Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade PC v ceně do 5 000 Kč

Neuge (34)|24.8.2013 23:21
Co chci upgradovat: Procesor, grafická karta, paměti

Aktuální konfigurace: AMD Phenom II X3 710@3,2GHz
ATi HD 5770 1GB GDDR5
2x 2GB DDR2 RAM 800MHz
700W zdroj
Gigabyte MA790FX-DQ6

Další komentář:
Zdravím,
mám trochu netradiční dotazy, které spadají hned do několika kategorií. Protože se nechci ptát odděleně, mohl by mi snad někdo poradit tady. Omlouvám se za délku.

Asi 4,5 roku stará sestava prošla již více než 2 roky zpět drobným upgradem (Athlon X2 za P II X3 a HD4870 za HD5770). Nyní jsem seznal, že nastal čas na upgrade další. V první řadě bych rád zachoval svoji, kvalitní a tehdy docela drahou, desku. V rozpočtu není na drahou desku místo a po mé poslední zkušenosti s levnou deskou (také Gigabyte - 2x reklamace v rámci měsíce) už raději ne-e.

Tato volba mi ale radikálně zužuje výběr nového procesoru. V podstatě vše je doménou výprodejů nebo bazarovek. Základní mé dilema je, zdali jít do osvědčené black edice Phenoma II X4 (965-980) nebo si připlatit za šestijádrového "Thubana" - black edice Phenoma II X6 (1090t/1110t) - procesory, které se dnes však velmi těžko shání. U obou bych se zastavil při taktování zhruba na 4 GHz. Pořád si myslím, že poměrem cena/výkon na tom budu v porovnání s upgradem desky, + nějakého případného osmijádra, lépe. Pročetl jsem mnoho diskuzí, ale každý říká něco jiného a zpravidla se diskutující akorát pohádají. Můžu s přetaktovaným P II X4/X6 počítat v budoucnu dalších 2-3 let? Je to rozumný upgrade? Máte lepší nápad?

Další oblastí je grafický výkon. HD 5770 už ve své době nebyla špička. Zhlédl jsem se v nástupci, HD 7790, nicméně upgrade, jenž plánuji, má své meze, není to konkrétní suma - zkrátka čím méně, tím lépe. A proto jsem si vzpomněl na řešení Crossfire, se kterým původně plánoval velké věci (tím se vysvětluje ten 700W zdroj, pokud se někteří do této chvíle divili). Bazarová HD 5770/HD 6770 (téměř totožné karty) seženu kolem 15 stovek. Crossfire je dnes už poměrně odladěný, dvě takové karty dávají zhruba 1,8x grafický výkon. Dle testů (daného crossfire zapojení, nikoliv teoretického násobení výkonu jedné karty) a diskuzí někde mezi HD 7850 a HD 7870, a to by mi opět mohlo na nějakou dobu vystačit. Má toto řešení nějaké zásadní úskalí, kvůli kterému by bylo vhodnější si připlatit jednu silnou grafiku?

Třetí část je o pamětech a je čistě informační. Ze zkušenosti. Má v době dnešních her smysl vrážet peníze na pořízení dalších 4GB DDR2 pamětí nebo mi stávající postačí? Bude nějaký, cenou opodstatněný, nárůst výkonu? Dost Photoshopuju a vůbec, běží mi tu toho hodně najednou, o stavu volné paměti mám přehled, není to žádná sláva a v tomto ohledu by se šikly. Ale pokud nebude mít upgrade reálný dopad na herní výkon, obětuji pohodlí.

Že bude celá sestava papkat hodně wattů, s tím jsem smířen. Upgrade tedy počítá s aukro/bazarovým nákupem (tedy všemi riziky s tím spojenými) v cenách, co jsem okoukal: zhruba 1 500-2 000Kč za PII X4/X6 black edici 965-980/1090t-1100t. 1 500kč za druhou HD 5770/HD 6770 a nakonec 1 000-1 500kč za 2x 2GB DDR2 800Mhz pamětí. To nám dává průměr pět tisíc korun českých, za které bych (potřeba verifikovat) tedy měl dostat procesorový výkon jen o něco málo horší než současná AMD osmijádra a grafický výkon na úrovni HD 7850. Počítám správně? Nějaký zásadní problém vyjma spotřeby? Přehlédl jsem něco podstatného? Budu rád za každý postřeh :) Díky. T.
VencaX (3686)|25.8.2013 09:19
Zeptám se tě na jednu věc. K čemu konkerétně ten počítač slouží? Protože pokud je odpověď "na hry", tak je šestijádro nebo dokonce osmijádro (která se dnes vlastně neprodávají, i7 mají HT a nové AM3+ AMD jsou fyzicky taky pouze čtyřjádra) zbytečné, dnešní hry dokážou využít max potenciál čtyřjádra, většinou ještě jen dvoujádra (za vše hovoří teesty her se srovnáním PII X4 vs PII X6, kde si X6 vedla hůř z důvodu nižší taktovací frekvence, tudíž se 2 jádra flákají. Navíc nevím, jestli si s PII X4 nějak výrazně pomůžeš oproti stávajícímu. Bohužel tvoje stávající deska neumí AM3+, jinak bych ti doporučil koupi FX-6300 z důvodu malé ceny a lepšího výkonu, než PII X4.
U pamětí se to má asi tak, že dnešní hry víc jak 4GB nevyužijí, takže do budoucna by se to možná hodilo, ale teď ještě pořád 4GB dostačují. Pořád ale nevím, zda je počítač primárně na hry...
Neuge (34)|25.8.2013 10:54
Díky za odpověď :)

Ano, počítač slouží primárně na hry. Dělám i ve Photoshopu/After Effects, ale primárně mi jde o ty hry. Starý procesor po odemčení 4. jádra není stabilní, bohužel, ale už jen výsledky z těch několika málo testů značí, že nárůst s počtem jader je značný - chápu, že jde o aplikace s optimalizací na vícevláknové větvení, nicméně jde mi o nové náročné hry, ty by snad optimalizaci na ty 4jádra mít měly a pokud ne, tak minimálně 800Mhz rozdíl na využívaných jádrech by, teoreticky, mohl být znát - tedy to jsem si alespoň myslel. Chápu to tedy tak, že pokud nebudu používat aplikace, co využijí šest jader, jsou Phenomy II X6 zbytečné, na současné hry tedy naprosto zbytečné. Maximálně můžu hledět do budoucna, ale protože to je tak, jak říkáš - na trhu, vyjma drahých core i7, vlastně není ani žádný pravý šestijádrový procesor, odhaduji, že s optimalizacemi se zřejmě příliš počítat nedá ani v budoucnu. Po FX procesorech pořád pokukuji, mají samozřejmě lepší provozní vlastnosti, ale odrazují mě více než 2x takové náklady, pokud mám vzít v potaz i desku a tím pádem vlastně i paměti. S tím porovnáním FX6300 vs PII 965 BE je to takové, rozporuplné. Např. na ehw 965BE testovali právě proti FXkům, a ve hrách na tom bylo to 4jádro většinou lépe (mluvím o starších FX procesorech - 6100, 8120). Novější FX na tom jsou jen o něco málo lépe než 965BE, což za ty peníze asi vážně nestojí. Za ty peníze tedy pořád vyhrává ta 965BE (a výš). Maximálně koukat po PII X6 1090t/1100t, což jsou taktéž BE, které lze snadno dostat na 4GHz. Tím pádem bych "třeba-možná" mohl nějakou teoretickou rezervu v případě optimalizací her v budoucnu i mít, pokud je seženu za rozumnou cenu. Poslední otázkou tedy v tomto případě je, jak moc si výkonově pomůžu - PII X3 710@3,2GHz vs PII X4 965BE@4GHz. To je v současnosti asi klíčové, pokud mě nyní ve hrách brzdí spíše grafická karta, možná by investice do procesoru tedy nebyla zapotřebí. Ale to je opět otázka, na kterou si nejsem schopen jednoznačně odpovědět.
VencaX (3686)|25.8.2013 11:22
Ano, správně, pokud jde o hry, tak nemá smysl kupovat víc než čtyřjádro a myslím si, že ani v budoucnu tomu tyhle už cca 5 let staré Phenomy II moc nepomůžou, ani kdyby šestijádrové. To by ti mohlo pomoci v After Effects, ale otázka je, jak velký to za danou cenu bude mít přínos.

Co se týká výkonu, tak tebou zmiňované 965BE má cca stejný herní výkon jako i3-2100, FX-6300 má cca stejný herní výkon jako i3-3220, tedy cca 10% navrch, takže vzhledem k tomu, že bys musel koupit prakticky celý nový základ se to nevyplatí. V dnešní době, když chceš upgrade právě z nějakého dvoujádra nebo tříjádra AMD a máš desku podporující Visheru, tak jde asi o jedinný CPU, který se s daným zaměřením PC vyplatí koupit. Protože ale deska nepodporuje FX procesory, tak bych jako jedinou "rozumnou" možnost viděl právě PII X4.
Bohužel si nedovedu odhadnout, jaký bude rozdíl, když přidáš jedno jádro a zvýšíš frekvenci. Pokud ti na spotřebě nějak extra nezáleží (pokud je zdroj starší, radši bych ho rozebral a zkontroloval kondenzátory, plus by bylo dobré, kdybys napsal značku a typ), tak koupit rovnou právě tu HD5770/6770 do CF a zkusit reálně, jaký bude výkonový rozdíl a až poté plánovat upgrade CPU, když bude brzdou.

Co se týká pamětí, tak upgrade na 8GB by se vyplatil právě na použití After Effects.

A při výhledu do budoucna bych spíš už raději šetřil na novou sestavu, protože nic lepšího než to, na co budeš upgradovat teď, už do té desky nenacpeš nebo to bude silně nevýhodné.
Neuge (34)|25.8.2013 12:06
Je to dočasné, s tím počítám. Ale mohl bych ještě rozumně prodloužit životnost celé sestavy až k jejímu neodvratnému konci. Přece jen, za nějaké dva roky už bude základu přes sedm let. Nicméně vezmu-li v potaz počáteční náklady před lety + upgrady do této chvíle vč. těch případných, nemůžu si stěžovat. Určitě se najdou i tací, kteří za stejný výkon a přechody z jednoho na druhé zaplatili 2x tolik.

Aplikace pro mě jsou podřadné, jestli se mi video bude renderovat o 10 minut déle, to neřeším. Za dva-tři roky bude, za cenu případného současného přechodu na FX, k dispozici určitě podstatně lepší železo, tedy alespoň doufám. A doufáme zřejmě všichni, protože ohledně FX procesorů panuje spíše takové rozčarování, co jsem si všiml.

Zdroj je Chieftec Super Series CFT-700-14CS - 700W. Při případné kontrole, nejsem zrovna elektrotechnik, co bych na těch kondenzátorech měl kontrolovat? Čistě vizuálně zdali vypadají v pořádku nebo nějaké měření?
VencaX (3686)|25.8.2013 12:23
Kondenzátory, tedy ty válečky, mají hlavičku... ta nesmí být nafouklá, nesmí na ní být nic vyteklého ani nic vyteklého pod kondenzátorem... plus když už ho budeš mít otevřený, tak vyčistit od prachu ;).

FX mělo být podle toho, co psalo AMD něco výjimečného, něco, co Intel dožene. Ale místo toho jsme se dočkali toho, že Intel má úsporná CPU s vysokým výkonem na jádro a AMD se snaží všechno opět dotahovat počtem jader a frekvencí, což ho opět odsuzuje k tomu být tím nenažraným procesorem. Nejsou špatné, pokud má být PC využíváno na práci s videem, renderování apod. (v případě celkem levných a výhodných FX-8320 a 8350), ale do herního PC se nehodí. AMD se architekturou za těch 5 let od famozního Phenomu II nedostal tak daleko, aby mohl nad Intelem kralovat na poli her.

Pokud vezmu platformu FM2, tak ta má nějakou budoucnost, to ano, ale zatím jsou ty procesory CPU výkonem někde na úrovni Pentií a Core i3 a jediné, čím se chlubí je výkonnější iGPU (které jsou pořád na úrovni 4 generace starých mainstream grafik, i když pořád výkonnější než Intel iGPU) ale opět za cenu dvojnásobné spotřeby oproti Intelu.
mdot (107)|25.8.2013 20:01
V pripade AE (predpokladam CS4+) Ti pomuze predevsim slusny cache ssd a samozrejme VGA, protoze render previews (MRQ) jako takve tezi s OpenGL (MPE GPU export H.264/MPEG-2 -> BR/Dv). Bohuzel pro Tebe to znamena, ze musis vynechat bezne AMD VGA, ktere na tom s OpenGL nejsou nejlepe a sahnout po nVidia. Photoshop a GPU OpenCL (dominata AMD HD79xx a samozrejme FirePro) se uplatnuje v (MGE) az od CS6.
RAM je vzdy dobra investice u Adobe (samozrejme nemluvime o 32bit), protoze Photoshop tezi z RAM velmi efektive. AE samozrejme take. Zakladni hranice 1080p lezi na 16GB+, pricemz i 720p bys mel mit minimalne 8GB, lepe rovnou 16GB+