reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC pro hraní her v ceně 22 500 - 25 000 Kč

Zimbabwe (3)|7.9.2013 12:23
Zaměření pro: hraní her

Platforma: Intel
Operační systém: Windows 7
LCD monitor: bez LCD

Poznámky a periferie:
Zdravím

Před několika měsíci mi odešel notebook a vzhledem k pro mě nepřesvědčivému poměru cena/výdrž jsem se rozhodl pro pořízení PC.

(Ihned na začátek bych rád oznámil, že pokud je můj příspěvek příliš dlouhý a kvůli tomu se jím nebudete chtít zabývat, napište to a já se pokusím o kratší podobu.)

Jelikož jsem počítačovým hardware víceméně nepolíben, studoval jsem z internetu a tohoto diskusního fóra. Přesto (nebo možná proto) bych Vás rád požádal o několik vysvětlujících poznámek a doporučení. Tímto se zároveň omlouvám, budou-li mé otázky působit příliš hloupě nebo byly-li vysvětleny již dříve (nepročítal jsem celé fórum a především si nejsem jist, zda jsem vše správně pochopil).

V první řadě bych odkázal na sestavu doporučenou jinému tazateli jedním z přispěvatelů tohoto fóra, která se nachází v přijatelné cenové hladině (tomuto přispěvateli se omlouvám, nepoznamenal jsem si jeho jméno, tedy ho neuvedu): http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_0M7O011DM401188U011L48011LIS011SYK011ZSU010WXU011O1X011PPB01

Tato sestava mé požadavky v zásadě splňuje, nicméně vznesl bych několik dotazů a komentářů (pořadí odpovídá komponentám v seznamu v odkazu).

1. Skříň – Tady je pro mě asi největší záhada, a asi i nejtrapnější otázky. Krom toho, že mě překvapilo cenové rozpětí různých skříní, mne také zaujalo velmi rozdílné množství „pozice externí“ a „pozice interní“. Otázka(y) zní: užije herní počítač větší množství pozic, než má Cooler Master Sileo 500??? Dá se sehnat skříň, kde nebude nic svítit (ani power, ani HDD)? Skříň má protihlukové „vystlání“ a žádné větrací otvory na bocích = méně hluku. Ale nezpůsobuje to problémy s odvodem tepla (zvlášť u herního počítače)? Dále má skříň dva větráky, je toto dostatečné pro herní pc (jiné skříně mají i čtyři, má smysl se po nich poohlížet)? Dle přiloženého videa nemají větráky protiprachové filtry, jsou tyto opravdu tak důležité a pokud ano, jaký byste doporučili? Když je skříň na bocích neprodyšná, znamená to, že nebude dělat problémy její umístění blízko stěny (protože chlazení je stejně tahem odpředu dozadu)?

2. RAM – Zde asi nic, několikrát jsem zde na fóru četl chválu, tak asi není co dodat. Osm GB stačí na hry, ale pokud budu mít zapnutou hru, internetový prohlížeč a puštěnou muziku z WMP, bude to stále stačit?

3. SSD – Pokud jsem dobře pochopil, SSD se užívá pro instalaci operačního systému a her, kvůli jeho rychlejšímu bootování. Osobně mám pocit, že bych se bez toho asi obešel, je rozdíl opravdu tak významný (četl jsem jen 20%)? Jde mi o to, že za tu cenu člověk zase nedostane tolik gigabytů. Navíc si nejsem jistý, zda-li už ho nemám (z nefunkčního notebooku jsem vytáhl disk a domnívaje se, ani nevím proč, že je to SSD, jsem jej vložením do krabičky učinil externím diskem. Nicméně teď nějak nevím, jak si to ověřit (návod z internetu nějak nefungoval (jedu na xp, tak možná proto)(jednalo se o HP Pavillion dv5 1250, kdyby někdo věděl)).

4. Chladič – Asi nic, snad jen, že doufám, že to chlapec utáhne, protože se domnívám, že notebook odešel na přehřátí a druhou takovouhle životní ránu už bych asi neunesl.

5. Základní deska - Tady už se vážně nechytám, věřím v osvícenost přispěvovatelů tohoto fóra. Nicméně zeptal bych se, zda jsem správně pochopil ty procesorové patice. Patice 1155 je pro Ivy Bridge (IB) procesory. Hashwell (H) do nich nedám. V zásadě by se tedy výběr desky měl vyvíjet nejen od ní samotné, ale také od toho, jaký procesor tam chci dát. Předpokládám správně, že výroba IB čipů za nějakou dobu úplně skončí? A tedy až si třeba za 5 let budu kupovat nový procesor, tak si budu muset koupit i novou základní desku (tedy pokud pořídím 1155 a ne 1150? (Rozdíl v ceně na alfacompu je 200 kč v základní desce (1155 vs. 1150) a v procesoru (IB vs. H) také 200 kč).)

6. Procesor – V zásadě asi částečně řešeno v otázce 5. – Základní deska. Předpokládám nejlepší i5, buď v IB nebo H. H varianta mi připadá jako lepší investice do budoucna (těch 400 kč celkem navíc už mě nevytrhne (i když zase bude trochu víc žrát, nebo to se projevuje jen v případě neužívání dedikované grafické karty?)). Už u H opravili tu chybu s USB 3.0? Nikde jsem se o tom nedočetl, ale ty zprávy o té chybě už jsou docela staré (nicméně na skladech asi budou stále ty s tou chybou (ale ta zas nepůsobí tak děsivě, tak já nevím ?)). Když je tam K, tak je to taktovatelné, ano?

7. DVD mechanika – Asi nic, ono už na parametrech v dnešní době asi moc nezáleží, snad jen to, že na alfacompu už ji neprodávají, ale snad se sežene jinde.

8. Grafická karta – Tahle se mi líbí. Slovo Gaming v názvu mě uklidňuje, že nebudu kupovat hardware na sledování filmů v Blue ray kvalitě. Navíc jsem na ní četl snad jen samou chválu. Ta o stupeň lepší je skok asi o 3 tisíce, což se mi zdá hodně. Jen dotaz, proč MSI a ne EVGA? Je v nich nějaký rozdíl (krom ceny)? Nebo se platí za značku? U této MSI jsem se dočetl, že už se dodávají přetaktované, je to pravda i u této? Je zde ještě nějaká možnost dalšího taktování? Dočetl jsem se, že ATI jsou lepší ve vysokých rozlišeních, mám monitor cca 56 cm úhlopříčku (asi 22 palců), tudíž tak nějak předpokládám nutnost užívání vyššího rozlišení (jinak to bude vypadat divně). Mám ještě koukat po ATI kartách nebo to pořád není „TO“ vysoké rozlišení, aby se ATI vyplatila.

9. Zdroj – Nic, předpokládám, že to má nějakou rezervu pro případné budoucí vylepšení (a znáročnění) ostatních komponent.

10. Pevný disk – Rozumím tomu dobře, že tento HDD se vyplatí zamontovat do SATA III? Jeden TB se mi zdá dostatečný, nad tím asi není moc co spekulovat.

Otázky mimo:
Vydrží tato sestava hardwarově alespoň nějakou dobu, nebo jsem něco zásadního přehlédl a měl bych investovat více?

Zvuková karta? Dedikovaná se do herních počítačů nedává? Nějaká je na základní desce?

Když se zeptám na Váš názor ohledně Windows 7/8, asi 7 že? (Na 8 jsem četl poměrně dost negativního, co se PC týče, tedy se sám přikláním k 7.) Verze má být 64 bitová, že (patrně nejtrapnější otázka)?

Kde byste nakupovali? Já nakupoval doteď v Alze, ale dostal jsem doporučené CZC. Něco jiného pro Prahu a okolí? Nebo se vyplatí zásilka z Alfacompu? Sestavení asi vražený pokus samodomo. (Potřebuji k tomu nějaké lepidlo?)

Mikrofon a televizní kartu jako notebook to zabudované asi nikde nemá, že (další trapná otázka)? Asi vypáčím to z notebooku (a pak to nikam nepřipojím ?).

Máte nějaký typ na myš? Moje se rozhodla dělat dvojklik za cenu jednoho a je to k zbláznění. Jsou „herní myši“ opravdu taková bomba? Nevystačí si člověk náhodou nějakou normální kancelářskou (hádám, že jde o počet tlačítek a citlivost)?

Děkuji
kevin00 (10238)|7.9.2013 13:12
Zatím nebudu navrhovat žádnou sestavu, než-li dojde k upřesnění požadavků, ať zbytečně nepracujeme na něčem, co by následně nemělo smysl a pokusím se odpovědět na tvé otázky.

[QUOTE=Zimbabwe;542550]1. Skříň – Tady je pro mě asi největší záhada, a asi i nejtrapnější otázky. Krom toho, že mě překvapilo cenové rozpětí různých skříní, mne také zaujalo velmi rozdílné množství „pozice externí“ a „pozice interní“. Otázka(y) zní: užije herní počítač větší množství pozic, než má Cooler Master Sileo 500??? Dá se sehnat skříň, kde nebude nic svítit (ani power, ani HDD)? Skříň má protihlukové „vystlání“ a žádné větrací otvory na bocích = méně hluku. Ale nezpůsobuje to problémy s odvodem tepla (zvlášť u herního počítače)? Dále má skříň dva větráky, je toto dostatečné pro herní pc (jiné skříně mají i čtyři, má smysl se po nich poohlížet)? Dle přiloženého videa nemají větráky protiprachové filtry, jsou tyto opravdu tak důležité a pokud ano, jaký byste doporučili? Když je skříň na bocích neprodyšná, znamená to, že nebude dělat problémy její umístění blízko stěny (protože chlazení je stejně tahem odpředu dozadu)?[/QUOTE]

Otázkou využití pozic, které jsou v case nabízeny se musím "prokousat" pouze ty sám. Musíš již dopředu vědět, kolik pevnách disků chceš v sestavě mít, zda-li budeš používat např. čtečku paměťových karet, regulátor ventilátorů, atd. Tyto tvé požadavky poté musíš promítnout do možností jednotlivých case a dle toho provést správnou volbu.
Case z žádným podsvícením se samozřejmě dají sehnat bez problémů. Jediné co na ní bude svítit standardně stále je LED dioda signalizující zapnutí počítače a LED indikující činnost pevného disku (bliká).
Pokud jsou case vybaveny tlumící hmotou pro lepší ztišení zvuku produkovaného sestavou je nutno lépe řešit chlazení celé sestavy, než-li u tzv. "cedníků" (otevřené poč. skříně). U klasických počítačových skříní vesměs stačí dva ventilátory. Jeden vpředu, který nasává studený vzduch a jeden vzadu, který teplý vzduch vyfukuje ze skříně ven. Umístění poč. skříně u stěn není problém, je ovšem nutné dodržet aspoň nějakou min. mezeru, např. 5 cm, aby mohl proudit okolo skříně vzduch.

[QUOTE=Zimbabwe;542550]2. RAM – Zde asi nic, několikrát jsem zde na fóru četl chválu, tak asi není co dodat. Osm GB stačí na hry, ale pokud budu mít zapnutou hru, internetový prohlížeč a puštěnou muziku z WMP, bude to stále stačit? [/QUOTE]

Ano, 8 GB RAM bude stále stačit.

[QUOTE=Zimbabwe;542550]3. SSD – Pokud jsem dobře pochopil, SSD se užívá pro instalaci operačního systému a her, kvůli jeho rychlejšímu bootování. Osobně mám pocit, že bych se bez toho asi obešel, je rozdíl opravdu tak významný (četl jsem jen 20%)? Jde mi o to, že za tu cenu člověk zase nedostane tolik gigabytů. Navíc si nejsem jistý, zda-li už ho nemám (z nefunkčního notebooku jsem vytáhl disk a domnívaje se, ani nevím proč, že je to SSD, jsem jej vložením do krabičky učinil externím diskem. Nicméně teď nějak nevím, jak si to ověřit (návod z internetu nějak nefungoval (jedu na xp, tak možná proto)(jednalo se o HP Pavillion dv5 1250, kdyby někdo věděl)). [/QUOTE]

SSD disk velmi urychlí práci se systémem a jeho odezvu, nijak se neprojeví na FPS her. Podle mého pokud je v rozpočtu "místo" určitě se investice do něj vyplatí. BTW Nebude se jednat o SSD disk, ale o klasický pevný disk formátu 2.5".

[QUOTE=Zimbabwe;542550]4. Chladič – Asi nic, snad jen, že doufám, že to chlapec utáhne, protože se domnívám, že notebook odešel na přehřátí a druhou takovouhle životní ránu už bych asi neunesl.[/QUOTE]

U Intel procesorů k uchlazení stačí i dodávaný boxovaný chladič. Procesory jsou navíc vybaveny tepelnou ochranou, kdy při dosažení kritické teploty dojde k jejich automatickému vypnutí.

[QUOTE=Zimbabwe;542550]5. Základní deska - Tady už se vážně nechytám, věřím v osvícenost přispěvovatelů tohoto fóra. Nicméně zeptal bych se, zda jsem správně pochopil ty procesorové patice. Patice 1155 je pro Ivy Bridge (IB) procesory. Hashwell (H) do nich nedám. V zásadě by se tedy výběr desky měl vyvíjet nejen od ní samotné, ale také od toho, jaký procesor tam chci dát. Předpokládám správně, že výroba IB čipů za nějakou dobu úplně skončí? A tedy až si třeba za 5 let budu kupovat nový procesor, tak si budu muset koupit i novou základní desku (tedy pokud pořídím 1155 a ne 1150? (Rozdíl v ceně na alfacompu je 200 kč v základní desce (1155 vs. 1150) a v procesoru (IB vs. H) také 200 kč).)[/QUOTE]

Ano, pochopil jsi to dobře. Co se týká podpory procesorů, tak za 5 let to bude sporadické i s procesory Haswell.

[QUOTE=Zimbabwe;542550]6. Procesor – V zásadě asi částečně řešeno v otázce 5. – Základní deska. Předpokládám nejlepší i5, buď v IB nebo H. H varianta mi připadá jako lepší investice do budoucna (těch 400 kč celkem navíc už mě nevytrhne (i když zase bude trochu víc žrát, nebo to se projevuje jen v případě neužívání dedikované grafické karty?)). Už u H opravili tu chybu s USB 3.0? Nikde jsem se o tom nedočetl, ale ty zprávy o té chybě už jsou docela staré (nicméně na skladech asi budou stále ty s tou chybou (ale ta zas nepůsobí tak děsivě, tak já nevím)). Když je tam K, tak je to taktovatelné, ano?[/QUOTE]

Sestavu bych stavěl na platformě Ivy Bridge. Chyba v čipsetech zatím není opravena, resp. základní desky nejsou v prodeji.

[QUOTE=Zimbabwe;542550]7. DVD mechanika – Asi nic, ono už na parametrech v dnešní době asi moc nezáleží, snad jen to, že na alfacompu už ji neprodávají, ale snad se sežene jinde.[/QUOTE]

Zde max. zvaž, jestli ji vůbec potřebuješ.

[QUOTE=Zimbabwe;542550]8. Grafická karta – Tahle se mi líbí. Slovo Gaming v názvu mě uklidňuje, že nebudu kupovat hardware na sledování filmů v Blue ray kvalitě. Navíc jsem na ní četl snad jen samou chválu. Ta o stupeň lepší je skok asi o 3 tisíce, což se mi zdá hodně. Jen dotaz, proč MSI a ne EVGA? Je v nich nějaký rozdíl (krom ceny)? Nebo se platí za značku? U této MSI jsem se dočetl, že už se dodávají přetaktované, je to pravda i u této? Je zde ještě nějaká možnost dalšího taktování? Dočetl jsem se, že ATI jsou lepší ve vysokých rozlišeních, mám monitor cca 56 cm úhlopříčku (asi 22 palců), tudíž tak nějak předpokládám nutnost užívání vyššího rozlišení (jinak to bude vypadat divně). Mám ještě koukat po ATI kartách nebo to pořád není „TO“ vysoké rozlišení, aby se ATI vyplatila.[/QUOTE]

Slova typu Gaming jsou v drtivé většině marketingovými tahy. Grafiké karty vybíráme podle jejich výkonu v poměru s cenou. Tím jsem Ti i odpověděl proč MSI, navíc má výborný chladič. Osobně bych grafické karty AMD z výběru zcela vynechal. Navíc dnes se je nevyplatí kupovat.

[QUOTE=Zimbabwe;542550]9. Zdroj – Nic, předpokládám, že to má nějakou rezervu pro případné budoucí vylepšení (a znáročnění) ostatních komponent.[/QUOTE]

Ověřenými značkami jsou Seasonic a Enermax. Ovšem i zde záleží na volbě typu.

[QUOTE=Zimbabwe;542550]10. Pevný disk – Rozumím tomu dobře, že tento HDD se vyplatí zamontovat do SATA III? Jeden TB se mi zdá dostatečný, nad tím asi není moc co spekulovat.[/QUOTE]

Klasický pevný sisk můžeš s klidem v duši instalovat na řadič SATAII. SATAIII řadiče jsou primárně určeny pro SSD disky.

[QUOTE=Zimbabwe;542550]Otázky mimo:
a) Vydrží tato sestava hardwarově alespoň nějakou dobu, nebo jsem něco zásadního přehlédl a měl bych investovat více?
b) Zvuková karta? Dedikovaná se do herních počítačů nedává? Nějaká je na základní desce?
c) Když se zeptám na Váš názor ohledně Windows 7/8, asi 7 že? (Na 8 jsem četl poměrně dost negativního, co se PC týče, tedy se sám přikláním k 7.) Verze má být 64 bitová, že (patrně nejtrapnější otázka)?
d) Kde byste nakupovali? Já nakupoval doteď v Alze, ale dostal jsem doporučené CZC. Něco jiného pro Prahu a okolí? Nebo se vyplatí zásilka z Alfacompu? Sestavení asi vražený pokus samodomo. (Potřebuji k tomu nějaké lepidlo?)
e) Mikrofon a televizní kartu jako notebook to zabudované asi nikde nemá, že (další trapná otázka)? Asi vypáčím to z notebooku (a pak to nikam nepřipojím ?).
f) Máte nějaký typ na myš? Moje se rozhodla dělat dvojklik za cenu jednoho a je to k zbláznění. Jsou „herní myši“ opravdu taková bomba? Nevystačí si člověk náhodou nějakou normální kancelářskou (hádám, že jde o počet tlačítek a citlivost)?[/QUOTE]

a) IMHO 4- 5 let
b) Je integrovaná na základní desce
c) Osobně preferuji Win7
d) Alfa má některé položky opravdu předražené, zejména SSD disky. V poslední době se dle mého názoru vyplatí nakupovat u czc
e) Musel by jsi zakoupit mikrofon a TV kartu
f) Osobně vlastním Cyborg RAT 7, ovšem jsou i levnější modely ... zde zase je asi prvotní vědět rozpočet na myš.
Zimbabwe (3)|11.9.2013 02:34
Díky za vyčerpávající odpovědi.

Požadavky jsem se snažil tak nějak vyjádřit tou sestavou v odkazu na alfacomp. Vycházel jsem z jiných vláken zde na fóru, s podobnými požadavky jako mám já a moje hlavní potřeba byla ujasnit si nejasné. Ale abych se vyjádřil nějak pořádněji: plynulé hraní současných her na rozumně vyšší grafické nastavení (Gild Wars 2, Skyrim s modama) a her blízce budoucích (Zaklínač 3) na jakékoliv grafické nastavení (tedy spíš, aby to šlo plynule a nevypadalo to vyloženě hnusně). Jsou to jen příklady, nicméně předpokládám, že limitace bude stejně v 99% případů o grafické kartě (kde mi jako ideální poměr cena/výkon vychází ta odkazovaná MSI). Zbytek činností je sledování videa/televize, práce s tabulkovými a jinými kancelářskými programy, surfování na internetu a podobně (ty hry asi budou to nejnáročnější).

Jenom menší „dotazy“ k odpovědím na dotazy:

Skříň – Vycházel jsem z toho, že jsem si zde na webu prohlédl doporučenou herní sestavu na měsíc srpen. Ta měla skříň o čtyřech ventilátorech a ještě k tomu to byl cedník. Tak jsem si nebyl jistý, když tahle má jen dva ventilátory a není to cedník, aby se to moc nepřehřívalo (když od toho čekám nějaký rozumný výkon).

SSD – Tady to ještě promyslím, říkám si, že když jsem to bez něj vydržel do dneška, tak jestli to nevydržet i dál (i když řádově minutové bootování Vist mě opravdu rozrušovalo). (A ten z toho notebooku bude asi opravdu HDD, 300 giga v SSD bych před pěti lety asi nezaplatil.)

Chladič – Nicméně přidáním dalšího chladiče (k tomu boxovanému) nic nepokazím, že? (Pro jistotu, zvlášť, když bych měl tu odizolovanou skříň.)

Procesor – Na té platformě Ivy Bridge z toho důvodu, že rozdíl mezi touto platformou a Hashwellem je tak nepatrný, že to nestojí ani za těch pár stovek nebo je ta chyba s USB 3.0 tak problematická (pochopil jsem to tak, že ta data se fakticky neztrácí, ale jenom nezobrazují)?

HDD – U SATA III jsem uvažoval tak, že ten HDD má napsáno: rozhraní SATA 6Gb/s. A to jsem myslel, že dává právě SATA III (a SATA II má pouze 3Gb/s).

Windows – Windows 7 a byla by to ta 64 bitová verze (tady tomu moc nerozumím, ale chápu to tak, že každý relativně nový procesor zvládne tu 64 verzi)?
VencaX (3686)|11.9.2013 08:51
Skříň:
vůbec bych se neřídil tím, co píší na magazínu. Viděl jsem sestavy na srpen a to je fakt matlanice za matlanicí. Přehnané ceny, komponenty nejlépe do všech sestav od stejného výrobce, nehledět na kvalitu, hlavně že to tam je... do sestavy za 60K nacpat zdroj za 1600... to se spíš radši podívej, co doporučujeme tady na foru, kde nám ty komponenty prošly rukama a víme, co vlastně doporučujem ;)

Chladič:
ty k boxovanému nic přidávat nebudeš... ty box chladič vyměníš za účinnější (= nižší teploty, nižší hluk).

Procesor:
s USB chybou jde pouze o to, že když uspíš počítač do režimu spánku, a máš USB3.0 disk/flashku zapojenou v PC a otevřenou ve Win, tak musíš zařízení odpojit a znovu připojit, abys měl přístup k datům (ano fyzicky se datům nic nestane).

HDD:
SSD vůbec není i startu systému, je o loadingu, je o rychlejších reakcích systému při práci, rychlejším načítání např. lokací ve hrách (samozřejmě pouze u her nainstalovaných na tom disku) atd.

Windows:
Ano, každý běžný nový CPU zvládne 64 bit, každý 32bit systém nezvládne adresovat 8GB paměti RAM. takže 64bit wins.
kevin00 (10238)|11.9.2013 10:01
[QUOTE=Zimbabwe;542952]Požadavky jsem se snažil tak nějak vyjádřit tou sestavou v odkazu na alfacomp. Vycházel jsem z jiných vláken zde na fóru, s podobnými požadavky jako mám já a moje hlavní potřeba byla ujasnit si nejasné. Ale abych se vyjádřil nějak pořádněji: plynulé hraní současných her na rozumně vyšší grafické nastavení (Gild Wars 2, Skyrim s modama) a her blízce budoucích (Zaklínač 3) na jakékoliv grafické nastavení (tedy spíš, aby to šlo plynule a nevypadalo to vyloženě hnusně). Jsou to jen příklady, nicméně předpokládám, že limitace bude stejně v 99% případů o grafické kartě (kde mi jako ideální poměr cena/výkon vychází ta odkazovaná MSI). Zbytek činností je sledování videa/televize, práce s tabulkovými a jinými kancelářskými programy, surfování na internetu a podobně (ty hry asi budou to nejnáročnější).[/QUOTE]

Tudíž využití sestavy by mělo být na hry a kancelářské využití. Uveď prosím ještě tvůj rozpočet, tj. max. cenu, kterou do sestavy můžeš investovat.

[QUOTE=Zimbabwe;542952]Skříň – Vycházel jsem z toho, že jsem si zde na webu prohlédl doporučenou herní sestavu na měsíc srpen. Ta měla skříň o čtyřech ventilátorech a ještě k tomu to byl cedník. Tak jsem si nebyl jistý, když tahle má jen dva ventilátory a není to cedník, aby se to moc nepřehřívalo (když od toho čekám nějaký rozumný výkon).[/QUOTE]

Nedoporučuji se orientovat podle doporučených sestav v tomto magazínu. Nechtěl bych nijak shazovat autora těchto sestav, ale sestavy jsou velmi nekvalitně navržené.

[QUOTE=Zimbabwe;542952]SSD – Tady to ještě promyslím, říkám si, že když jsem to bez něj vydržel do dneška, tak jestli to nevydržet i dál (i když řádově minutové bootování Vist mě opravdu rozrušovalo). (A ten z toho notebooku bude asi opravdu HDD, 300 giga v SSD bych před pěti lety asi nezaplatil.)[/QUOTE]

SSD disk celkově zlepší odezvu systému a programů. Start počítače je pouze jednou z několika "zlepšení". V podstatě se dá říci, že k jakémukoliv programu, uloženému na SSD disk budeš moci rychleji přistupovat a taktéž rychleji z něj ukládat (tj. rychlejší přístupové časy).

[QUOTE=Zimbabwe;542952]Chladič – Nicméně přidáním dalšího chladiče (k tomu boxovanému) nic nepokazím, že? (Pro jistotu, zvlášť, když bych měl tu odizolovanou skříň.)[/QUOTE]

Nelze instalovat dva chladiče naráz. Vždy se instaluje pouze jeden. Výběr je vždy dán podle nejlepšího účinku (nejnižší teploty procesoru vzhledem k produkovanému hluku).

[QUOTE=Zimbabwe;542952]Procesor – Na té platformě Ivy Bridge z toho důvodu, že rozdíl mezi touto platformou a Hashwellem je tak nepatrný, že to nestojí ani za těch pár stovek nebo je ta chyba s USB 3.0 tak problematická (pochopil jsem to tak, že ta data se fakticky neztrácí, ale jenom nezobrazují)?[/QUOTE]

Chyba spočívá v tom, že při přechodu do režimu spánku jsou odpojena zařízení připojená k rozhraní USB3.

[QUOTE=Zimbabwe;542952]HDD – U SATA III jsem uvažoval tak, že ten HDD má napsáno: rozhraní SATA 6Gb/s. A to jsem myslel, že dává právě SATA III (a SATA II má pouze 3Gb/s).[/QUOTE]

Jedná se o marketingový tah. Pevný disk mechanické konstrukce nedokáže naplno využít možností SATAIII rozhraní.

[QUOTE=Zimbabwe;542952]Windows – Windows 7 a byla by to ta 64 bitová verze (tady tomu moc nerozumím, ale chápu to tak, že každý relativně nový procesor zvládne tu 64 verzi)?[/QUOTE]

Pokud vybírat v dnešní době operační systém, tak určitě vybírat 64bitový. Pro běžného uživatele je hlavním rozdílem podpora adresace paměti, kdy u 32bitového systému nejsi schopen využít více jak 4 GB RAM. Pozor poté při výběru operačního systému, který sám o sobě umožňuje využití pouze určité velikosti operační paměti. Více se dozvíš zde.
Zimbabwe (3)|11.9.2013 12:08
Rozpočet jsem stanovil okolo 25 000 kč. Nicméně strop je to měkký. To znamená, že bych se kolem toho chtěl držet, ale dá se rozumně překročit. Šlo mi o to, abych si u každé součástky neřekl, že to jde trochu vylepšit, a pak bych skončil na dvojnásobné ceně.
Kirk1 (850)|11.9.2013 16:36
A ak by ti to nestačilo v rozhodovaní sa či SSD áno alebo nie tak ja ti odporúčam áno. Tiež som mal taký názor ako ty že keď som vydržal tak vydržím ale akonáhle raz vyskúšaš tak to pochopíš a najmä ak si na SSD nikdy neoperoval Ja mám 60GB a k nemu teraz dodávam do novej PC zostavy druhý 128 GB :thumb ak niečo ušetríš treba doložiť do SSD