reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak jsem na tom s airflow? +obrazek

gouzdog (50)|4.8.2013 14:21
Zdravím,
po tom co mi odešla moje engtx 460 top sem se rozhodl si pořídit gtx 760 gaming verzi od msi. Procesor vlastním amd phenom II 965BE 3,8Ghz a pod chladič bude umístěna teplovodivá pastu od noctui NT-H1. Vzhledem k tomu, že to zatím jen projektuji a počítač je celý rozložený, jsem se donutil upravit si airflow ve skříni. Rád bych podotknul, že na bočnici není dostatek místa pro přidání ventilátoru, chladíci věž je moc velká. Rychle jsem vám tady nakreslil obrázek jak by to mělo ve skříni vypadat. Je nutno zdůraznit, že obázek není v měřítku a může se trošku lišit od originálu....
Byl bych rád za vaše připomínky a typy jak to vylepšit, kabeláž je ve skříni zcela ukrita a v tom případě na airflow nemá vliv.

Tady přikládám obrázek....bledě modrá barva značí jisté oteplení přes RAM modul a celkový stav ve skříni.....
Bez názvu.png
VencaX (3686)|4.8.2013 15:00
Ty dva přední intake, tam jsou dobré, ale ten horní intake bude podle mě dělat paseku v airflow navíc nahoru to chce minimálně prachovej filtr, abys nemusel každý dva měsíce čistit od prachu. Co se týká bočnice, tak to je další věc, co by dělala paseku v airflow. Já osobně ty díry v bočnici mám zadělané tak, aby šel vzduch opravdu plynule skříní zepředu dozadu.
Deee-aN (3834)|4.8.2013 15:36
Ten horní bych asi zrušil úplně. Když bude foukat dovnitř, bude narušovat (jak bylo výše uvedeno) proud vzduchu z té 180-ky. Logičtější by bylo, nechat ho foukat ze skříně ven, ale to zase bude bez užitku vyfukovat vzduch hnaný tou 180-kou. Navíc, když si vezmu, kolik vzduchu do case natlačí původně uvažované tři fany a kolik toho dokáží odsát outtaky, myslím, že by v case byl mírný přetlak, což IMHO airflow také nepomůže. Asi bych nechal horní mřížku volnou, ať si to vzduch pořeší sám.
BTW, pod zdrojem není na skříni mřížka? Tam by ta 120-ka seshora byla platnější. Ono krmit zdroj takovou spoustou horkého vzduchu mu také moc nepřidá...
VencaX (3686)|4.8.2013 16:10
[QUOTE=Deee-aN;539192]BTW, pod zdrojem není na skříni mřížka? Tam by ta 120-ka seshora byla platnější. Ono krmit zdroj takovou spoustou horkého vzduchu mu také moc nepřidá...[/QUOTE]

Souhlas, to jsem zapomněl dodat.
Ono se správným airflow musíš taky trochu znát fyziku. Ono je to asi tak, jako když budeš mít 10 metrů širokou řeku (intake) a tej do cesty postavíš zátaras s 2 metry širokou rourou (outtake). Ta voda se ti tam nahromadí a přeteče. Potřebuješ nějak dostat vzduch ze skřáně... podle mě dva in a dva out bude celkem akorát ;) takže jak psal Deeeeeean, ten horní dát dozadu.
gouzdog (50)|4.8.2013 16:14
Kdyby byla možnost dát outtake dozadu, hned bych jí využil. Problém je, že je tam otvor pro zhruba 80x80 což mi přijde docela málo

když už sme u té fyziky, tak by bylo dobré brát vpotaz, že teplo stoupá vzhůru...Krom toho jsem myslel, pokud bude ta 120ka společně foukat se 180kou dostanu jakýsi šikmý proud vzduchu, který by ideálně směřovál k chladiči procesoru...
gouzdog (50)|4.8.2013 16:20
Nemám podmínky k tomu dát jako outtake dva větráky dozadu. Řekl bych že zdroj a gk se jako outtake nepočítají, tudýž tam budu muset něják chytře namáčknout další větráky...Problém však je jak :D..
Deee-aN (3834)|4.8.2013 16:46
[QUOTE=gouzdog;539198]Nemám podmínky k tomu dát jako outtake dva větráky dozadu. Řekl bych že zdroj a gk se jako outtake nepočítají, tudýž tam budu muset něják chytře namáčknout další větráky...Problém však je jak :D..[/QUOTE]

Nůžky na plech, vrtačka, tohle ;):)

U těch větráků horní plus 180-ka dostaneš i díky jejich rozdílnosti spíše turbulence než rozumný airflow.
VencaX (3686)|4.8.2013 16:56
To, že teplý vzduch stoupá nahoru je pravda... ale taky je pravda, že když poženeš dovnitř studenej vzduch a teplej nebudeš adekvátně odvádět, tak nemáš airflow ;) prostě to chce udělat tak, aby určitá porce studenýho vzuchu zepředu šla dovnitř a určitá porce teplýho zase ven. Zdroj počítám jako jeden outtake ventilátor, protože odvádí teplo ze skříně. Druhý vent. bys měl dát pod zdroj tak, abys měl dva ventilátory na outtake. Pokud není dostatek prostoru pro 120mm ventilátor, tak vyřezat, navrtat, jak psal kolega. Pokud v té skříni není vzadu pozice pro 120mm, tak už určitě bude stará jak abrahám, takže stejně moc škodu neuděláš.
gouzdog (50)|4.8.2013 17:03
přesně to co si mi tu napsal sem udělal :D ta mřížka mi sloužila k vyvrtání otvorů nahoře, byl to rachot ale nakonec se mi podařilo tam udělat asi 16 dírek :D a nakonec zjistím že je stejně nevyužíju :( [QUOTE=Deee-aN;539199]Nůžky na plech, vrtačka, tohle ;):)

U těch větráků horní plus 180-ka dostaneš i díky jejich rozdílnosti spíše turbulence než rozumný airflow.[/QUOTE]

---------- Doplněno v 17:03 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 17:02 ----------

Svatá pravda :thumb: [QUOTE=VencaX;539200]To, že teplý vzduch stoupá nahoru je pravda... ale taky je pravda, že když poženeš dovnitř studenej vzduch a teplej nebudeš adekvátně odvádět, tak nemáš airflow ;) prostě to chce udělat tak, aby určitá porce studenýho vzuchu zepředu šla dovnitř a určitá porce teplýho zase ven. Zdroj počítám jako jeden outtake ventilátor, protože odvádí teplo ze skříně. Druhý vent. bys měl dát pod zdroj tak, abys měl dva ventilátory na outtake. Pokud není dostatek prostoru pro 120mm ventilátor, tak vyřezat, navrtat, jak psal kolega. Pokud v té skříni není vzadu pozice pro 120mm, tak už určitě bude stará jak abrahám, takže stejně moc škodu neuděláš.[/QUOTE]
Georginek (2957)|4.8.2013 19:45
Mno, kup si nejakou poradnou bednu, a necpi novy komponenty do stary "klump"skrine.

Takovej slusnej optimal
je vepredu, dole a ze strany intake, vzadu a nahore outtake. Vicemene moznosti neni. Pak se da akorat redukovat pocet ventilatoru na jednotlivych pozicich....
gouzdog (50)|4.8.2013 20:35
[QUOTE=Georginek;539214]Mno, kup si nejakou poradnou bednu, a necpi novy komponenty do stary "klump"skrine.

Takovej slusnej optimal
je vepredu, dole a ze strany intake, vzadu a nahore outtake. Vicemene moznosti neni. Pak se da akorat redukovat pocet ventilatoru na jednotlivych pozicich....[/QUOTE]

Koupit bych si jí jistě mohl, avšak přijde mi to až moc zbytečně....komponentům je zcela jedno v jaké skříni jsou, hlavně že mají dobrý přísun vzduch. Kdybych chtěl koupit novou skříň, neujišťoval bych se zde, v jakém stavu mám airflow :)

Mít dole intake to s tebou souhlasím, proč ale nevyužít prostor ve kterém by měla být mechanika, větrák se mi tam vešel přesně a drží jako přibitý. Jak tu již psal VencaX, preferuji přímočarý proud vzduchu zlhediska bočnice...Pod zdrojem si místo udělám taky, momentálně tam na to není dostatek místa, všechno bude.....můj názor
r34ktor (7477)|4.8.2013 20:41
O jakou skříň se vlastně jedná?
gouzdog (50)|4.8.2013 20:51
[QUOTE=r34ktor;539222]O jakou skříň se vlastně jedná?[/QUOTE]

Midi tower, představ si BitFenix akorát o 5 let starší....Skříň nemá specifický název, jen je mi líto jí vyhodit.
ICE_D (2754)|4.8.2013 21:06
[QUOTE=gouzdog;539224]Midi tower, představ si BitFenix akorát o 5 let starší....Skříň nemá specifický název, jen je mi líto jí vyhodit.[/QUOTE]

A nechces nam ji vyfotit? ;)
VencaX (3686)|4.8.2013 21:20
Otázka je jak kvalitní je ta skříň. Mám doma 5 let staré skříně od Eurocase a opravdu ta papírová krabice, ve který jsem si jí tenkrát vyzvedl, byla pevnější, než ta skříň po dvou letech provozu a co potom po 5 letech. Pomalu to nelícuje, vypadá to hnusně a lacině. Pak jsem koupil aspoň CM Elitku, abych měl aspoň trochu pořádnej plech a až na to, že jsem jí poškrábal, tak je jako nová.

Ale je pravda, že zase podle té staré "koncepce" ATX skříní se zdrojem nahoře využíváš zdroj jako outtake (na jednu stranu výhoda). Navíc se mi nelíbí, jak většína dnešních skříní je proděrovaná víc než punčochy laciný holky.
gouzdog (50)|4.8.2013 21:22
[QUOTE=NFG_ICE;539225]A nechces nam ji vyfotit? ;)[/QUOTE]
Není to žádnej krasavec, fotit se vám jí se mi nechce...pro přibližnou představu sem nahoře uploadl přibližnej tvar.. :)
r34ktor (7477)|4.8.2013 21:28
[QUOTE=VencaX;539226]Mám doma 5 let staré skříně od Eurocase a opravdu ta papírová krabice, ve který jsem si jí tenkrát vyzvedl, byla pevnější[/QUOTE]
Starý EC byly tanky. Také se hojně používaly na modování, protože se nerozpadaly pod rukama, když si do nich řízl.

[QUOTE=gouzdog;539227]Není to žádnej krasavec, fotit se vám jí se mi nechce...[/QUOTE]
Mám pocit, že se za ni stydíš.
VencaX (3686)|4.8.2013 21:39
[QUOTE=r34ktor;539230]Starý EC byly tanky. Také se hojně používaly na modování, protože se nerozpadaly pod rukama, když si do nich řízl.[/QUOTE]

Tak v tom případě mám jiné 5 let staré polorozpadlé skříně.
r34ktor (7477)|4.8.2013 21:45
To se nevylučuje. Model, co jsem testoval, byl už v té době doprodej. U následníků byly plechy podstatně slabší.
gouzdog (50)|4.8.2013 22:04
Nestydím, když byste opravdu trvaly na fotkách, není problém je udělat, jen ještě není hotová. Krom toho toto žádná "papírová krabice" není. Vrtačce s kvalitním vrtákem odolávala na jeden vrt cca 20 sekund, byl to pořádný rachot...ten plech se nezdá, ale drží mrcha.
Georginek (2957)|5.8.2013 18:52
[QUOTE=gouzdog;539241]Nestydím, když byste opravdu trvaly na fotkách, není problém je udělat, jen ještě není hotová. Krom toho toto žádná "papírová krabice" není. Vrtačce s kvalitním vrtákem odolávala na jeden vrt cca 20 sekund, byl to pořádný rachot...ten plech se nezdá, ale drží mrcha.[/QUOTE]

To bude tuper vrtak, nebo olsovy ruce :D