reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

poškozený hdd

plaskotch (89)|27.9.2013 09:37
Zdravím odborníky :-)

Kamarádce se objevila na ntb Lenovo hláška read disk error. Nainstaloval jsem UBCD a pomocí CheckDesk (možná to byla utilita malinko jiného názvu - by Hitachi and IBM) jsem zjistil toto:

quick test: Device faulty. Excessive shock.

Advanced test: Damaged sectors (nebo tak něco).


Čile dle rychlotestu vypadá, že HDD je v háji. Ale advanced test tvrdí, že jde pouze o poškozené sektory a nabízí opravu. jenže nevím, jaká ta oprava bude, co vymaže atd.

Neví někdo, co s tím?

Ještě jsem se pokusil disk vymontovat a zapojit na jiném pc. Přitom se mi bohužel podařilo zničit jeden malinký šroubek, který byl kouslý, tak to budu muset nějak vymyslet jak jej vyndat (nějaký tip jak na to? přinejhorším odvrtám, ale celkem brutal :-) . Otázka zní, jestli má vůbec smysl se s tím patlat a vytahovat to. Nebo jestli je to teda úplně v háji.

Moc díky
trodas (1753)|27.9.2013 10:00
Utilita bude asi CheckDisk ale to je vedlejší. Hláška "Defice faulty. Excessive shock" ale znamená zhruba, že: "Zařízení poškozeno. Obrovský náraz." ... To tedy znamená, že jí to spadlo při práci (nebo se HDD zbláznil) a v obou přápadech bude poškození zřejmě větší než bude opravitelné a snesitelné. Je totiž ne jen otázka, co se stalo s hlavičkou, co narazila do plotny, ale také s tím, kam odletěly následky toho nárazu (snad ne, ale může jít i o tšpony jako od soustruhu - jen malé, ale hlavička létá nad dískem tak "vysoko", jako je jedna TISÍCINA tlušťky tvého vlasu) a co na to říká hlavička sama.
No, snad to není tak zlé, to se uvidí ale časem...

Opravy se neboj, jen označí ty data, co jsou stejně v háji, jako nepoužitelná a disk si poznamená, že tam nemá zapisovat. Klidně tu opravu zkus, disk by si měl zaznamenat nové špatné sektory a nadále fungovat (snad) normálně.

Hodně štěstí.

Šroubek raději nech šroubkem, odvrtávání je docela brutus a vrták má sklon sjet do strany...
plaskotch (89)|27.9.2013 11:24
Jasně, to jsem potřeboval potvrdit. Taky jsem si říkal, že disk je asi v háji. No a máš nejspíš pravdu i s tím, že jí to spadlo, páč o něčem takovém mluvila, i když si není stropro jistá.

Tak fajn, zkusím teda ještě ten test a pak půjde noťásek na hřbitov (nejspíš).

V každém případě moc díky.k.:thumb
PS:jj, odvrtávání je mazec
john (877)|27.9.2013 14:19
[QUOTE=trodas;544085]Opravy se neboj, jen označí ty data, co jsou stejně v háji, jako nepoužitelná a disk si poznamená, že tam nemá zapisovat. Klidně tu opravu zkus, disk by si měl zaznamenat nové špatné sektory a nadále fungovat (snad) normálně.[/QUOTE]

ja v techto pripadech HDD rozdelim / podle stupne poskozeni /, pac je dost pravdepodobne, ze v danem pripade se oblast poskozeni bude zvetsovat...
nejdrive ale udelam low level format a az pote rozdeleni partisni / pokud to ma vubec smysl /
zrovna ted jedu z takoveho stareho testovaciho HDD 120GB IDE Samsung....