reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s RAM DDR1 1G RAM KVR400X64C3A/1G Kingston

Genesim (10)|28.9.2013 12:39
Ahoj všichni,
potřeboval bych poradit. Koupil jsem si dvě DDR1 1G RAM KVR400X64C3A/1G Kingston. pro upgradování mého starého PC. S jednou 1 G RAM mi PC šlape, ale jakmile dám dvakrát 1 G RAM, zapne se dual channel. Dostal jsem se pouze dvakrát do Windows, pak systém spadnul. Běžně se stane, že Windows ani nenaběhnou a počítač se sám restartuje. Několikrát mi vyběhla i modrá obrazovka smrti. Moje základní deska je Epox EP-4PGAI (bohužel nemám k této desce manuál, googloval jsem asi dvě hodiny a nikde jsem ho nenašel, mám jen specifikaci v PDF). Podporuje DDR1, 2 G RAM, PC2100, PC2700, PC3200. RAMky Kingston, které mám, jsou PC3200, takže by vše mělo fungovat. Procesor je Intel Pentium 4, 3Ghz.
Co jsem zkoušel:
upgrade Biosu na vyšší verzi
nastavování RAM (pokus / omyl), při jednom nastavení RAM jsem musel dokonce vyndat baterku z boardu, protože se mi kousnul a nedostal jsem se ani do Biosu, tím pádem jsem resetoval i Bios a znovu ho nastavil, ale ani to nepomohlo.
Původně byl v PC procesor Pentium 4 Celeron 2Ghz, takže jsem ho také vyměnil za Intel Pentium 4 3Ghz.
Fakt už nevím, co mám dělat, aby mi deska vzala dvakrát 1G RAM a šlapalo to. Já jsem vyzkoušel všechno, co mě napadlo. Najde se tu někdo, kdo by mi poradil nějakou fintu fň? Předem díky za všechny rady a pomoc.
zsdx (2098)|28.9.2013 12:57
Napis si trodasovi, to je zdejsi vestec :p
Genesim (10)|28.9.2013 14:46
Ještě můžu dodat, že:

Při startu PC mi to píše:
Memory type: DDR266 @133Mhz FSB:800Mhz

Bios - nastavení RAM je:
Advanced Chipset Features (záložka v Biosu)
DRAM Timing Selectable - Manual
CAS Latency - 3 (to by mělo být správně)
Active to Precharge Delay - 6 (nejsem si jistý jak nastavit)
DRAM RAS# to CAS# Delay - 3 (nejsem si jistý jak nastavit)
DRAM RAS# Precharge - 3 (nejsem si jistý jak nastavit)
Aggressive Memory Mode - Max (maximální využití ram)
johny__g (6387)|28.9.2013 15:07
Aggressive Memory Mode - Max

Tohle se mi nelíbí, dej tam nejkonzervativnější nastavení co je k dispozici.

Pokud nepomůže, nech DRAM Timing na Auto.

Kterákoli z obou pamětí samotná funguje správně?
Genesim (10)|28.9.2013 15:22
Paměti jsou v pořádku, zkoušel jsem je i jednotlivě a oba sloty jsou taky OK, přehazoval jsem v nich ramky. Jak by mělo vypadat nejkonzervativnější nastavení? Jestli myslíš Aggressive Memory Mode, měl jsem tam standart a na ten to taky nešlapalo. Když dám Auto respektive By SPD, změní se jen CAS Latency na 2,5 a taky to nešlape. Kingston by měly mít časování 3.
john (877)|28.9.2013 15:39
zkousel jsi postupne zvysovat voltaz RAM? je mozne, ze uz nemaj potrebny proud pro dve RAMky / mozna naky kond v MB /....
Genesim (10)|28.9.2013 16:19
To jsem nezkoušel.
Bios záložka: Power Bios Features
Default VDIMM Voltage - 2,60V (nedá se upravovat)
VDIMM Voltage - +0,00V (dá se upravovat přidáváním do plusu)
New DIMM Voltage - 2,60V (nedá se upravovat)
Ram Kingston mají běžet na 2,6V. Mám tedy postupně přidávat podle možností v záložce VDIMM Voltage? Kolik si můžu dovolit přidat? Neodpálím tím ramky?

Bios záložka: Power Bios Features
Memory frequency (možnosti k nastavení)
6:4 = DDR 266
5:4 = DDR 320
1:1 = DDR 400
Auto = DDR 266
Co tam mám nastavit? Zkoušel jsem Auto = DDR 266, 6:4 = DDR 266, 1:1 = DDR 400 (zaseklo mi to celý board).
Genesim (10)|28.9.2013 17:09
Tak jsem zkusil nastavit napětí na 2,7V a 2,8V a nepomohlo to, naopak bych řekl, že to bylo horší, pokaždé se mi objevila modrá obrazovka. Když jsem dal napětí zpět na 2,6V, PC se pouze restartovalo. Když jsem zvedal to napětí, zvedalo se jen New DIMM Voltage, Default VDIMM Voltage zůstalo 2,6V.
johny__g (6387)|28.9.2013 17:16
Přidej jim 0,2 V a uvidíš.
Genesim (10)|28.9.2013 18:10
No to jsem udělal z 2,6V na 2,8V a nepomohlo to.
johny__g (6387)|28.9.2013 18:17
Je možní že si deska s pamětmi nerozumí. To se občas stává, obzvlášť když osadiš maximum co deska zvládne. Tyhle kombinace se ani moc netestují, v době kdy byla deska nová bylo 2 GB RAM zbytečnost.
Genesim (10)|28.9.2013 19:10
No, to máš sice pravdu, ale když ve specifikaci píšou:

Supported RAM Technology DDR SDRAM
RAM Installed ( Max ) 0 MB / 2 GB (max)
Supported RAM Speed PC2100, PC2700, PC3200

Tak si z nás snad nedělaji srandu.
Měl by ještě někdo nějaký nápad, předem diky.
Genesim (10)|29.9.2013 09:06
Tak jsem zatím otestoval RAM1 slot1 a RAM2 slot2 každou zvlášť a žádné errory. V příloze jsou vyfocené obrazovky. Teď testuji obě RAM, až to bude hotové dám to sem taky. Ještě jsem vyfotil print screenem program CPU-Z, ale mám to v starém PC a teď se k tomu nedostanu, takže to sem dám potom, až skončí Memtest obou RAM.
[ATTACH=CONFIG]29085[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]29086[/ATTACH]
Memtest první RAM slot1.jpg Memtest druhá RAM slot2.jpg
trodas (1753)|29.9.2013 12:55
Hmmm, tak za 1:
Manuál je zde: http://www.scribd.com/doc/71022720/EPOX-Mtherboard-EP-4PGAI

za 2: podívej se na kondíky, protože Epoxy montovaly divné kondenzátory do svýchmainboardů - nenafukuje se nějaký? Nevytáká z něj něco? Nevystrkuje žádná spodní zátku? Viz. https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/14301-Nasledky-spatnych-kondenzatoru
Protože pokud zvýšení napětí nepomáhá, tak deska právě odchází a zvýšením napětí a snahou o víc paměti ji jen dorazíš. Jaké značky kondíků jsou kolem pamětí? Jestli je to GSC nebo Teapo nebo jiná známá špatná značka, tak není co řešit.

za 3: brzy se začnou projevovat i jiné problémy = nejrozumnější je to zahodit a rychle přejít na něco nového, co funguje. Tento PC už fungovat nebude. Nejsem ani věštec, ale prostě to vím. Já měl Expo 8RDA+ a jak odešly kondíky, tak jsem ho už NIKDY nerozběhl... a že bych moc chtěl, pač to bylo super mobo na AXP. Legenda. Ale - GSC kondíky... a OST. Smůla. Konec.
Mám i fotky, jak se nafukují: http://ax2.old-cans.com/s.php?p=wc&v=v2&d=1&id=75&c=10
Genesim (10)|29.9.2013 15:28
1: díky za odkaz, manual tam sice nějaký je, ale za stažení chtějí 9 dolarů. Tomu neříkám manual, ale zlodějina.
2: moje kondíky na desce jsou zatím v dobré kondici, žádný nafouklý ani vyteklý kondenzátor. Trochu tomu rozumím a vím jak vypadá vadný kondenzátor. Pár fotek mé desky jsem dal do přílohy.

[ATTACH=CONFIG]29090[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]29089[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]29088[/ATTACH]

3: Doufám, že jsem se tě nějak tím věštcem nedotknul. Byl jsi mi tak doporušen, takže jsem to chápal tak jako věštec = odborník.

4: Pokud by si mi chtěl skutečně pomoc. Přidávám další test, tentokrát obou RAM, opět bez erroru. Také jsem vyfotil celý BIOS, pro případnou kontrolu nastavení. Co je divné, že v BIOSu mám nastaveno u RAM něco jiného než ukazuje Memtest a CPU-Z. Ještě mám vyfocené startovací obrazovky před update a výměně CPU a po update a výměně CPU. A jak jsem slíbil dávám sem i print screeny z programu CPU-Z. Tak pokud by někdo měl chuť se na to podívat budu rád. Předem díky za každou radu.

[ATTACH=CONFIG]29091[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]29093[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]29094[/ATTACH]
trodas (1753)|29.9.2013 17:32
ad 1 - první část manuálu zobrazují, druhou ne. Pokud ztratíš svůj, je třeba asi zaplatit...

ad 2 - NENAPSAL JSI, CO TO JSOU ZA KONDÍKY! Bez toho se není o čem bavit...
[QUOTE]Jaké značky kondíků jsou kolem pamětí?[/QUOTE]
Jinak fotky pěkné, CPU má na vstupu Rubycon MBZ = good, na výstupu Sanya = také good. Ovšem kolem ramek jsou téměř natuty Teapa a tím je věc vyřešena...

ad 3 - pokud by jsi se mně dotkl, tak už bych ti neodepisoval... a odepisovat nebudu, pokud se nedozvím, co jsou to za kondíky kolem ramek. Teapa totiž většinou vysychají, takže to na nich není vidět. Shodně se nehodlám dohadovat o tom, zdali tomu rozumíš a poznáš špatné kondíky, nebo ne. Tady jsem celkem zkušený a do žádné debaty se nepohrnu. Buď akceptuješ co říkám, nebo ne - tvůj problém. Podle mně to tak prostě je, že je to umírající mobo na Teapa kolem ramek.

ad 4 - "Pokud by si mi chtěl skutečně pomoc" - neprovokuj. Ty jsi nenapsal typ kondíků a to je vše, o co tady jde. Nechceš si zjevně pomoci sám... Jo, je to třeba vymontovat. Ale budou to Teapa... tu perforaci poznávám a byl byl překvapen, kdybych se mýlil :) Foto?
Memtest je k ničemu. Zátěž paměti se dělá Prime95 testem, viz. zde:
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/17363-Otestovani-stability-pocitace-programem-Prime95
Memtest to zatíží tak na 1/10 toho, co Prime95. Ukaž mi Prime95, 8h testu s tím, že začneš na FFT size rovnou 1792, mem in use dej tak 800MB, pokud máš nenažrané Win nezoptimalizované... máš-li optimalizaci, tak zkus 850... (podle volné paměti po startu, viz. taskman) ...a pak se můžeme o stabilitě bavit. Navíc to mobo je evidentně nestabilní s dvěmi ramkami, což mi dává plně za pravdu...
Nicméně pokud nebudeš řešit kondíky, tak nemá další debata ceny.




PS. jedině bios tvrdí, že máš nastaveno CAS 3, memtest i v CPU-Z ukazuje CAS 2.5 - to je sice zajímavé, ale bez praktického významu. Např. mně bios tvrdí, že mohu používat DDR2 ramky... nebo že mé ramky mohou běžet na 333MHz :D
Obojí je samozřejmně katastrofální blbost:
DDR2 mají posunutý bezpečností pin, takže bych je do slotů nestrčil.
Není jasné, zdali chipset je Pro verze nebo ne, v každém případě Pro verze by DDR2 podporovala, ale psáno to na něm není...
Neseženeš ramky běžící na reálných 333MHz, mé běží na 200 s overclockem na 232 ale toť vše.
Chci tím říci, že v biosu může být napsána jakákoliv kravina, aniž by to mělo nějaký vliv na cokoli. Ostatně, hoď si bios do ModBinu a přepiš si to tam na co chceš...


PS2. ty ramky jsou tedy dost slabota, když mají dávat při JEN 133MHz 2,5-3-3-6 časování... Ale možná by mohl u tebe jet MemSet aby jsis ověřil, jak je to nastavené. Nebo Everest... ten také napoví co a jak. Ale to je vše zcela fuk, pokud jsou tam Teapa.
Genesim (10)|29.9.2013 19:55
1: tady jsou ty fotky kondenzátorů, já tam vydím GSC a A3
[ATTACH=CONFIG]29100[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]29099[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]29098[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]29097[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]29096[/ATTACH]

2: To jsem ti vyfotil abych tě uspokojil. Jinak teď jsi naštval docela ty mě. A to jsem celkem v pohodě, ale ve svých 42 letech se nenechám od nikoho buzerovat jak malý fakan. A už vůbec s tebou nebudu soupeřit kdo tady je chytřejší, vyz Memtest. Jsi chytlavý jak papír. Jinak PC mi už běží na dvě ramky, takže si sví rada můžeš nechat. Já jsem sem přišel pro radu a ne …
Kondenzátor 05.jpg Kondenzátor 04.jpg Kondenzátor 03.jpg Kondenzátor 02.jpg Kondenzátor 01.jpg
trodas (1753)|29.9.2013 22:52
A já tam vidím GSC na těch černých a malých a Teapo na těch velkých zelených. Tedy jsem se nemýlil a problém bude brzy znát, jak je zatížíš.
Kontrast:


Pokud chceš pomoci, tak je dobré respektovat požadavek poskytnutí informací, nikoliv nařknout že "pokud by ten druhý chtěl pomoci..." tak...

Gratuluji k rozjetí obou dimmů - v čem to vázlo?

Co se stability týče, pak Memtest je jen orientační DOS/Boot zkouška. Jen Prime95 zátěž ukáže, zdali je ram stabilní. Memtest ram nijak pořádně nestresuje, je to přímo nesrovnatelné a vzhledem k Teapům bych řekl, že nemá šanci testem projít, ale třeba se stane zázrak... :D
Jinak věkem bych tu moc neoperoval, mohl bys zjistit, že jsme téměř stejně staří, když už jsme u toho. IMHO věk není podstatný, jako schopnost učit se nové věci a nelpětna nesmyslech... ;)