reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sestavy, notebooky a PDA: Je můj počítač dostačující?

Neregistrovaný (0)|5.9.2013 18:45
Tazatel: Tomáš Horák

Znění dotazu: Ahoj všichni, chci se vás zeptat na názor mé sestavy. Momentálně jsem na dovolené a moji známí tvrdí, že moje pc už je starý šunt a že bych ho měl prodat. Počítač momentálně nebyl používán delší dobu a tak nevím jestli to "šunt" opravdu je. Budou s ním pro hry na monitoru s rozlišením 1600x900 velkej problem? Navíc tvrdili ať si aspoň nataktuji procesor ze základu. Zvládne to deska a chladič Tranqillo?
Děkuji všem moc.

HW a SW počítače, jehož se dotaz týká: AMD Phenom II X4 965 Black Edition
MSI N760 TF 2GD5/OC Gaming
ZEPPELIN 8 GB DDR3 1333MHz GOLD
GIGABYTE 970A-DS3
CORSAIR VS650
VencaX (3686)|5.9.2013 19:02
Ten CPU není nic extra a chtělo by ho to nataktovat. Chladič by měl stačit, u desky nevím, má nechlazenou kaskádu. Chce to ozkoušet, jestli to půjde nebo nepůjde (resp. jak to půjde), rozhodně si o tom nejdříve něco přečti, než začneš taktovat. Rozhodně bych to ale zkusil, protože tak jako tak CPU zpomaluje grafickou kartu, GTX760 je na něj příliš silná.
Neregistrovaný (0)|5.9.2013 19:07
O taktování už jsem četl dost, a na závěr z toho pro mě vyplinulo..Pokud má procesor otevřený násobič, což tento má. Tak stačí pouze v biosu zvednout násobič? Říkám to dobře?
VencaX (3686)|5.9.2013 19:24
Nekdy je potřeba ještě zvednout napětí, když je na té frekvenci CPU nestabilní, samozřejmě napětí se taky nezvedá do nekonečna. Jinak ano, je možné jednodušeji taktovat pomocí násobiče a není tedy potřeba korigovat frekvenci pamětí, která je závislá na taktu FSB (tedy druhá možnost taktování).

Až budeš spokojený s taktováním, nezapomeň otestovat stabilitu např. pomocí utility OCCT.
Neregistrovaný (0)|5.9.2013 19:27
Dobrá, ještě poslední věc. Jak se může projevovat nestabilita cpu?
VencaX (3686)|5.9.2013 19:35
Nestabilita? Od nenaskočení počítače (vyřeší reset CMOS) po jeho zaseknutí při zatížení (může vyřešit zvýšení napětí). V tomhle případě, pokud jde PC bezvadně, tak to může být cokoli, co se ti normálně neděje.
Tomáš Horák (0)|8.9.2013 08:59
Tak mě napadlo, že bych rovnou zkusil ze 3,4 na 4,0Ghz a tím tedy CPU Voltage na 1,525 V pak tedy nechám běžet test stability, dejme tomu v everestu, stačí např 6 hodin?