reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výběr routeru do domu (TV, NAS a drobnosti)

Config (19)|27.8.2013 10:00
Přátelé, kamarádi,
omlouvám se, že opět otevírám mnohokrát probírané téma, nicméně jsem si po 5 hodinách studia fóra, testů a recenzí naprosto zamotal hlavu. Proto bych se chtěl obrátit na vás zkušené matadory síťování. Chtěl bych podpořit ubohý modem od O2, neboť jsem si pořídil Smart TV a NAS. Proto ho chci používat pro "rozvod" internetu do vzduchu a pro vnitřní síť. Právě kvůli NAs jsem se rozhodl upgradovat router (resp koupit nový). Takový router by měl bezpochyby mít 1Gbit WAN/LAN porty a min 300Mbit WLAN síť. Problém nastává v tom, že jsem se dočetl, že pro provozování NAS v domácnosti bych měl požívat 5GHz technologii, jinak ty rychlosti nevyužiju. Jinde jsem se dočetl, že 2,4GHz stačí, obzvlášť, pokud bydlím v rodinném domku, kde je max 5 sítí, které vídím jen na dobré slovo (velmi slabý signál).
Zde se chci zeptat, jak mám tedy vybírat. V ideálním případě bych chtěl na televizi koukat na FULL HD SBS 3D z NAS. Televize je o poschodí níže (místnost hned pod místností s NAS) cca 5m vzdušnou čarou skrz podlahu a bydlím v dřevostavbě. Většinu ostatní komunikace se sítí probíhá přímo v dvojpokoji s routerem. Poté je jeden notebook hned za zdí u které je router umístěn a poslední místo kde bych chtěl mít pokrytí je zahrada. Alespoň do té míry, abych měl dobrý signál pod okny místnosti s routerem. Chtěl jsem nakreslit plánek, protože si myslím, že čím víc informací dám, tím lépe by se mělo radit, ale snad postačí říct, že je místnost s routerem, pod ní TV a pod okny (vzdálenější stěna od routeru) veranda, kde bych rád vyžíval také internet.
Pokud byste mi prosím mohli poradit jak, podle čeho a jaké paramtery by měl takový router mít, byl bych vám neskonale vděčen. Kdyby někdo chtěl přidat i konkrétní návrh, můj rozpočet je do 2000,- kč, pokud by to bylo opodstatněné přihodím na 2500,-
Všem mockrát děkuji za rady a porady.
Config (19)|5.9.2013 11:56
Opravdu mi nikdo neporadí? Po dalších hodinách jsem přišel na zajímavé řešení, ale nevím, zda mě to neusmaží? :D http://www.i4wifi.cz/ubiquiti-ns-bullet-unifi_c806.html Na tomto odkazu jsou produkty, o kterých jsem se dočetl jen to dobré. Myslím, že sílou jsou úplně někde jinde než prodávané routery a zcela by to vyřešilo můj problém. Nicméně mám zásadní otázku, zda by to nemělo nějaký špatný efekt na mé zdraví? AP by bylo hned nad stolem, u kterého sedím několik hodin denně a 2m přímou viditelností mám i postel. Dál mě trošku mrzí, že levnější dva modely mají pouze 10/100Mbit port. Co si myslíte vy? Děkuji za jakékoliv ohlasy.

P.S.
Znáte nějaké ekvivalenty? A můžu vůbec AP použít k tomu, co jsem popisoval výše? Děkuji
Georginek (2957)|5.9.2013 17:08
Hele, ja vybiral router docela dlouho, ale ty lepsi jsou nad 3 tisice. Nakonec jsem vzal asus N65U, ale mel sem v hledacku i Netgear WNDR4300 (N750 )4500,4000, Linksys E3500,E4200,

Bohuzel na ceskych strankach neni o lepsich zarizenich nic moc informaci a uz vubec ne slusnych recenzi. Tady se recenzujou jenom levny klumpy, kterejch je prehrsel, TPLinky,Dlinky....

Jestli umis anglicky, urcite pocti recenze v anglictine - ja si podle toho vybral ten Ausus....a jsem spokojen
Config (19)|5.9.2013 20:51
Ahoj, anglictiny se nebojim, ale ani tak jsem nenasel nic moc navic, asi spatna klicova slova? Jinak s ASUSem souhlasim. Davam je do firmy a drzi. Jen se prave bojim, ze neutahnou prostup skrz zem a jeste ven. Co si myslis o tom v mem P.S.? Na jednu stranu je to super, ale 10/100 port se mi zda malo, vzhledem k tomu ze to chci hlavne na streamovani z NASu a druha vec je, ze netusim jak moc by to mohlo byt skodlive, kdyz to mam tak blizko sebe a to vcetne spani. Jinak diky za zpravu.
DrZelenka (2491)|5.9.2013 21:23
Co se týče záření, tak to bych rozhodně neřešil. S tímhle mě zatím nejvíc pobavila starší paní v paneláku při montáži internetu - jestli její PC není "škodlivě nezáří". Přítom bydlí patro pod místem kde má místní provider antény pro celý město vč. páteřního spoje na 20km (nevím počet antén - má skrytý SSID, ale pere to tam ve velkým a zabírá většinu 5 i 2,4Ghz pásma) a vše jede na max. výkon.

Pokud jsem to dobře pochopil, tak máš internet přes ADSL? Tam bych rozhodně neřešil rychlost WAN portu, protože jsi limitován od O2. Ohledně pásma - 5Ghz je sice rychlejší ALE stačí málo (1-2 zdi) a jeho signál končí, 2,4Ghz má výrazně lepší "prostupnost" (navíc pokud nemáš nic, co by dokázalo 5Ghz přijímat, tak ti je 5Ghz router naprosto k ničemu - většina zařízení má zatím "jen" 2,4Ghz).

Napiš co konkrétně chceš na router zapojovat a kde (byt v paneláku, dům ve městě/na samotě). Je sice pěkný koupit router s 10 anténama a teoretickou propustností 1+Gbit přes wifi za 3000, ale bez odpovídajícího zařízení pro příjem (pochybuji, že televize dokáže víc než 802.11n) to je k ničemu a bude to rychlý jak router s 1 anténou za 400.
Config (19)|5.9.2013 22:09
Ahoj dekuji za reakci. Myslim ze vse je vysvetlene v prvnim prispevku takze ve zkratce:
Chci gigovou LANku kvuli propojeni NAS (DS213j) a naslednemu streamovani, pokud mozno 3D SBS (cili 2× HD nemilim-li se). Jinak to nevyuziju, jen se mi zda nanic mit 300Mbit router a na tom 100Mbit porty. I kdyz vemu kolik si veme rezije porad je to schopne realne cca 150-170Mbit prenaset. Zbytek tv v mistnosti podemnou (pripojen pomoci http://www.lg.com/cz/tv-prislusenstvi/lg-AN-WF100-wifi-adapter) a zahrada za oknem, alespon pod pergolou kdyby byl signal. Zase vse je snad dost detailne v prvnim prispevku.
Diky za rady a porady :)
durib (1141)|5.9.2013 22:45
TP-Link TL-WDR4300

Sehnat se dá už za 1700 CZK a za ty peníze mi to přijde jako dobrý kup i do budoucna. Kdybych dnes šel do routeru, byl by to tento kousek. Jenom počítám, že jej chceš dát za O2 modem, protože samotný neumí ADSL!

Jestli chceš něco levnějšího, měl bych pro tebe možná kup staršího (ale na ty potřeby dostačujícího) 1043ND: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/74489-TL-WR1043ND-rychlost-internetu-nepresahne-100Mbs
Majitel jej bude možná prodávat. Cenu bych odhadl tak do 500 CZK, můžeš se ho zeptat přes PM.
Config (19)|6.9.2013 00:25
Ahoj, i tobe dekuji za reakci. Urcite chci dat router za model od o2 a jdem mi hlavne o kvalitu, ne o penize. O tomhle routeru jsem si precetl pekny clanek, ze je velmi mile prekvapil. Diky za tip
Jeste me napada, zda by mi nekdo v kostce byl schopny rict, v cem je lepsi si do routeru nahrat vlastni firmware? Nemuzu si vzpomenout na nazev, ale je dost proflakly. Myslim, ze zrovna tento to podporuje. Diky
durib (1141)|6.9.2013 09:59
OpenWRT zde: http://ecco.selfip.net/attitude_adjustment/ar71xx/
Hlavním důvodem je extrémní rozšíření funkcí routeru. Tím dalším může být zlepšení výkonu.
Config (19)|13.9.2013 08:28
[QUOTE=Config;542224]http://www.i4wifi.cz/ubiquiti-ns-bullet-unifi_c806.html Na tomto odkazu jsou produkty, o kterých jsem se dočetl jen to dobré. Myslím, že sílou jsou úplně někde jinde než prodávané routery a zcela by to vyřešilo můj problém.[/QUOTE]

Ahoj, jeste bych se chtel zeptat, zda by skutecne nestacily tyto AP? Silu maji mega a kdyz jsem ted projizdel fora, tak FullHD 3D SBS maji bitrate do 15Mbit/s, tak to by stacily i ty Fast 10/100 porty ne? :) Diky
durib (1141)|13.9.2013 10:23
Tyto zařízení (pokud beru tu nejlevnější variantu) jsou AP -tzn. primárně pouze zdroj WLAN. Než kupovat tyto předražené fajnovky (pro tvou potřebu), raději bych investoval do toho, co jsem již napsal. A Fast ethernet je obrovská zpátečka v LAN rozvodech.
Config (19)|13.9.2013 13:41
A ap je nejak limitovano co se tyce vysilani multimedialniho obsahu? Me se libi hlavne to extremni pokryti signalem. Dekuji
durib (1141)|13.9.2013 15:41
Tyto přistroje jsou konstruované pro veliký počet klientů. Pro tvou potřebu naprosto nevhodné. Vysílá a přijímá to data, ať už je jejich obsahem cokoliv- takže multimediální obsah to zvládne taky.
Config (19)|16.9.2013 09:02
Omlouvam se za svou tvrdohlavost, ale proc je to tedy spatna volba, pokud to funguje stejne? Routovani a NAT mam stejne nastavene na modemu od O2. Dekuji
durib (1141)|16.9.2013 11:01
[QUOTE=Config;541152]ho chci používat pro "rozvod" internetu do vzduchu a pro vnitřní síť.[/QUOTE]
Myslím, že parametry těch zařízení to vysvětlují. U cenově přijatelných variant nejsou 1 Gbit LAN porty a wifi je naopak předimenzovaná pro tvé potřeby. Koupit si samozřejmě můžeš, co chceš.
Config (19)|16.9.2013 11:19
Koukam, ze jsem sem zapomnel napsat svou pohnutku, ze bych nabidl me filmy na NAS i sousedum :rolleyes: Mame dobre vztahy. Mockrat dekuji za tve vycerpavajici odpovedi. Srovnam si to nejak a koupim na zkousku asi ten lepsi router. Jeste jednou DIKY!