reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Lze vybrat dobrý monitor, do 4.000,-?

Strýček Sam (60)|19.9.2013 15:43
Zdravím všechny!
chtěl bych se jen zeptat, jestli je realné koupit monitor, který nebude úplný tragéd, když do něj chci vložit opravdu max max max 4.000,- Kč? Mělo by se jednat zejména o "herní" monitor s občasným použitím i např. na filmy.
Zaujal mě třeba BenQ RL2455HM (http://www.alza.cz/24-benq-rl2455hm-d414291.htm) ale v komentářích bědují nad frekvencí, která je prý jen 60Hz.

Sestava je:
AMD Phenom II X4 965 3,40 GHz
AMD Radeon HD 6570 2GB (též plánuji upgrade)
HDD Samsung HD204UI SCSI Disk Device 2TB
RAM: 2x Kingmax RAM DDR3 4GB 240pin PC 10666 1333MHz
ZDROJ: Chieftec zdroj GPA-400S 400W, akt PFC 12cm fan
MB: Asus M4n68T-M
Win 7 64-bit

Jaký je Váš názor?
Strýček Sam (60)|21.9.2013 17:36
tak nevím...varianty mám tři:

1. buď na mě kašlete
2. nebo se to tu už řešilo, o čemž nevím
3. a nebo je to ode mně naprosto hloupý dotaz, aniž bych to věděl

Jedna varianta lepší, než druhá :D
VencaX (3686)|21.9.2013 18:29
Nebo jsem to třeba úplně přehlédl :D

Osobně nevím, jestli bych monitoru Benq věřil, odezva 1ms je pěkná, ale co jsem četl, tak problémy s duchama při zapnuté funkci AMA, pruhy na tmavém pozadí... prostě je to vykoupeno něčím dalším. Osobně bych volil LG IPS235P, který má sice vyšší odezvu, ale za to IPS panel, lepší barevné podání, kalibraci už z výroby a cena je mírně přes 4000,-.

Pokud bys chtěl monitor s nižší odezvou, radši bych asi volil např. Philips 247E4LHAB.

A abych nezapomněl, tak jako slušná volba by nemusel být ani DELL S2240L ;)
Strýček Sam (60)|22.9.2013 10:23
Díky moc za odpověď, už jsem se bál, že na to zůstanu sám :)

Nemám s LG moc dobré zkušenosti a rád bych se jim vyhnul :D I pro ty komentáře na Alze, ačkoli vím, že autoři těchto komentářů zpravidla nepatří mezi...odbornou...část populace :D

Philips krásný, ale má jen TN, ze kterého bych měl asi už povýšit. DELL mě zaujal nejvíc :) ale zase má vyšší odezvu. Nemám zkušenost, jak moc je v tom rozdíl.

Asi jsem moc náročný a v téhle cenové kategorii těžko budu hledat něco, s čím bych byl na 100% spokojený. Našel jsem ještě tento http://www.mall.cz/lcd-monitory-znacky/acer-h236hlbmjd-um-vh6ee-001, který mi přijde zajímavý. IPS; 5ms odezva, kterou si dovolím označit za průměrnou, resp. přijatelnou (ačkoli na CZC jsem četl že má 6ms - považuji za překlep); Strašákem zůstává 60Hz, ale za tuto cenu asi lepší hledat nemůžu. Co myslíš?
ICE_D (2754)|22.9.2013 11:36
Ja si myslim, ze Acer je fujtajbl :D Prestan hledat podle parametru a zacni hledat recenze. Z parametru e-shopu nikdy nevyctes, jak rovnomerne je podsviceni a jestli treba ta odezva neni v praxi 5x vetsi nez udavana....
Pro me je jeasny favorit LG IPS235P :thumb
john (877)|22.9.2013 12:36
tady si nevyberes?
Strýček Sam (60)|22.9.2013 17:20
Dobře, ukecali jste mě :D půjdu do toho LG. Doufám, že nebudu litovat :)
Děkuju moc za reakce!
VencaX (3686)|22.9.2013 19:54
Já mám IPS235P doma a jsem s ním spokojený... má výbornou ergonomii, oproti TN výborné barevné podání... holt jediná nevýhoda je že IPS má horší odezvu, ale když si zapneš RTC na Low, tak budeš mít nižší odezvu ;). Výborná je taky kalibrace už od výrobce.
kevin00 (10238)|22.9.2013 21:09
[QUOTE=Strýček Sam;543776]Philips krásný, ale má jen TN, ze kterého bych měl asi už povýšit. DELL mě zaujal nejvíc :) ale zase má vyšší odezvu. Nemám zkušenost, jak moc je v tom rozdíl.[/QUOTE]

Papírově ano, ve skutečnosti má Dell nejnižší input lag ... chce to číst recenze, papír snese všechno.
Strýček Sam (60)|26.9.2013 21:20
tak monitor krásný :) děkuji moc za rady :)
akorát mám teď trochu problém, konkrétně se zaklínačem 2. Když spustím launcher, tak mi windows napíše, že program přestal pracovat a můžu ho jedině ukončit... Hra jde naštěstí zapnout přes .exe soubor, stejně tak konfigurace...ale stejně mě to rozčiluje.
Nenapadá vás někoho, čím by to mohlo být? Ještě včera to se starým monitorem běhalo v poho, dneska s novým už ne. Zkoušel jsem reinstal hry i grafických ovladačů a nic.
Nemůže to být třeba tím, že jsem u starého monitoru používal vga a u nového používám hdmi?
trodas (1753)|27.9.2013 10:09
Ne, tím to být nemůže. Bude to spíš tím, že si Zaklínač někde pamatuje na jakém má běžet monitoru a ty jsi mu ho normálně změnil :) A evidentně si to poznačila někde do registrů nebo ini souborů, které nebyly instalací dotčeny.

Některé hry jsou tak trošku... divné. BF2 svého času např. trval na tom, že rozlišení 800x600 budeš mít v 60Hz. Ačkoliv jsi hrál v jiném rozlišení a toto jsi nikdy nepoužil (mimo default start poprvé BF2), tak 800x600 muselo být v 60Hz. Nazdar.

Tohle bude evidentně něco podobného. Ne, VGA/DVI to být nemůže. Spíš mrkni zdali jsi odinstaloval starý monitor a nainstaloval nový. Je to vlastně k ničemu, ale pro pořádek a třeba ReForce pro OpenGL hry (>60Hz refresh) nezbytné.
Zařízení, které v Správci zařízenín nevidíš (která už v PC nejsou!) si musíš nechat zobrazit zvlášť:

[ATTACH=CONFIG]29074[/ATTACH]

Good luck!
spravce zarizeni skrta zarizeni.png
Strýček Sam (60)|28.9.2013 10:21
děkuji za radu. co se týče ovladačů starého monitoru, máš pravdu, že jsem se neobtěžoval s jejich odinstalací. O instalaci nových jsem se však pokusil - neúspěšně. Když vložím přiložené cd do mechaniky a kliknu na instalování driverů, tak mi napíše akorát hlášku "installation failed" a nazdar. takže jsem se na to vykašlal taky a budu doufat, že to někdy nebudu potřebovat.
nakonec ale byl pes zakopán jinde.

o chvíli později jsem zjistil, že mi nefunguje ani zvuk obecně. a to proto, že jsem původně měl k pc připojen monitor pomocí vga a na hdmi jsem občas připojil delším kabelem tv. když jsem to ted přepojil (hdmi do monitoru a nic víc), tak si s tím holt sám neporadil. musel jsem přes ovladače zvukovky počítači říct, aby zvuk pustil do monitoru.

teď když jde zvuk tam, kam má, tak funguje i launcher zaklínače. přijde mi to zvláštní, když v launcheru žádný zvuk není a hra samotná přes spouštěcí exe soubor zapnout lze i bez zvuku... no ale hlavně, že to už vše běhá, jak má :)
trodas (1753)|30.9.2013 00:41
Aha, tak bez uninstalu ovladačů je to docela úspěch, že vše funguje :D Já už v takové situaci viděl bugy, na které velmi dlouho nezapomenu :eek: ... :shut

Ovladač na monitor vlastně není třeba. Win si tam dají nějaký Plug&pray monitor a do něj se uloží nastavení např. refreshů a basta. Já to dělám tak, že si ovladače monitorů píšu sám, když chci, aby se mi třeba:
- zobrazovaly jen rozlišení do maximálky monitoru (a nebylo jich tam tedy moc)
- zobrazoval se mi přesně typ monitoru
- omezení max. refreshů sedělo na monitor

Jinak je to vlastně na nic... moje monitor inf fajly přiloženy. Jistě z nich pochopíš, jak ty podstatné informace do inf fajlu zadat sám a mít "nainstalováno" :)