reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Svatba Microsoft Nokia

Pavel Kovač (374)|6.9.2013 08:19
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Svatba Microsoft Nokia



Již delší dobu se Nokia a Microsoft tvářili jako jedna firma. Nyní větší Microsoft kupuje část Nokie (tu nejzajímavější mobilní). Jak se na tento sňatek díváte vy? Je to ta správná cesta, nebo cesta do pekel? Co si myslíte u případném budoucím šéfu MS, současnému šéfu Nokie Steve Elopovi?


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
VencaX (3686)|6.9.2013 09:45
Dle máho názoru je to pitomost. Sice Android není bezchybný a dokonalý, ale je to nejpoužívanější OS (aspoň u nás) a díky MS se Nokia připravila o značnou část trhu, která na WP kašle a chce Android a podle mě to dělá velké peníze, o které tím svazkem s MS Nokia přišla.

A to ještě nesmíme zapomenout, že dlouho Nokia pořád používala zastaralý Symbian a pořád si mysleli, že nic lepšího nepotřebují.
Salamander (6177)|6.9.2013 09:49
Nechapu proc zabili projekty telefonu s OS Meamo (hodne, hodne dobry) a potom Meego.
Ale je fakt ze kdyz uz do Nokie nasadil MS kukacku tak s tim moc delat nemohli.

I kdyz mi prislo ze v posledni generaci telefonu se Nokia zase zacala celkem chytat :)
czhunter (775)|6.9.2013 11:42
Skvělá věc!
Růst akcií Nokie 28,88% za den, za poslední tři dny přes 35%
Vydělal jsem tak skoro 5K za týden :)

Co bude Nokia s MS vyrábět mě nezajímá (přestože teď mám Nokii), konkurence na trhu telefonů je dostatečná.
Kdyby Nokia z trhu vypadla, nestane se vůbec nic - tak jako se nic nestalo, když vypadl Sagem, Siemens, Ericsson, Alcatel (ten se teď z Číny vrací), Motorola (ta je prakticky mrtvá) ...
Dnes si už nemůžeme myslet, že když tady v Evropě něco vymyslíme, budeme z toho 100 let žít.
JindraPce (69)|6.9.2013 15:45
No přistála mi na stole Lumia 800 s tím, že horší telefon ještě kolega neviděl. Měli ho půjčený ještě další 3 lidi se stejným výsledkem. Já s tím strávil minulý víkend a když jsem ho po 3 hodinové aktualizaci na nové Windows nastartoval, také jsem jen kroutil hlavou. Použitelné to je alespoň trochu až po dohrání spousty dalších prográmků. Tak že vzhledem k tomu, že to nemá ani normální rozměr SIMky, degradoval jsem to jen na strašně ukecanou navigaci a sledování videa přes WiFi. Tak že mobil s Windows nikdy, podle mě Microsoft nemá šanci. Už i s ohledem na cenu. Nemohu ale objektivně hodnotit, jsme proti krabičkám, které si říkají telefon a obsahují OS a mají dotykový display.

Jinak mám stále někde PDA s WM 6 a tam je to úplně o něčem jiném.
Pavel Kovač (374)|6.9.2013 16:23
Osobně mám Windows telefony hodně rád. Naopak nemám rád Android u kterého mě prostě vždy vadilo něco. Něco nefungovalo jak má, člověk pořád něco řešil. Nejsem na vysoké škole, kde bylo času spousta a mohl si celý večer hrát s telefonem. U Windows telefonů toto odpadá. Spustíte a většina věcí co běžně potřebujete tam funguje. A to že na něm není milióny aplikací mě nevadí. Potřebuju telefon na telefonování a maximálně správu několika málo souborů. Na to je daleko Windows efektivnější. SIce stále používám starý BlackBerry, ale Windows Phone 8 byl první co mě přesvědčil, že by dokázal BB nahradit (bohužel zatím jsem nezkoušel BB 10).

Proč to ale vše píšu. Fakt, že MS odkoupí Nokii nebo její část tu visela ve vzduchu už dlouho. Stačilo se podívat na několik seriálů z letošní či loňské produkce. Lidé tam stále běhají s Lumií a na stole je Surface/Windows 8 desktop. Microsoft evidentně tento krok plánoval už hodně dlouho a s Nokií na tom pracovali, akorát to nedali oficiálně vědět. Takže ve výsledku logický krok. Bohužel je to také hodně riskantní krok. Pokud se totiž nepovede prosadit Microkii (Microsoft+Nokia) telefony. Tak to bude znamenat hodně vážné problémy pro celou Windows rodinu. A opravdu bych se nerad dočkal doby, kdy na Androidu začnou lidé dělat nějakou grafiku atd.
mejdn (0)|6.9.2013 17:08
Ja myslim, ze to rozhodne nepostrada logiku. Makrohard z podstaty bude chtit pevnejsi pozici, byt padnejsim konkurentem. K tomu Silvermont Intelu...

Osobne bych rad videl Ubuntu Edge, ale smula...
Karel Polívka (1485)|6.9.2013 17:29
No vida, Lumia 800 je nicméně telefon se starším Windows Phone 7.x, což není to stejné jako aktuální Windows Phone 8. Já jsem zrovna čerstvým majitelem Nokie Lumie 925 a jak s telefonem, tak i s operačním systémem Windows Phone 8 jsem zcela spokojený. Oznámení Nokie a Microsoftu mě jen utvrdilo v tom, že popularita Windows Phone 8 v průběhu času nejspíše pomalu poroste. Omezené množství aplikací pro tento OS je porodní bolístka (která třeba pro mě nepředstavuje problém ani teď - záleží to na způsobu využívání). A že je tento OS koncepčně něco jiného, než na co je většina lidí zvyklá? Však to byl u mě i důvod jeho volby a určitě nejsem jediný takový zákazník :-).

Každému vyhovuje něco jiného, a proto ani nelze říci jen ono otřepané "To musíte nejdříve vyzkoušet, pak změníte názor" - ne každému to sedne, proto zcela chápu i možný odpor, stejně jako možné nadšení. U Windows Phone 8 je tím důvodem odlišnost od iOS a Androidu a zároveň "dlaždicová shoda" s desktopovými Windows (živé dlaždice na úvodní stránce dotykového telefonu jsou super věc) a nativní podpora cloudových služeb od Microsoftu, což považuji za velké plus, aneb coby nový uživatel Windows Phone 8 nepotřebuji po vybalení telefonu nic nastavovat nebo platit navíc a hned mohu na telefonu začít pohodlně pracovat s Excelem nebo Wordem - že to na telefonu není tak zásadní? Pouze věc názoru a osobních preferencí.

Telefony s Windows Phone 8 opravdu nejsou jako telefony s iOS nebo s Androidem - předně takový ani nebyl záměr, nemělo by smysl napodobovat něco, co už má zaběhnuté někdo jiný. Pokud si někdo telefon s Windows Phone 8 zvolí, udělá to nejspíše z nějakého důvodu, díky kterému pak bude spokojený. Pokud jej ale někdo zvolí jen proto, že se nechá zlákat reklamou nebo pouze na doporučení známého a dostatečně se neinformuje, tak pak může skutečně narazit.

Tématice této "svatby" Nokie a Microsoftu se budeme v nadcházejících dnech více věnovat jak na Světu hardware, tak i na Světu mobilně, proto zůstaňte naladěni...
Kirk1 (850)|6.9.2013 17:40
No mne je to úplne ukradnuté pretože, (aj keď som nikdy nebol zástanca Nokia) pretože ako spoločnosť Nokia sa neohrabane "nechcela" pustiť svojho Symbianu tak v posledných rokoch proste nekompromisne padala na hubu (a to si ešte pamätám časy kedy jej skoro žiadna značka nemala šancu konkurovať). Osobne si ale myslím že značke ako takej táto svadba skôr prospeje ako uškodí.
mejdn (0)|6.9.2013 19:13
No rozhodne neni duvod vyskat, to by bylo trochu predcasne - "dalsi Qualcomm" z toho myslim nebude. Duvod je myslim nasnade - prilisna snaha konkurovat ARMu/Googlu. Trochu se budu opakovat, ale mezi obycejnymi lidmi to vyhrala prave tato kombinace, ktera se pomerem cena/vykon da prirovnat k rozjetemu vlaku - prakticky nezastavitelnemu. Ale pokud se od tohoto proudu Makrohard odkloni smerem k profesionalni sfere, tak to by byla mozna jina, je na case, protoze teto oteze se Google zatim nechape - ten kdyby situace vyuzil...
mdot (107)|6.9.2013 22:48
Mival jsem HP iPaq a ruzne Pocket PC (narp.: Mio) a nemel jsem s Window Mobile problem. Stejne tak si vzpominam na Nokia 6310i nebo Nokia E50, ktere alespon vydrzely tyden bez nabijeni i s poradnou porci hovoru a stridani outdoor/indoor pouziti, tedy zabijak singnalu, siti a baterky. Porad si stojim za tim, ze HW klavesnici nahradit nelze, coz rikam jako majitel BlackBerry 9900, ktery je pro pracovni ucely k nezaplaceni. Avsak u BB a to i v nasich koncinach (tim nemyslim CR) jsou velky problem apps napr.: UP, respektive uzitecne doplnky, jako treba naramky Jawbone, ktere velmi rad pouzivam na kole a bruslich. Sekundarni "telefon" zatim zastupuje Samsung Galaxy S3 (Replicant), coz take neni v mem pripade Android. Bytostne nesnasim vlezlost, kterou Google, Samsung a trapne socialni site busi do Androidu (TouchWiz, Sense, ... kapitola sama pro sebe, stejne jako support a cetnost update). Ze smiruje NSA, no s tim se nic moc delat neda a lze to pochopit, ale ze smiruje kazda reklamka a sdili data s dalsima, to teda ne (... ted by se sluselo si popovidat treba o Apple - Siri a precist si jejich podminky, to by bylo krasne pocteni), stejne jako mi cpat vsude reklamu, nebo mi znesnadnit potirani reklamy.

Osobne se vubec nedivim, ze Microsoft koupil Nokia, protoze on potrebuje know-how a vyrobu pro svuj mobilni segment v SMB (Small Business), ktery se snazi protlacit do SpyDrive a Office365, coz je k edvidetni snaze zariznout SMB serverove produkty (napr.: SBS Server). Za tyden hrani si Lumia 920 (velmi ocenuji vyber Google/Bing, aniz by mi nekdo, nekde, neco urcil, jako jedine spravne), avsak na GUI si proste nezvyknu. Velmi pozitivni bylo vyzkouset integraci s group servers napr.: Lync - Outlook - Sharepoint, ktere fungovalo velmi dobre. Cely front-end neoslovuje, ostatne to ani v Win8, ale s tim jsem pocital. Stejne tak necenim jejich funkcni a provazany adresar (socialnimu moru se vyhybam) vcetne zprav, ktery jim ovsem funguje opet dobre. Jak pozoruji, prave toto jsou dost padne argumenty (masova retardace transparetnich ovci 21th stoleti) pro Windows Phone 8, i kdyz je osobne nepouzivam a nebudu, presto jim to funguje. Se sviznosti jsem problemy nemel (rozhodne lepsi jak nativni Droid v SGS3 - to byl des) a s provazanosti/integraci by se mohl Android ucit.

Nadale zustanu u HW klavesnice a BlackBerry a kdyz uz Android, tak jedine rootnout a CyanogenMod/Replicant, bez toho neni Android pouzitelny ani v jeho ciste podobe (Nexus). Mozna mi nekdo zkusite vysvetlit vyhody ... avsak, proc tolik jalovosti a der (napr.: LED osvetleni se hodi, ale proc ma mit pristup do adresare a net)? Podobnou otazku si kladu i v "zakladnim" vybaveni droidu, prolezleho socialnim smejdem a nemoznosti mit kontrolu bez rootnuti. Staci k tomu pridat "support", genialni Sense, TouchWiz, ... a Android se meni v tragedii, ktera ma reseni - root, Cyan, Replicant, ... mrsknout s tim do kose a jit ke konkurenci.
Ivo Mašek (507)|6.9.2013 23:04
[QUOTE=Karel Polívka;542443]...[/QUOTE]
K osmičkám na PC jen tak nečuchnu - kupodivu tam mi to vadí. Ale na mobilu to beru jako normální věc. Je to asi divné, nicméně, je to tak :)

---------- Doplněno v 21:04 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:02 ----------

[QUOTE=Kirk1;542448]No mne je to úplne ukradnuté pretože, (aj keď som nikdy nebol zástanca Nokia) pretože ako spoločnosť Nokia sa neohrabane "nechcela" pustiť svojho Symbianu tak v posledných rokoch proste nekompromisne padala na hubu (a to si ešte pamätám časy kedy jej skoro žiadna značka nemala šancu konkurovať). Osobne si ale myslím že značke ako takej táto svadba skôr prospeje ako uškodí.[/QUOTE]
Na Nokii nenechám dopustit. Celá rodina máme už od počátku jenom Nokii. .... ani nevím proč. Asi jsem si na ni zvykl
hugostieglitz (907)|7.9.2013 08:23
[QUOTE=VencaX;542391]Dle máho názoru je to pitomost. Sice Android není bezchybný a dokonalý, ale je to nejpoužívanější OS (aspoň u nás) a díky MS se Nokia připravila o značnou část trhu, která na WP kašle a chce Android a podle mě to dělá velké peníze, o které tím svazkem s MS Nokia přišla.

A to ještě nesmíme zapomenout, že dlouho Nokia pořád používala zastaralý Symbian a pořád si mysleli, že nic lepšího nepotřebují.[/QUOTE]

mám nokia 500 s os nokia belle a samsung slll s androidem a tedy z vlastní zkušenosti mohu říct že nokia belle je mnohem přívětivější os nežli android nehledě na to že nokia má plnohodnotnou navigaci bez nutnosti připojení k internetu
win phone neznám,zde nemohu nic tvrdit,avšak pokud nokia a microsoft spolupracují mohlo by z toho vniknout něco zajímavého.Pak je tu ještě a to nejen pro velké hráče na trhu s mobilnímy přístroji,strašák v podobě narůstající čínské konkurence
kde za cca 2500.- dostanete to co u lídrů stojí i 15k,a v době kdy většina uživatelů smatrfounů a tabletů pomalu zjištuje že za nemalý peníz pořídily sice módní ale prakticky co se výkonu týče,nepoužitelný kus hw to bude mít nejen nokia s ms hodně těžké
Karel Polívka (1485)|7.9.2013 21:27
Ne každý jde u telefonů po HW specifikacích. Jednak rychlost operačních systémů, resp. jejich efektivita práce s hardwarem mobilů se liší (stejný hardware např. nebude s Androidem stejně rychlý jako s Windows Phone 8 - na Androidu bude línější, co se týče celkové odezvy systému) a jednak ne pro každého je výkon u telefonu důležitý. Mě třeba rozdíly ve výkonu u dnešních telefonů při výběru nového přístroje nezajímaly. Přemýšlel jsem chvíli o BlackBerry X10, ale nakonec zvítězila Lumia 925 právě kvůli koncepci OS a nativní podpoře Office aplikací (cena i výkon byla u mě druhořadá - potřeboval jsem pro mě maximálně funkční řešení, kvůli kterému nebudu muset ztrácet čas, protože něco nebude fungovat tak, jak by mělo, čímž narážím na Android). A pak je tu ještě fakt, že telefon má hodně lidí coby určitý módní/společenský doplněk podobně jako hodinky, pro něž bude i důležitá značka, nejen poměr cena/výkon (takže u nich výkonný "číňan" za super cenu z principu nehrozí).

U tabletů však už může hrát čínská produkce výrazně větší roli, protože u nich je mezi uživateli důraz na výkon a poměr ceny ku výkonu obecně vyšší, než u telefonů - souhlas.
Georginek (2957)|7.9.2013 21:43
Ja taky mel vzdycky Nokii a bohuzel ted kdybych si kupoval mobil, Nokie pada ihned z vyberu......... To si radsi koupim ZTE,Huawei nebo klasiku Sony,HTC

Nokia jako nejdrazsi Evropska znacka ( bejvavalo ), pomalinku padala a padala nerizenou podporou na starickem Symbianu ( mam N82 ) a nebyly schopni zareagovat na to, co chce trh.
Trh je pro ovce, pro lidi kteri o tom nic nevedi a pro takove lidi je OS Nokie nepouzitelny - protoze ted vsichni tupe prahnou po Androidu ( protoze ho maji vsichni, tak ho musim mit taky - nesnasim )

No a ja ted soudim, ze je to konec Nokie. Mrkvosoft nebyl schopen prorazit na poli mobilnich pristroju ani OS, tak jim jenom muzu poprat hodne stesti - aby konecne po 4 letech udelali slusnej telefon, nad kterym bych uzasnul a chtel si ho koupit.
mejdn (0)|8.9.2013 08:46
Karel Polívka->
Ja tedy subjektivne hodnotim oba propirane systemy z pohledu rychlosti stejne. Drzel jsem v ruce par pristroju s Androidem, jmenovite Samsung a Motorolu stredni tridy, nasledne pak wp8 Nokii. U toho Bishopa hodne patrne zalezi na odladeni samotnym vyrobcem - alespon, co jsem vycetl z ruznych nazoru na tyto pristroje - a to je preci jenom "dan za jeho rozsirenost". Jinak uroven sluzeb, treba konkretne prekladac, zel hodnotim lepe u toho Bishe, z wp je citit, ze dotahuje. Jinak z pohledu profika je tu rozhodne urcite vakuum. Ubuntu Edge - to je takovy "muj sen" o skoro idealnim pristroji, takze cekam tedy neco podobneho od Makrohardu, snad se dockam...
czhunter (775)|8.9.2013 14:47
Mimochodem, zajímavé je, jak je z pohledu mnohých hrůzné, že kdysi slavnou, dlouho padající Nokii koupil Microsoft, a ten ji teď dodělá, no hrůza;
to, že na světě ještě slavnější Motorola dopadla na dno mnohem tvrději, a pak ji do bezvědomí zkopal strýček Google, to je úplně v pohodě.
Karel Polívka (1485)|8.9.2013 15:31
[QUOTE=Georginek;542612]No a ja ted soudim, ze je to konec Nokie. Mrkvosoft nebyl schopen prorazit na poli mobilnich pristroju ani OS, tak jim jenom muzu poprat hodne stesti - aby konecne po 4 letech udelali slusnej telefon, nad kterym bych uzasnul a chtel si ho koupit.[/QUOTE]
A teď se nabízí otázka - pokud by Nokie představila po všech stránkách nejlepší telefon na trhu za cenu, která by odpovídala jeho konfigurace/kvalitě (tzn. cena by byla OK), ale telefon by běžel na OS Windows Phone 8, uvažoval byste o něm? Protože mi jinak není jasné, proč současné vyšší modely Lumií nelze označit za "slušné telefony".
kevin00 (10238)|8.9.2013 15:59
Poslední telefon Nokia který jsem vlastnil byla N900. Jediný telefon o kterém bych uvažoval by byla N950/N9. Nejdříve zklamání ze "zahození" systému Maemo/MeeGo a následné velké udivení z podpory telefonů. Nyní už bych Nokii nepřinesl domů, ani kdyby vyrobila "telefon mých snů". A systém WMP mě naprosto ničím neuchvátil, spíše naopak.
r34ktor (7477)|8.9.2013 17:13
Já mám strach, co bude po spojení s divizí "hloupých" telefonů. Zdá se mi, že nezapadají do dlouhodobé strategie MS a tudíž je logické její postupné utlumení ve střednědobém horizontu.
mejdn (0)|8.9.2013 17:16
Karel Polivka->
Promin, pripada mi, ze si obecne trochu protirecis. Ja osobne bych uplne zahodil GUI Bishopa i wp8 a orodoval za neco jako Total Commander OS. "Slusny telefon" pro me neznamena cool barevne dlazdicky a office balik, ktery je pro radu lidi prehnane a zbytecne drahy... Ale co takhle treeeba... "Chvilka napeti"... Matny display?
Karel Polívka (1485)|8.9.2013 18:22
[QUOTE=;542681]Karel Polivka->
Promin, pripada mi, ze si obecne trochu protirecis. Ja osobne bych uplne zahodil GUI Bishopa i wp8 a orodoval za neco jako Total Commander OS. "Slusny telefon" pro me neznamena cool barevne dlazdicky a office balik, ktery je pro radu lidi prehnane a zbytecne drahy... Ale co takhle treeeba... "Chvilka napeti"... Matny display?[/QUOTE]
Sice nevím, čím si protiřečím, pokud to tedy nemyslíte tak, že telefon s tímto konkrétním OS nemůžete považovat za nejlepší na trhu, ať už by byl přístroj jakýkoli stejně jako jeho cena, nicméně ten dotaz byl mířený na uživatele Georginek - zajímá mě, jestli to vidí právě tímto způsobem.
Luk Skywalker (82)|9.9.2013 12:16
Windows jako operačním systém mám rád (resp. jsem na něj navyknutý), ale týká se to PC a verze 7. Osmičky z osobní zkušenosti neznám, ale pokud osmička funguje dobře na dotykovém rozhraní, tak nevidím problém ve spojení Microsoft - Nokie, směřovávali k tomu od té spolupráce, kdy přešli na windows a nebyli jako ostatní, kteří jedou na androidech. Ale co si týče těch čachrů na pozici šéfa MS a Nokie, tak to už je o něčem jiném, nevím, co od toho chlapa čekat. Nejspíš nic převratného ať už v dobrém či zlém slova smyslu. Ale to se uvidí až časem.
VasilKvasil (0)|11.9.2013 23:52
Este mozno nie je neskoro !! Treba sa postavit proti vykradaniu europskych znaciek nielen sikmookymi ale aj americanmi ! Treba protestne akcie v Bruseli a pod nech Europska komisia NEPOTVRDI tuto transakciu !! NEDAJME si Europu Nokia je stale technollogicky lider v oblasti mobilov a bude to celosvetova strata obrovskych rozmerov pre cely mobilny prieemysel !