reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Point of View 7300GT grafika výměna kondíků

trodas (1753)|28.8.2013 23:40
Zhruba před čtyřmi lety jsem byl konfrontován s tím, že v počítači, co jsem složil pro kamaráda začala blbnout grafika a to tak, že vážně. Začal vypadávat obraz, PC nestaaartovalo, atd. Po nějaké době se sice umoudřilo a dalo si říci, ale bylo jasné, že jednou už naběhnout nemusí ani s přemlouváním.
Věc byla o to trapnější, že kamarád žádné hry absolutně nehraje, a tedy grafiku v podstatě ani nijak nezatěžuje. Proto jsem také vybral relativně slabou 7300GT s masivním pasivním chladičem pro tichý provoz. Byla ve skříni s 120mm čelním ventilátorem, co na 7V docela úspěšně chladil a hnal vzduch přesně přes její žebra a tak jsem měl za to, že vydrží dlouho. Mýlil jsem se a věc byla o to trapnější, že jsem PC navrhoval a sestavil sám...

A to ta grafika vypadala tak hezky:
[ATTACH=CONFIG]28929[/ATTACH]

Čekání na reklamaci bylo zavrženo jako nemyslitelné (měsíc budu bez PC na něco čekat a oni mi pak řeknou, že jim to jede, ne?!) a tak jsme udělali výlet po obchodech, aby se ukázalo, že nic a tím méně za rozumnou cenu v Přerově prostě v tu dobu nebylo k dostání. I padl z mé strana návrh, že bychom mohli zkusit výměnu kondíků, ačkoliv ty stávající kondíky nebyly nijak vyboulené ani vytékající, tak se jednalo o jiné než prověřené kvalitní kondíky a tedy potencionálně špatné kondíky. A nebylo jich na grafice zase nějak mnoho, takže se do toho šlo.

[ATTACH=CONFIG]28930[/ATTACH]

Spěch byl opravdu velký, nezapsal jsem si ani jaké kondenzátory byly původně osazeny a ani jsem je nevyfotil. Fotografie jsem pořídil až po 4 letech...

[ATTACH=CONFIG]28931[/ATTACH]

Jak je vidět, zvolil jsem kombinaci toho, co bylo po ruce. Větší kondenzátory jsem nahradil Samxon GC kondíky, na místa menších se mi hodily Panasonic FM kondíky. Ani jsem nedoplňoval vynechané kondíky, ani jsem neoptimalizoval jejich voltáže - normálně měří, kde je kolik voltů a podle toho snižuji voltáže a zvyšuji kapacity, abych filtrování napětí maximálně pomohl.

[ATTACH=CONFIG]28932[/ATTACH]

Ale jak jsem uvedl, v tomto případě na to čas nebyl, šlo se na to hurá stylem jako na blitzkrieg. Nicméně přes solidní spěch se recap podařil a karta naběhla. A zejéma od té doby dodnes běží neprosto v pohodě. Dostal jsem se k ní po 4 letech proto, že mi ji Mirek zapůjčil na testování, co jede a nejede v mé Sapphire A9RX480 desce.

[ATTACH=CONFIG]28933[/ATTACH]

Po čtyřech letech tedy není ani známky po nějakých problémech, které s neznačkovými kondíky nastaly během roku a to byly dost vážné problémy... A to se ta grafika poměrně dost hřeje. Teplota jen tak na stole - ten fan asi fakticky chybí:

[ATTACH=CONFIG]28934[/ATTACH]

Takže jsem po letech zkontroloval svou práci a dospěl k závěru, že nebyla tak špatná. Kdyby někdo recapoval Point of View 7300GT grafiku, tak je třeba:
5x 1500uF 6.3V Samxon GC d10
4x 470uF 16V Samxon GC d6.3
2x 120uF 16V Panasonic FM d5
...nebo adekvátní náhrady, jako třeba Nichicony HN/HM/HZ či polymery, kde bude třeba změřit napětí, aby se zbytečně nepoužívaly moc velké voltáže, které se navíc u polymerů ani nedělají v potřebných kapacitách. Silně pochybuji, že např. ty 16V kondíky jsou pod 12V napětím... Ty zcela zadní kondenzátory budou pro paměti, to bude do 2,5V na výstupu a ten 470uF bude na vstupu voltage regulátoru, který bude brát napětí z 3,3V nebo 5V větve... atd.
PointOfView 7300GT 1.jpg PointOfView 7300GT 2.jpg PointOfView 7300GT 3.jpg PointOfView 7300GT 4.jpg PointOfView 7300GT 5.jpg teploty-7300GT.png
trodas (1753)|25.10.2013 12:55
Jedním z dobrých indikátorů, jak kvalitní kondíky Samxon GC i po letech provozu jsou, je - overclock. Takže jsem to zkusil, jak se milá karta dá přetaktovat. Je jasné, že ani sebelepší kondík neudělá z průměrných ramek zázračné a tím méně z průměrného jádra overclockerskou hvězdu... Nicméně defaultní takty 350/300MHz (core/ram) jsem se pokusil malinko zvýšit a GPU-Z screenshot je možno i po letech udělat na frakvencích 588/376MHz...!

[ATTACH=CONFIG]29155[/ATTACH]

A stačí je jen o 4MHz snížit (pro core) aby 3DMark 2003 projel: http://hwbot.org/submission/2441201_trodas...ddr2_8516_marks


Z toho je vidět, že kvalitní kondenzátory jsou naprosto nenahraditelné a i po letech používání zaručují tak masivní overclock - v době, kdy většina 7xxx karet již odešla na špatné kondíky či spoje...
CPU-Z 7300GT 588-376.jpg