reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Objevil se mi nový 100 MB diskový oddíl, co to je?

roamn (295)|29.7.2013 23:19
Měl (a mám) jsem hdd disk rozdělený na 5 odílů o velikostech několika GB. Dokoupil jsem si nový SSD disk a zapojil ho na čisto (starý jsem odpojil) a nainstaloval na něj windowsy, je to komplet jeden oddíl (C) celý SSD disk. Když jsem ale zapojil zpátky starý disk, tak mi kromě 5 oddílů o velikostech pár desítek GB přibyl najednou 6. oddíl o velikosti jen 99.9 MB, co to prosím je a můžu to smazat nebo alespon skrýt? Díky

---------- Doplněno v 23:19 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 23:15 ----------

A ještě se chci zeptat, abych nezakládal další téma. Jak co "nejlépe" používat SSD disk, abych využil jeho plný potenciál, co mám ve windows a biosu nastavit? Zatím jsem v biosu jen nastavil u řadiče kde mám SSD disk jako jediný zapojený (na daném řadiči) nastavilz IDE channel na AHCI, je to správně?

Dále vím že bych měl někde nastavit aby disk ukládal data rovnoměrně po celém disku a případně nějaké další nastavení a technologie které zajistí prodloužení životnosti disku, nevím už jak se tato technologie/postup jmenuje...

Kde tohle vše nastavit prosím?
VencaX (3686)|29.7.2013 23:54
Na internetu je spousta článků, stačí si některý přečíst, většinou se dozvíš vše potřebné o provozu SSD. Např tady http://bit.ly/1bCVRKE
Já se třeba k SSD nijak zvlášt speciálně nechovám. Pouze jsem nastavil Firefox, aby nevyužíval diskovou cache, vypnul automatickou defragmentaci a podobné hračičky, to se ale dozvíš v každém druhém článku o SSD.

Co se týká toho 100 MB oddílu, tak ten jsi tam již mohl mít, nejspíš je to oddíl, který se vytváří automaticky při instalaci Windows 7. Měly by na něm být uložené údaje k bootování systému z původního disku. Pokud už na tom disku žádný systém nemáš, tak ho můžeš klidně smazat.

"Rovnoměrné ukládání po celém disku" (resp TRIM) funguje automaticky. Technologie na prodloužení životnosti disku neexistuje. SSD bude fungovat, dokud jeho buňkami neprojde určité množství dat. Navíc životnost běžného SSD při běžném použití bývá delší než 5 let.

EDIT:
Jinak jestli správně počítám, tak můj disk podle SMART byl 2F (hex) tedy 47 (dec) krát přepsán. Můj disk má 64 GB (Crucial m4 msata), tedy 64 x 47 / 1024 = 2,9375 TB zapsaných dat za 1 rok, co ten disk mám. Crucial M4 by měl přežít 72 TB přepsaných dat.
Dále software SSDLife mi ukazuje, že mám 99% životnosti SSD a měl by vydržet ještě 8.5 roku. Řekl bych, že mi dřív pojde notebook nebo elektronika disku, než že by odešel na "příliš mnoho přepisů", tedy životnost.