reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak ztišit počítač?

Acci (16)|10.7.2007 19:38
Asi před týdnem jsem si koupil nový PC a komponenty jsem si vybíral tak, aby byl i tichý. Bohužel se to moc nepovedlo.

Vevnitř jsou tyto komponenty s aktivním chlazením:
- CPU E6320 s původními takty s chladičem Artic Cooler Freezer 7 Pro
- Zdroj Fortron FSP500-GLN 500W Blue Storm II
- Skříň Thermaltake VD2000BNS Matrix s původním 12 cm ventilátorem
- Grafická karta Asus EN8800GTS 320 MB s referenčním chladičem

Nejhlučnější komponenta je asi 12 cm ventilátor ve skříni, ovšem i po jeho odpojení to není o moc lepší. I pokud jsou ventilátory na grafické kartě na minimu, je stále hlučný. Nešlo by s tím něco dělat? Mám v plánu nahradit původní ventilátor ve skříni za Noctua NF-S12-1200, ovšem s tím ve zdroji asi nic neudělám.



Edit: Teď jsem se díval, že ten chladič se instaluje opačně. Nemůže to být tím?
Zeli (397)|10.7.2007 20:52
Urcite ho otoc, protoze takhle ti nasavaji vsechny tri ventilatory z jednoho mista a "perou" se o vzduch. Prirozenejsi bude, kdyz chladic CPU bude nasavat smerem z predni casti skrine a vyfukovat ke zdroji a tomu 120fanu. Pokud je to mozne tak ten vetracek dej dopredu jako nasavaci. Jo a poklid si trochu kabely!
Acci (16)|10.7.2007 20:56
A nebude problém s teplovodivou nálepkou, kterou tam teď mám? Bohužel nějakou jinou teplovodivou pastu nemám.
Zeli (397)|10.7.2007 21:02
[QUOTE=Acci;41145]A nebude problém s teplovodivou nálepkou, kterou tam teď mám? Bohužel nějakou jinou teplovodivou pastu nemám.[/QUOTE]

Hadam ze nalepka ramus nedela?!:D, ale urcite nebude problem sundat ji a koupit nejakou pastu.
Acci (16)|10.7.2007 21:48
[quote]Hadam ze nalepka ramus nedela?[/quote]
To je samozřejmé, ovšem nevěděl jsem, co udělat po sundání a opětovném nasazení chladiče. Nechal jsem tam zatím tu původní, uvidíme, co to udělá. Každopádně se teplota v zátěži snížila asi o 10 stupňů, což je myslím dobré.

Počítač je ovšem stále stejně hlučný...
Sieben (513)|10.7.2007 22:11
otoč ten freezer o 180stupňů - pastu si skoč koupit do jakýhokoliv krámu s PC...
koupí Noctuy uděláš jen dobře a neprohloupíš(narozdíl id A-C 12cm větráků)...noctua je naprosto super!
nevím jak moc je hlučnej chladič GK.
a dej jeden větrák na in-take aby chladil i disky a jeden nech jak je jako out-take a popřípadě je sniž na minimum otáček...ale tu noctuu neuslyšíš ani na původních 1200...a průvan dělá solidní
a jak řekli..udělej si pořádně tu kabeláž-vyvázej to ať to nezavazí proudění vzduchu a pak to pěkně zakrytuj...:o) jo a sniž otáčky na CPU(80% ve speedfanu stačí:o) aspon u myho A-C Freezera) a PC je "skoro" tichej.

a dej vědět jaký máš výsledky v odhlučňování
Jezevec (607)|11.7.2007 01:43
Mam tu samou kartu a je temer nehlucna, kupodivu se tovarni nvidiovy referencni chladic povedl.

ps. Hodne dela zdroj a procesorovy chladic, sam se zavrenou bednou PC u sebe skoro neslysim (faktem je, ze mam odhlucnenou skrin), ale pokud chces jit co nejniz s hlukem je pak problem napr. taktovat (ne nutne), ale teplotni regulace fanu a EIST celkem muze pomoci.

EDIT: Anebo jak bylo receno pri defaulni frekvenci staci i omezit otacky vetronu:)
johny3650 (7)|11.7.2007 09:54
[QUOTE=Sieben;41158]jo a sniž otáčky na CPU(80% ve speedfanu stačí:o) aspon u myho A-C Freezera) a PC je "skoro" tichej.
[/QUOTE]

No nevim teda jestli stačí 80% otáček na CPU chladiči...mě teda nefunguje regulace otáček přes speedfan( mam ASUS :D) takže to mam nastavený v biosu na 30%, což mi ve speed fanu ukazuje asi 1100 RPM, ale myslim že těch 80% je dost slyšitelných

Nedávno jsem si koupil stejný zdroj, říkal jsem si, že když má tu regulaci otáček podle teploty, tak by měl bejt dost tichej, ale tak uplně tichej neni( a nevim jestli tam vůbec nějaká regulace je). Šlo by to vyřešit tim že ten větráček ve zdroji připojíš přes nějakej odpor, nebo tak něco, ale otevřenim ztrácíš záruku

A ta orientace freezeru je fakt otřesná....to ti takhle někde namontovali?
Acci (16)|11.7.2007 14:58
[quote]A ta orientace freezeru je fakt otřesná....to ti takhle někde namontovali?[/quote]
Dal jsem si ho tam tak sám, špatně jsem se podíval do manuálu.

[quote]Nedávno jsem si koupil stejný zdroj, říkal jsem si, že když má tu regulaci otáček podle teploty, tak by měl bejt dost tichej, ale tak uplně tichej neni( a nevim jestli tam vůbec nějaká regulace je). Šlo by to vyřešit tim že ten větráček ve zdroji připojíš přes nějakej odpor, nebo tak něco, ale otevřenim ztrácíš záruku[/quote]
No právě, pokud vyměním en 12 cm ventilátor vzadu, tak asi bude nejhlučnější zdroj a s tím bohužel asi nic neudělám. A podle nějakého testu má 40 dB :(

[quote]EDIT: Anebo jak bylo receno pri defaulni frekvenci staci i omezit otacky vetronu[/quote]
A existuje nějaký dobrý program s podporou P35-DS4?
ICEBOSS (3435)|11.7.2007 16:42
Smarja, tak ten 12 cm vetrak vzadu zapoj na 5V, na co chces utracet 300 za noctuu... cervenej drat na cervenej a cernej na cernej...

kdyz to mas pripojeny pres molex (pokud nemam vlci mlhu), tak to asi sotva zregulujes nejakym programem :-DDDDD

freezer samozrejme otoc, aby foukal dozadu. pasta pouzita na freezeru je v pohode, mam pocit, ze se k nemu snad dava ale tuba, ne? Takze jaka nalepka? Snad jsi tam nenechal tu pruhlednou ochrannou folii na zakladne? 8-O
Acci (16)|11.7.2007 17:29
[quote]kdyz to mas pripojeny pres molex (pokud nemam vlci mlhu), tak to asi sotva zregulujes nejakym programem :-DDDDD[/quote]
To samozřejmě vím, myslel jsem ventilátor na procesoru.

[quote]freezer samozrejme otoc, aby foukal dozadu. pasta pouzita na freezeru je v pohode, mam pocit, ze se k nemu snad dava ale tuba, ne? Takze jaka nalepka? Snad jsi tam nenechal tu pruhlednou ochrannou folii na zakladne? 8-O[/quote]
Ne, byla tam nálepka nalepená na spodek chladiče, ten kryt jsem samozřejmě oddělal :-)
tonda pařmen (87)|11.7.2007 20:35
tak si kup nějakej Fan Control a zapoj všechny větráky přes něj. třeba http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=24754
Petr S. (1220)|11.7.2007 22:00
[QUOTE=johny3650;41202]Nedávno jsem si koupil stejný zdroj, říkal jsem si, že když má tu regulaci otáček podle teploty, tak by měl bejt dost tichej, ale tak uplně tichej neni( a nevim jestli tam vůbec nějaká regulace je).[/QUOTE]

No ono taky záleží na účiníku a účinnosti zdroje, pokud je účinnost malá (tak kolem 75-70% nebo snad i míň) tak se zdroj nechutně moc zahřívá a tudíš nějaká regulace je k ničemu, protože se ani nezapne

PS: S těma kabelama už jsi něco provedl? Jdou z toho na mě mrákoty :D Dobré je k vyvázání používat stahovací pásky...

EDIT: Část energie se totiž vždycky musí přeměnit na energii tepelnou...
johny3650 (7)|12.7.2007 22:42
[QUOTE=ICEBOSS;41262]freezer samozrejme otoc, aby foukal dozadu. pasta pouzita na freezeru je v pohode, mam pocit, ze se k nemu snad dava ale tuba, ne? Takze jaka nalepka? Snad jsi tam nenechal tu pruhlednou ochrannou folii na zakladne? 8-O[/QUOTE]

Tuba se dávala ke staršímu typu....teď už tu pastu nanášejí rovnou a je přes to plastová krytka (takže žádná nálepka)

[QUOTE=Petr S.;41302]No ono taky záleží na účiníku a účinnosti zdroje, pokud je účinnost malá (tak kolem 75-70% nebo snad i míň) tak se zdroj nechutně moc zahřívá a tudíš nějaká regulace je k ničemu, protože se ani nezapne[/QUOTE]

Blue Storm II má velice vysokou účinnost, myslim že něco přes 90%
Klingacikx (1545)|13.7.2007 11:52
Len by som chcel trochu poopraviť podľa technických parametrov má BLUE STORM II účinosť 85%.
Acci (16)|20.7.2007 12:30
Takže jsem otočil Freezera, zpomalil zadní ventilátor na 5 V a pokusil se urovnat kabely ve skříni a samozřejmě to vůbec nepomohlo. Je to tedy zdrojem, jde slyšet snad na vzdálenost 10 metrů. Šel by zdroj nějak otestovat samostatně? A mohl by to být důvod k reklamaci, když se mělo jednat o tichý zdroj? (Stejně už budu posílat k reklamaci harddisk ST3320620AS, který v HDTach dosahuje menší rychlost, než zde v testu a navíc je taktéž obrovsky hlučný).
rs (104)|20.7.2007 17:35
[QUOTE=Acci;42153]Takže jsem otočil Freezera, zpomalil zadní ventilátor na 5 V a pokusil se urovnat kabely ve skříni a samozřejmě to vůbec nepomohlo. Je to tedy zdrojem, jde slyšet snad na vzdálenost 10 metrů. Šel by zdroj nějak otestovat samostatně? A mohl by to být důvod k reklamaci, když se mělo jednat o tichý zdroj? (Stejně už budu posílat k reklamaci harddisk ST3320620AS, který v HDTach dosahuje menší rychlost, než zde v testu a navíc je taktéž obrovsky hlučný).[/QUOTE]

Pokud nemáš regulovaný ten Freezer, tak je nejspíš největším zdrojem hluku právě tento chladič. Utišení zdroje bych nechal až na konec. Freezer není ani trochu tichý, pokud pracuje na sto procent. (Na plný výkon je katastrofálně hlučný.) Jsi si opravdu jistý, že tím největším zdrojem hluku je zdroj? Bohužel nemám stejnou desku, takže ti neřeknu, jak (ne)funguje regulace otáček chladiče procesoru. Ale třeba u Asusu (P5LD2) není spolupráce desky s tímto chladičem ideální, přesto že to rozumně zprovoznit lze. Nebudu to tady rozepisovat, byl by to menší román. Nějak ale neveřím tomu, že by výrobce jako Gigabyte neměl v BIOSu nějakou možnost nastavení regulace otáček chladiče procesoru (fan control).

Pokud je to ale jistě ve zdroji, tak to bude trochu komplikovanější.
Acci (16)|20.7.2007 18:19
V BIOSu samozřejmě regulování otáček tohoto ventilátoru mám nastaveno, ale nevím, jak ho regulovat z Windows. A pokud jsem ho na pár sekund zastavil (ručně, stejně jako na grafické kartě a v bedně), hluk se vůbec nesnížil :-(. Takže asi ten zdroj.
Acci (16)|20.7.2007 22:30
Abych mohl uvést nějaké srovnání, tak zdroj hučí víc než 1800 otáček Freezera. Je to normální? Abych ho na reklamaci neposílal zbytečně.
Sieben (513)|20.7.2007 22:34
no je zde "násilná" metoda jak zjistit jestli hlučí zdroj nebo fan...
zastav rukou větrák ten Freezer a pokud hluk přestane...je to asi na 80% freezer..jestli nepřestane tak je to zdroj:) a nekamenujte mě za použití síly:)
Acci (16)|20.7.2007 22:43
To jsem zkusil a nepomohlo to. Hlučnost se vůbec nezměnila.
Loli (226)|21.9.2007 22:03
[QUOTE=johny3650;41202]mě teda nefunguje regulace otáček přes speedfan( mam ASUS :D) [/QUOTE]Huh, to s asusem nefunguje speedfan!? Kupuju novy pc s asusem, doufam, ze jde jen o tvou neznalost, jinak by me to teda hodne nastvalo.
superdrooper (208)|25.9.2007 09:00
Nejvíce řve zdroj, mám Fortron 350-60-GLN, který má ultra silent super noise reduction a jelikož mohu samostatně vypnout všechny větráčky (kromě CPU, který má 8 cm a běží na cca 2100-2300 ot.) tak vím, že je jasným králem hluku za jakýchkoliv podmínek.
Není problém ho rozdělat, přestřihnout červený drátek u větroně a připájet termistor či odpor o cca 100 - 200 Ohm, těžko bych ale v případě reklamace tuto úpravu vysvětloval (zdroj je starý cca 1/2 roku). Kdyby alespoň dělali větroně tak, aby se daly jednoduše odpojit od napájení a zaměnit za jiné. Ale to né, většinou jsou drátky od napájení pevně připájeny! Počkám ještě tak 1/2 roku a pak mu tam ten odpor stejně vrazím!
Uzavřená ušní sluchátka rulezzzz!!!
Weslo (234)|25.9.2007 09:31
[QUOTE=Loli;50527]Huh, to s asusem nefunguje speedfan!? Kupuju novy pc s asusem, doufam, ze jde jen o tvou neznalost, jinak by me to teda hodne nastvalo.[/QUOTE]

to přece nemá co společného s výrobcem desky ale s chipem na regulaci (nejčastěji ITE) více zde
Loli (226)|25.9.2007 16:17
No treba muze dat celej winbond jako read only, nebo tak, ne?
ICEBOSS (3435)|27.9.2007 10:36
normalne odpoj kably zdroje z PC, na main power konektoru zdroje najdi zelenej drat a jeho kontakt propoj s cernym. pak se zdroj rozbehne a uvidis hned, jak je hlucnej.
Wlcek (379)|27.9.2007 11:19
Tohle sme zkoušel na svim starym EC, ale ten větraček se na něm rozběhl tak na polovični otačky.
jkmaxfli (3)|6.10.2007 11:32
[QUOTE=Acci;41276]To samozřejmě vím, myslel jsem ventilátor na procesoru.


Ne, byla tam nálepka nalepená na spodek chladiče, ten kryt jsem samozřejmě oddělal :-)[/QUOTE]


Na freezeru 7 není žádná nálepka na základně,ale je už z výroby natáhlý pastou,přez základnu je jen plastový kryt,aby se ti pasta nesetřela při neopatrnosti a ten freezer prosimtě otoč!!!!!to je děs,hlavně je to i v návodu jak ho správně upevnit!!!!
Klingacikx (1545)|7.10.2007 10:39
[quote=Wlcek;51303]Tohle sme zkoušel na svim starym EC, ale ten větraček se na něm rozběhl tak na polovični otačky.[/quote]
To som skúšal aj ja na mojom starom 400W EC ten zdroj treba dajako zaťažiť a otáčky ventilátora ti hneť stúpnu:D
Estez (176)|16.10.2007 10:39
Dle meho je vinikem hluku zdroj Fortron. (Coz uz psal i superdrooper.) Kamen urazu ale je, ze zdroj je hlucny az pri stredni a vysoke zatezi! po zapnuti a prace ve 2d by mel byt mirne hlucny, takze pokud ho budes testovat, zapni si treba program Orthos na vytizeni PC .. btw otacky ventilatoru u chladice AC7freezera ( pokud tedy nemas nataktovano) ti staci kolem 1000rpm ..pri teto rychlosti ventilatoru je temer neslysny.( podivej se do Biosu zakladni desky, na HW monitoring , pri 1800rpm a vyssich ( tusim ze do cca 2500rpm strop ) je ventilator znacne slyset. AC7 ma od vyrobce na stycne plosce takovou modelinu, ktera tam vydrzi i nejake to opetovne nasazeni chladice ( kupodivu je i ucinna. )
Kamílek (7)|16.10.2007 13:49
Pokud nevíš, co tě ten hluk dělá, tak otevři case a postupně (vždy jen jeden a jen na dobu nezbytně nutnou) zastav všechny větráčky co máš a uvidíš, při kterým se to nejvíce ztiší.