reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vaše domácí síť. Pochlubte se.

JuraS. (215)|29.7.2013 08:20
Možná máte doma víc počítačů, kuchyňských spotřebičů, hifi zařízení co lze připojit do sítě. Možná jste síť již realizovali a nebo o tom uvažujete. Pojďme si o tom popovídat.
Já se za posledních 10 let hodněkrát stěhoval. V posledním bytě jsem se dostal do situace kdy dcery začali chodit do škol kde jim studium dávali jen jako odkaz na web a nebo dokonce nějaké "domácí úkoly" museli dělat na internetu. Jejich společný stolní počítač přestal stačit a tak jim ježura naježil každé ntb. Zároveň jim bylo nutné obnovit utržené sluchátko a nové co dostaly bylo "inteligentní". Naráz byl problém je to všechno napojit. O trochu později přibyl NAS server a multimediální přehrávač. Využil jsem toho, že do domu je natažen kabel od UPC a také, že rovna měli nějakou akci a z původní pomalé rychlosti jsem vzal to nejrychlejší co do bytu lze pořídit. Jejich UPC wifi cisco router v první fázi stačil. 4 gigové porty zvládali krmit to co jsem po bytě natahal 6kovými kabely. Pro serverovnu jsem vybral nevětratelný roh u stropu v "komoře" na chodbě. Tam jsem z prvu umístnil router cisco a NAS server. Během poůl roku jsem zaznamenal ředu poruch kdy se internet naráz "kousnul". Řešili jsme to na UPC foru a přišli jsem na to, že se router cisco přehřívá tím co po něm chci. Ten tok dat skrz porty a k tomu wifi a router se přehřívá. Má pasivní chlazení.
Musel jsem tedy řešit jak na to. V této fázi je router cisco bránou do netu a má wpa-psk2 ochranu. Z routeru jde jediný kabel do serveru. Mám maličký server DELL s 1jádrovým, 64 bitovým CPU, 4GB ram, 160GB SATA a 2*lan 1gb. Na serveru je linux, konktrétně ubuntu server 12.04 64bit. Bez GUI. Na serveru běží firewall, router, dhcp server pro lan, ssh serverem, sambou i wins serverem, mysql servrem. Zkoušel jsem i windows servery. Linux zvítězil. Je to koneckonců už můj cca 4 tý server s linuxem. Z druhé karty serveru jde lan do switche tenda do kterého jsou propojeny všechny ostaní lan. Počítač dospěláků, multimediální přehrávač. Router cisco v současnosti řeší jen přístup do sítě wifi. Kdo zná heslo, ssid a má správnou mac adresu jde do sítě. Server pak řeší podle mac adres ip adresy a jména v síti a oprávnění v síti. Chlazení jsem vyřešil tak, že router cisco jsem postavil tak aby spodní i horní chladící otvory byly nezakryté. Do prostoru "serverovny" jsem umístnil jeden 120 mm ventilátor co tam odhání horký vzduch pryč. Otevírám horní dvířka v komoře aby vzduch mohl cirkulovat. Od té doby co jsem udělal tuto uzměnu byla jen 2 poruchy internetu a to vždy způsoběné upgradem fw v routeru o kterém mi UPC nedalo dopředu vědět.
Síť by potřebovala ještě změnu. V plánu je osadit router ještě wifi a celou síť řídit servrem. Na server dát dns server a poštovní server. Mít vlastní plnou doménu. Ale....holky se pomalu stěhují pryč. Vylétají z hnízda a tak wifi za chvíli nebude třeba řešit. Ubudou jejich mobily i ntb. Doménu řeším dynamickou doménou. Poštovní server nepotřebuji. DNS v tom případě je taky zbytečné. NAS server by potřeboval další disk. Už mu chybí prostor na data.
Jak jste na tom vy ?