reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Accelero S1 rev. 2 a instalace Noiseblocker fanu

trodas (1753)|19.8.2013 16:44
Mám starou PNY 6800GT (AGP) grafiku, kterou jsem naposledy před lety chladil vodníkem a teď abych ji mohl občas k něčemu využít, tak musí mít chladič. No a měl by být tichý - tedy něco velkého, na co se bude dát dát pomalý a tichý fan, nejlépe Noiseblocker. Tedy vybral jsem Accelero S1 rev. 2, protože:

Accelero S1 asi ani není kompatibilní s mou grafikou - http://www.arctic.ac/en/p/cooling/discontinued-products/vga/214/accelero-s1.html?c=2264
(a také se nedá sehnat)

Accelero S1 rev. je - http://www.arctic.ac/en/p/cooling/discontinued-products/vga/24/accelero-s1-rev.-2.html?c=2264
(protože podporuje 48,3 a 53,4mm čtvercovou rozteč otvorů)

Naproti tomu Accelero S2 je očesaná verze - http://www.arctic.ac/en/p/cooling/discontinued-products/72/accelero-s2.html#techdata
(jen dvě a ne 4 heatpajpy a navíc podporuje skoro všechny karty, jen ne tu s 53,4mm roztačí děr...)

Žádné nabízení řešení od Arctic Coolingu se mi ani trochu nelíbilo - jejich turbo mód s kdoví jak hlučnými a dvěma malými fany, no fuj!
http://www.arctic.ac/en/p/cooling/vga/25/turbo-module.html?c=2182

Takže jsem se na to trošku mrkl a přišel jsem s vlastním řešením:

[ATTACH=CONFIG]28898[/ATTACH]

Základem je nápad, že bych ten fan mohl uchytit pomocí těch gumových spojek (šroubů, nebo jak tomu říkat...). Na spodní části je situace naprosto jednoduchá - do odnímatelného plastového spodního krytu jsem vyvrtal 5mm od okraje a 105mm od sebe (rozteč děr na 120mm Noiseblocker NB-BlackSilentFan XL1 fanu) dva 4mm otvory. Je sice pravdou, že otvory v fanu jsou 4,5mm v průměru, ale jistí "hodní lidé" mi zcizili mé nářadí a tak ani 4,5mm vrták nemám.
Na druhou stranu je zase plast krytu o dost tenší, takže je jen dobře, že i dírka je menší - ostatně jde o gumu a ta se tam prostě nacpe a basta! :)

[ATTACH=CONFIG]28900[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]28901[/ATTACH]

Nahoře se řešení jen o něco málo složitější. Stačí si vyrobit malinké 20x8mm plíšky s 3 a 4mm otvory, ohnout na 5x3 profil L pro pevnost a stáhnout to M3x25mm šrouby s velkou podložkou na druhé straně k heatsinku a fan drží jako přibitý! :)

[ATTACH=CONFIG]28902[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]28899[/ATTACH]

Výhodou Noiseblockeru totiž je (mimo fantasticky tichého provozu), že k němu dodávají ty gumové spojky (4ks, samo, ne 8 jak vidno na fotce):

[ATTACH=CONFIG]28903[/ATTACH]

Celá sestava se poněkud tyčí do výšky a pod ní jsou heatsinky na ramkách... od Accelera.

[ATTACH=CONFIG]28904[/ATTACH]

Pohled na celkovou výšku jasně naznačuje, k čemu jsou blízké sloty :D No, na nic, no... zejména by v nich ale nemělo nic být už proto, aby se grafika dobře chladila a nepřehřívala se :)

[ATTACH=CONFIG]28905[/ATTACH]


Takže nezbývá než doufat, že jsem někoho přivedl na podobně zajímavé myšlenky a že je také zrealizuje ;)
PNY 6800GT Accelero S1 rev. 2 Noiseblocker 1.jpg PNY 6800GT Accelero S1 rev. 2 Noiseblocker 2.jpg PNY 6800GT Accelero S1 rev. 2 Noiseblocker 3.jpg PNY 6800GT Accelero S1 rev. 2 Noiseblocker 4.jpg PNY 6800GT Accelero S1 rev. 2 Noiseblocker 5.jpg PNY 6800GT Accelero S1 rev. 2 Noiseblocker 6.jpg PNY 6800GT Accelero S1 rev. 2 Noiseblocker 7.jpg PNY 6800GT Accelero S1 rev. 2 Noiseblocker 8.jpg
trodas (1753)|29.10.2013 20:48
Z počátku, když byl v létě pařák a pasta si ještě nesedla, tak byly teploty takovéto:

[ATTACH=CONFIG]29176[/ATTACH]

...ale nyní, když je více zima a teploty prostředí jsou v rozumných mezích, tak je to jiné kafe:

[ATTACH=CONFIG]29177[/ATTACH]

...

Stejným způsobem jsem, místo svého vodníka, dal teď provizorně na svou starou PNY 6800 GS kartu (470/1.1GHz) Accelero S1 rev. 2 chladič a výsledek mně překvapil samotného:

[ATTACH=CONFIG]29178[/ATTACH]

Přeci jen... 33°C je lepší výsledek, než jsem dosáhl s vodním chlazením! (teplota karty je 28°C, nikoliv místnosti, v té je 21°C a 77% relativní vlhkosti) Jistě, v loopu byl přetaktovaný Opteron 148 na 2.8GHz a AMD RX480 NorthBridge chipset a bylo to pasivně, ale i tak... je to naprosto tiché a výborně to chladí... zřejmě bych mohl uvažovat i o nějakém ... overclocku?! :)
PNY 6800 GT temp.png PNY 6800 GT cooling.jpg PNY 6800GS Accelero S1 rev.2.jpg