reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel xeon vs i5?

Newstory (31)|1.9.2013 20:18
Zdravím, nedohledal jsem se toho, ale jaký je rozdíl mezi Intel Xeon E3-1225V2 a i5 3570? Není Xeon lepší za stejnou cenu? Údajně je to "ořezaná i7 co jsem se dočetl" +HT. Proč tedy není součástí většiny sestav, jak je tomu u i5, jestliže je výkonnější?
kevin00 (10238)|1.9.2013 20:38
Procesory Intel Xeon jsou určeny pro servery, procesory i5 jsou určeny pro běžnou práci. Záleží tedy na využití sestavy. Přímé porovnání procesorů najdeš na stránkách výrobce.
VencaX (3686)|1.9.2013 21:07
Ano, Xeony jsou ořezané i7, ale až od E3-1230v2 jde o osmivláknový procesor, E3-1225v2 je pouze čtyřvláknový, tedy "srovnatelný" s i5kou a díky tomu, že má nižší frekvenci bude i5 vhodnější. Pokud opravdu chceš "ořezanou i7", tak uvažuj spíše o E3-1230v2.

i5ky jsou v herních sestavách právě proto, že zatím existuje jen minimum her, které by dokázaly HT využít, proto je většinou výhodnější kupovat i5 než i7. A jak psal Kevin, tak Xeony jsou určené pro servery...
mdot (107)|2.9.2013 01:09
Nejsou, protoze maji odlisny pametovy radic (E3 nemaji memory scrubber*, to az E5+ a CPU AMD) a to je dost podstatna vlastnost, ktera oddeluje orezane Core i5/i7 vcetne implementace instrukcnich sad (v pripade e3-122v2 vs i5-3570 + i7-3770) Intel FAM. Dale se odlisuji HDxx00 a Pxx00, coz plati pro Xeon E3-12x5vx a do tretice tu jsou vlastnosti plynouci z chipsetu Intel C2xx, jez jsou klicove - ostatne muzes si zkusit treba virtualizovat a poskadlit db, uvidis sam. Nesmime zapomenout na PCIe linky.
Pro hry jako take je naopak HT kontraproduktivni a ackoliv uz nejsem hrac, treba takove WoW bylo s Core i7-2600k s aktivnim HT doslova hruza. S E5-1650 to zkouset nebudu, ta s prominutim totiz vymete s cimkoliv.

* v praxi to znamena asi 10% ztratu, protoze to zatezuje pametovou sbernici jako pes neustalym smejdenim cele pameti. Ne vzdy je to zadouci a obcas to proste vadi. Reportace, respektive prace s ECC korekci se u Win7/2008R2+ stara WHEA zkrze PFA, jez drzi seznam fyzuickych stranek a PFA konroluje kazdou stranku. Linux/*nix pouziva EDAC a dnes jiz zastaraly MCELOG.
Newstory (31)|2.9.2013 07:28
Aha děkuji, takže pokud to chápu správně tak xeon je odlišný, je pro servery, ale jinak se takto dá využít, pokud tedy hry umí využít i HT (lépe než i5) ? Četl jsem že Battlefield 3 podporuje HT a má se k tomu údajně brzo přidat spousta dalších her, ale nepamatuji si již zdroj.

kevin, Díky, ale také jsem z toho nic nepobral. Jediné co vím že xeon je lehce dražší, má lepší smart cache( netuším co to znamená), jeho int. grafika má jiné specifikace (nevím jestli je horší...). Promiň, , opravdu nerozumím příliš zatím těmto věcem. Snažím se učit, ale k tomuto jsem se ještě nedostal.

VencaX, to jsem jen našel nějaký xeon, abych ho mohl sem dát, nenašel jsem (byl jsem na to líný :P ) přesně ten Xeon co jsi doporučoval. Ale stále je to prostě ořeznaná "serverová" i7 se spomalujícím HT?

mdot, díky za vysvětlení, ale stejně jsem z toho nic nepobral :)