reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI PM8M3-V výměna kondenzátorů

trodas (1753)|2.9.2013 23:43
MSI firmu nemám nijak v lásce. Nejlepším příkladem budiž rozdíl mezi tím, jak na MSI stránce tato firma prezentuje MSI PM8M3-V desku. Reklama:

[ATTACH=CONFIG]28948[/ATTACH]

Jako hezký mainboard s 7 Sanyo Oscon polymery + dvěmi OST malými kondíky na výstupu Vcore regulátoru + dvěmi velkými Rubycony nad nimi. To zní skvěle, jenže když desku dostanete skutečně do ruky, tak po zobrazených součástkách není ani vidu, ani slechu. Realita:

[ATTACH=CONFIG]28964[/ATTACH]

Ze 7 polymerů (a to krásných kvalitních Osconů) jsme se dostali na 3 špatné OST kondíky + velké Rubycony nad nimi se změnily také na "lepší z špatných" kondenzátorů - opět OST. A není to tak, že by to byla nová/jiná verze, protože novější verze mají jinak rozmístěný Vcore regulátor, tedy je to srovnávání reklamy na v1.0 PSB s realitou verze v1.0 PCB.

Jinak řečeno, ukazují 7 polymerů, dostanete 3 špatné OST kondíky. Jestli tohle není ironie, pak už nevím, co by jí mohlo být...
Na mainboardu MSI PM8M3-V (PCB v1.0) tedy najdete:
5x 680uF 4V d8 OST RLA (+4 vynechané)
2x 3300uF 6.3V d10 OST RLX
3x 1000uF 16V d8 Panasonic FL (+1 vynechaný)
12x 1000uF 6.3V d8 OST (+4 vynechané)
2x 470uF 10V d8 G-Luxon
1x 10uF 16V d4 SMD


Jen tři OST kondíky na straně Vcore regulátoru, ČTYŘI chybí. Tomu já říkám krádež, MSI!

[ATTACH=CONFIG]28949[/ATTACH]

Napájení AGP je poměrně slabé, ten mosfet vpravo je pro ramky a NIKOS mosfety jsou nechvalně známé svou poddimenzovaností - resp. hezkými parametry, které ovšem ve skutečnosti nezvládají...

[ATTACH=CONFIG]28950[/ATTACH]

Ramky běží také na OST kondících, kompletně:

[ATTACH=CONFIG]28951[/ATTACH]

Vcore napájení je podporováno dvěmi velkými 3300uF OST kondíky (a dalšími dvěma malými 680uF OST kondíky poblíž socketu LGA 775). Asi proto, aby deska uživila i vyšší verze z LGA 776 procesorů, konkrétně 3.6GHz Pentia 4 s 2MB L2 keše a tak podobně:

[ATTACH=CONFIG]28952[/ATTACH]

Poblíž čipu, co se stará o síť (Realtek RTL8100C), máme dokonce nejhorší z špatných kondíků - G-Luxony! Fuj:

[ATTACH=CONFIG]28953[/ATTACH]

Neméně důležitá vstupní regulace napájení CPU má místo pro 4 kondíky, ale jen tři jsou použity. Navíc jsou to Panasonic FL kondíky, které se nedají koupit v Digikey a to jen zvyšuje pochybnost o tom, zdali jsou to originální kondíky. Proč nejsou v Panasonic řadě uvedeny, kdyby je Panasonic vyráběl, že? Totiž Panasonic dělá relativně "tlusté" kondíky a d8 kondenzátory pro 16V prostě nemá v nabídce... To je horší i pro jejich výměnu, protože d8 kondenzátorů je pramálo a aby byly zároveň na 16V, tak to je naprosto výjimečné:

[ATTACH=CONFIG]28954[/ATTACH]

Tak to samozřejmně zůstat nemohlo, protože mainboard začal vykazovat první známky nestability a občas při zátěži padat, tak musela nastat výměna kondenzátorů za nějaké dobré, co vydrží dokud to mobo budu mít chuť ještě používat. Protože MSI v reklamě použil kvalitní polymery, tak jsem se rozhodl reklamu trumfnout. Existují totiž ještě lepší než Sanyo Oscon polymery - a sice Nichicon LE polymery... A tak jsem si sestavil svou představu o tom, jak to mobo recapnu:

9x Nichicon LE 820uF 2.5V d8 493-3058-ND
2x Nichicon HZ 3300uF 6.3V d10 UHZ0J332MPM-ND
4x Nichicon HZ 1000uF 16V d8 UHZ1C102MPM6-ND
16x Nichicon HM 1000uF 6.3V d8 UHM0J102MPD-ND
2x Nichicon LE 470uF 6.3V d8 493-3066-ND
1x Taiyo Yuden 47uF 6.3V 587-3406-1-ND

Bohužel se vloudilo hned několik chybek. Jedna byla, že jsem objednal jen původní počet těch 1000uF kondíků, tedy zbývající čtyři jsem nahradil Samxon GC kondíky, co jsou podobně kvalitní a mám je ozkoušené. Horší bylo, že jediné d8 kondenzátory byly špičkové, leč nedostatkové Nichicon HZ kondíky a ty nebyly měsíce skladem. A v posledku jsem zapomněl na ten poslední malý SMD kondík za AGP slotem, který jsem chtěl nahradit keramikou, když už se dnes dělají i 47uF keramiky v 1210 velikosti...!

Tedy základní myšlenkou bylo dostat Vcore na špičkovou úrověň špičkovými kondíky, což se vcelku snadno podařilo:

[ATTACH=CONFIG]28955[/ATTACH]

Jenže co s těmi vstupními kondíky, co nejsou? Nakonec se mi na jejich místo vcelku snadno (nic bezprostředně kolem naštěstí není) podařilo nacpat náhradní kondíky, které jsem vzal ze zásob - Panasonic FM 1000uF 16V d10:

[ATTACH=CONFIG]28957[/ATTACH]

Doplnil jsem samozřejmně i ten chybějící hned za vstupní cívkou:

[ATTACH=CONFIG]28956[/ATTACH]

Paměti dostaly pořádné Nichicon kondíky, aby si nestěžovaly na diskriminaci:

[ATTACH=CONFIG]28958[/ATTACH]

A jen v CPU soketu tak nějak smutně kouká šest prázných míst, kde by mohly být solidní keramiky, aby se zlepšila stabilita napájení v extrémních zátěžích:

[ATTACH=CONFIG]28959[/ATTACH]

Na původně nijak nebsazená místa jsem dal ty čtyři Samxony GC:

[ATTACH=CONFIG]28960[/ATTACH]

A kontroler síťovky se musí tetelit radostí, že místo G-Luxonů má dva krásné Nichicon LE polymery... Tomu říkám skok v kvalitě:

[ATTACH=CONFIG]28961[/ATTACH]

Nad CPU socketem se sešly dva významné kondíky - Nichicon HZ - nejlepší elektrolytický kondenzátor (co se maximálního proudu co dodá týče, Samxon GA je s ním vyrovnaný a má i lepší konstrukci, ale už je Man Yue přestalo dělat...) vedle Nichiconu LE - nejlepšího polymerového kondenzátoru co existuje:

[ATTACH=CONFIG]28962[/ATTACH]

A nakonec - celkový pohled na Vcore regulaci vypadá už teď mnohem optimističtěji:

[ATTACH=CONFIG]28963[/ATTACH]


A výsledek? Jede to jako po másle a hlavně - Vcore voltage regulátory, opatřené chladiči, byly přesto, že na ně žádný fan nefouká (ale také jsem odebral zezadu sériový a paralelní port, aby to lépe větralo) po dni práce, noci zátěžového testu a dopoledne hraní jen mírně teplé...! Tedy kvalitní kondenzátory = nízké teploty součástek. Parádička :)

Teď ještě ten AGP kondík a nějaké ty keramiky... :D
MSI PM8M3-V advert.jpg MSI PM8M3-V caps15.jpg MSI PM8M3-V caps14.jpg MSI PM8M3-V caps13.jpg MSI PM8M3-V caps12.jpg MSI PM8M3-V caps11.jpg MSI PM8M3-V caps10.jpg MSI PM8M3-V caps9.jpg MSI PM8M3-V caps8.jpg MSI PM8M3-V caps7.jpg MSI PM8M3-V caps6.jpg MSI PM8M3-V caps5.jpg MSI PM8M3-V caps4.jpg MSI PM8M3-V caps3.jpg MSI PM8M3-V caps2.jpg MSI PM8M3-V caps1.jpg MSI PM8M3-V reality.jpg
trodas (1753)|29.9.2013 12:51
Poslední MSI PM8M3-V bios v1.5 a předchozí v1.4 - originály i mnou odemknuté verze s overclock a dalšími nastaveními:
http://www.uloz.to/xKAgfX51/MSI+PM8M3-V+bioses.zip
Ve verzi 1.5 už jsem ani neodemykal veškeré nastavení integrované grafiky, protože ji asi sotva někdo bude využívat...

...a když, tak tohle snad ani nepotřebuje?! No nicméně nastavení je spousta, jen to Modbinem odemknout :mrgreen: Původně ta deska v biosu vypadala jako chudý příbuzný, ale jen co jsem se do toho pustil, tak má docela hodně nastavení a docela hodně i senzorů...


Ale že by dala 333MHz realného taktu ramek - 666MHz DDR! - tak to jí tedy nevěřím:


...a shodně tak jí nevěřím, že umí DDR2 ramky, byť se to v biosu píše:

:D :D :D
trodas (1753)|6.10.2013 12:33
...a jak se taková recapovaná deska popere s silnějším CPU? Docela se ctí, 3,5GHz to dá:

[ATTACH=CONFIG]29108[/ATTACH]
http://valid.canardpc.com/ddp26b

A to by to ještě chtělo vyměnit kondíky v soketu. Ten velký je jen 100uF tantal a 4 keramiky z 10 je dost málo. Navíc dnes už se běžně dělají 470uF polymer-tantal POSPAP kondíky a 22uF ty čtyři keramiky také nemají, jako lze dnes pořídit:
http://www.digikey.com/product-detail/en/JMK316AB7226MLHT/587-3394-1-ND/4157507
http://www.digikey.com/product-detail/en/2R5TPF470M6L/P16211CT-ND/4146654
Pentium 4 650 at 3500MHz.png