reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Zabezpečení domácnosti

Pavel Kovač (374)|9.8.2013 10:04
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Zabezpečení domácnosti[/SIZE]



Využíváte k zabezpečení své domácnosti kamery, nebo jiné i po domácku udělané vychytávky? Nebo se spoléháte na profesionální EZS? Jak analyzujete a skladujete data z kamer? Nebo je pro vás zabezpečení pomocí IT jen hudba budoucnosti?


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Luk Skywalker (82)|9.8.2013 14:11
Nepoužívám nic z výše uvedeného, takže je to pro mě hudba budoucnosti (možná k tomu časem dojdu možná nikoliv). Momentálně uvažují a bezpečností dveřím třídy 3 s pořádným zámkem, třída 4 je zbytečná, ale pro paranoiky vhodná, bo vypadají jak dveře do trezoru. Když máte takové dveře, tak se potenciální zloděj dostane lépe přes zeď než přes vdeře, který už nejsou nejslabším článkem zabezpečení domácnosti.
Noxikk (0)|9.8.2013 14:26
Byt se na bezpecnost snazim dbat, tak nic takoveho doma nemam. Osobne radeji verim pasivni bezpecnosti - poradne dvere, okna, nezverejnovat nepritomnost, atd. Kamera doma mi pripada neprakticka ze 2 duvodu:
1. Uvidim, ze mam nekoho v byte a co ted? Sam nic delat ze zakona nesmim a policie se zrovna nepretrhne. Tohle je reseni nasledku a ne priciny. V prve rade se tam nesmi nikdo nepovolany dostat.
2. Casto se uvadi moznost kontroly kamer pres internet. Coz v praxi znamena, ze kdokoliv kdo je schopen tipnout heslo nebo vyuzit chyby vyrobce je schopen mi nonstop cumet po baraku.

Cili kamery bych videl spise do firem, kde se mota vice lidi a ma smysl nasledna kontrola.
Neregistrovaný (0)|9.8.2013 18:16
Vzhledem k tomu, že pracuji z domova a mívám u sebe hodně drahou techniku, zabezpečení musí odpovídat těmto hodnotám a splňovat bezezbytku požadavky pojišťoven. Mám trezorové vstupní dveře, neprůstřelné, včetně zámků, betonem vylité speciální zárubně a přivařené k armaturám ve stěně, 5 kamer z toho dvě štěrbinové HD, 4 vibrační a 3 pohybové senzory, dva trezory - v jednom NAS, záložní NAS ukrytý u bratra na druhé straně města. Tvrzená plastová okna s bezpečnostní folií. Vlastní router na FreeBSD s 1024bit bezpečnostním certifikátem a FireWallem. Celé je to navázané na 2 telefony a jeden vzdálený dohled. Jednání s pojišťovnami pak bylo vcelku jednoduché, neboť o dvě třídy převyšuji jejich požadavky. Nakonec jsem vybral zahraniční, která nabízela nejvyšší plnění za vcelku rozumný paušál. Celá tato sranda nebyla ani moc drahá, něco málo přes 260 k. Možná jsem paranoik, ale mám klid a prndám co je vhodné do domácnosti a co do firmy se jen směji.
Ivo Mašek (507)|10.8.2013 08:29
Bydlím v paneláku. Přední vchod, zadní vchod a prostor před vstupem do výtahu máme zabezpečen kamerovým systémem. Vše se ukládá na disk v jedné sklepní místnosti, kam se fakt bez kraválu jen tak dostat nelze (dvoje skutečně zabezpečené dveře)
Zámky (FAB) na obou vchodech bezpečnostní + možnost elektronického otevírání na čip.
ICE_D (2754)|10.8.2013 10:46
Kamery nepouzivam, pouze mam domaci GSM alarm se 110dB sirenou - signal dodavaji magneticka cidla na vsech oknech a pohybove cidlo ve vstupni hale :) Jelikoz jsem v pronajmu, tak nema smysl vic investovat, az budu mit vlastni bydleni, tak investuji vice do lepsich vychytavek :)
john (877)|10.8.2013 11:03
mne barak strazi Avatar...
BTW: bydlim v miste, kde byly minuly tyden policejni manevry :mistake
jeden by brecel... :cry
Georginek (2957)|10.8.2013 15:50
5 agresivnich vlcaku, ktery ze srandy kousaj plotovy planky + elektrickej ohradnik, jelikoz skacou trochu vysoko......
pak 9 mm Luger P11 Mk12, nejakou tu palku, obusky a Bruni GAP se super peprovejma nabojnicema........

Kamery netreba ;);)

PS: zajimavy je, ze se Cmoudi naucili chodit kolem naseho baraku po ulici a ne po chodniku.........:D:D
Neregistrovaný (0)|10.8.2013 18:02
Dobře vycvičenej pes mam dobrmana sloužil sem za komančů na čáře a tenhle strčí i hemely co tam byly do kapsy
Už mi zakazali chodit i na cvičák :-) jen kvuli utokům na volno neboli zadržení pachatele
Nevím proč ale nějak se naučil skákat přímo na krk :-)
Jidlo vezme jen od panička od nikoho jiného .
No prostě chlupatej poklad :-)
ICE_D (2754)|10.8.2013 18:23
[QUOTE=Georginek;539743] Bruni GAP se super peprovejma nabojnicema........[/QUOTE]

Ty super peppery mam doma naladovany v plynovce taky :D na stridacku s CS nervakem :D No a samozrejme taky bejzbolka :devil
kevin00 (10238)|10.8.2013 18:34
[QUOTE=Ivo Mašek;539712]Bydlím v paneláku. Přední vchod, zadní vchod a prostor před vstupem do výtahu máme zabezpečen kamerovým systémem. Vše se ukládá na disk v jedné sklepní místnosti, kam se fakt bez kraválu jen tak dostat nelze (dvoje skutečně zabezpečené dveře)
Zámky (FAB) na obou vchodech bezpečnostní + možnost elektronického otevírání na čip.[/QUOTE]

To jste si sami nájemníci 100 % shodou schválili ?
Přijít u nás v paneláku paní domovnice s kamerovým systémem a čipy má dosti velký problém.
Luk Skywalker (82)|10.8.2013 20:02
[QUOTE=Neregistrovaný;539681]Vzhledem k tomu, že pracuji z domova a mívám u sebe hodně drahou techniku, zabezpečení musí odpovídat těmto hodnotám a splňovat bezezbytku požadavky pojišťoven. Mám trezorové vstupní dveře, neprůstřelné, včetně zámků, betonem vylité speciální zárubně a přivařené k armaturám ve stěně, 5 kamer z toho dvě štěrbinové HD, 4 vibrační a 3 pohybové senzory, dva trezory - v jednom NAS, záložní NAS ukrytý u bratra na druhé straně města. Tvrzená plastová okna s bezpečnostní folií. Vlastní router na FreeBSD s 1024bit bezpečnostním certifikátem a FireWallem. Celé je to navázané na 2 telefony a jeden vzdálený dohled. Jednání s pojišťovnami pak bylo vcelku jednoduché, neboť o dvě třídy převyšuji jejich požadavky. Nakonec jsem vybral zahraniční, která nabízela nejvyšší plnění za vcelku rozumný paušál. Celá tato sranda nebyla ani moc drahá, něco málo přes 260 k. Možná jsem paranoik, ale mám klid a prndám co je vhodné do domácnosti a co do firmy se jen směji.[/QUOTE]

Takové zabezpečí se snad ani nemůže vyplatit, pokud domá nemáš zlaté cihly nebo testovací technologii od NASA.:D
Georginek (2957)|10.8.2013 20:59
[QUOTE=kevin00;539759]To jste si sami nájemníci 100 % shodou schválili ?
Přijít u nás v paneláku paní domovnice s kamerovým systémem a čipy má dosti velký problém.[/QUOTE]

CO by to schvalovali? Nekdo prisel, zaplatil, ostatni byli radi, ze se jim tam nebudou potulovat fetny a cmoudi.....
kevin00 (10238)|10.8.2013 22:09
[QUOTE=Georginek;539774]CO by to schvalovali? Nekdo prisel, zaplatil, ostatni byli radi, ze se jim tam nebudou potulovat fetny a cmoudi.....[/QUOTE]

Krapet si prostuduj zákony ... S instalací jakýchkoliv zařízení zpracovávající citlivé osobní údaje, mezi ně se počítá právě kamerový systém či biometrické údaje (zámky na otisk prstu), musí souhlasit 100 % obyvatel daného objektu a to včetně podnájemníků bytů, nikoliv jejich majitelů. Stačí poté kontaktovat UOOU a objednavatel služby má celkem problém. Tohle platí i pokud se jako nájemník / podnájemník stěhuješ do nového bytu a již je vybaven kamerovým systémem či čtečkou biometrických údajů. Pokud s tím nebudeš souhlasit musí být zařízení demontováno ;)
Ivo Mašek (507)|11.8.2013 07:23
Schválili jsme si to a bytové družstvo postupně kamerový systém instaluje i na dalších svých domech. Naše čtvrť byla kdysi klidná a mírumilovná. Od jisté doby jsem byli nuceni naši část čtvrti oddělit od té sousední plotem (šikovně maskované malým oploceným parkovišťátkem na hranici obou čtvrtí - bystří useři jistě pochopili důvod). Dalším pokračováním v zajištění bezpečnosti našeho majetku a klidu nás bydlících bylo umístění kamerového systému.
czhunter (775)|11.8.2013 09:55
[QUOTE=Neregistrovaný;539755] Nevím proč ale nějak se naučil skákat přímo na krk :-) [/QUOTE]tak si ho hlavně dobře hlídej, kdyby někomu ublížil, byť pachateli, sedět půjdeš ty (a on do kafilérky) - pokud to tedy není služební pes.


Já žádné speciální zabezpečení domácnosti nemám. Byt není můj (jsem jen nájemce) a vybavení má tak malou hodnotu, že by ho nikdo nekradl, a žádné cennosti (peníze, šperky, dluhopisy, ...) tam nejsou. Naprosto nulové důvody, proč by se tam měl někdo vloupávat.


PS: Doufám, že "hudba budoucnosti" je žádné zabezpečení, ne IT zabezpečení.
kevin00 (10238)|11.8.2013 09:57
Mě jen zajímalo, zda-li to bylo 100 %ní, protože plno lidí ani neví, že se může proti takovému jednání bránit. Názory na instalaci těchto zařízení se liší a každý má jiný pohled, to nechám stranou. Není to ani tak dlouho co jeden kamarád řešil biometrickou čtečku a jedna známá kamerový systém a družstvo nevyhlásilo ani schůzi a ani domovník domu aspoň neobešel nájemníky.
Ivo Mašek (507)|11.8.2013 10:38
[QUOTE]Mě jen zajímalo, zda-li to bylo 100 %ní,[/QUOTE]
Museli jsme všichni podepsat papír, že s tím souhlasíme. S tím nebyl problém.
Kamery jsou jenom u přístupových dveří a vstupu do výtahu. Na obou dveří z venčí je také nápis, že prostor je hlídán kamerami (což vyžaduje zákon). Vlastně jsme ani nenašli důvod, proč s tím nesouhlasit. Protože do domu vchodovými dveřmi vlezeš, a nebo z něj těmi dveřmi vylezeš ven. Nevím co tajného a přesto zákonného by jsme tam v tom prostoru měli dělat, aby jsme byli proti kamerám a tím defacto proti sobě. Jinak ta kamera, co hlídá výtahové dveře dole, také hlídá vchod do sklepní části domu.
Noxikk (0)|11.8.2013 15:36
Ivo Mašek: Tak pokud mate pristup k zaznamu vsichni stejne, nevidim v tom problem. Za problem povazuji kamery, ktere nekdo provozuje pouze pro potrebu zneuziti proti jinym.
kevin00 (10238)|11.8.2013 15:54
[QUOTE=Noxikk;539818]Ivo Mašek: Tak pokud mate pristup k zaznamu vsichni stejne, nevidim v tom problem. [/QUOTE]

Nevím, jak to funguje u Iva, ale v drtivé většině je určen správce, který zodpovídá za ochranu citlivých osobních údajů a ten s nahrávkami manipuluje. Myslím, že nelze, aby přišel kdokoliv a shlédnul kompletní nahrávku např. celého dne, neboť je již porušeno právo na soukromí jednotlivých jedinců, kteří na videu vystupují. Musel by od nich mít písemný souhlas. Myslím, že tak nějak to bylo, musel bych to zase opět trochu nastudovat.

[QUOTE=Noxikk;539818]Za problem povazuji kamery, ktere nekdo provozuje pouze pro potrebu zneuziti proti jinym. [/QUOTE]

Zneužití kamerového systému je neomezené a může k němu kdykoliv dojít. Neexistuje "bezpečný" provoz a "nebezpečný" provoz kamerového systému. Informace nahrané tímto systémem jsou zneužitelné v jakýkoliv okamžik a mohou být vždy použity proti Tobě. Řeknu to takhle "dneska je to "ochrana majetku" a zítra se bude řešit, že jsi kopuloval na chodbě u dopisních schránek ... děkuji nemám zájem.
Ivo Mašek (507)|11.8.2013 16:13
Kamery jsou nepohyblivé - v místnosti nahrávání nikdo nesedí. Jednou za čas (opravdu nevím za jak dlouhý) přijde technik, který to má na starosti, s někým od družstva a pokud nejsou námi hlášeny žádné stížnosti na bordel, krádež, ničení majetku, pohyb lidí, co nemají v domě co pohledávat, atd., atd., tak to smaže a jede se dál.
Všechny kamery jsou uvnitř domu. Jedna kamera hlídá přední vchod, zaznamená, kdo vstoupil do domu, kdo odešel z domu, kdo si ze své schránky vybral poštu a pokud si tam někdo začne honit péro, tak samozřejmě že i to :D . Druhá kamera hlídá druhý vchod (tzv. za barákem), tam akorát nevidí kdo si vybírá poštu, neb tam schránky nejsou, ale zase vidí, kdo leze do kolárny pro své jízdní kolo. A třetí kamera je nasměrovaná na vchod do výtahu a zároveň tím směrem současně snímá, kdo leze do sklepa.
Ivo Mašek (507)|11.8.2013 18:19
Jinak, za první republiky, v činžovních domech, v těch, které byly stavěny pro bohatší klientelu, byla uvnitř u vchodu místnost pro vrátného. ten vlastně tehdy nahrazoval dnešní kamery. Ty místnosti jsou patrné dodnes, pouze jsou z nich kočárkárny apod. V západních zemích, jejichž občané byli vzdělanější jak my a tudíž nedopustili příchod velkého Února, se v takových domech vrátní udrželi mnohde až do 70-tých let. A počítalo se s nimi i u domů, stavěných po válce.
Tehdejší generace a ještě ta moje nebyly paranoidní. Dneska mi to připadá, že snad žiju ve válce všichni proti všem. Přitom všichni máme občanky, rodné listy, rodná čísla, někteří mají pasy, kamery jsou všude ve městech, ve fabrikách, s telefonními čísly se normálně obchoduje, obchoduje se s informacemi, většina kupuje v inetových obchodech, .......... atd., atd. Ve vesmíru krouží hafo satelitů, které vám doslova vidí to, co máte na talíři k obědu. Přesto většina z vás jste úžasně paranoidní.
Neregistrovaný (0)|14.8.2013 11:13
[QUOTE=Luk Skywalker;539764]Takové zabezpečí se snad ani nemůže vyplatit, pokud domá nemáš zlaté cihly nebo testovací technologii od NASA.:D[/QUOTE]

Pracuji se systémy Tricaster, Lab.Gruppen - PLM, Blade servery HP a DELL, síťové prvky 3Com a Cisco atd.. Stačí jen mrknout do ceníků těchto firem a velice rychle každý zjistí, že jsem měl veliký problém vůbec domácnost pojistit. Takže to nebyl můj výmysl, ale nutnost. Mimochodem, jeden zesilovač Lab.Gruppen stojí to, co 300 g investičního zlata. (aktuální cena v době vkládání příspěvku 1g = 833,50 Kč) Takže se nebojte, vyplatí se to ikdyž to vypadá s cenou tak děsivě.
johny__g (6387)|14.8.2013 12:55
[QUOTE=Neregistrovaný;540005]Pracuji se systémy Tricaster, Lab.Gruppen - PLM, Blade servery HP a DELL, síťové prvky 3Com a Cisco atd.. Stačí jen mrknout do ceníků těchto firem a velice rychle každý zjistí, že jsem měl veliký problém vůbec domácnost pojistit. Takže to nebyl můj výmysl, ale nutnost. Mimochodem, jeden zesilovač Lab.Gruppen stojí to, co 300 g investičního zlata. (aktuální cena v době vkládání příspěvku 1g = 833,50 Kč) Takže se nebojte, vyplatí se to ikdyž to vypadá s cenou tak děsivě.[/QUOTE]

Výborně, takže přehled o zabezpečení máme, co máš doma ses nám taky pochlubil, ještě bych prosil přesnou adresu, aby se případný "zákazník" nemusel obtěžovat zjišťováním podle IP atd.
VencaX (3686)|14.8.2013 13:19
[QUOTE=johny__g;540011]Výborně, takže přehled o zabezpečení máme, co máš doma ses nám taky pochlubil, ještě bych prosil přesnou adresu, aby se případný "zákazník" nemusel obtěžovat zjišťováním podle IP atd.[/QUOTE]

LOL, tohle bude za rep :D

K tématu. Na SŠ jsme měli vyučujícího, který dělal pro externí firmu návrhy zabezpečení (jak pro osoby, tak pro firmy), takže si myslím, že mám trochu přehled o tom, jak by mělo zabezpečení domácnosti vypadat. Bohužel na takové zabezpečení nemáme peníze, tak máme pouze alarm na všech dveřích (plus pár úprav dveří) a výstražné zařízení s názvem "pes" a zatím u nás v ulici pár domů vykradli, ale k nám si netroufli.
kevin00 (10238)|14.8.2013 13:25
[QUOTE=VencaX;540016]K tématu. Na SŠ jsme měli vyučujícího, který dělal pro externí firmu návrhy zabezpečení (jak pro osoby, tak pro firmy), takže si myslím, že mám trochu přehled o tom, jak by mělo zabezpečení domácnosti vypadat. Bohužel na takové zabezpečení nemáme peníze, tak máme pouze alarm na všech dveřích a výstražné zařízení s názvem "pes" a zatím u nás v ulici pár domů vykradli, ale k nám si netroufli.[/QUOTE]

Připoj elektrický ohradník ke klice :D
VencaX (3686)|14.8.2013 17:07
[QUOTE=kevin00;540017]Připoj elektrický ohradník ke klice :D[/QUOTE]

pak zapomenu, že jsem to nechal zaplý a dostanu ránu sám, že jo :D

EDIT:
ještě jsem v předchozím příspěvku zapomněl doplnit, že ten vyučující, kromě toho, že tam pracoval, tak nám tohle téma i podrobněji vysvětlil a dělali jsme jako školní projekty návrhy zabezpečení různých anonymních budov ;)
Neregistrovaný (0)|15.8.2013 02:27
[QUOTE=johny__g;540011]Výborně, takže přehled o zabezpečení máme, co máš doma ses nám taky pochlubil, ještě bych prosil přesnou adresu, aby se případný "zákazník" nemusel obtěžovat zjišťováním podle IP atd.[/QUOTE]

Vidím, že Vás se ta puberta ještě drží... mrcha. Diskutovat s někým, kdo vehementně dává najevo, že jeho mozek nedosáhl aspoň průměrného IQ běžného čecha, je zhola nemožné. Ostatně, podle podpisu, kde se chlubíte dětskou Ultra Low End sestavou si nemyslím, že bychom se někdy setkali. Pohybujete se totiž v dosti jiné (trapně), cenové hladině než mí zákazníci a na zboží Vám chybí patřičné Cash Flow. Ale klidně si tu "prndejte" a pobavte nás ostatní, zase něčím veselým.
kevin00 (10238)|15.8.2013 08:23
Připomněl jsi mi jednoho známého a jeho argument, když už žádný nemá: "já vydělávám 60k měsíčně a ty jen 20k, tak kdo z nás dvou má pravdu ..." ... koukám u rádoby zbohatlíků je tato argumentační deformace jaksi rutinou.
john (877)|15.8.2013 13:16
[QUOTE=kevin00;540017]Připoj elektrický ohradník ke klice [/QUOTE]

ja kdysi vazne uvazoval, za na popelnici hodim vzdy pres noc 220~, nakonec jsem to radsi neudelal....

BTW: mel jsem to vykoumane i na dve faze, kdyz uz to chyti, at to ani nepusti.... :)
kevin00 (10238)|15.8.2013 13:35
[QUOTE=john;540119]ja kdysi vazne uvazoval, za na popelnici hodim vzdy pres noc 220~, nakonec jsem to radsi neudelal....
BTW: mel jsem to vykoumane i na dve faze, kdyz uz to chyti, at to ani nepusti.... :)[/QUOTE]

Tip s ohradníkem byl vtip, nehledě na to, že elektrický ohradník má "kouzlo" v tom, že "to nedáš" ale zároveň to zdravého člověka nezabije (existují různé varianty podle citlivosti zvířat). Tobě by nastal problém v okamžiku, kdy by někdo podal stížnost. Je to veřejné ohrožení a jako následek může nastat smrt. A to to kvalifikuje osoba neznalá, zjisti si jak by to kvalifikoval právník. Nevím, jestli zrovna tento způsob zabezpečení je zrovna rozumný ;)
czhunter (775)|15.8.2013 14:40
[QUOTE=john;540119]ja kdysi vazne uvazoval, za na popelnici hodim vzdy pres noc 220~[/QUOTE]
a) 230 V
b) o tom kdybych věděl, tak ti tam půjdu něco zapojit - a fakturu za odběrné místo si pak vyřiď s panem ČEZem :p
kevin00 (10238)|15.8.2013 15:22
a) Tolerance je +/- 10 %, takže klidně 220 V
b) Budete postihnuti oba dva

;)
john (877)|15.8.2013 16:42
heh, vsak jsem psal, ze jsem to nakonec vzdal, prece nepujdu kvuli "sberacum" do lochu....
ale docela se mi libila predstava, jak tu popelnici drzi, pritom se vrti a ne a ne se popelnice pustit... :D

[QUOTE=czhunter;540126]a) 230 V[/QUOTE]
vim, jen tech 220 je zazitych, stejne jako 380 namisto 400
czhunter (775)|15.8.2013 17:44
[QUOTE=kevin00;540127]a) Tolerance je +/- 10 %, takže klidně 220 V
b) Budete postihnuti oba dva

;)[/QUOTE]
Jaký je asi tak trest za položení přívodního kabelu přímotopu na cizí popelnici? Písmená omluva? :)
kevin00 (10238)|15.8.2013 17:50
Připojení každého spotřebiče je dáno určitými podmínkami. To minimální jsou podmínky dané výrobcem. A silně pochybuji, že přilepení odholených vodičů na popelnici je to správné připojení ... nebo že by Ti tam john udělal zásuvku :D :D Ad absurdum, kdyby tam byla a popelnice byla by na jeho pozemku či na veřejném prostranství a prokazatelně by popelnice i s připojovacím místem byla jeho majetkem, tak jsi černý odběratel a podle toho bude s Tebou nakládáno. Občas mi přijde, že půlka lidí přemýšlí úplně něčím jiným, než má.
No ale to už jsme se dostali od zabezpečení domácností zcela někam jinam.
Neregistrovaný (0)|19.8.2013 14:08
[QUOTE=kevin00;540097]Připomněl jsi mi jednoho známého a jeho argument, když už žádný nemá: "já vydělávám 60k měsíčně a ty jen 20k, tak kdo z nás dvou má pravdu ..." ... koukám u rádoby zbohatlíků je tato argumentační deformace jaksi rutinou.[/QUOTE]

Jakube, nemyslím si, že jste ten pravý na diskuzi. Každopádně "věcná" odpověď na téma: Zabezpečení domácnosti. Ani jinou postpubertální jsem dostat nemohl...