reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: SSD pět let s námi

Pavel Kovač (374)|23.8.2013 10:18
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]SSD pět let s námi[/SIZE]



Je to už více jak pět let co se začali do našich počítačů protlačovat SSD disky. Tradiční plotnové disky jsou tak pro systém minulostí. Jakou máte dlouhodobou zkušenost s SSD? Kolik se vám jich už rozbilo? Nebo máte pořád ten první a užíváte si jej?


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
VencaX (3686)|23.8.2013 10:30
SSD sice přišly již před 5 lety, ale teprve před rokem přišlo trošku větší snížení cen. Cca v červnu 2012 jsem pořídil první, mSATA Crucial M4 a až na drobné problémy, které nejspíš ani nebyly způsobené diskem samotným jsem s ním problémy ještě nezažil. Malý a spolehlivý. To jsou mé zkušenosti.
Co jsem SSD osazoval do počítačů známým (Crucial M4, Samsung 830 (nově poté 840 Pro), Intel 320/330), tak s těmito problémy nejsou, zatím si žádný ze známých nestěžoval. Setkal jsem se s pár tvrdohlavci, co si pořídili SSD se SF řadiči (Kingston, levné OCZ, apod.) a tam už nějaké problémy, nějaké reklamace byly, ale přecijen pořád ty nejstarší disky nemají za sebou o moc víc jak 2 roky provozu. Spíš teď čekám, co bude právě mezi 2-3 rokem provozu, který bývá pro elektroniku v dnešní době kritický.
Sommer (384)|23.8.2013 11:06
Mám podobné zkušenosti jako Venca, zatím bez jakýchkoli problémů, i známí, co jsem jim SSD dával do sestavy si nestěžovali - naopak. Zkušenosti mám téměř výhradně s Intely řad 320 a 330.
Pavel Kovač (374)|23.8.2013 12:45
Osobně jsem také čekal až na snížení cen a pořídil jsem si Intel 520 před cca 2 lety. Od té doby s ním nebyl také jediný problém. Bohužel jsem zažil u OCZ a a jemu podobných už několik smrtí systému. SSD obvykle "ztratil" několik souborů a systém nešlo obnovit. A to ani ne po cca půl roce méně aktivního používání (2-3x týdně).
Jen je škoda, že zlevňování SSD se v poslední době téměř zastavilo. Chtěl jsem upgradovat na 240GB a zatím stále čekám.
VencaX (3686)|23.8.2013 13:34
Jo, to je pravda, zlevnění přišlo už trošku dřív, to jsem jen čekal na mSATA Crucial M4, který přišel až před rokem. Do té doby jsem se marně snažil sehnat mSATA Samsung 830, který bohužel dodávali jen výrobcům přenosných zařízení... Ceny disků obecně se v poslední době moc nemění, naopak zase ceny pamětí stoupají...
Noxikk (0)|23.8.2013 13:48
SSD mam doma i v praci a zatim spokojenost. Pro bezne domaci pouzivani to bohuzel stale neni, tradicni duvod je nizka kapacita a vysoka cena. Zivotnost bych jeste nehodnotil, HDD kolikrat vydrzely v PC i pred 10 let, jsem zvedav kolik SSD vydrzi alespon srovnatelne.
hadd1 (46)|23.8.2013 13:58
SSDéčko mám zatím jen rok (na systém a nutné programy) ale nemůžu si stěžovat Už jen ta rychlost spouštění je někde úplne jinde Životnost bych stejně jako Noxikk nehodnotil na to je ještě moc brzy ale doufám že to neklekne měsíc po záruce
VencaX (3686)|23.8.2013 14:03
Životnost ani nemá smysl hodnotit. Životnost disku (tedy počet zápisů) se pohybuje poměrně vysoko, v řádu desítek TB a při běžném použití jsem zatím během jednoho roku nepřesáhl hodnotu 3TB zapsaných dat.
Luk Skywalker (82)|23.8.2013 14:25
To už je 5 let? U mě ale žádná změna, před rokem jsem o SSD disku uvažoval, ale nakonec jsem opět sáhnul po klasickém HDD, protože měl jsem jich už několik a nikdy mi žádný neodešel, vždycky jsem je zaplnil nebo ještě předal dál a stále fungují, nejdéle funkční je v provozu 4 roky denně a přes rok tak 1-2 za týden. Ostatní starší jsou nepoužívané pro malou kapacitu, ale funkční při odpojování byly. Kamarádi se drží stejného trendu, akorát jeden spolupracovník před krátkou dobou koupil SSD disk a další o tom uvažuje. Pro mě je problém to, co zmiňoval Noxikk jako tradiční důvod - nízká kapacita a vysoká cena. Uvidím, co bude za další 2-3 roky, to už si možná SSD pořídím, pokud bude dobrá cena a plotny odejdou.
Georginek (2957)|23.8.2013 17:22
Panove, SSD disky nemaji nizkou kapacitu a vysokou cenu.
Tyto disky tez nejsou na ukladani dat - takze IMHO tato poznamka je naprosto irelevantni. Jsou na zrychleni prace se systemem, loadovani programu, rozbalovani archivu a podobne kraviny. Kdyz ma nekdo SSD, ma k tomu samozrejme i HDD ( pripadne nekolik ).
Nikdo normalni nebude mit SSD bez klasickeho disku......... Mimo ntbk, ale to uznavam pouze, kdyz ma nekdo jeste dalsi PC.

Vysoka cena byla pred 3-5 lety. Ja koupil Patriot Pyro 128GB cca za 5000Kc a naprosta spokojenost.

Ve finale to byl a stale je, nejefektivnejsi upgradu systemu na zrychleni prace, ktery jsem videl. ( za tech par penez )

Klasicke disky odchazi v dnesni dobe celkem bezne, co ja uz se jich navracel, SSD zatim zadne ( snad nebude zavreni huby )

Problem vidim pouze v neodladenosti Firmwaru ( sam sem mel zbytecne BSOD a zpravil to update ) a problemy v radicich msahci/iastor a jejich klonech......

Zivotnost bych neresil - viz VencaX.

Cena je to posledni, co by me zajimalo, Inu za rychlost se plati :rolleyes:;):D
Neregistrovaný (0)|23.8.2013 18:51
SSD CORSAIR 60GB běží dva roky a šest měsícu prakticky denně bez problému...u bráchy 32GB o 3 měsíce déle to samé.

Skywalker a Noxikk jste mimo, nepochopili ste přínos SSD pro běh systému. Georginek vám to rozumně shrnul.
VencaX (3686)|23.8.2013 19:02
[QUOTE=Georginek;540789]Panove, SSD disky nemaji nizkou kapacitu a vysokou cenu...[/QUOTE]
Souhlas

[QUOTE=Georginek;540789]Nikdo normalni nebude mit SSD bez klasickeho disku......... Mimo ntbk, ale to uznavam pouze, kdyz ma nekdo jeste dalsi PC.[/QUOTE]
Skoro každý "moderní" notebook má v sobě mSATA popř. M.2 slot pro SSD kartičku, takže i menší notebook bez mechaniky je možné osadit SSD + HDD (u notebooků s mechanikou je možné zase vyměnit jí za rámeček na disk), takže...
Georginek (2957)|23.8.2013 19:14
[QUOTE=VencaX;540802]
Skoro každý "moderní" notebook má v sobě mSATA popř. M.2 slot pro SSD kartičku, takže i menší notebook bez mechaniky je možné osadit SSD + HDD (u notebooků s mechanikou je možné zase vyměnit jí za rámeček na disk), takže...[/QUOTE]

JJ, tak sem to myslel. Nicmene mit jen SSD je docela drzost :p

Tak mi najdi ramecek na TimelineX 5830TG :D:D
Georginek (2957)|23.8.2013 19:52
Vo prachy moc nejde, ale ma to zkoseny boky, a vsechny ramecky jsou rovne, takze bude trcet ven. Krom toho bych musel ozelet BD a to je spatne......:D

http://www.engadget.com/gallery/acer-timelinex-as5830tg-6402-review/#!slide=582449
VencaX (3686)|23.8.2013 20:24
A ty nevíš, že to zkosený je jen kus plastu připevněnej na "rovné" mechanice? Ten kus plastu by mělo bejt možný dát na ten rámeček, tudíž rámeček bude zkosenej.

Mimoto Slim mechaniku můžeš zexternit ;) http://www.czc.cz/evolveo-d120-externi-box-pro-dvd-mechaniku/132084/produkt?q-category-id=7j2duvgfe0g6r8dqor08j16up6
kevin00 (10238)|23.8.2013 20:39
Georgi pokud Ti jde o to čelo co je na DVD mechanice, tak to lze z DVD mechaniky sundat a nasadit na samotný rámeček ;)
DrZelenka (2491)|23.8.2013 21:45
SSD jsou podle mě přínos a cena už je přijatelná (i když by mohla ještě kousek klesnout). Porovnávat poměr cena/kapacita je podle mě naprosto zcestný - používat SSD jako datovej disk je jako zkoušet pomocí Ferrari stěhovat byt.

Co se týče živostnosti buněk, tak můj Intel 320 má životnost pro domácí použití více než dostatečnou (po roce a půl opotřebení hluboko pod 5%) a záleží jak dlouho přežije elektronika.
[QUOTE=Noxikk;540763]SSD mam doma i v praci a zatim spokojenost. Pro bezne domaci pouzivani to bohuzel stale neni, tradicni duvod je nizka kapacita a vysoka cena. Zivotnost bych jeste nehodnotil, HDD kolikrat vydrzely v PC i pred 10 let, jsem zvedav kolik SSD vydrzi alespon srovnatelne.[/QUOTE]

Bohužel doba HDD co měly životnost 10 let je dávno pryč a ty současný tak dlouho těžko vydrží. Všechno je menší, citlivější a poruchovější - mám doma pár 10+ let starejch disků co stále slušně jedou, ale novější co jsem kupoval před 4-6 lety maj naprosto běžně problémy a většina postupně umírá (i 3 roky starej WD green už začíná otravovat s vadnýma sektorama)
Gouranga (699)|23.8.2013 23:04
Taky bych se podelil v podstate o pouze pozitivni zkusenosti, a to mam spise negativne hodnoceny disk se sand force, konkretne ocz vertex 3. Kupovany v lednu 2012 a ma nabehano necelych 8 mesicu cisteho casu a celkove byl prepsan 35x (cca 4TB zapsano), takze vydrze se moc nebojim, spis odejde neco jinyho :-). Jen skoda tech 120 GB, to je docela malo, porad se potacim na hranici 20GB volnych (a to je na disku pouze system, programy a dokumenty, ale treba 12GB hiber file taky dost ukousne), coz neni zrovna ideal, nicmene tehdy by byl 180 GB tak za 6-7 tisic, coz uz by bylo vazne moc.
Neregistrovaný (0)|24.8.2013 08:24
No, myslim že ještě nějaký ten rok bude trvat, než budou SSD dostupná za rozumnou cenu. Člověk si konečně zvykne mít v notebooku pořádnou kapacitu, ale SSD v rozumné ceně mají tak max 250GB a to moc nestačí.
skejpa (7)|24.8.2013 08:59
V podstate souhlasim s tim, ze je to nejvetsi pokrok ve zrychleni prace s pocitacem za posledni dobu. Sam jsem si koupil zacatkem roku SSD OCZ Vertex 3 MaxIOPS 240GB a zatim bez jedine chybicky ci problemu. Postrehy nekterych zde pritomnych o nekvalite OCZ jsou docela mylne. Ovladace na sandforce jsou jiz dobre odladene a i drive byl pry problem spis jen se starsimi pc a os. Vykonove ale treba tenhle vertex za sebou nechava vsechny crucialy m4, intely apod. A to vse za cenu kolem 4500... Urcite uz je nejvyssi cas prejit na SSD. Otazka zivotnosti je ve hvezdach ale na to mam klasicky HDD kam to SSD zalohuju :-)
VencaX (3686)|24.8.2013 09:48
[QUOTE=skejpa;540864] Postrehy nekterych zde pritomnych o nekvalite OCZ jsou docela mylne. Ovladace na sandforce jsou jiz dobre odladene a i drive byl pry problem spis jen se starsimi pc a os.[/QUOTE]

Hlavní problém byl to, že SF vyrobili vadné řadiče (a věděli o tom), v továrně OCZ je hezky osadili (a věděli o tom), ale svět se to dozvěděl až v době, kdy ty disky začaly umírat. Takhle se nechovají důvěryhodné firmy. To, o čem píšeš ty, jsou problémy s novějšími SF-2281... ale když byly problém jak s tímhle řadičem, tak s těmi předchozími a firmy jako Samsung, Intel nebo Micron (Crucial) dokázali, že to jde bez větších problémů, pak to asi není úplně OK.
Ohledně výkonnosti, ano, máš vyšší rychlost zápisu... kde jí poznáš? V benchmarku. Kde jí prakticky nepoznáš? Při práci s diskem.
Neregistrovaný (0)|24.8.2013 11:06
Tak už jsou tu s námi 5 roků? Mno jo, ale pořád mají docela zásadní problémy. Až budu moci popadnout jakékoli SSD aniž bych musel gůglit co tam všechno nefunguje, tak dejte vědět.
Zatím vám prozradím sladké tajemství. Životnost disku v ohledu paměťových buněk není problém. Mě papírově zdechly na 190 TB zápisu, ale disk jede dál. Až opustíte tento píseček stálých obyvatelů SHW, možná zjistíte, že v současné době je na pořadu dne jev zvaný data retention, pokud disk nemá problémy sám ze sebou. Tento disk měl po papírové smrti bezpečně data retention 14 dní, ale kdo by to testoval dýl, že. Mno a spolehlivý data retention u spotřebitelských disků zaručený třemi pouhými měsíci při odpojení napájení se mi zdá trochu málo i na systémový disk....
VencaX (3686)|24.8.2013 11:52
[QUOTE=Neregistrovaný;540871] Až budu moci popadnout jakékoli SSD aniž bych musel gůglit co tam všechno nefunguje, tak dejte vědět.[/QUOTE]

To je jako chtít si koupit auto, na kterým nic nebudeš muset dělat, jen do něj budeš lejt benzín a jezdit. Takže kdyby ke všemu každej přistupoval jako ty, tak nebydlíme, nejezdíme autem, vlakem, busem, nelítáme letadlama, nemáme počítače, protože jsou to jenom stroje a nemůžeš vybrat každej bez toho, abysis nemusel gůglit co tam všechno nefunguje. Tvůj přístup je zcela mimo.
Neregistrovaný (0)|24.8.2013 12:58
Pokud je přístup mimo, že za své peníze požaduji, aby věci bezchybně fungovaly a dlouho, nuž potom... Já jsem ještě z časů, kdy se na peníze těžce dělalo a holt řada věcí byla na celý život.
Aspoň vím, že můžu poděkovat za tento sračkoidní svět tobě a tobě podobným.
VencaX (3686)|24.8.2013 13:11
Máš auto nebo motorku? Nebo něco podobného? Jestli jo, tak by mě zajímalo, kolik jsi dal za opravy. Pokud ne, zajímalo by mě, co bysis s tvým přístupem asi tak pořídil. Všechno jsou to jen stroje a nic není bezchybné. Všechno jednou odejde, ať už to je vadou zařízení nebo zacházením uživatele. A v dnešní době kdy se elektronika dává snad do úplně všeho a každá druhá věc se vyrábí jako spotřební zboží... Mimochodem bysis měl uvědomit co stojí za spotřebním zbožím a za tím, že sami výrobci chtěj, aby se jejich zboží rozbilo (protože když bude všechno fungovat, proč bys za nima šel znova a znova tam utratil svoje peníze, že jo).
r34ktor (7477)|24.8.2013 13:14
[QUOTE=skejpa;540864]Postrehy nekterych zde pritomnych o nekvalite OCZ jsou docela mylne.[/QUOTE]
OCZ má ze všech výrobců zdaleka nejvyšší poruchovost. Více než 40% u některých modelů je naprostá katastrofa.

[QUOTE=Neregistrovaný;540871]Mno a spolehlivý data retention u spotřebitelských disků zaručený třemi pouhými měsíci při odpojení napájení se mi zdá trochu málo i na systémový disk.... [/QUOTE]
Tři měsíce jsou dle JEDEC u enterprise disků (při 40°C). U spotřebitelských je požadován jeden rok (při 30°C). Reálná hodnota značně kolísá s provozní a skladovací teplotou.

[ATTACH=CONFIG]28910[/ATTACH]
jedec_ssd_standard_-_temperatures_and_data_retention.png
Neregistrovaný (0)|24.8.2013 13:19
Po absolutnom zrychleni behu systemu na novom sluzobnom notebooku s SSD Intel mi bolo jasne, ze casom si do mojho HTPC na system SSD zakupim. Spravil som tak behom tohto roku. Dal som do HTPC 80 GB starsi Intel 320 series. Spokojnost. Data (multimedia) drzim na WD20EARS. Chod sytemu je ale ovela rychlejsi, sviznejsi. Negativnu skusenost mam jednu - cca po pol roku mi odisiel SSD Intel 320 na sluzobnom notebooku. Myslim si, ze s tymto kazdy majitel SSD HDD musi pocitat a nedrzat na SSD HDD data, ktore nema inde zalohovane.
Neregistrovaný (0)|24.8.2013 13:33
[QUOTE=VencaX;540882]Máš auto nebo motorku? Nebo něco podobného? Jestli jo, tak by mě zajímalo, kolik jsi dal za opravy. Pokud ne, zajímalo by mě, co bysis s tvým přístupem asi tak pořídil. Všechno jsou to jen stroje a nic není bezchybné. Všechno jednou odejde, ať už to je vadou zařízení nebo zacházením uživatele. A v dnešní době kdy se elektronika dává snad do úplně všeho a každá druhá věc se vyrábí jako spotřební zboží... Mimochodem bysis měl uvědomit co stojí za spotřebním zbožím a za tím, že sami výrobci chtěj, aby se jejich zboží rozbilo (protože když bude všechno fungovat, proč bys za nima šel znova a znova tam utratil svoje peníze, že jo).[/QUOTE]
Za opravy nedávám nic. My ještě umíme dělat, takže zvládáme sami. S mým přístupem mám vše, ale dovedu si vybrat a vyjednat odpovídající kvalitu. Zjevně si produkt tohoto režimu. Pokud výrobce chce aby se mi to rozbilo, tak jednoduše od něj už nic nekoupím a svoje peníze u něho příště neutratím. Tak to chodilo za nás a kdyby jste nebyli vylízaný ovce, tak byste toto měli taky. A víš, že byly doby, kdy na každý výrobek po skončení výroby musely být dostupné všechny náhradní díly ještě 10 roků? Proč to výrobce dělal a nechtěl aby se to zákazníkovi pokazilo a když už to nevyrábí, tak proč zákazníkům zajišťoval tak dlouho náhradní díly?
Ještě máš pro mě nějaké poučení?
Neregistrovaný (0)|24.8.2013 13:42
[QUOTE=r34ktor;540883] U spotřebitelských je požadován jeden rok (při 30°C). Reálná hodnota značně kolísá s provozní a skladovací teplotou.

[ATTACH=CONFIG]28910[/ATTACH][/QUOTE]
Tohle je důležitá formulace. Je POŽADOVÁN, ale nikoliv ZARUČEN. A ještě to visí na nějakých teplotách... Toto není to, co bych jako zákazník chtěl slyšet. Když se vracím po několika letech z pobytu v amazonském pralese, a zase zapnu svoje počítadélko, požaduji, aby bylo všechno na disku, tak jak jsem to opustil.
r34ktor (7477)|24.8.2013 13:49
[QUOTE=Neregistrovaný;540887]Je POŽADOVÁN, ale nikoliv ZARUČEN.[/QUOTE]
Pokud požaduješ nějaké vlastnosti, tak logicky zvolíš produkt výrobce, který je zaručuje.

[QUOTE=Neregistrovaný;540887]Když se vracím po několika letech z pobytu v amazonském pralese, a zase zapnu svoje počítadélko, požaduji, aby bylo všechno na disku, tak jak jsem to opustil. [/QUOTE]
Každá technologie má své limity. S tím je potřeba počítat a vybírat řešení dle zamýšleného nasazení.
VencaX (3686)|24.8.2013 13:55
Nejde o to, že nic nedáváš za opravy, jde o to, kolik do toho dáš peněz a samozřejmě nepředpokládám, že máš všechny díly zdarma. Tak jako tak, musíš to opravit, takže nejde o bezchybné, bezproblémové a bezúdržbové zařízení, takže tady tvůj přístup dost pokulhává.
Víš, doba se změnila, doba totality je pryč a dneska se všechno vyrábí na počet kusů a kvalita se často přehlíží. Není to moje vina nebo vina těch "vylízaných ovcí" na který nadáváš. Ekonomika vede, "money talks", dneska je taková doba. Každej hromadí peníze a nedbá se tolik na to, aby byl každej zákazník spokojenej. Takhle je to se vším novým.

Btw. samozřejmě si musíš umět vybrat odpovídající kvalitu, přesně o tom je dnešní trh. Chceš šetřit? Kup si to levné a uvidíš, jak dlouho ti vydrží. Chceš kvalitu? Vem to ověřené. Tak jako tak se ale nesetkáš se sérií výrobků, které by byly vždy 100% bezchybné. Jsou výrobky, co maj malou úmrtnost, to samozřejmě, ale nikdo ti nikdy u ničeho nezaručí, že to bude stoprocentně fungovat. Přesně proto se na výrobky dává záruka, kterou ti prodejce nebo výrobce poskytuje právě z důvodu případné poruchy. Navíc kolikrát je na vině poruchy výrobku uživatelova neschopnost a ne vada výrobku.
karelp (1)|24.8.2013 14:01
Nové technologie je potřeba rozšiřovat a vyvíjet, tedy je také nutné aby je někdo využíval, jinak lezeme ještě po stromech a bydlíme v jeskyních. Ze začátku je to bývá vždy o těch odvážných, kteří se rozhodnou za novinku zaplatit krvavé peníze. Postupem času se technologie zlevní a stane se zcela běžnou. SSD disky jsou každopádně dobrou volbou pro výrazné zrychlení počítač. Sám mám SSD v MacBooku a odezva systému je výrazně znát. Pro data požívám NAS se zrcadleným RAID, který je ještě zálohován na externí USB3 disk.
SSD je v současné době chápat jako úložiště pro systém, programy a data se kterými se často pracuje. Nemá cenu rozebírat spolehlivost HDD či SSD disků. V každém případě je potřeba data zálohovat, porouchat se může cokoli. Data která nejsou zálohovaná si nezaslouží lítost.
Neregistrovaný (0)|24.8.2013 15:49
[QUOTE=VencaX;540891]Nejde o to, že nic nedáváš za opravy, jde o to, kolik do toho dáš peněz a samozřejmě nepředpokládám, že máš všechny díly zdarma. Tak jako tak, musíš to opravit, takže nejde o bezchybné, bezproblémové a bezúdržbové zařízení, takže tady tvůj přístup dost pokulhává.
Víš, doba se změnila, doba totality je pryč a dneska se všechno vyrábí na počet kusů a kvalita se často přehlíží. Není to moje vina nebo vina těch "vylízaných ovcí" na který nadáváš. Ekonomika vede, "money talks", dneska je taková doba. Každej hromadí peníze a nedbá se tolik na to, aby byl každej zákazník spokojenej. Takhle je to se vším novým.

Btw. samozřejmě si musíš umět vybrat odpovídající kvalitu, přesně o tom je dnešní trh. Chceš šetřit? Kup si to levné a uvidíš, jak dlouho ti vydrží. Chceš kvalitu? Vem to ověřené. Tak jako tak se ale nesetkáš se sérií výrobků, které by byly vždy 100% bezchybné. Jsou výrobky, co maj malou úmrtnost, to samozřejmě, ale nikdo ti nikdy u ničeho nezaručí, že to bude stoprocentně fungovat. Přesně proto se na výrobky dává záruka, kterou ti prodejce nebo výrobce poskytuje právě z důvodu případné poruchy. Navíc kolikrát je na vině poruchy výrobku uživatelova neschopnost a ne vada výrobku.[/QUOTE]

Umíte si představit, že by se takhle chovali třeba výrobci kardiostimulátorů nebo jiných zdravotnických prostředků? To mě prostě při čtení těch vašich řádek napadlo.
Gouranga (699)|24.8.2013 17:27
Takhle bychom mohli prejit do stavu, kdy se budeme dohadovat, o tom, jestli si nekdo muze predstavit, ze vesmirne sondy poleti dva roky a budou k nicemu nebo taky k tomu, ze se budete domahat toho, aby Vam rohlik vydrzel ctyri roky na stole cerstvy. Z pocitacu se holt stala spotrebni elektronika a s moc dlouhou vydrzi se u nich nepocita. Kdyz vezmete v potaz, ze treba graficke karty (tedy spise cipy) vyrabi v podstate dve firmy, tak kdyz ony se dohodnou, ze cip za dva a pul roku chcipne, lidi s tim asi moc neudelaji..

* oprava, tri firmy, nejak jsem zapomnel na intel :-)
Neregistrovaný (0)|24.8.2013 20:44
Je to ale dost na... Zrovna předevčírem mně umřel router Asus. Šmejdský levný kondíky. Něco jako poločas rozpadu. Umíte si představit, že by jim třeba v nemocnici co dva roky umíraly monitory u lůžek? :D

Ale zpět k těm SSD. Osobně nemám, chci, ale odkládám z finančních důvodů. Vždy je něco důležitější. Znáte to.

Nevíte třeba někdo, jak dopadlo jejich nasazení do serverů nebo prostě do vytížených struktur?
Luk Skywalker (82)|25.8.2013 10:54
[QUOTE=Neregistrovaný;540801]SSD CORSAIR 60GB běží dva roky a šest měsícu prakticky denně bez problému...u bráchy 32GB o 3 měsíce déle to samé.

Skywalker a Noxikk jste mimo, nepochopili ste přínos SSD pro běh systému. Georginek vám to rozumně shrnul.[/QUOTE]

Všude se o SSD píše o rychlosti, ale co je pomalé na HDD, když pominu kopírovaní velkých souborů (které na SSD nebudu dávat, podle viz výše uvedeného, je to přece jen na běh systému a programy), tak super rychlost nepotřebuji, vždyť po najetí windowsu všechno otevřu jen kliknutím a hned se otevře disk a vidím, co tam mám.
Ale jinak, když bude SSD na systém a programy, tak stačí od 60 do 100 GB a pak to velká investice nebude.
VencaX (3686)|25.8.2013 11:04
Právě kopírování malých souborů... zkus si zkopírovat 1000 malých souborů namísto jednoho velkého... tohle SSD zvládne levou zadní, zatímco se bude HDD ještě dloubat v nose. Právě v tom je to kouzlo SSD, ne u velkých souborů, ale u malých, kterých jsou v systému kvanta. Navíc SSD má sloužit právě na systém a používaný software a přínos v rychlosti reakce systému je opravdu velký.
Luk Skywalker (82)|25.8.2013 11:35
VencaX: Díky za odpověď: Já kopíruji hlavně velké soubory a malé jen na flashku (z čehož vyšlo SSD, tak jsem to aspoň jako laik pochopil). Takže příště je volba jasná a to, že SSD se bez HDD neobejde a naopak taky, když jde o rychlý běh systému,tohle si odnesu z téhle diskuse.
A diskuse mezi VencaX a panem Neregistrovaných má několik úskalí: Každý to berete úplně jinak a je jasné, že určitá odvětví nejedou jen po zisku, tak aby se co tři roky kupovali nová zařízení, to prostě nejde. Zdravotnictví je nejlepší příklad, kdy nové přístroje stojí miliony a nemocnice si nemůžou dovolit je co tři roky měnit a kupovat nové (při dobré údržbě vydrží mnoho let). Z hlediska počítačů to je podle mě na rozhraní, bo jisté komponenty vydrží mnoho let, ale nejlepší příklad je elektronika typy DVD přehrávačů ty odešly po třech letech používání a bylo jedno, zda byl značkový či neznačkový.
VencaX (3686)|25.8.2013 12:01
Rozdíl, mezi SSD a HDD je kromě jiného v přístupové době. Zatímco u HDD se počítá v ms, tak u SSD je prakticky nulová, takže když chceš načíst nebo přesunout data, tak je SSD "nehledá", zatímco HDD ano, proto když máš spoustu malých souborů (např. systém), tak SSD jen načítá jeden soubor po druhým, ale HDD načte soubor, hledá další, načte, hledá... to je asi to hlavní úskalí (je to hodně ořezané tak, aby to pochopil každý, samozřejmě rozdílů je tam vícero).
Tak jako tak SSD není datový disk. SSD je systémový disk, na kterém budeš mít kromě systému programy a data, která nejvíce používáš. Jako datový disk samozřejmě potřebuješ plotnu.

Jinak souhlas, zdravotnické potřeby jsou trochu jiná věc, stejně tak přesné měřící přístroje za několikset tisíc. Takové přístroje musí projít přísnými testy a každá součástka mus být otestována na chybu a chybovost a rozhodně výrobce nebude do takových přístrojů cpát kondenzátory SHITICON a jiné SHIT součásti. To je asi ten rozdíl mezi zdravotnickýma pomůckama a počítačem...
mdot (107)|25.8.2013 14:12
Bohuzel, to je pouze teorie, protoze v praxi se takovy pripad prakticky nevyskytuje. Aby k tomu mohlo dojit, musi mit dostatecnou spare, nebot jinak prekroci k premapovani sve dynamicke tabulky a protoze tabulka jako takove je emulovana, vlastni IDC - radic provadi nalezite operace, pricemz zalezi na konkretnich operaci. Pri narocnejsim pouziti, coz neznamena nutne server, lze dostat latence klidne ~20ms jen to hvizdne, protoze obycejne consumer SSD na to nejsou stavene a neumi si poradit s vyssi zatezi, ktera exponencionalne narusta se zaplnenim a poctem I/O = degradace. SSD stejne jako soucasne HDD totiz pouzivaji 4k bloky, coz je trosku nepresne, protoze se vlastne jedna o emulovane 512e. V praxi to funguje tak, ze SSD i pres znalost polohy onoho bloku, do ktereho chce zapsat bude nacitat a hledat polohu onech bloku. Kvuli 512kB bude treba nutne precist a zapsat 1024 bloku o velikosti 512kB a to bude proste nejakou dobu trvat a generovat zatez na IDC. I pres znalost, kde ten blok lezi se musi porad mazat cely, ale cist a zapisovat jen pouzite stranky a to se dozvi prave tak, ze jsou v ni zpasana data, v opacnem pripade tohle resi prave TRIM (souvisejici spare) a pouzije tedy otrimovnou cast, cimz odpada cteni. Inteligetnejsi radice neustale premapovavaji svou vnitrni dynamickou tabulku (naprosto odlisna od "viditelne" v ramci fs) - interni logika radice a optimalizuji tak pozadovane I/O tim, ze se nezdrzuji na lovecke vyprave, protoze oni proste vedi, kde se nachazi a proste sahne do prazdna, zapise a dynamicky premapuje svou vnitrni tabulku (odpada tak vyhledani, vymaz a zapsani - s tim si poradi pozdeji). I TRIM lze povazovat za zatez.
Luk Skywalker (82)|25.8.2013 14:24
V současnosti je to tak, že máme počítačovou dobu a bez počítačů nic nejde, to platí i v tom zdravotnictví, ať už jde o klasické PC na administrativní činnost či upravené PC na ovládací konzoli pro přístroj. Pracuji ve zdravotnictví a všiml jsem si, že i to diagnostické rozhraní běží přes windows (i když hodně upravený), takže je to vše o počítačích, jen nevím co je uvnitř za součásti, ale jak píšeš nebudou to součástky, který se chrlí v milionových sériích, kde se než na kvalitu myslí na kvantitu.
A abych nebyl offtopic, co vím, tak SSD disky nevyužíváme.
VencaX (3686)|25.8.2013 14:28
mdot:
To je samozřejmě pravda, já se to jen snažil vysvětlit někomu, kdo tomu nerozumí a pro koho bylo SSD do teď zbytečnost, protože v něm neviděl žádnou výhodu. Praxe je samozřejmě jiná, než teorie, ale pro člověka, který vůbec netuší, co jsi tu teď napsal bude moje vysvětlení asi přínosnější, i když se jedná o hodně ořezanou podobu.
Luk Skywalker (82)|25.8.2013 17:25
[QUOTE=VencaX;540962]mdot:
To je samozřejmě pravda, já se to jen snažil vysvětlit někomu, kdo tomu nerozumí a pro koho bylo SSD do teď zbytečnost, protože v něm neviděl žádnou výhodu. Praxe je samozřejmě jiná, než teorie, ale pro člověka, který vůbec netuší, co jsi tu teď napsal bude moje vysvětlení asi přínosnější, i když se jedná o hodně ořezanou podobu.[/QUOTE]
To bezpochyby, vysvětlovat se má jednoduše.
JindraPce (69)|26.8.2013 09:28
Doma mám SSD cca 3 roky, ale pouze jako hybrid s normálním diskem, stihl jsem ho koupit před těmi záplavami, co vyřadili většinu výrobní kapacity na HDD, tak že byl i za pěkné peníze. Tenkrát jsem testoval dva podobné disky a ta "keška" na víc byla opravdu znát. I dnes ten disk šlape jak hodinky (tedy včera večer šlapal:) a dnes již 6 let starý notebook s ním podává obstojné výkony.

Čisté SSD jsem si otestoval až minulý rok. Strkal jsem to na otestování do různých notebooku, PC i serverů. A až na servery, kde mě to zklamalo (přece jen, byly to desktopové SSD a výkon v RAID byl podobný jako u RAID pole s 15k SAS diky), to bylo celkem znát.

Kde to ale hodně pomohlo, byly starší notebooky těsně před "výkonostní smrtí". Tam jsem se pocitově dostal s 5 let starým strojen na úroveň dnešního notebooku s normálním diskem.
gin (1)|26.8.2013 12:38
Ja som mal 3,5 roka Corsair nova 2 128GB. Intenzívne používaná, testovanie databázových programov, už po pol roku som prekročil max. garantovaný počet zápisov na bunku. (Windows 7, vypnutá indexácia atď.). vydržal presne do dnes. Bunky to už nevydržali. Asi týždeň som mal problémy s nábehom Windowsu a neustále problémy so zápisom a čítaním súborov a dnes už nenabehol ani po opakovanom reštarte a chkdsk a pod. Tak som ho vymenil za klasický disk a odložil do šuflíka. Trochu mi lezie na nervy rýchlosť, ale nejako to vydržím. SSD vydržal 6x viac zápisov ako garantuje výrobca.
Záver: ak budem kupovať SSD, tak jedine SLC ak sa ešte nejaké vôbec vyrábajú. MLC už len na stroj, ktorý nebudem využívať často na každodennú prácu,vtedy :thumb
Gouranga (699)|27.8.2013 15:31
[QUOTE=gin;541080]Ja som mal 3,5 roka Corsair nova 2 128GB. Intenzívne používaná, testovanie databázových programov, už po pol roku som prekročil max. garantovaný počet zápisov na bunku. (Windows 7, vypnutá indexácia atď.). vydržal presne do dnes. Bunky to už nevydržali. Asi týždeň som mal problémy s nábehom Windowsu a neustále problémy so zápisom a čítaním súborov a dnes už nenabehol ani po opakovanom reštarte a chkdsk a pod. Tak som ho vymenil za klasický disk a odložil do šuflíka. Trochu mi lezie na nervy rýchlosť, ale nejako to vydržím. SSD vydržal 6x viac zápisov ako garantuje výrobca.
Záver: ak budem kupovať SSD, tak jedine SLC ak sa ešte nejaké vôbec vyrábajú. MLC už len na stroj, ktorý nebudem využívať často na každodennú prácu,vtedy :thumb[/QUOTE]

Ahoj, moh bych se prosim te zeptat, jaky byl onen pocet zapisu nebo treba celkovy zapsany data kolem doby, kdy chcipnul? diky moc
r34ktor (7477)|27.8.2013 15:35
[QUOTE=Luk Skywalker;540939]Všude se o SSD píše o rychlosti, ale co je pomalé na HDD, když pominu kopírovaní velkých souborů (které na SSD nebudu dávat, podle viz výše uvedeného, je to přece jen na běh systému a programy), tak super rychlost nepotřebuji, vždyť po najetí windowsu všechno otevřu jen kliknutím a hned se otevře disk a vidím, co tam mám.[/QUOTE]
Chce si to vyzkoušet na vlastní kůži. Když si pak po pár měsících používání PC s SSD sedneš k něčemu vybavenému pouze klasikou, shledáš práci na něm utrpením.
pramir (1)|28.8.2013 08:18
Trochu pozdě, ale přispěji. Souhlasím s většinou napsaného výše. Osobně provozuji OCZ Vertex 2 120GB na ntb. Dle sw CrystalDiskInfo v provozu 3 827hodin, 736xpuštěno sav dobrý 100% běží na něm OS + nezbytný sw pro práci. Zaplněn v průměru 50% data ukládám na externí disk. O možnosti rámečků do dvd mechanik jsem dosud nevěděl. K rychlosti naběhnutí systému. Po čisté instalaci OS opravdu viditelné zrychlení. Nyní už to není takové, ale to bude spíš OS a jeho údržbou. Po hodinách u počítače se mi už nechce trávit další s čištěním oken.
Hnizdo (19)|30.8.2013 13:25
[QUOTE=Neregistrovaný;540887]Tohle je důležitá formulace. Je POŽADOVÁN, ale nikoliv ZARUČEN. A ještě to visí na nějakých teplotách... Toto není to, co bych jako zákazník chtěl slyšet. Když se vracím po několika letech z pobytu v amazonském pralese, a zase zapnu svoje počítadélko, požaduji, aby bylo všechno na disku, tak jak jsem to opustil.[/QUOTE]

Zde si dovolim male upresneni.
Rok, resp. 3 mesice musi byt zarucen po vycerpani vsech garantovanych zapisovych cyklu, tedy opotrebeni 100%. 2x nm MLC pameti flash Micron maji data retention >15 let, predpoklada se 50 let (jiste chapete, ze se tohle spatne meri, stroj casu nema ani intel). Tato doba temer linearne klesa s opotrebenim, a muze (take nemusi) klesnout az na vyse uvedene limity. Padlo zde, jestli vyrobce musi dodrzovat normy JEDEC. Ti, kdoz jsou soucasti sdruzeni JEDEC tyto normy musi zavazne dodrzovat. Clenem je i Samsung, Intel / Micron, Toshiba, coz jsou vlastne vsechny flash pameti na trhu.