reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Údržba a čištění počítače

Pavel Kovač (374)|19.7.2013 07:39
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Údržba a čištění počítače[/SIZE]



Máte nějaký rituál při "debordelizaci" počítače? Používáte nějakou vychytávku, nebo ověřený postup pro vyčištění klávesnice, monitoru či myši? Nebo se spoléháte na to, že počítač si poradí sám?


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
durib (1141)|19.7.2013 13:43
Jednou za čas to vše profouknu 8 atmosférama z kompresoru a je uklizeno. Tlačítka klávesnice a myš (případně monitor) omyju pak alkoholem. Jednoduché, rychlé, levné a účinné. Prostě žaves.
honcka (6)|19.7.2013 13:43
Pouzivame na servisu Novatio Multifoam
http://www.novatio.be/en/product/multifoam
cisti to paradne i total zakentusovany notebooky, kterejch bych se nedotkl ani klackem, staci nastrikat a setrit
jediny minus, ze je to dost velka chemicka s**cka a delat s tim v rukavicich
IMPurity (0)|19.7.2013 14:10
Chce to vykašlat se na mid-high end, jít zpět ke kořenům, max 45TDP procesor, diskrétní jednoslotovou grafiku, 350W zdroj max. a skříň typu lednička!

Proklínám "oc", řešeta, cedníky, tunely a podobné zhovadilosti.

PS: 200W zdroj s 8cm ventilátorkem k PII ze starého Compaq desktopu fungoval ještě před třemi měsíci a kdybych ho nevyhodil, funguje dalších 5let - a to neviděl údržbu ani z vlaku...
Jimmz147 (0)|19.7.2013 14:58
Čištění počítače býval můj rituál co půl roku. Teď mám bednu Fractal, takže jenom vyčistím prachové filtry a je to :thumb. Spíš se děsím co najdu za "překvapení" v bednách ostatních v mém okolí...Perlička z praxe: Je s podivem, že největší bordel mají paradoxně počítače ve sterilních prostředích. Tuny převážně bílého prachu, pavučiny a mrtvý hmyz (jak se tam dostává je mi záhadou :notsure) + vyhořelé zdroje a odpálené disky způsobené právě těmito faktory.

Klávesnice jsou kapitola sama o sobě. S čím někteří lidé pracují bych se nedotknul ani v protichemickém obleku.
escd14 (0)|19.7.2013 15:17
je to prostě třeba všechno do posledního pořádně profouknout proudem láskyplného čistého vzduchu rychlostí světla a vše pak funguje jak má.... :-D http://www.universe.com
StD (1963)|19.7.2013 16:00
...ááá, pan redaktor také chodí do "či[HL]š[/HL]tírny", že se tak blbě nespisovně ptá??? Já tedy PC zásadně či[HL]s[/HL]tím, abych měl uvnitř či[HL]s[/HL]to... :slug
Juras (4)|19.7.2013 17:05
[QUOTE=StD;537622]...ááá, pan redaktor také chodí do "či[HL]š[/HL]tírny", že se tak blbě nespisovně ptá??? Já tedy PC zásadně či[HL]s[/HL]tím, abych měl uvnitř či[HL]s[/HL]to... :slug[/QUOTE]

Na tom jak to napsal pan redaktor není nic nespisovného :cool:. http://www.pravidla.cz/hledej.php?qr=%E8i%9At%ECn%ED
VencaX (3686)|19.7.2013 18:27
[QUOTE=StD;537622]...ááá, pan redaktor také chodí do "či[HL]š[/HL]tírny", že se tak blbě nespisovně ptá??? Já tedy PC zásadně či[HL]s[/HL]tím, abych měl uvnitř či[HL]s[/HL]to... :slug[/QUOTE]

Taktéž nevím, co je na tom špatně. Opravdu extistuje čiStírna a čiStíš si třeba zuby, ale když jde o čiŠtění, tak má pravdu pan redaktor :thumbdown

Mimochodem pokud jde o PC, tak to profouknu jednou do roka, jednou za dva roky vyndám ventilátory a pořádně je pročistím plus měním pastu. Pokud jde o notebook, stejný postup jen s tím rozdílem, že pastu po skončení záruky měním každý rok... co se klávesnice a displeje týká, tak líh bohatě stačí.
kevin00 (10238)|19.7.2013 18:42
[QUOTE=VencaX;537634]... co se klávesnice a displeje týká, tak líh bohatě stačí.[/QUOTE]

Tak to já se bez žvýkačky neobejdu. Ty moje dvě číči co se mi pořád válí po klávesnici / notebooku mi tam vždycky zanechají takových chlupů :D :D
Pavel Zubatý (7)|19.7.2013 19:09
Já jsem si zatím vystačil s vysavačem, trochou okeny, hadrem...
Jedná se hlavně o Asus M51SN s menším modem: http://my.opera.com/CrazyTerabyte/blog/2010/03/20/improving-the-air-flow-inside-asus-m51sn-notebook
Jednou za 3 - 6 měsíců odkrytuji. Větrák očistím vatovými tyčinkami namočených v Okeně (u vaty pozor na vlákna). Žebra vezmu vysavačem. Zbytek otřu bavlněným hadrem.

Klávesnici za pár šupů přetřu Okenou a párkrát jí klepnu do stolu. :D
john (877)|20.7.2013 10:30
[QUOTE=kevin00;537635]Tak to já se bez žvýkačky neobejdu. Ty moje dvě číči co se mi pořád válí po klávesnici / notebooku mi tam vždycky zanechají takových chlupů :D :D[/QUOTE]
heh, napodobne, u me je to zase pes, kdyz takovy malamut zacne linat, tak to je nekolik igelitek chlupu....
Čárls (179)|20.7.2013 12:12
[QUOTE=john;537675]heh, napodobne, u me je to zase pes, kdyz takovy malamut zacne linat, tak to je nekolik igelitek chlupu....[/QUOTE]

Jo takoví psí a kočičí přátelé je radost Fractalka 4 je opravdu dobrý řešení na boj s chlupama a prachem po cca pulroce jsem ji otevřel a o proti bejvalý Amorce je dá se říci čisto trochu vyfokl žebrování chladičů a bylo předtím s amorkou sem musel řadně rozebrat a čistit cca každý 3-4 měsíce No klavesnici mam nejobyč klasiky Proč prostě mi vyhovuje a když je zaprasena tak ji prostě vyhodím a neřeším za cca 90 Kč mam jinou
merrymi (1)|20.7.2013 13:57
Pro mě je čištění počítače opravdu ritál, který mi zabere i cca. 5 hodin. Opravdu si nechám záležet na tom, aby byl compík opravdu čistý. Vyndavám veškeré komponenty a čistím bednu (Zalman GS1000Plus), větráky, chladiče na CPU a GP a filtry. Upravuji kabely, aby zabíraly v bedně co nejméně místa. Vše profouknu stlačeným vzduchem a ještě zvlášť štětečkem přítelkyně projedu všechny komponenty. Zkrátka, když už něco dělám po půl roce, tak chci, aby to bylo pořádně.
Luk Skywalker (82)|20.7.2013 14:03
Od té doby co mám nové PC a s novou skříní (je to přibližně rok), tak moc PC nečistím, sem tam ho otevřu a utřu prach, ale moc ho tam není, takže ani to profouknutí vzduchem nepotřebuji. Nad klávesnicí nejím, takže je jen prach mezi tlačítky, který úplně pryč dostat nejde. Z myši bordel šeškrabávám. Prach z monitoru utírám a používám tekutý čistič na LCD monitory s přiloženou utěrkou tak jednou týdně (pokud nezapomenu, pak by to bylo jednou za dva týdny), stojí to pár korun a vydrží to dlouho.
Georginek (2957)|20.7.2013 19:30
Zaklad je cistota :D:D

Pred pouzivanim PC vzdy umejt ruce, behem pouzivani treba po 4 hodinach zase umejt.......

1x mesicne vyluxovat klavesnici - po kazdej pouziti ji utiram hadrikem ( a kdyz spinka ma na sobe kryt )
1x mesicne vycistit mysku
1x za 2 mesice jde podlozka pod vodu a pekne vydrhnout - nesnasim sebemensi spinu - je latkova a krasne se cisti, staci mydlova voda a nechat oschnout. Plastove/sklenene/hlinikove se musi cistit skoro kazdych 14dni i kdyz je clovek poradny!!!!!
1x za 2 mesice prach dolu z monitoru, vylestit obrazovku ( nicmene to neni nutne, pac neprskam ) - spis kvuli tomu, ze nekdo prijde, neco mi ukazuje a sahne mi na monitor - ZA TO BYCH VRAZDIL
1x za 2 mesice vyluxovat molitanky na bedynkach a vyluxovat CASE zvenku
1X za rok cisteni vnitrku bez rozebrani
1x za rok cisteni vnitrku case s odmontovanim vsech komponent

1x tydne umejt stul
1x za mesic umejt a vyluxovat notas a umejt displej
1x za mesic vylestit tiskarnu a Routery

A V ZADNEM PRIPADE NIKDY NESAHAT mastnyma rukama pri zrani na klavesnici, mys, atd....... Vzdy jen malickem - tim nejim :D:D:D

Za nechutnou klavesnici, mys, podlozku s hrudkama, mysi s hrudkama, cerny cary spiny na mysi, klavesnici, stole, poprskanej monitor, vsudypritomny kabely - ktery sou videt A NEMAJ bejt nikdy videt - bych vrazdil a je mi na bliti.....
kevin00 (10238)|20.7.2013 21:12
[QUOTE=Georginek;537717]Za nechutnou klavesnici, mys, podlozku s hrudkama, mysi s hrudkama, cerny cary spiny na mysi, klavesnici, stole, poprskanej monitor, vsudypritomny kabely - ktery sou videt A NEMAJ bejt nikdy videt - bych vrazdil a je mi na bliti.....[/QUOTE]

Momentálně mám na notebooku položenou kalafunu a kus cínu, protože mám v práci malý stůl :D :D
VencaX (3686)|20.7.2013 21:12
[QUOTE=Georginek;537717]A V ZADNEM PRIPADE NIKDY NESAHAT mastnyma rukama pri zrani na klavesnici, mys, atd....... Vzdy jen malickem - tim nejim :D:D:D [/QUOTE]
Tak v tomhle bodě se shodnem, jen mě akorát dycky štve to, že na malíček mi blbě reaguje touchpad :D
Dash-POWER(CZ) (82)|21.7.2013 12:18
Klávesnici čistím tak, že vydlabu všechny klávesy a dám je do sáčku s horkou vodou a Jarem a pořádně promíchávám. Následně sáček vyleju do cedníku a oplachuji vodou, abych se zbavil pěny co na klávesách zůstala. V poslední fázi je sušení na utěrce či ručníku za přítomnosti fénu.

Čištění PC skříně dělám pouze hadrou. Prachu se zbavuji injekční stříkačkou s tenkou jehlou. Je to dočasná náhrada za kompresor, který by vyřešil většinu problému co se týče prachu a špíny. :D

Abych trochu zmírnil prašnost v PC, tak jsem si po domácku vyrobil prachové filtry z punčochy. :D Není to žádná sláva ale svůj úkol to plní.
DIY_anti_dust_system.jpg
Georginek (2957)|21.7.2013 16:14
[QUOTE=VencaX;537729]Tak v tomhle bodě se shodnem, jen mě akorát dycky štve to, že na malíček mi blbě reaguje touchpad :D[/QUOTE]

Ja se vlastne diky tomu - kdyz vecerim v posteli a lezim na pravym boku ( jelikoz notas mam na stolicce u postele ) naucil krasne ovladat touchpad jak levou rukou ( celou ), tak pravym malickem :D:D:D:D:D
andrejus (145)|22.7.2013 11:44
[QUOTE=Dash-POWER(CZ);537761]Abych trochu zmírnil prašnost v PC, tak jsem si po domácku vyrobil prachové filtry z punčochy. Není to žádná sláva ale svůj úkol to plní.[/QUOTE]

LOL zaujimavé - toto vydím prvý krát . Ale je to vôbec bezpečné mať na tom tie pančuchy :D ?
JuraS. (215)|22.7.2013 12:46
Jsem pracovní bordelář. Neuchytila se u mě ani první či druhá Laplacelova metoda uklizeného pracovního stolu. A to jak v práci tak i doma. Navíc doma mi stůl u počítače slouží částečně jako modelářský stůl a tak občas odsunu klávesnici o pár centimetrů jinam a pájím káblíky. Jak v práci tak i doma mám počítače na zemi. V té změti kabelů se s vysavačem moc motat nedá takže nějaké jarní gruntování nepřichází v úvahu. V obou prostorech mám navíc koberec. Být na zemi nějaká trdá podlaha tak dám za počítač na zem malý ventilátor aby prach odháněl od počítače. Že tomu tak není moje počítače vypadají uvnitř hrozivě. Nicméně. Jednou jsem v práci zažádal o profilaxi počítačů. Vybraná firma si u nás zřidila "laboratoř" a naši zaměstnanci jim postupněš nosili počítače, klávesnice, tiskárny. Kdybych to měl zhrnout procentně tak z vyčištěného sortimentu se tak 5% následně odporoučelo do elektronických lovišť. Doma mám letitou klávesnici chicony. Nepamatuji si kdy naposledy jsem z ní klepal drobečky. Mám ji v držení snad od roku 1998 co si pamatuji. A stále funguje. V práci u firemních počítačů jsem vyměnil za 4 roky už 2 klávesnice dell u kterých přestali fungovat některá písmena. Když se někdy dostanu k tomu abych vlezl do domácího počítače (v práci to neřeším, stále funguje..a jedno murphyho pravidlo říká "když něco funguje tak do toho nezasahuj") tak dělám přesně to co každý odvrhuje..vezm,u vysavač, nasadím na rouru úzkou štěrbinu a pustím vysavač s optimálním tahem a vycucnu sajrajt. Mohl bych použít ruční pumbu co mám na vysokotlakáč člun ale to bych musel do slepa a hlavně bych si rozfoukal sajrajt po ložnici kde mám počítač. A to bych nechtěl to pak v noci nasávat. Jistě mohl bych odnést počítač jinam a tam ho vyfoukat. Proč ale když ten předchozí fungoval i s hrstmi prachu ?

---------- Doplněno v 12:46 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:42 ----------

O punčochách taky uvažuji, četl jsem o nich už dávno jako náhrada za mnohdy ne příliš kvalitní sítě v prachových rámečcích.

---------- Doplněno v 12:46 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:42 ----------

O punčochách taky uvažuji, četl jsem o nich už dávno jako náhrada za mnohdy ne příliš kvalitní sítě v prachových rámečcích.