reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výběr UPS

Gouranga (699)|20.8.2013 22:01
Ahoj, cim dal tim casteji mi tu nejak vypadava elektrina a to se stava pomerne neprijemnym, kdyz to sestreli pocitac s rozdelanou praci, tak bych se chtel zeptat na doporuceni nejake UPS.
Jedna se o toto:
Ci7 860 na 4.1GHz (1.36V)
Radeon 5850
4 HDD, 1 SSD
Monitor Dell U2711 (CCFL, max az 120W, ale jedu na cca 15-20 % jasu)
Myslite, ze by slo sehnat nejakou UPS do cca 3 tisic, co by to udrzela par minut pri vyssi zatezi (rekneme do 500W), aby se vse stihlo poukladat a hibernovat? Pak bych se chtel jeste zeptat, jestli existuje nejaky zpusob, jak by UPS spici pocitac (S3) zvladla probudit a nasledne hibernovat? Pokud ne, mate nejaky odhad, jak dlouho by S3 uzivila?
Diky moc za mozne odpovedi.
mdot (107)|25.8.2013 17:21
Prakticky ne, protoze za takovou cenu dostanes cihlu. Velmi dulezity a podcenovany udaj je PSU, protoze pro aktivni PFC uz bys mel hledat kvalitni sinusovku, protoze muzes docela nepekne narazit bez line-interactive UPS overload - notoricky zname skokove pfc (power factor correction). Druhy problem spociva v osazeni k-u-r-v-i-t-e-k, protoze Nippon kondenzatory a vubec kvalitni soucastky v tom nehledej. UPS vydrzi dlouhou dobu a chce to myslet i na vymenu baterii, ktere garantuji vyrobci jako APC. U levnych zverstev se baterky zlikviduji pomerne rychle, navic se prehrivaji, krouti a potom ji nedostanes ven ani sekerou = typicke CSB. Ve sve smartce (tez mam doma U2711tky) se nastesti vyskytuji baterky Panasonic.

Relativne levne a dobre jsou TrippLite Sine W/LI xkVA, avsak APC s vybornym replace to neni. Tzn. jsi svym pozadavekem vyloucil offline UPS, tedy cihlu.
zsdx (2098)|26.8.2013 17:11
[QUOTE=Gouranga]jestli existuje nejaky zpusob, jak by UPS spici pocitac (S3) zvladla probudit a nasledne hibernovat?[/QUOTE]

To umi ovladaci SW libovolne UPS schopne komunikovat s PC. U UPS za 3000 temer jiste bude pritomen.
Gouranga (699)|28.8.2013 15:26
Diky za odpovedi. Chapu tedy dobre, ze asi idealne znacka APC. Pripadne, nejake navrhy dalsich znacek, co jsou v CR rozumne dostupne? Offline UPS je tedy ciste baterka, ktera nijak nekomunikuje?
Na CZC maji kategorii "line-interaktivni", to je ono? zpravidla maji USB/RS232.
Takze jsem asi na trech modelech:
330W/540VA: http://www.czc.cz/apc-back-ups-rs-550va/70254/produkt
400W/650VA: http://www.czc.cz/apc-back-ups-cs-650ei/28714/produkt
540W/900VA: http://www.czc.cz/apc-power-saving-back-ups-rs-900-cee-230v/89162/produkt
Snad vsechny nepasivni, prvni dve kolem 3k, treti kolem 5k. U prvni mi prijde 330W jako docela malo, budu muset premerit, jak jsem na tom v soucasny dobe v zatezi. Je nejaky vyrazny rozdil mezi prvni a druhou, kdyz je docela vyrazny rozdil v baterii, pricemz cena je skoro stejna? Jak je to s vydrzi baterii - jak casto je treba je vymenit? Kolik takova baterka stoji? Taky jsem narazil na to, ze maji samy o sobe docela spotrebu, napr. >20W, je to pravda? U vsech je zminen port USB, nicmene na obrazcich nejak schazi, coto?
Diky za odpovedi.
mdot (107)|28.8.2013 16:13
Zalezi na baterii, ale obvykle 2 - 3 roky a potom vymenit. Zalezi na vyrobci, ale pocitej 1/3 - 2/3 ceny UPS jako prumernou cenu baterie do UPS. Vzdy zalezi na znacce, ceny originalnich baterii mas uvedene v ceniku APC a muzes si vyhledat i alternativni baterky.
Ano, ale zalezi na UPS, neni vyjimkou ani 35W spotreba.

EEPROM k-u-r-v-i-t-k-a funguji velmi spolehlive.