reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade Procesoru INTEL

ErionX (89)|16.8.2013 22:43
Dobrý den, jsem na tomhle foru nový a chtěl bych se Vás na něco zeptat
Mám PC sestavu:
Se starší základovou deskou GIGABYTE G31M-ES2C
procesorem Intel Celeron CPU E3200 2.40GHz
2GB RAM DDR2
Grafickou kartou NVIDIA GeForce 9500GT 512MB DDR2
A zdrojem SeaGate 350w

Chtěl bych upgradovat procesor místo toho Celeronu E3200 2.40GHz bych tam chtěl dát buď Intel Core 2 Duo E6400 2x2,13Ghz (z aukra)
a nebo Intel Core 2 Duo E7200 (z aukra), který prý v pohodě jede na 3.8 GHz! (při taktování)
Když jdu například na stránku http://www.systemrequirementslab.com? otestovat zda by mi šla hra Team Fortress 2 a další podobný hry, tak mi to píše
o upgradu procesoru ...
Chtěl bych rozjet tyto hry
Mafia II na Low Detaily
Battlefield Bad Company 2 na Low Detaily
Call of Duty Modern Warfare 2 Multiplayer
PayDay The Heist na Low Detaily
Mirror's Edge na Low Detaily
Left 4 Dead 2 na Low Detaily
Team Fortress 2 na Low Detaily

Co myslíte ? :)

A ještě jedna otázka jestli by tohle všechno utáhl ten Zdroj SeaGate 350w
Procesor Intel Celeron CPU E7200 2.53GHz (procesor bych asi netaktoval)
2GB RAM DDR2
Grafická karta NVIDIA GeForce 9500GT 512MB DDR2
Přídavný ventilátor na grafice Nexus 1000RPM (nejedná se o ventilátor na CPU !!!)
VencaX (3686)|16.8.2013 23:36
Prvně, k taktování potřebuješ hlavně pořádnou základní desku, bohužel takovou desku nemáš, takže bys byl rád, kdybys tebou zmíněný E7200 s BOX chladičem a na této desce rozběhal na cca 3GHz. Za druhé, proč kupovat procesor s horší architekturou a nižší frekvencí (v případě E6400), popřípadě se stejnou architekturou a trošičku vyšší frekvencí (v případě E7200), pitomost. U tebe bude limitem spíš grafická karta, kouknul bych se po něčem jako Geforce 9800GT, GTS250, Radeon HD4830/4850. Sám mám C2D E6600 (2.4 GHz) a 9800GT a nemám problém rozjet na FullHD jakoukoli hru (ne tedy na senza detaily, ale za to hratelně) - je pravda, že Crysis 3 jsem nezkoušel a asi bych s ním i měl problémy :D.

Plus navíc na aukru mají šílené ceny, spíš bych se díval po bazoši a podobných serverech.
ErionX (89)|16.8.2013 23:43
Takže bych měl koupit nějákou grafickou kartu 1GB DDR3 a ten procesor Intel Core 2 Duo E7200 tedy nemám kupovat ? Grafiku bych kupoval později, tak na podzim a na vánoce ramky :)
VencaX (3686)|16.8.2013 23:55
Povím ti to takhle, jestli máš 2,4GHz procesor a chceš ho měnit za 2,5GHz, tak tím skoro nic nezískáš a hlavně tě stejně pořád bude brzdit grafická karta. Naopak s grafickou kartou získáš herního výkonu dost (ani nejde o to, jestli je 1GB DDR3, jde o to, aby byla dostatečně výkonná a neměla až tak ohromnou spotřebu, aby jí zdroj utáhnul, proto jsem dal jako příklad právě tyhle 4, každá 1GB DDR3 grafika totiž nebude výhrou, o paměť totiž skoro vůbec nejde).
ErionX (89)|16.8.2013 23:57
OK :) tak se podívám po nějáký Grafický kartě na aukru nebo na bazos :) Jestli by si mi poslal přímé odkazy budu rád :)
VencaX (3686)|17.8.2013 00:01
Pokud chceš upgrade CPU tak, aby to mělo nějakej smysl, tak kup nový Pentium G2020 plus B75 desku a k tomu samozřejmě DDR3 RAMky, popřípadě se dá "bazarově" sehnat něco jako Pentium G630 nebo G860 za slušné peníze. Do tvé desky nic moc adekvátního neseženeš, to snad jedině C2D E8x00, ale ty budou cenově trochu výš a herní výkon ti stejně pořád bude brzdit grafika.

Co se týká grafik, vypsal jsem ti modely, mohl bych ti jich vypsat ještě víc, ale k čemu by to bylo. Spíš se podívej sám a když najdeš něco, co si budeš myslet, že za to stojí a nebude to předražené (rozhodně bych takovou grafiku nekupoval za víc jak litra), tak napiš a my ti řeknem, jestli OK ;).
ErionX (89)|17.8.2013 00:19
Co třeba tahle http://www.alza.cz/gigabyte-n210d3-1gi-d249256.htm nebo tahle http://www.alza.cz/gainward-210-1gb-ddr3-d219971.htm nebo tahle http://interlink.tsbohemia.cz/gigabyte-n210d3-1gi-v3_d154958.html ? :) Když koupím nějákou grafickou kartou 1GB DDR3 tak mi ty hry co jsem psal nahoře půjdou v pohodě ? na Low Detaily bez lagu ? :)
VencaX (3686)|17.8.2013 00:27
Tak touhle grafikou bysis nepomohl snad vůbec o nic... spíš dokonce pohoršil. Jak jsem psal, na velikosti paměti vůbec nezáleží!!! Radeon HD 4770/4830/4850/5770/5830, Geforce 9800GT/9800GTX+/GTS250/GTX260 prostě něco v tomhle stylu.

EDIT: Je jedno, jestli to bude mít 512MB nebo 1GB pamětí, lepší je mít DDR4 nebo GDDR5 než DDR3.
ErionX (89)|17.8.2013 01:20
Takže s GeForce 9800 GT bych ty hry co jsem uvedl nahoře měl rozjet na low detaily plynule ? :)
VencaX (3686)|17.8.2013 01:56
Já sám mám 9800GT, takže můžu říct, že ano. Hraju na ní plynule Skyrim na nízké-střední detaily při FullHD rozlišení.
trodas (1753)|17.8.2013 09:38
1. Gigabyte G31M-ES2C je low-end deska určená do kanclu- proto ten celer v ní:

[ATTACH=CONFIG]28893[/ATTACH]
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3135#ov

2. 350W zdroj na žádnou herní sestavu není a každá výkonnější grafika jen uspíší jeho neodvratný konec při jeho přetěžování.

3. Upgrade GeForce 9500GT na GeForce 9800GT zejména zdvojnásobí zátěž zdroje:
http://www.hwcompare.com/3943/geforce-9500-gt-ddr2-vs-geforce-9800-gt-512mb/
...tedy se brzy těš na různé zajímavé bugsíky, které postupně přerostou ve stav, kdy PC odmítne fungovat kvůli likvidaci kondíků ve zdroji a na desce - o grafice nemluvě. Dávám tomu tak 1/2 roku... Maximálně rok, pokud na té základovce jsou skutečně osazeny ty součástky, které se zdají být osazeny na fotce (tedy kvalitní polymery Sanyo Os-con pro Vcore a Sanyo elektrolyty pro zbytek...) - protože často je to jen reklama a realita je ÚPLNĚ jiná. Viz. MSI PM8M3-V:
reklama: http://s3.postimage.org/hnt6xziib/MSI_PM8_M3_V_advert.jpg (7x Sanyo Os-con pro Vcore)
realita: http://i47.tinypic.com/34hx6jl.jpg (3x Ost crap kondíky pro Vcore)
Gigabyte G31M-ES2C.jpg
VencaX (3686)|17.8.2013 10:28
Samozřejmě, že jde o kancelářsou desku, to jsem již psal. 350W Seasonic není úplný šmejd a sestava v plné zátěži nebude mít víc jak 220W spotřebu, takže pořád tam bude mít celkem slušnou rezervu, takže bych se nebál, že by to dělalo nějaké velké problémy.

Mimochodem u desky od MSI se moc nedivím, v té době zrovna nepatřili mezi nejvyšší kvalitu. A ta Gigabytka má pro Vcore už na fotce jen 3 kondíky. Tak jako tak myslím, že to dost přeháníš a upozorňuješ na něco, co se stát může a nemusí. Tak jako tak pokud chce upgrade tak, aby to zvládlo hry, tak potřebuje grafiku a ne procesor.
kevin00 (10238)|17.8.2013 11:17
IMHO osazovat základní desku výkonnějším procesorem (E8xxx, Q8xxx, Q9xxx) bych také nedoporučoval, protože je deska opravdu low-end. Upgrade grafické karty má smysl, grafická karta 9500GT není nic výkonného. Její osazení je ale logické vzhledem k osazeným komponentám. Sestava je kancelářského rázu. Pozor ovšem na tu spotřebu, rozdíl mezi oběma graf. kartami je opravdu 50 W.
BTW 9800GT je taková přeznačená 8800GT, takže by se dalo vybírat i z těchto modelů.
r34ktor (7477)|17.8.2013 16:06
[QUOTE=ErionX;540247]Když jdu například na stránku http://www.systemrequirementslab.com? otestovat zda by mi šla hra Team Fortress 2 a další podobný hry, tak mi to píše
o upgradu procesoru ...[/QUOTE]
Výrobcem udávané optimum pro hru je P4. Tvůj Celeron to dát musí. Hra je F2P, takže nic nebrání ji otestovat a zjistit, která komponenta tě reálně brzdí (např. logováním pomocí HWiNFO).

Osobně bych do takové sestavy neinvestoval (pokud neseženeš komponenty pro upgrade opravdu výhodně) a šetřil na nový základ.
trodas (1753)|17.8.2013 16:35
1) Nemluvíš o legendárním 350W Fortronu, co byl spíše tak 450W... ale o Seasonicu, o kterém nikdo z nás neví, jak jede dlouho a jak na tom dnes je. Nemůžeš seriózně počítat s tím, že tehdejší 350W zdroj dá 350W i dnes, to je zcela mimo jakoukoliv realitu.
Seasonic dělá dobré zdroje, to ano, ale neviděl jsem jediný zdroj s kvalitními kondíky - mimo ty zdroje, kde jsem je osobně vyměnil. Tedy čas zde hraje kritickou roli a neúprosně tiká...

2) Desky (vlastně cokoliv) od MSI nepatřili mezi kvalitu nikdy. Vždy bylo rozumnější brát Gigabyte, Asus... přinejhorším ASrock jako "šunt-Asus". Na druhou stranu se té MSI desky musím zastat, jakkoliv MSI nemám rád. MSI ji uvedla v roce 2005, tedy před 8 lety. Dodnes mi jela, pravda s problémky, ale jela a žádné data neztratila i s tak očesanými crap Ost kondíky, že to byla až hanba. Nevím, kdo ten design navrhl, ale pokud to i s špatnými kondíky dodnes vydrželo, tak zase tak špatný nebude - naopak bude docela dobrý. Je fakt, že má LGA775 a rev.1 této desky nepodporují Core Duo, leč DDR2 už to podporuje a po odemčení má v biosu i nějaké overclocker nastavení, lol. Dnes dostala na Vcore 9ks nejlepších polymerů na světě, Nichicony LE 820uF 2,5V a tak jen doufám, že se z toho nezvencne :) Zatím ale dobrý, píšu, jak je vidět... :D

Co se počtů týče, tak se mýlíš. Ta Gigabytka má 6 kondíků pro Vcore výstup, ne 3. Má 3 fáze, 3 cívky, po 3 mosfetech na fázi (nebudu se teď snažit tipnout, které spínají do napětí a které do země) a design Vcore je na fotce dobře vidět.
Nicméne, jak jsem upozornil s příkladem MSI PM8M3-V rev. 1.0 desky - ani jeden z nás neví, co je na té Gigabyte desce doopravdy. Na fotce můžou být krásné Oscony, pak to dostateš do ruky a zjistíš, že jsou tam nějaké "shitcony*"...
*) dosaď libovolnou mznačku kondíku z těchto: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/14301-nasledky-spatnych-kondenzatoru

3) Osobně raději upozorňuji na možná (a ne zcela nepravděpodobná) rizika a nepříjemné následky, když se někdo z kancl moba snaží dělat herní stroj, než abych tvrdil, že to vše pojede, bude to dobrý a vůbec... Až mu to shoří, tak už ti nepoděkuje ;)
Jinak řečeno, jsem raději výrazně skeptičtější, než nezřízeně optimistický. Jistě, optimismus je krásný a táhne a zní to všechno dobře. Ale pak často přijde vystřízlivění... Raději prezentuji ty horší možnosti, i když to může znít jako strašení a i když to useři neocení, než bych maloval vzdušné zámky. Spousta věcí, co jsem si myslel, že by jako "měla tak běhat" nakonec neběhala :rolleyes:

4) Osobně si myslím, že potřebuje jak grafiku, tak procesor. Celer je prostě... no, ehm... Celer. Samozřejmě chápu, že vše se musí dělat postupně... Na druhou stranu chápu také to, že je pravděpodobné, že až do toho sčotu nastrká to, co chce, tak to bude jeho konec ;) A na rozdíl od vás, věčných optimistů, se s tím nebudu tajit a řeknu klidně co si myslím.
Jinak pro mě za mě - ať si do toho strčí třeba GTX 760, já jsem definitivně pro :D
http://www.alza.cz/gigabyte-n760oc-2gd-d441866.htm
VencaX (3686)|17.8.2013 18:08
[QUOTE=trodas;540318]1)[/QUOTE]
To ano, nemluvím, a je to "jen" seasonic a je jasné, že časem odejde, časem odejde všechno. Ale já nechci aby mi dodal 350W, já chci, aby mi dodal cca 220W, který si vezme ta sestava, pokud jí vytížíš nějakým syntetickým testem naplno... jestli teď mohl běžet max na 170W, tak si myslím, že max 220W zvládne a nijak přetěžovaný nebude.

[QUOTE=trodas;540318]2)[/QUOTE]
Ano, MSI taky nemám v lásce, zvlášť jejich notebooky jsou obrovská bída, ale je rozdíl mezi GB a MSI, uživatel má desku od GB, procesor se nebude měnit, bude se měnit grafika a jestli vím správně, tak to pro desku jako takovou není žádná větší zátěž, krom gravitační zátěže z trošku těžší karty.
BTW. overclock nastavení mít může, ale z 2.5 GHz bych rozhodně nešel výš jak na 3 GHz a bál bych se, aby to napájecí obvody desky vydržely a už tak by byly přetěžované. Navíc s BOX chladičem :notsure
Jojo, blbě jsem se díval a 3 jsem přehlédl, stejně jako tu jednu fázi samotnou, i když jsem věděl, že tam je.

[QUOTE=trodas;540318]3)[/QUOTE]
Osobně bych v jeho případě koupil desku za 15 stovek, do toho Pentium G2030 nebo co je teď cenově in, nějaké DDR3 RAMky, lepší grafiku a novej zdroj, ale to už máš cenově minimálně 5 tisíc, což je asi na rozpočet trošku moc. Samozřejmě když upgraduješ několikaletý stroj, tak to má vždycky rizika, s tím se prostě musí počítat. Tak jako tak to chce novou sestavu, krom tý grafiky mu se hrama stejně nic nepomůže. CPU je nejen zbytečné a navíc by mohla trpět deska, grafika zase bude trochu náročnější na zdroj, ale když si to vezmeš, tak ta zátěž se zvýší cca o 15%, je tam riziko, že tím ten zdroj dodělá, ale zase je o dost pravděpodobnější, že to ten zdroj zkousne, přece jenom ho nezatíží na 300W, ale na o dost míň.

[QUOTE=trodas;540318]4)[/QUOTE]
Jo, ten procesor by potřeboval, ale pokud bych kupoval procesor, tak s C2D si polepší o procenta surovýho (ne herního) výkonu nebo dodělá desku, takže to chce lepší desku, CPU, GPU, zdroj a pokud lepší CPU, tak už radši nový, nebo třeba bazarově minulou generaci, ale prostě s1155/s1150 a na to nepoužiješ nic ze stávající sestavy, takže ve výsledku kupuješ mobo, cpu, ram, gpu, zdroj a to je min 5 tisíc když koupíš bazarovou aspoň grafiku.
ErionX (89)|17.8.2013 21:22
Ten zdroj SeaSonic 350w (koupený nový) je starý 1 rok, protože tehdejší zdroj byl EuroCase 350w stačily 3 roky a byl dead ;)

Opravdu mi to zdroj utáhne ? Aby mi hned při startu PC neshořel ...

Nechci s toho dělat herní mašinu ...
Chci to jen na občasné hraní :)

Asi půjdu do té GeForce 9800GT, ale nevím jestli 512mb ddr3 a nebo 1gb ddr3 co bude stačit na ty hry ? :)

A ty hry například Mafia II,Team Fortress 2,Modern Warfare 2,Battlefield Bad Company 2 a Left 4 Dead na low detaily by bez lagu šlapalo ? :)
VencaX (3686)|17.8.2013 23:07
Tak to bych se vubec niceho nebal. Jak jsem psal, sestava bude mit spotrebu cca 220W a kdyz mas rok stary 350W SS, tak neni proc si delat vrasky.

Jak jsem ti psal, je jedno, jestli vezmes 512MB nebo 1GB verzi. Rozdil ve vykonu prakticky nepoznas. Rozdil bys poznal, kdyby jedna z karet mela DDR4, ale myslim ze na 9800gt osazovali jen trojky. Volil bych podle ceny, chlazeni... rozhodne si nech zaruku aspon na vyzkouseni, abys to nekoupil, neprisla ti poskozena karta a prodejce te slusne neposlal do hlubin analniho otvoru.

Jeste se zeptam, jake mas rozliseni monitoru?
kevin00 (10238)|18.8.2013 06:31
nVidia 9800GT se vyráběli pouze s GDD3 pamětmi. Jak jsem již psal jedná se v podstatě o přeznačenou nVidii 8800GT. 1 GB verze by měla smysl pokud by uživatel hrál ve vyšších rozlišeních.
ErionX (89)|18.8.2013 10:08
[QUOTE=VencaX;540345]Tak to bych se vubec niceho nebal. Jak jsem psal, sestava bude mit spotrebu cca 220W a kdyz mas rok stary 350W SS, tak neni proc si delat vrasky.

Jak jsem ti psal, je jedno, jestli vezmes 512MB nebo 1GB verzi. Rozdil ve vykonu prakticky nepoznas. Rozdil bys poznal, kdyby jedna z karet mela DDR4, ale myslim ze na 9800gt osazovali jen trojky. Volil bych podle ceny, chlazeni... rozhodne si nech zaruku aspon na vyzkouseni, abys to nekoupil, neprisla ti poskozena karta a prodejce te slusne neposlal do hlubin analniho otvoru.

Jeste se zeptam, jake mas rozliseni monitoru?[/QUOTE]

Dobře díky :)
Ale radši bych potom na vánoce k tomu dokoupil nový (silnější) zdroj (pro jistotu :D)

Monitor mám taky nový od vánoc je to BenQ LCD 1366x768 :) (přesný označení teď nwm nejsem teď doma)
kevin00 (10238)|18.8.2013 10:52
U tohoto rozlišení nemusíš u grafické karty brát ohled na 512 MB či 1 GB paměti.
ErionX (89)|18.8.2013 11:04
Dobře :) a co si myslíte o tomhle ?
aukro.cz/herni-geforce-9800gt-512-mb-ddr3-pcie-plne-funkcni-i3458189843.html
Prodejce uvádí, že se ventilátory na grafické kartě "netočí" prý díky použití besku... co známená ten "besk" ?
kevin00 (10238)|18.8.2013 11:15
Zkus napsat prodejci.
ErionX (89)|18.8.2013 11:31
Dobře zkusím mu napsat co je tím myšleno jinak je to přesně ta 9800GT že ? :)
r34ktor (7477)|18.8.2013 11:55
[QUOTE=ErionX;540361]Prodejce uvádí, že se ventilátory na grafické kartě "netočí" prý díky použití besku... co známená ten "besk" ? [/QUOTE]
Překlep - mělo být - ventilátory se "netočí" díky použití blesku.
ErionX (89)|18.8.2013 12:16
[QUOTE=r34ktor;540372]Překlep - mělo být - ventilátory se "netočí" díky použití blesku.[/QUOTE]

Aha :D Přemýšlím o koupi :)
Podle blesku ? To jsem ještě neviděl ... Jak to funguje ? :)
trodas (1753)|18.8.2013 13:06
[QUOTE]1 GB verze by měla smysl pokud by uživatel hrál ve vyšších rozlišeních[/QUOTE]

Tady bych si dovolil nesouhlasit. Framebuffer nežere tak moc (počet pixelů rozlišení x 32bitů x 3), takže rozlišení nemá na potřebu velikosti ram téměř žádný vliv. Hraji v 1280x1024 na Radeonu 9100 a ten má 128MB :D
Co má vliv - a to sakra velký - je kvalita textur a počet (a hlavně velikost) jejich mipmap v paměti karty. (Mipmapy = jinak řečeno, jedna textura na blízko, druhá na 10m a dál, třetí na 30m a dál, čtvrtá na 100m a dál... atd.)
A uživatel rozumně řekl, že bude hrát na nízké detaily, tedy 512MB bohatě stačí.


[QUOTE]Podle blesku ? To jsem ještě neviděl ... Jak to funguje ?[/QUOTE]

To funguje tak, že při fotografii se použilo externí silné světlo (blesk) a tedy velmi krátká závěrka foťáku a tudíž to mnohdy vypadá, jako že se ventilátor neotáčí, i když se otáčí. Jinak řečeno, nedokonalá fotografie.
Např. tady je foceno bez blesku a je vidět, že se "vrtichvost" točí: http://postimg.org/image/mm552sdrh/


VencaX - tak jsme se dozvěděli, že ta základní deska byla 3 roku mučena Eurocrap zdrojem, tedy kvalita kondenztorů na základní desce je otázkou, kterou bych si netroufal ani tipnout ;) Za chvíli se ještě dozvíme, že v case nebyl žádný fan a že box chladič moc na kondíky nefouká a pak můžeme uzavírat sázky, kdy to odejde :)
A ani si nemyslím, že výkonnější grafika nebude víc zatěžovat desku, protože má přeci externí napájecí konektor.
Každá konkrétní grafika má nějak řešeno napájení a nespoléhá se jen na přídavné napájení. Já mám v biosu dokonce nastavení, kolik max. W může grafika v PCIE x16 a karta v PCIE x1 odebírat - ergo mám obavy, že tam zvýšená zátěž bude. Ale pokud to do vánoc vydrží a uživatel bude šťastný, že hraje na 9800GT - tak proč ne, že.

Nechci nikoho strašit a konkrétní grafika třeba může mobo zatěžovat méně, než ta, co tam je. To nikdo z nás neví a nebudu se tvářit, že to vím já ;)



PS. u té grafiky http://aukro.cz/herni-geforce-9800gt-512-mb-ddr3-pcie-plne-funkcni-i3458189843.html
...mně pobavilo tvrzení prodejce, že jde o "herní" grafiku, když v 3DMarku vidím 19fps, což tedy moc herní není :D :D :D (je fakt, že 3DMark je "rozežraný" a hry jsou optimalizovanější a na nižší detaily to půjde a za tu cenu je to rozumný kup - jen lepší tišší chladič by stál 2x víc než ta karta...)
ErionX (89)|18.8.2013 13:18
[QUOTE=trodas;540382]Tady bych si dovolil nesouhlasit. Framebuffer nežere tak moc (počet pixelů rozlišení x 32bitů x 3), takže rozlišení nemá na potřebu velikosti ram téměř žádný vliv. Hraji v 1280x1024 na Radeonu 9100 a ten má 128MB :D
Co má vliv - a to sakra velký - je kvalita textur a počet (a hlavně velikost) jejich mipmap v paměti karty. (Mipmapy = jinak řečeno, jedna textura na blízko, druhá na 10m a dál, třetí na 30m a dál, čtvrtá na 100m a dál... atd.)
A uživatel rozumně řekl, že bude hrát na nízké detaily, tedy 512MB bohatě stačí.




To funguje tak, že při fotografii se použilo externí silné světlo (blesk) a tedy velmi krátká závěrka foťáku a tudíž to mnohdy vypadá, jako že se ventilátor neotáčí, i když se otáčí. Jinak řečeno, nedokonalá fotografie.
Např. tady je foceno bez blesku a je vidět, že se "vrtichvost" točí: http://postimg.org/image/mm552sdrh/


VencaX - tak jsme se dozvěděli, že ta základní deska byla 3 roku mučena Eurocrap zdrojem, tedy kvalita kondenztorů na základní desce je otázkou, kterou bych si netroufal ani tipnout ;) Za chvíli se ještě dozvíme, že v case nebyl žádný fan a že box chladič moc na kondíky nefouká a pak můžeme uzavírat sázky, kdy to odejde :)
A ani si nemyslím, že výkonnější grafika nebude víc zatěžovat desku, protože má přeci externí napájecí konektor.
Každá konkrétní grafika má nějak řešeno napájení a nespoléhá se jen na přídavné napájení. Já mám v biosu dokonce nastavení, kolik max. W může grafika v PCIE x16 a karta v PCIE x1 odebírat - ergo mám obavy, že tam zvýšená zátěž bude. Ale pokud to do vánoc vydrží a uživatel bude šťastný, že hraje na 9800GT - tak proč ne, že.

Nechci nikoho strašit a konkrétní grafika třeba může mobo zatěžovat méně, než ta, co tam je. To nikdo z nás neví a nebudu se tvářit, že to vím já ;)



PS. u té grafiky http://aukro.cz/herni-geforce-9800gt-512-mb-ddr3-pcie-plne-funkcni-i3458189843.html
...mně pobavilo tvrzení prodejce, že jde o "herní" grafiku, když v 3DMarku vidím 19fps, což tedy moc herní není :D :D :D (je fakt, že 3DMark je "rozežraný" a hry jsou optimalizovanější a na nižší detaily to půjde a za tu cenu je to rozumný kup - jen lepší tišší chladič by stál 2x víc než ta karta...)[/QUOTE]

Fan v case byl a je BOX a ještě jeden Nexus ... CPU nepřekročí 40 stupňů ve vedrech nepřekročí 45 stupňů ...
Jak si můžu zkontrolovat kondenzátory ? Jestli jsou v pořádku ?

EDIT:

Radši si počkám na lepší nabídku 9800GT ... :)

Všechny kondenzátory jsem pečlivě několikrát zkontroloval a žádný není prasklý,nafouklý ani nějak požkozený
VencaX (3686)|18.8.2013 19:37
ani pod nimi nejsou žádné skvrny?
ErionX (89)|18.8.2013 19:49
[QUOTE=VencaX;540409]ani pod nimi nejsou žádné skvrny?[/QUOTE]

Nejsou vypadají jako nové :)
kevin00 (10238)|18.8.2013 19:58
Ad Trodas: Ty jsi moc hysterický. Do určité míry to má logiku a smysl a pak už to je jen hysterie. Moc dobře si tu pamatuji onu dobu, kdy za všechno mohly kondenzátory. Naštěstí už je to pryč a berou se tyto věci s rozumem, tak jak se mají.
ErionX (89)|18.8.2013 20:10
VencaX
Co si myslíš o této 9800GT stačila by ? :)

aukro.cz/nvidia-geforce-9800-gt-512mb-ram-i3475830555.html

Těším se na Battlefield Bad Company 2 :D
kevin00 (10238)|18.8.2013 20:34
Jedná se o mírně přetaktovaný model - takty jsou 650/1625/1940 MHz místo defaultních 600/1500/1800 MHz. Grafickou kartu lze bez problémů osadit.
ErionX (89)|18.8.2013 20:35
Aha ... tak to si počkám ještě na další odpovědi ... nevím totiž jestli by mi tuhle mírně přetaktovanou grafiku zvládl ten můj zdroj ...
VencaX (3686)|18.8.2013 20:42
Ještě bych se být tebou možná zeptal na tu HD4850, co tu postoval DrZelenka, bude o něco výkonnější než 9800GT, s malinko vyšší spotřebou (+5W, tedy skoro nic) a jestli mám dát 750 + 100 pošty za 9800GT nebo 900 sakum prásk za HD4850 i s výborným chladičem Accelero S1, to už je skoro nastejno.

BTW ano, zvládl by jí... pořád bude spotřeba nižší, než 250W a máš celkem kvalitní 350W zdroj.
kevin00 (10238)|18.8.2013 20:46
Zdroj ji zvládne na 100 %, nárůst spotřeby je v řádek wattů, nikoliv desítek wattů :)
ErionX (89)|18.8.2013 20:50
VencaX
je to ona ? Našel jsem ji levněji :D

pc.bazos.cz/inzerat/26752792/Prodam-grafickou-kartu-512mb-HD4850-GDDR3-DUAL-DVI-TVO.php
VencaX (3686)|18.8.2013 20:55
Pokud ti jí za tu cenu dá se zárukou cca týden na odzkoušení tak no problem. Jde akorát o to, že ta, co jsem jí postoval má výborné chlazení, na kartě to vypadá cca takhle

ErionX (89)|18.8.2013 20:59
už jsem ho kontaktoval :)
s chlazením snad nebude problém mám pod grafikou dole na case již zmiňovaný 120mm ventilátor Nexus ;)
VencaX (3686)|18.8.2013 21:02
Takhle to máš chlazené pasivně, je to absolutně tiché (sám ho mám na 9800GT).
kevin00 (10238)|18.8.2013 21:06
Jediné čeho bych se u těchto graf. karet bál jsou ovladače. Mám s nimi celkem špatné zkušenosti a myslím, že i uživatelé tohoto fóra si dobře pamatují, jak to AMD s funkčností ovladačů má. Výkonnostní rozdíl není zase tak veliký, v podstatě v řádech FPS podle dané hry (recenze)
VencaX (3686)|18.8.2013 21:09
Já teda nevím, ale sám jsem měl HD3870 a pak HD4830 a nějak mě asi problémy s ovladači minuly.
ErionX (89)|18.8.2013 21:09
S těmi ovladači AMD souhlasím ... už jsem měl tu čest ... :D
robky (3195)|18.8.2013 21:19
Ani nv sa poblémy s ovládačmi nevyhli, takže by som negeneralizoval .... a takisto ako VencaX - používam niekoľko rokov ati/amd gafiku a žiadne problémy som nezaznamenal :notsure
kevin00 (10238)|18.8.2013 21:23
Vzpomenu na ty nejlepší co jsem zažil - velký kurzor, černá obrazovka, padající Catalyst a to pominu kapitolu samu pro sebe a tou byli notebooky.
robky (3195)|18.8.2013 21:32
kevin00 (10238)|18.8.2013 21:38
Ano, o tom problému se vědělo. Ovšem v procentech nefunkčnosti/škodlivosti je statistika o dost větší pro AMD/ATI. Když nebudu chodit daleko, tak nejvíce problémů co jsem tak nějak zaznamenal jen zde bylo právě s těmito graf. kartami.
VencaX (3686)|18.8.2013 21:43
Pokud se budeme bavit o mobile grafikách, tak v notebooku jsem měl 4570ku a ovladače jako takové problém nedělaly. Problém dělaly pouze tehdy, když jsem měl W7, v BIOSu zapnul i integrovanou grafiku a pak nešlo přepínat (pod Vistama bez problémů), ale to jsem neřešil, protože ta 4570 měla stejnou spotřebu a daleko vyšší výkon.

Mimochodem Robky, po tom, co se mi 4830 mojí vinou poškodila, tak jsem měnil za nV, ale jinak mám zkušenosti z několika Radeonů a skoro vždy bez problémů :)
ErionX (89)|23.8.2013 09:44
VencaX
Opravdu mi ten 350W zdroj rozvalí tu HD4850 ? ;)
VencaX (3686)|23.8.2013 09:51
"Požadavek na zdroj" je uváděn z toho důvodu, že existují výrobci, co zdroje šiděj a jejich 450W zdroje fungujou třeba jen jako 300W (trochu přeháním). Ty máš kvalitní 350W zdroj a spotřeba tvé sestavy rozhodně nepřesáhne 250W takže opět a snad naposled :)

ANO, zdroj tu kartu zvládne.

Btw. Gainward bych nebral, hlučné chlazení.