reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Uživatelský index

wendy271 (30)|22.8.2013 09:16
Někdy na jaře jsem pro vnoučata, která občas přijdou na návštěvu, sestavil PC pro jejich oblíbené hry (vnuci Minecraft, vnučka The Sims3) jako druhý počítač v domácnosti.
Vešel jsem se do 10-ti tisíc Kč (MB GA B75-D3V, CPU Intel G2020, Kingston HyperX 2x4GB, VGA ATI Radeon 6670, HDD WD 320GB SATA II). Nainstaloval jsem OS Windows 7 Ultimate 64 bit
a po aktualizaci všech potřebných driverů dosáhla sestava celkového uživatelského indexu 5,9 (CPU-6,8, RAM-7,6, VGA-7,1, GAME-7,1, HDD-5,9).
Nedávno jsem zakoupil další disk Seagate 2TB s rozhraním SATA III (6GB/s). Do oddílu 100 GB, jsem instaloval identický Win7 Ultimate a očekával jsem zlepšení parametru pro HDD. Jenže ten zůstal stejný 5,9 (!!!). Jak to, že nedošlo ke zvýšení té hodnoty ???.

Deska GA B75-D3V má jeden port SATA III a disk 2TB je do něj připojený. Dá se nějak ověřit na úrovni BIOSu, zda je rozhraní 6GB/s aktivní ???
Testem bylo naměřeno, že Seagate má rychlost čtení cca 210 MB/s oproti WD s hodnotou cca 70 MB/s. Takto výrazný rozdíl v toku dat by se přece mohl v uživatelském indexu projevit.

Mohu v této záležitosti ještě něco vyzkoušet ???
Nejde o nic až tak důležitého, s funkcí PC je spokojenost, jen mne ten výše zmíněný fakt zarazil.
Děkuji za případné reakce.
hugostieglitz (907)|22.8.2013 09:46
uživatelský index berte s velkou rezervou
pokud chcete změřit výkon pc jsou zde různé testovací programy většinou zdarma,jako třeba 3d mark 11,cinebench atd.
kevin00 (10238)|22.8.2013 09:48
Port SATA3_0 slouží pro připojení 6 Gb/s zařízení. V sekci Pirepherals by jsi měl mít aktivovanou volbu SATA Mode Selection na AHCI, což ovšem znamená mít nahraný AHCI driver pro daný pevný disk (Win7 mají v sobě integrovaný univerzální ovladač, který by měl fungovat).
VencaX (3686)|22.8.2013 10:15
[QUOTE=wendy271;540652]Nedávno jsem zakoupil další disk Seagate 2TB s rozhraním SATA III (6GB/s). Do oddílu 100 GB, jsem instaloval identický Win7 Ultimate a očekával jsem zlepšení parametru pro HDD. Jenže ten zůstal stejný 5,9 (!!!). Jak to, že nedošlo ke zvýšení té hodnoty ???.
...
Testem bylo naměřeno, že Seagate má rychlost čtení cca 210 MB/s oproti WD s hodnotou cca 70 MB/s. Takto výrazný rozdíl v toku dat by se přece mohl v uživatelském indexu projevit.[/QUOTE]

Index Windows opravdu není směrodatnou "jednotkou" výkonu počítače. Opravdu se jedná o hodně zkreslený údaj.
Pokud bys chtěl pohnout indexem na hodnotu 7.9, musel bys koupit SSD. Klidně nějaký 64GB disk, možná spíš 128GB, ale pokud tě neomezuje rychlost stávajícího disku, tak je to asi zbytečné. Jestli má SG přenosovou rychlost 210 MB/s, tak by jej i SATA2 měl bez problémů zvládnout. SATA3 je důležitý právě při použití SSD.
kevin00 (10238)|22.8.2013 11:08
[QUOTE=VencaX;540661]Pokud bys chtěl pohnout indexem na hodnotu 7.9, musel bys koupit SSD.[/QUOTE]

Crucial M4 64 GB a hodnocení 6.1 ... ovšem to nemění nic na tom, že to je nic nevypovídající údaj.
wendy271 (30)|22.8.2013 11:09
Dík za odpovědi.
Do BIOSu se podívám, a o tom, že pro rozhraní SATA III je nutný specielní driver jsem netušil, ale asi se na zvýšení HDD indexu vykašlu.
Testy potvrzují fakt, že Seagate se SATA III je rychlejší než WD se SATA II, toto vědomí mi postačí. Zkusím porovnat OS na WD s OS na SG pomocí Maxon Cinebench.
Kdysi jsem o SSD disku uvažoval, ale přínosy v rychlejším nabíhání OS po startu a rychlejším otevírání aplikačních programů se mi jeví jako neadekvátní současné ceně.
Přínos pro hry typu Minecraft a Sims3 by byl asi nulový. Hry požadující rychlé reakce OS nebo velké transfery dat vnoučata zatím nepoužívají, takže SSD kupovat nebudu.

Poznámka (pro případnou koupi SSD): Deska Gigabyte má na sobě rozhraní pro miniSSD (nebo se to jmenuje microSSD ?).
Je výhodnější koupit mSSD a použít tento "integrovaný" port nebo postačí koupit standardní provedení SSD a připojit jej přes port SATA III ???
hugostieglitz (907)|22.8.2013 11:26
poku jste nainstaloval OS v jiném režimu než AHCI tak přepnutí v biosu nebude fungovat(os nenaběhne)je třeba ahci driver nahrát manuálně
VencaX (3686)|22.8.2013 11:30
[QUOTE=kevin00;540664]Crucial M4 64 GB a hodnocení 6.1 ... ovšem to nemění nic na tom, že to je nic nevypovídající údaj.[/QUOTE]

mSATA Crucial M4 64GB, Windows 7 Home Premium 64bit, hodnocení 7.9 - asi jde tedy o individuální věc.

EDIT: jestli to máš na svém PC, tak je možné, že je to kvůli SATAII, protože máš "oříznutou" rychlost čtení.
wendy271 (30)|22.8.2013 11:34
Odkaz jsem si našel a pročetl.
Provedení změn v registru a pak v BIOSu bych zvládl.
Ještě jak seženu potřebný driver k disku (to je driver specielně pro funkc SATA III ???)
(Je mi divné, že o nutnosti takového driveru se žádný prodejce nezmiňuje)
VencaX (3686)|22.8.2013 11:40
[QUOTE=wendy271;540665]Poznámka (pro případnou koupi SSD): Deska Gigabyte má na sobě rozhraní pro miniSSD (nebo se to jmenuje microSSD ?).
Je výhodnější koupit mSSD a použít tento "integrovaný" port nebo postačí koupit standardní provedení SSD a připojit jej přes port SATA III ???[/QUOTE]

Jestli myslíš mSATA (tedy miniPCIe slot)... ono je vlastně jedno, jestli použiješ SATA3 nebo mSATA slot, většinou bývají ty disky rychlostně na stejné úrovni, mSATA poskytuje rychlost SATA3 takže vlastně můžeš mít 2 disky běžící rychlostí až 6Gb/s. Cenově na tom ty disky bývají podobně. Tak jako tak u SSD to chce vybrat kvalitní disk, protože jinak s tím můžou být problémy, na SSD se opravdu nevyplatí šetřit (resp. nevyplatí se kupovat to úplně nejlevnější, co se dá sehnat), z dnešní nabídky bych vybral např. Crucial M4, Samsung 840 Pro nebo Intel 330.

[QUOTE=wendy271;540669]Odkaz jsem si našel a pročetl.
Provedení změn v registru a pak v BIOSu bych zvládl.
Ještě jak seženu potřebný driver k disku (to je driver specielně pro funkc SATA III ???)
(Je mi divné, že o nutnosti takového driveru se žádný prodejce nezmiňuje)[/QUOTE]

Pokud máš AHCI zvolené již při instalaci, tak si Windows načte univerzální ovladač, pokud však nemáš, pak ten ovladač Windows nemá a start počítače díky tomu skončí modrou smrtí.
kevin00 (10238)|22.8.2013 13:43
[QUOTE=wendy271;540669]Ještě jak seženu potřebný driver k disku (to je driver specielně pro funkc SATA III ???)
(Je mi divné, že o nutnosti takového driveru se žádný prodejce nezmiňuje)[/QUOTE]

Ovladač seženeš na stránkách výrobce a bude vždy u něj popis, že slouží k načtení během instalace Win po stisku klávesy F6. V tomto případě se jedná o tento ovladač.
Při nové instalaci Windows stačí stažený archiv rozbalit, nahrát na USB flash disk a během instalace po stisku F6 načíst ovladač z připojeného USB flash disku.

[QUOTE=VencaX;540670]Pokud máš AHCI zvolené již při instalaci, tak si Windows načte univerzální ovladač, pokud však nemáš, pak ten ovladač Windows nemá a start počítače díky tomu skončí modrou smrtí.[/QUOTE]

Není vždy bezpodmínečně pravdou. Někdy jsou Windows schopny po načtení ovladačů najet. Záleží asi podle daného hardwaru.