím by se ale roztáhl ještě víc a paměti by se vůbec nevlezly...jinak jsem vybíral podle rady co jsem dostal tady...arctic by se tam nevlezl vůbec..podle diskuzí na alze...

---------- Doplněno v 14:18 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 14:15 ----------

Jo a pro přesnou verzi se CPU se raději podívám na jeho krabičku..to abych ho sundával a nasazoval znovu chladič to by mi asi vytekly nervy...když by to bylo jen kvůli tomuhle...každopádně jsem zjišťoval kompatibilitu cpu a desky...rozumí si podle webu msi....
JuraS. (215)|17.7.2013 14:21
Upravil jsem podpis přesně na ten CPU a ne na celou jeho řadu..takže správně tenhle http://www.alza.cz/amd-phenom-ii-x4-955-d115465.htm

---------- Doplněno v 14:21 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 14:21 ----------

Upravil jsem podpis přesně na ten CPU a ne na celou jeho řadu..takže správně tenhle http://www.alza.cz/amd-phenom-ii-x4-955-d115465.htm
JuraS. (215)|17.7.2013 14:27
Co myslíš přesně tou větou "Pokud by bylo nefunkční power tlačítko nešla by sestava pustit vůbec." : myslíš tí, že když zapojím napájení a zapnu on/of na zdoji a zavrtí se venbtilátory a problikne řada diod jako TO zapnutí ?
kevin00 (10238)|17.7.2013 14:33
Power tlačítko je tlačítko, nikoliv vypínač. Takže pokud je po stisku aspoň nějaká reakce chyba power tlačítka je nepravděpodobná.
JuraS, máš tu rad víc jak dost, od čeho se odrazit. Být na tvém místě, přestanu všechny rady odsuzovat a postupně bych je všechny vyzkoušel. Taky by se Ti mohlo stát, že Ti nikdo neporadí. Děláme to ve svém osobním volnu a rozhodně tu nejsme jenom pro Tebe. ;)
JuraS. (215)|17.7.2013 15:23
Nepamatuji si, že bych odsuzoval nějakou radu, skládám je do paměti protože doma si je nepřečtu. a zároveň mě napadají další možnosti které mi nikdo nenabízel. Abych měl víc možností jak to řešit jestli mi rozumíš. Nejsi tady jen pro mě. Nicméně je tady mrtvo..jednak dovolené a jednak prázdniny. Znám fóra kde jsou tisíce příspěvků denně a v některých obdobích roku sotva desítky.

---------- Doplněno v 15:23 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 15:23 ----------

Nepamatuji si, že bych odsuzoval nějakou radu, skládám je do paměti protože doma si je nepřečtu. a zároveň mě napadají další možnosti které mi nikdo nenabízel. Abych měl víc možností jak to řešit jestli mi rozumíš. Nejsi tady jen pro mě. Nicméně je tady mrtvo..jednak dovolené a jednak prázdniny. Znám fóra kde jsou tisíce příspěvků denně a v některých obdobích roku sotva desítky.
VencaX (3686)|17.7.2013 21:11
[QUOTE=JuraS.;537405]Nepamatuji si, že bych odsuzoval nějakou radu, skládám je do paměti protože doma si je nepřečtu. a zároveň mě napadají další možnosti které mi nikdo nenabízel. Abych měl víc možností jak to řešit jestli mi rozumíš. Nejsi tady jen pro mě. Nicméně je tady mrtvo..jednak dovolené a jednak prázdniny. Znám fóra kde jsou tisíce příspěvků denně a v některých obdobích roku sotva desítky.[/QUOTE]
No, tohle forum je mrtvé už hodně dlouho ;)

Co se chladiče týká, tak by měl vyfukovat dozadu do skříně, to kvůli toku vzduchu skříní. Co se problému s chladičem týká, tak to je proto, že desky od AMD mají nešťastně umístěný socket moc blízko RAM modulům a co jsem se díval, tak ani nové desky s FM2 na tom nejsou lépe. Přesně k tomuhle účelu se hodí LP a VLP moduly (VLP myslím dokonce nejsou vyšší než packy u slotů) a takové celkem kvalitní prodává třeba Crucial (neříkám, že bys tyhle měl prodat a koupit jiné). Tak od OT zpátky... pokud tedy ventilátor chladiče fouká dozadu, tak bych chlazení opravdu neřešil...
Co bych řešil - opravdu jsi tam nedal těch distančních sloupků moc? Nezkratuje ti někde nějaký desku? Všechny konektory a karty dobře doražené do desky? Nezapomněl jsi někde zapojit některý z kabelů? Jak jsme ti psali, odpojit disky zapojit jen jeden modul RAM, pak bych řešil, co dál.

Btw. pokud ti to ani s tou jednou zapojenou RAMkou nepůjde, zkusil bych vyměnit za jinou.
kevin00 (10238)|17.7.2013 21:21
No pokud se pod chladič procesoru nevejde paměťový modul a dochází k jeho deformaci, tak bych to řešil. U některých chladičů je umožněno umístit ventilátor tak, aby buď foukal studený vzduch "do žeber" chladiče a nebo "jej tahal" přes žebra chladiče. Osobně bych vyzkoušel dát ventilátor chladiče právě na druhou stranu, aby nevadil paměťovému modulu.
VencaX (3686)|17.7.2013 21:23
Dneska mi to nemyslí:mistake, chtělo by to ty fotky
robky (3195)|17.7.2013 22:34
Ono ten ventilátor sa dá posunúť vyššie :idea
JuraS. (215)|18.7.2013 07:15
VYŘEŠENO.
Stačil reset biosu. Díky za rady.

---------- Doplněno v 07:15 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 07:15 ----------

VYŘEŠENO.
Stačil reset biosu. Díky za rady.