reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Netbook Asus EEE PC 1001PX - problém s HDD

The Edge (19)|8.10.2013 11:50
Dobrý deň,

môj netbook prestal zo dňa na deň bootovať. Večer som si mrkol niečo na nete, nič som neinštaloval, nič nemenil, dovtedy s ním neboli žiadne problémy. Na druhý deň nechcel nabootovať s hláškou, že mám vložiť správny vymeniteľný disk.

OS je Win7 starter.

Skontroloval som nastavenia v BIOS-e a všetko je OK, BIOS HDD vidí a je nastavený ako prvé bootovacie zariadenie.
Skontroloval som či nemám náhodou v čítačke SD kartu, alebo pripojený nejaký USB kľúč, ale nemám.
Ďalej som som nabootoval inštalačku Win 7 z externého HDD a skúsil konzolu pre zotavenie - najprv automatické opravy (nepomohlo) a potom cez konzolu pre zotavenie fixboot a fixmbr (nepomohlo). V čom vidím problém je, že pri hľadaní nainštalovaných predchádzajúcich OS nič nenájde, takže si niesom istý či sa to nesnažilo opraviť MBR toho externého disku.
Ďalej som teda ešte skúsil HDD vybrať a pripojiť ho do svojho stolného PC. Windows znova fyzicky HDD detekuje, avšak trvdí, že HDD nie je inicializovaný a treba ho najprv inicializovať. To som zatiaľ neurobil, pretože neviem či tak neprídem o dáta na tom HDD.

Dáta, ktoré sú na tom HDD by som veľmi rád zachránil. Nie je to životne dôležité, ale nerád by som ich stratil.

Máte niekto nejaké ďaľšie nápady čo by som mohol skúsiť ?

Vopred ďakujem za prípadnú pomoc.

EDIT: skúsil som v netbooku druhý HDD s OS WIN7 a ten normálne beží.
- skúsil som aj reset CMOS (nepomohlo)
zsdx (2098)|8.10.2013 15:01
Vyzkousej program TestDisk ci Find & Mount pro obnovu dat, samozrejme na JINY disk.
trodas (1753)|8.10.2013 20:01
Inicializací disku samozřejmně o data přijdeš. Nejprve na něj tedy pusť nějaký program na obnovu dat, je jich spousta... Já používám zastaralý EasyRecovery. Ale i freeware Recuva umí dost... Samozřejmě že to bude chtít advanced scan...

A teď je asi už pozdě mluvit o zálohách, že? Pokud máš něco, o co nechceš přijít, měj to na fleshce a vypáleno na CD/DVD nejlépe také...
The Edge (19)|9.10.2013 10:12
Nejakú zálohu mám, preto hovorím, že to nebude taká katastrofa ak o tie data prídem, ale sú tam aj nové dokumenty z času deň/dva pred tým než sa to posralo., ktoré som ešte nezálohoval. Keby som mal robiť zálohu každý deň, tak nič iné nerobím :-) Vyskúšam nejaký soft na obnovu ako už bolo spomínané a uvidím čo to dá.

EDIT1: Prvú som vyskúšal Recuvu. Disk nevidí...
trodas (1753)|9.10.2013 12:45
Tak Easy Recovery. Ten vidí vše a hlavně Advanced scan... byť trvá dlouho, tak nejde co se najít dá...
The Edge (19)|10.10.2013 08:07
Tak ono ja sa k hladaniu suborov ani nedostanem. Najprv potrebujem obnovit partition, ale nevyzera to dobre :-( Easy Recovery disk vidi, ale hned po jeho nakliknuti mi vypisalo hlasku, ze disk obsahuje chybne bloky a aby som pre dalsie kroky kontaktoval podporu :-(