reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SSD disk a velké opotřebení po měsíci...

roamn (295)|27.8.2013 12:24
Mám cca 1-2 měsíce nový SSD disk, mám ho jako systémový (C).
Je to tento:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514000J0000001SK6
Program Crystal Disk info mi ale ukazuje už:
Total Host Writes: 495 GB (a total host reads 481 GB), po cca 1-2 měsíci provozu (!!!).

Mám strach že mi tímto způsobem rychle odejde...
Nevím v čem je problém. dělám hodně s grafikou (3D) celkem velké scény, hodně ukládám, spousta textur atd. Tady by to snad mohlo naběhnout rychle (ten objem dat), jenže všechny soubory mám uložené na jiném disku, na normálním původním HDD, na SSD mám jenom nainstalované programy pro práci s 3D, samotné 3D a vůbec další velkí soubory mám na normal HDD disku nainstalované. Hry mám rovněž nainstalované na původním disku HDD.

Na novým SSD mám pouze systém a "pracovní programy".

Jak je možný že ten objem total host writes je už tak velký??? Ještě mě napadá že DOST sleduju youtube videa, každý den, mám to často jako zvukový podkres při práci(různé diskuze, dokumenty atd.). Je možné že odtud pochází ten šílený počet zapsaných dat (0,5 TB (!) ) za blbý 1-2 měsíce provozu?

Jak to řešit prosím, má někdo nějaký nápad nebo postřeh, zkušenost?
mdot (107)|27.8.2013 13:44
Zdrzim se jizlive poznamky, ze jsi koupil nevhodny SSD, avsak Tvuj strach neni opravneny. Tahas je do cache/tempu, ... tak se nediv, prece od toho tam ten SSD mas.
VencaX (3686)|27.8.2013 14:16
Po propočtu mi asi tak vychází, že bys za rok měl zapsat cca 3-5TB dat, SSD jsou stavěná na několik desítek TB přepisu, takže si myslím, že se nemáš moc čeho bát.

Mimochodem notebook používám denně, ale většinu času k internetění a podobnejm věcem, žádné extra zápisy a za cca rok provozu jsem měl 3TB zapsaných dat, takže podle mě nic extra nenormálního mít 0,5 TB za 2 měsíce.
r34ktor (7477)|27.8.2013 14:59
Zápis kolem 300 GB dat měsíčně je naprosto normální.
roamn (295)|27.8.2013 15:09
[QUOTE=mdot;541173]Zdrzim se jizlive poznamky, ze jsi koupil nevhodny SSD, avsak Tvuj strach neni opravneny. Tahas je do cache/tempu, ... tak se nediv, prece od toho tam ten SSD mas.[/QUOTE]

Jako ty 3D soubory myslíš? A to tak funguje? Mám 12 GB ram, takže jsem myslel že do nějakého Temp adresáře nebo cache atd. není nutné zapisovat ani během provozu programu žádná data...?


A můžu něco udělat, přenastavit aniž by to mělo vliv na výkon?... Například přenastavit nějakou temp/cache složku pro firefox z (asi) systémového disku na normal HDD?
r34ktor (7477)|27.8.2013 15:18
[QUOTE=roamn;541178]A můžu něco udělat, přenastavit aniž by to mělo vliv na výkon?... Například přenastavit nějakou temp/cache složku pro firefox z (asi) systémového disku na normal HDD? [/QUOTE]
SSD si člověk primárně pořizuje pro urychlení práce. Přesouvání swapu, různých cache a tempů je kontraproduktivní, protože to jsou klíčové oblasti, kde SSD výkonově pomáhá. U starších OS (Vista, XP) je potřeba akorát ručně deaktivovat automatickou defragmentaci. Pokud často PC uspáváš, může pomoci vypnutí hybridního spánku.
VencaX (3686)|27.8.2013 15:21
Určitě je možná přenastavit cache Firefoxu do RAM, to mám odzkoušené.

Do adresy napiš "about:config" bez uvozovek,
hodnotu "browser.cache.disk.enable" změň na "false",
hodnotu "browser.cache.disk.capacity" změň na "0",
hodnotu "browser.cache.memory.enable" změň na "true",
hodnotu "browser.cache.memory.capacity" změň třeba na "512000" (hodnota je v KB)
hodnotu "browser.cache.offline.enable" změň na "false"

To by mělo veškerou cache FF ukládat místo na disk do RAM.
r34ktor (7477)|27.8.2013 15:37
Ještě důležitá poznámka - pravidelně zálohuj. Pokud SSD chcípne, nedostaneš z něj nic.
VencaX (3686)|27.8.2013 15:47
Ještě navážu na r34ktora s tím, že pokud jsi tak neudělal, možná bych si (pokud jsi to neudělal) přečetl nějaký článek o nastavení systému pro SSD (resp. proč a jak nastavit).
roamn (295)|27.8.2013 17:12
Díyk za rady: Zálohy dělám ale myslím že je to tady jedno, jak říkám, ssd mám jen na systém, data na HDD

Venca:
A když nebude stačit ram, tak teprve potom začne ukládat na disk? nebo když nebdue stači ram (tak firefox) spadne? (když provedu to tvoje nastavení)
r34ktor (7477)|27.8.2013 17:47
[QUOTE=roamn;541203]A když nebude stačit ram, tak teprve potom začne ukládat na disk?[/QUOTE]
Ano. Od toho je swap.

[QUOTE=roamn;541203]nebo když nebdue stači ram (tak firefox) spadne? (když provedu to tvoje nastavení)[/QUOTE]
Pokud Firefox dosáhne limitu nastavení cache, začnou nové položky přemazávat starší.
VencaX (3686)|27.8.2013 18:08
[QUOTE=roamn;541203]Díyk za rady: Zálohy dělám ale myslím že je to tady jedno, jak říkám, ssd mám jen na systém, data na HDD

Venca:
A když nebude stačit ram, tak teprve potom začne ukládat na disk? nebo když nebdue stači ram (tak firefox) spadne? (když provedu to tvoje nastavení)[/QUOTE]

To může sloužit také k tomu, že když budeš mít stejný PC a budeš si chtít znovu koupit SSD, tak na něj jen obnovíš předchozí zazálohovanou kopii systému a nemusíš se s ničím instalovat.

Když nebude stačit cache, tak se přepíše. Za posledních cca 10 verzí FF, u kterých mám toto nastavení se mi stalo asi 2x, že mi FF spadl a to z jiných důvodů, než z přeplněné cache v RAM.
llib (16)|27.8.2013 20:20
Roamn - k původní otázce - částečně je to pokryto už odpovědí ostatních (tedy že je to ok jak to je - což asi jo), nicméně máš tři možnosti
-přesměrovat konkrétní adresáře na jiný pevný disk (google junctions), podívat se jaké možnosti nastavení tvůj konkrétní software má stran nastavení adresářů, dočasných souborů a automatických uložení, no a pak třetí možnost jako varianta první - udělat ramdisk, ukládat dočasná data tam, bude to rychlejší než ssd, ale zas pokud ti spadne comp tak o to přijdeš.
roamn (295)|29.8.2013 16:33
A ještě mám dotaz, po instalaci nového disku (a nového systému tedy i) se mi už několikrát stalo, že se mi PC samovolně restartoval zničehonic a rovněž, a to je horší mi to vyhodilo takový ten dosovský blue screen od death (a potom se to restartovalo)...

Je možný že s tím má něco společného ten nový SSD disk?

Před tím bluescreenem od death mi vpravo dole začala vyskakovat zpráva od ovladačů grafické karty že selhal ovladač nebo něco takového. Restart pc byl ale několikrát i bez tohoto bluescreenu (a hlášení o selhání ovladačů grafické karty). Je možné aby byl nový ssd disk za některými z těchto restartů?
Georginek (2957)|29.8.2013 17:06
V extremnim pripade to souvislost mit muze, ale kdyz ti to napise, ze selhal ovladac GK, tak to odkazuje na ovladac GK a tudiz na grafickou kartu a ne na SSD.:rolleyes:

Uploaduj sem soubory s vypisem MINIDUMP, kouknem, co zpusobilo BSOD.....

PS: Co mas za verzi ovladacu a jakou GK?
roamn (295)|29.8.2013 17:13
No on se pc někdy restartoval (a to několikrát) i bez hození BSOD (a hlášení o grafické kartě), je to tak půl na půl BSOD a jen prostý náhlý restart.
Minidump nevím co je, pohledám to a uploaduju
mám jinak windows 7 64 bit profesional a grafickou kartu mám Nvidia geforce GTX 460 1 GB od gigabyte myslím; ovladače 320.18 .
r34ktor (7477)|29.8.2013 17:25
[QUOTE=roamn;541490]mám jinak windows 7 64 bit profesional a grafickou kartu mám Nvidia geforce GTX 460 1 GB od gigabyte myslím; ovladače 320.18[/QUOTE]
Verze 320.18 je totální průser. Downgraduj na 314.22.
Georginek (2957)|29.8.2013 17:29
Defaultne je nastaveny zaznamenani BSOD, ale je zapnuty automaticky restart, to zrus, pak si to muzes v klidu precist ( to BSOD ), nekdy to tam skoci tak rychle a tak rychle se to restartuje ze to ani nezaznamenas..............

Zaznamenava se do nejaky defaultni slozky, ted z hlavy nevim kam ve WIn7, je to jeden sobor, pokud jich budes mit vic ( jakoze budes, tak je uploaduj vsechny )
roamn (295)|29.8.2013 17:47
Tady ty dump soubory, z c:\Windows\Minidump\

http://ulozto.cz/xxuSc42G/082913-13837-01-dmp
http://ulozto.cz/xcNecA2b/080313-13884-01-dmp

---------- Doplněno v 17:46 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 17:44 ----------

[QUOTE=r34ktor;541492]Verze 320.18 je totální průser. Downgraduj na 314.22.[/QUOTE]

wow, jo proč? Mě to stáhlo nějak oficiálně, myslel jsme že to mají "osafeovaný"... novější verze není? Já hraju občas hry (i nové), nerad bych si downgradem nějak pohoršil (ve výkonu nebo možnosti vůbec spustit hru). Novější verze není?

---------- Doplněno v 17:47 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 17:44 ----------

[QUOTE=Georginek;541494]Defaultne je nastaveny zaznamenani BSOD, ale je zapnuty automaticky restart, to zrus, pak si to muzes v klidu precist ( to BSOD ), nekdy to tam skoci tak rychle a tak rychle se to restartuje ze to ani nezaznamenas..............

Zaznamenava se do nejaky defaultni slozky, ted z hlavy nevim kam ve WIn7, je to jeden sobor, pokud jich budes mit vic ( jakoze budes, tak je uploaduj vsechny )[/QUOTE]

Kde prosím zruším ten automatický restart v případě BSOD? (a nepoškodí se tím nějak pc)
roamn (295)|29.8.2013 17:50
[QUOTE=r34ktor;541492]Verze 320.18 je totální průser. Downgraduj na 314.22.[/QUOTE]


Hej díky... ted se dívám a mě se taky kurzor někdy sekne atd. takže ty ovladače stojí asi fakt zahov... postup je odinstalovat je z windows přes ovládací panely a pak nainstalovat tu starší verzi.
Georginek (2957)|29.8.2013 17:52
:D:D Gigablejtacka 460 je stejne docela bida , takze ovladace ti muzou odebrat/pridat 5-10% vykonu u konkretnich her, coz stejne vetsina lidi nepozna - oni nepoznaj ani 50% :D

Automaticke aktualizace driveru GK sou na prd..........

Ovladaci panely/system/upresnit nastaveni systemu/upresnit/ ---odskrtnout automaticky restart



On Thu 29.8.2013 21:26:07 GMT your computer crashed
crash dump file: F:\Minidump\082913-13837-01.dmp
This was probably caused by the following module: nvlddmkm.sys (nvlddmkm+0x13B010)
Bugcheck code: 0x116 (0xFFFFFA800F07F010, 0xFFFFF88007B7D010, 0x0, 0xD)
Error: VIDEO_TDR_ERROR
file path: C:\Windows\system32\drivers\nvlddmkm.sys
product: NVIDIA Windows Kernel Mode Driver, Version 306.97
company: NVIDIA Corporation
description: NVIDIA Windows Kernel Mode Driver, Version 306.97
Bug check description: This indicates that an attempt to reset the display driver and recover from a timeout failed.
A third party driver was identified as the probable root cause of this system error. It is suggested you look for an update for the following driver: nvlddmkm.sys (NVIDIA Windows Kernel Mode Driver, Version 306.97 , NVIDIA Corporation).
Google query: nvlddmkm.sys NVIDIA Corporation VIDEO_TDR_ERROR




On Sat 3.8.2013 19:13:12 GMT your computer crashed
crash dump file: F:\Minidump\080313-13884-01.dmp
This was probably caused by the following module: ntoskrnl.exe (nt+0x80640)
Bugcheck code: 0x101 (0x21, 0x0, 0xFFFFF880037D5180, 0x3)
Error: CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT
file path: C:\Windows\system32\ntoskrnl.exe
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: NT Kernel & System
Bug check description: This indicates that an expected clock interrupt on a secondary processor, in a multi-processor system, was not received within the allocated interval.
This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem. This problem might be caused by a thermal issue.
The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver which cannot be identified at this time.


Pro zacatek bych si sosnul stabilni verzi ovladacu, co teploty GK? Je GK stabilni a otestovana?
roamn (295)|29.8.2013 18:28
[QUOTE=r34ktor;541492]Verze 320.18 je totální průser. Downgraduj na 314.22.[/QUOTE]


Hej díky... ted se dívám a mě se taky kurzor někdy sekne atd. takže ty ovladače stojí asi fakt zahov... postup je odinstalovat je z windows přes ovládací panely a pak nainstalovat tu starší verzi.

---------- Doplněno v 18:28 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 18:25 ----------

Takže z těch souborů byl problém prosím kde konkrétněji?

Jinak mi to spadlo i v případech kdy to bylo jen ve windows, takže problémy asi nebudou v teplotě (kartu už mám tak 2 roky asi, nikdy jsem problém neměl). Tedka ve windows mám teplotu karty (grafické) 34 stupnu, během her tak okolo 50-60 stupnů asi (myslím).
r34ktor (7477)|29.8.2013 18:41
Stávající ovladač odeber před Ovládací panely, restartuj a nainstaluj jiný.
roamn (295)|1.9.2013 20:44
Ještě se chci zeptat, od té doby co mám jako systémový disk SSD a HDD na data, tak se mi občas stane, že když dělám jen ve windows a nesahám na data na standardním původním pevném disku tak se mi jeho plotny vypnou, respektive se celý disk vypne a zapne se (muzu tak soudit podle zvuku) až když začnu něco dělat na datových discích... Myslím si (ale možný se pletu?) že takovéhle zapínání a vypínání není zrovna ideální pro živnotnost disku a je lepší aby jel kontinuálně po celo dobu co je pc zapnuté... Pokud se nepletu, můžete mi prosím říct jak disku zabránit v neustálém vypínání?
VencaX (3686)|1.9.2013 21:11
Vypínání zabráníš v Ovládací panely - možnosti napájení - změnit nastavení - změnit pokročilé... - pevný disk - a zde nastavíš na co nejnižší hodnotu, resp "Nikdy".
roamn (295)|2.9.2013 11:33
A je to tak správně jo? Je lepší když se běžný disk točí celou dobu zapnutí pc (třeba 12 hodin) než když se mezitím 2-3 sám vypne a zase zapne?
VencaX (3686)|2.9.2013 11:41
vypínání a zapínání disku moc nesvědčí, ale vzhledem k tomu, že můj disk v notebooku se vypne každejch 5 minut a po dvou letech je jak novej...
trodas (1753)|2.9.2013 20:59
Možná že disky 2,5" do NTB jsou na to stavěné a připravené spíš, než desktopové disky, které to moc rády nemají.
Ale bude to typ výrobce od typu a verze od verze disků asi jiné. V zásadě lze ale říci, že udržování otáček je pro disk tak 100x méně náročné, než roztočení se. Tedy určitě vypnout možnost Win disk vypínat.

Co se padání týče, tak buď za to mohou ty drivery (velmi pravděpodobné, zkušenosti ostatních tomu nasvědčují), anebo nestíhá zdroj, případně grafika po 2 letech odchází? Těžko říci, chce to víc informací. Např. přesně sestavu a zdroj jaký to celé napájí....