reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus Xonar Phoebus a Orion v minitestu

froxic (11)|29.7.2013 09:58
[SIZE=150]Pár slov úvodem[/SIZE]





Dnes mám pro vás zajímavý příběh z přechodu na novou platformu a zároveň recenzi zvukových komponent. Vše začalo tím, že mě sestava založená na AMD přestala stačit. Vadil mi hlavně nevyvážený výkon a špatné provozní vlastnosti při přetaktování. Bylo na nejvyšším čase přejít na Intel! Po složení sestavy založené na platformě Intel Z77 Express jsem byl konečně spokojen, bylo tu ovšem jedno velké ALE.


Základní deska neměla žádný PCI slot, a tak jsem musel oželet zvukovou kartu Creative X-Fi Xtreme Music a spolehnout se integrovaný kodek Realtek ALC892. Nicméně co si budeme nalhávat, hned po prvotním poslechu hudby jsem se mírně zhrozil. I na obyčejné 5.1 sestavě od Creative byl zvuk zahuhlaný, zkreslený, ... prostě velký krok zpět. Nicméně po týdnu si uši mírně zvykly a nenáročnému posluchači by to nejspíše s "přimhouřením bubínků" stačilo. Ono když člověk nemá srovnání s něčím lepším, tak mu to nejspíše bude vyhovovat.


To ovšem nebyl můj případ a po nějaké době mi zase čím dál více mi chyběly detaily a dynamika ve zvuku. Začal jsem tak tápat po webu a nakonec jsem se po přečtení pár recenzí rozhodl pro PCI-E zvukovou kartu Asus Xonar Phoebus a sluchátka Orion od stejného výrobce. V recenzi se tak můžete dozvědět základní specifikace, kouknout na fotky nebo software a přečíst si moje osobní zkušenosti a hlavně srovnání oproti původní zvukovce. Tak pojďme na to!




[SIZE=150]Obsah balení[/SIZE]





Balení Xonar Pboebus obsahuje nečekaně PCI-E zvukovou kartu, ovladač hlasitosti s integrovaným mikrofonem a audio vstupem / výstupem, redukci napájení 2 × MOLEX na 6pin (karta vyžaduje přídavné napájení), manuál, DVD se softwarem a ovladači a samolepku s logem ROG. Příjemným bonusem je kupón ke hrám.





U sluchátek Orion není balení potřeba příliš popisovat. Kromě sluchátek v něm najdete pouze manuál.







[SIZE=150]Představení Asus Xonar Phoebus[/SIZE]





Příslušenství už známe, tak se pojďme podívat na samotnou zvukovou kartu. Tu chrání černý EMI štít od nežádoucího rušení. Jak jsem již předeslal výše, na černém PCB se kromě velkého počtu audio konektorů (jak analog., tak digital.) nachází také 6pinový pro přídavné napájení. Veškeré komponenty jsou osazeny pouze z jedné strany. Design posuďte sami. Xonar Phoebus pohání audio procesor CMI8888DHT od C-Media. Maximální vzorkovací frekvence činí 192 kHz při 24 bitech a odstupu signálu od šumu velmi pěkných 118 dB. Do podrobnější analýzy osazených komponent si netroufám jít, ale je zřejmé, že zvuková karta je složena z velmi kvalitních komponent. Do karty je možné zapojit až 7.1 aparaturu a zároveň sluchátka do speciálního výstupu, který má na starosti zesilovač TPA6120A2 (120dB SNR). V softwaru je možné volit impedanci ve 3 krocích: <64 ohmů, 64-150 ohmů, >64 ohmů (max 600). Další obvody tvoří Burr-Brown PCM 1796 (123dB SNR, Max. 192kHz/24-bit), Cirrus-Logic CS4362A pro ostatních 6 kanálů (114dB SNR, Max. 192kHz/24-bit) a Nichicon kondenzátory (pro-audio). Analogový vstup má na starosti Cirrus-Logic CS5381 (120dB SNR, Max. 192kHz/24-bit).










[SIZE=150]Specifikace ze stránek výrobce[/SIZE]







[SIZE=150]Představení Asus Orion[/SIZE]





Sluchátka mají ROG design, takže černou barvu doplňují červené linie a logo na obou mušlích. Konstrukce spoléhá hlavně na plast, ale skrze hlavový most vede ocelová konstrukce. Z ergonomického hlediska nemám moc co vytknout, sluchátka drží dobře na hlavě, ale nikde netlačí - vystýlka v náušnících a mostu je jako peřinka. Pouze po delším hraní se uši začnou mírně potit, ale to může být individuální záležitost.


Papírový frekvenční rozsah sluchátek činí 20 - 20 000 Hz. Impedance dosahuje 32 Ohmů a citlivost činí 100 dB. Pletený kabel má délku 2.5 metru a zhruba v jeho jedné třetině je ovladač hlasitosti, na kterém je i přepínač MUTE pro ztlumení zvuku. Sluchátka mají v levé mušli i vysouvací mikrofon s citlivostí -30 dB, který je navíc možno tvarovat a umístit tak dle potřeby. Sluchátka Orion nedisponují aktivním potlačením hluku, ale i tak dosahují hodnoty okolo 30 dB. Je to dáno jejich uzavřenou konstrukcí, kdy polstrování obklopuje celé ucho.







[SIZE=150]Software[/SIZE]





Na software jsem si musel nějakou chvíli zvykat a hlavně se zorientovat. Ve srovnání s Creative je tu toho ve výsledku více. Nastavení vzorkovací frekvence, bitové hloubky a počtu kanálů je samozřejmostí. Nechybí ani úprava stero zvuku na 5.1 (s 5.1 aparaturou) a nebo virtuální 5.1 (se stereo reproduktory). Zvuku můžete přidat různé efekty nebo skrze Dolby centrum vyladit jeho charakteristiky. Co je ovšem úplně "šupa", je potlačení hluku okolí, které ocení hráči. Pokud máte sluchátka s integrovaným mikrofonem, tak se použije mikrofon v ovladači hlasitosti pro filtraci ruchů - výsledkem je zvuk jako břitva. Svůj hlas můžete i upravovat skrze čtveřici mutátorů, což se může hodit pro online hraní.






[SIZE=150]Zvukový projev – Asus Xonar Phoebus[/SIZE]


Jdeme k tomu nejdůležitějšímu, a tím je zvukový projev. Začal bych u samotné karty, která hned při prvním poslechu hudby (FLAC) opět ukázala diametrální rozdíl mezi integrovaným řešením, i když jsem používal pouze levný 5.1 set. Oproti původní kartě od Creative byl zvuk ovšem jiný, určitě nebyl tak moc zabarven, výšky byly příjemnější a basy přesnější. Stručně řečeno karta reprodukovala pouze to, co bylo ve zvukové stopě zakódováno a nijak zásadně zvuk nemodifikovala. Na to jsem si musel chvíli zvykat, protože jsem byl zvyklý na "mršítko" Crystalizer (zlepšení dynamiky) u původní zvukovky od Creative. To ovšem i něco málo zvyšovalo šum a celkově podání zvuku bez aktivace této funkce bylo na Xtreme Music velmi ploché a mdlé. Phobeus naopak krásně reprodukoval zvuk skrze celé pásmo a za nějakou chvíli se mi začal jeho analytický a detailnější zvuk líbit. V softwaru Dolby Home Theater v4 sice jdou aktivovat podobné "vylepšení" zvuku, ale nakonec jsem zůstal věrný základnímu nastavení s mírnou úpravou grafického ekvalizéru. Pokud jde o hraní her, tak BF3 byl opět zážitek hrát. Separace kanálů fungovala na jedničku a tím pádem nebyl problém lokalizovat zdroj zvuku, a tím pádem i nepřítele. U filmů jsou dialogy dobře zřetelné, akční scény velkolepé bez ztrácení detailů.




[SIZE=150]Zvukový projev – Asus Orion[/SIZE]


Sluchátka mě velmi pozitivně překvapily. Podání pásma není vůbec špatné. Basy jsou poměrně hluboké, ale dunící zvuky jako ze subwooferu od nich nečekejte. Elektronickou hubu zvládají velmi dobře, u rocku také vyloženě neurazí. O něco hůře je na tom klasika, kde je někdy těžké lokalizovat instrumenty. Ale u herních sluchátek je to myslím možné tolerovat. Pokud jde o podání prostoru, tak při hraní BF3 jsem byl vtažen na bojiště skoro stejně jako u 5.1 sestavy a zvuky šly velmi dobře lokalizovat. To stejné platí pro filmy, ale v tomto případě raději preferuji 5.1 sestavu a relax na pohovce. Pochválit musím také velmi kvalitní mikrofon, který reprodukuje váš hlas velmi věrně a ve spojení s potlačením okolního hluku na zvukové kartě slyší ostatní pouze vás a ne stisky kláves nebo klikání myši ani v tom největším zápalu bitvy.




[SIZE=150]Závěrem[/SIZE]





Co říci na závěr? Xonar Phoebus (od 3600 Kč včetně DPH) skvěle zastupuje původní kartu od Creative a v některých ohledech jí převyšuje. Ať už jde o celkové kvalitnější zpracování, tak propracovanější software a jeho funkce pro hráče. Pokud tedy využíváte pouze integrovaný zvukový kodek nebo starší, třeba i kvalitnější, PCI kartu (a plánujete přechod na jinou platformu jako já), tak vám případnou koupi doporučuji. Nicméně migrace z nějaké solidnější PCI-E zvukovky nejspíše nebude tak znatelná a hlavně se finančně nevyplatí. Sluchátka Orion nejsou pro hráče vůbec špatnou volbou, kterou navíc podtrhuje jejich atraktivní design a přiměřeně nastavená cena (1600 Kč včetně daně).




[SIZE=150]Zahraniční recenze[/SIZE]


http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/55690-asus-rog-xonar-phoebus-7-1-pci-e-soundcard-review.html
http://www.techradar.com/reviews/pc-mac/pc-components/sound-cards/asus-rog-xonar-phoebus-1085654/review
http://www.popcultureonline.net/pop-tech/asus-rog-xonar-phoebus-review
http://www.vortez.net/articles_pages/asus_rog_xonar_phoebus_7_1_soundcard_review,1.html
http://www.hardwareheaven.com/reviews/1525/pg1/asus-xonar-phoebus-71-gaming-soundcard-review-introduction.html
http://lanoc.org/review/audio/5958-asus-rog-xonar-phoebus
http://www.guru3d.com/articles_pages/asus_rog_orion_pro_gaming_headset_review,1.html
http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/59050-asus-orion-pro-gaming-headset-review.html
http://www.bit-tech.net/hardware/peripherals/2012/11/21/asus-rog-orion-pro-review/1