reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Základní deska MSI 990XA-GD55 - zkušenosti, OC

JuraS. (215)|19.7.2013 07:52
Včera jsem po několikáté konečně nainstaloval nový počítač. Nepředpokládal jsem s takovým hw tolik problémů při instalaci ale budiž. Zaráží mě několik projevů desky o , kterých nevím zda:
1, jsou normální
2, mám špatně nastavený bios
3, kolize s nějakým hardware
4, deska je vadná
Ve výpisu jsem nezmínil chybný bios protože to byly první věc co jsem cestou msiupdate hned udělal.
Zaráží mě několik věcí:
a, start počítače - prvních 5 sec nic pak nastartuje monitor, černá obrazovka v levém horním rohu řádkový kurzor, v pravém dolním rohu číslo 99, 20 sec nic, pak 99 se změní na A3, pak 10 sec nic, A2 se změní na A3. Pak monitor zčerná, 5 sec nic, pak se objeví logo msi, zhasne, 5 sec nic, kurzor v levém horním rohu a pak se zavádí systém.
b, bios - zobrazuje se mi graficky a to po cca 30 sec od doby kdy stlačím DEL a na monitoru se zobrazí "entering setup". Není možnost nechat bios zobrazovat klasicky, textově ? Mám MSI TPM modul, v manuálu k modulu je napsáno, že se v biosu musí jeho použití povolit, jsou ukázky textového biosu, v tom grafickém položku na TPM marně hledám.
c, overclocking - nikdy jsem to nedělal, nebylo čím a proč. Teď mám procesor co má odemčený násobič či co a měl by umět oc. Když zapnu cestou biosu oc pak po restartu mi začne videt start na 99 a nic se neděje. ani do setupu biosu se nedá a tak jedině "clear cmos". Tlačítko "clear cmos" na zadním panelu se používá s vypnutým zdrojem není-liž pravda ?

Rady abych MSI vyměnil a dal tam to či ono si pls nechte. Stejně to neudělám.
flanker (1579)|19.7.2013 08:51
bylo by pro začátek dobré si něco načíst o taktování, než se do toho budeš pouštět a trochu se srozumět s dnešní dobou,kdy všechny základní desky mají už grafické rozhraní BIOSu :). Na netu toho najdeš spousty.
JuraS. (215)|19.7.2013 09:37
Nepotřebuji vědět jak je udělaný mobil a jak to v něm všechno funguje a vrtačku taky jen používám aniž bych potřeboval vědět jak se co vevnitř točí. Nainstaloval jsem ovládací soft na přetaktování, zapnul OC podle potřeby, chtělo to po mě restart, tak jsem restartnul a nastala situace co jsem popsal.
VencaX (3686)|19.7.2013 10:47
[QUOTE=JuraS.;537558]Nepotřebuji vědět jak je udělaný mobil a jak to v něm všechno funguje a vrtačku taky jen používám aniž bych potřeboval vědět jak se co vevnitř točí. Nainstaloval jsem ovládací soft na přetaktování, zapnul OC podle potřeby, chtělo to po mě restart, tak jsem restartnul a nastala situace co jsem popsal.[/QUOTE]

Pro tebe je každá rada drahá... ano, vůbec nepotřebuješ vědět, jak funguje OC, abys ho mohl použít :mistake Za tohle bych těl asi nejradši zastřelil, usekl ti hlavu a vyhodil někde daleko odtud!! Pokud chceš taktovat, musíš vědět přesně jak, musíš vědět co přibližně zvládne tvoje základní deska (-> čti recenze, testy), co zvládne tvůj procesor (->čti recenze, testy), co přesně a kde potřebuješ jak nastavit (čti články o přetaktování). Bez tohohle se nehneš. To je jako kdybych posadil maška z vedlejší vesnice za pult atomové elektrárny a řekl mu "hlídej, aby se nepřehřála"...
JuraS. (215)|19.7.2013 11:28
Ne, tyhle řeči nepotřebuji. Deska, pokud ji nemáš tak jak jsem psal v prvním příspěvku, tak si napočítej do deseti a neodpovídej. Nevím jaké máš zkušenosti s PC, ale ty moje jsou dost dobré když se živím IT. Mám určitě zkušenosti z té oblasti IT o které Ty (předpokládám) nemáš ani ánung. A taky Tě nesrážím, že nevíš nic o tom či onom. Ptal jsem se konkrétně a tak pokud nemáš ke konkrétní otázce co odpovědět tak drž..prsty dál od klávesnice...děkuji.
VencaX (3686)|19.7.2013 11:29
Ty mi tu budeš vykládat něco o tom, že já něco nevim... takhle arogantního člověka jsme tu snad ještě neměli...

Pokud o něčem něco nevím a potřebuju to vědět, tak si o tom něco přečtu. Radím ti dobře, sežeň si recenzi nebo testy k té desce a podívej se na sekci "přetaktování", sežeň si recenzi nebo testy k tomu CPU a podívej se na sekci "přetaktování". Musíš vědět, co ti zvládne základní deska a co ti zvládne procesor. Ono totiž pokud deska nezvládne tvé nastavení přetaktování, tak většinou nechce naskočit a je potřeba Clr CMOS, jak jsi psal v posledním dotazu. Ty čísla 99, A2, A3,... to jsou kody desky, kterými dělá kontrolu základních funkcí, než vůbec naskočí, pokud je vše v pořádku, tak by se myslím podruhé objevit neměly. Pokud jsi ale tak nadutý, že žádnou radu nechceš a rada "přečti si o tom něco" je pro tebe až moc in, tak nashle.
JuraS. (215)|19.7.2013 11:31
Doplním. Jsi li tak vzdělaný v IT proč se mi nevyjádříš tady https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/73483-TPM-Modul?p=535292#post535292 ?
kevin00 (10238)|19.7.2013 11:31
Kristova noho dneska IT dělá kdejaký šmudla z vesnice .... nyní se koukni do zrcadla. A jestli ty jsi znalý IT odborník, tak mi se jdeme hromadně odstřelit. Vypni fórum a choď někam jinam, uděláš nám všem parádní služby, nebudeme muset číst ty tvoje nesmysly a zhovadilosti ;)
JuraS. (215)|19.7.2013 11:36
Žádám všechny aby si odpustili urážka a navážení se a odpověděli jen na jednoduché, jasně položené otázky. A hlavně neukazovali svoje pindíky jací jsou chlapi..Zvlášť když neviděli ten můj.
VencaX (3686)|19.7.2013 11:45
[QUOTE=JuraS.;537583]Doplním. Jsi li tak vzdělaný v IT proč se mi nevyjádříš tady https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/73483-TPM-Modul?p=535292#post535292 ?[/QUOTE]

Když jsi tak vzdělaný v IT, proč nedokážeš na tlačítko "Odeslat odpověď" klepnout jednou a všechno posíláš 2x? Jo a neodpověděl jsem ti proto, že o TPM moduly se nezajímám. Vím, co dělají a co je jejich úkolem, setkal jsem se s nimi při zkoumání Lenovo ThinkPadu. Nemusím ale vědět nic o TPM modulu na to, abych věděl, jak taktovat, s čímž ty ale nemáš vůbec, ale vůbec žádné zkušenosti. Tak tu prosimtě nepiš nic o pindíkách, když ti uniká něco pro tebe důležitého a to, že vůbec netušíš jak taktovat a místo toho, abysis něco přečetl, tak tu z nás děláš blbečky, co ti nechtějí poradit. Overclocking je ale trošku složitější téma na to, abych ti poradil "udělej tohle, pak tohle, pak tohle a pak ti to bude fungovat nejlíp jak může". On totiž každý kus hardwaru je trochu jiný. Máš 2 stejné základní desky a v nich 2 stejné procesory a jeden se ti povede nataktovat z 3 GHz na 4 GHz a druhý se ti povede třeba jen na 3.8 GHz... Ono to není tak jednoduché, že luskneš prsty a máš vystaráno.
JuraS. (215)|19.7.2013 11:50
To VencaX - díky za odpověď..ty kody to taky vím že jsou to zprávy z botování, jen manuál k desce o nich nic nepíše takže nevím zda to nejsou chybové hlášky. nechápu proč je tady forum když tedy všechno je v článcích, recenzích, na netu. Nechápu tedy proč se někdo ptá na takovu věc jako je jak z dokumentu wordu 2003 vyrobit pdf když to zná (aspoň podle mě a pracovní zkušenosti) snad i uklízečka. Od toho jsou fora aby se lidi ptali. Co jeden neví to druhý zná.
A tedy že znáš, pak mi odpověz na jednoduchou otázku. Co musí splňovat počítač aby jsi na něm mohl zpracovávat utajované informace stupně "TAJNÉ". ?
kevin00 (10238)|19.7.2013 11:53
Tak když člověk není schopen napsat do googlu, že hledá prodlužovací kabel a z UEFI je zmatený jak lesní včela na jaře, tak co by jsi čekal ? Ještě mu tu napiš násobič, napětí a LinX a je v kopru úplně :D :D

BTW Že by zřejmě musel splňovat požadavky zákonu č. 412/2005 Sb ... co to má společného se znalostí funkčnosti počítače ? Asi moc ne ... 3x si poposedni, třeba TI to dojde ;)
JuraS. (215)|19.7.2013 11:57
Díky za názory. Vyřeším si sám. Máte pravdu. Na netu je spousta článků ze kterým mohu čerpat.
ADMINI. Otázku uzamknout a dít do archivu. Děkuji. Plus prohledat celé forum a stejně hloupé, jednoduché otázky, tj de fakto všechny smazat stejně.
VencaX (3686)|19.7.2013 12:05
[QUOTE=JuraS.;537593]Díky za názory. Vyřeším si sám. Máte pravdu. Na netu je spousta článků ze kterým mohu čerpat.
ADMINI. Otázku uzamknout a dít do archivu. Děkuji. Plus prohledat celé forum a stejně hloupé, jednoduché otázky, tj de fakto všechny smazat stejně.[/QUOTE]

Ono ale vlastně vůbec nejde o hloupé otázky. Jde o to, že téma Overclocking je trošku složitější, než namačkat pár čísel a "jede to". Proto tu jsou ty články, které ti říkají, jak při overclockingu postupovat... jsou tu taky proto, aby se v každém druhém vlákně nerozebíralo "chci si nataktovat počítač, co musím udělat?". To ale ty zřejmě nedokážeš pochopit.:notsure

Btw. ty kody, tím deska kontroluje, že je vše v pořádku. Takže správně je, když ti ty kody prostě přeskáčou a objeví se POST obrazovka. Pokud se na některém kodu deska zastaví, pak to znamená, že tam je chyba. Takže pokud se zastaví na 99, tak je někde chyba.
kevin00 (10238)|19.7.2013 12:05
JuraS.: :thumb
zsdx (2098)|19.7.2013 12:23
[QUOTE=JuraS.]ty kody to taky vím že jsou to zprávy z botování, jen manuál k desce o nich nic nepíše takže nevím zda to nejsou chybové hlášky.[/quote]
Treba Intel je popisuje velmi peclive. Je ale otazka, zda ty od MSI maji stejny vyznam.

[QUOTE]Nechápu tedy proč se někdo ptá na takovu věc jako je jak z dokumentu wordu 2003 vyrobit pdf když to zná (aspoň podle mě a pracovní zkušenosti) snad i uklízečka.[/QUOTE]
Ale tam to PDF melo specificke pozadavky (funkcni prokliky v ramci dokumentu), takze prosty prevod nestacil. I tak se to tusim nevyresilo.
JuraS. (215)|19.7.2013 12:42
Díky...těch 99 asi vím kde je problém..bude to jedním "pofiderním" diskem. Na ten OC jsem nechtěl to moc studovat když na to msi dodává soft control center kde se jen zapne OC genie a ten nastaví bios podle železa. Nechtěl jsem laborovat s OC podle nějakých návodů, jeslti se vyjadřuji srozumitelně. Chtěl jsem zapnout dynamické OC (jak to popisují) kdy se výkon pc zvýší dle potřeby. Prostě jsem nainstaloval 3dmarkVantage, spočítalo mi to výsledky a tak mě zajímalo když použiju ten dynamický OC tak jakých výsledků dosáhnu. Když to bude složité, nějaké složité nastavování, laborování..tak to oželím...doteď jsem to nepotřeboval...a jak říkám na silnici..nechápu ty kteří si vytuní auto aby vypadalo jako formule když s ním pak jezdí jak s hnojem...občas mě doženou na dálnici, bliknou, já přišlápnu se seriovým autem pedál a za moment se dívám v zrcádku jak se v dáli ztrácí 2 tečky...co jsem tím chtěl říct..kdybych potřeboval větší výkon tak (asi nakradu) na výkonější železo...ale hlavně bych tam dal pak linux kdy bych odladil distro přesně na míru...

---------- Doplněno v 12:42 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:38 ----------

To zsdx : v práci používáme jak adobe profi od 6 do 12 ale i zadarmózní pdf redirect i ten pdfcreator... dokonce ten pdfcreator je součástí jednoho speciálního progrramu co funguje jako databáze a kde odpovíš na tisíce otázek, vyplníš složité tabulky a pak to vytiskneš právě do pdf co při poseldním tiku mělo víc jak 250 stránek plných grafů, tabulek, textu..naformátovanýho protože je to pro jednu komisi EU. Takže to jde poslat z wordu do pdf i hooodně složitý text...
VencaX (3686)|19.7.2013 12:54
[QUOTE=JuraS.;537606]To zsdx : v práci používáme jak adobe profi od 6 do 12 ale i zadarmózní pdf redirect i ten pdfcreator... dokonce ten pdfcreator je součástí jednoho speciálního progrramu co funguje jako databáze a kde odpovíš na tisíce otázek, vyplníš složité tabulky a pak to vytiskneš právě do pdf co při poseldním tiku mělo víc jak 250 stránek plných grafů, tabulek, textu..naformátovanýho protože je to pro jednu komisi EU. Takže to jde poslat z wordu do pdf i hooodně složitý text...[/QUOTE]

Ano, z Wordu do PDF jde uložit i velmi složitý text, ale problém byl v tom, že ve Wordu funguje "vložený obsah" jako "odkaz na nadpis", tedy po kliku na text v obsahu se dostaneš na stránku s tímto nadpisem. To byl problém, který ale tak jednoduše, jako "tiskem do PDF" vyřešit nešel.
JuraS. (215)|19.7.2013 13:01
Vím, že tohle umí i nějaké ......warové verze, tuším share...ale určitě to zvládá adobe profi...