reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NOVÝ MONITOR, nemohu se rozhodnout.

ondra_v (61)|12.7.2007 09:20
Dobrý den,
potřebuji ji si pořídít nový monitor, starý mi již dosluhuje. V mém případě první LCD. Doposud jsem měl vždy CRT.
(Těměř každý den jej musím čisti od otisků či prskanců. Tak musí být trochu odolnější. Čistím jej např. kapesníkem.)

Nemůžu se rozhodnout mezi:
Eizo S1931 + ochranná folie
Neovo Neovo X-19AV R8
(béžová barva, aby to ladilo s PC)

Poraďte mi prosím, který je lepší. A jaké jsou uživatelské rozdíly.
pas!k (3765)|12.7.2007 09:34
Vybirat lcd dle toho cim vsim pujde cistit a dle barvy aby ladilo s pc si myslim ze neni uplne idealni ;)) Urcite bych se spis zameril na to na co bude lcd pouzivano .. hry? cad? foto ?
Petr S. (1220)|12.7.2007 11:46
Přesně tak, napiš nám kdyžtak na co všechno chceš monitor používat.

Jinak ohledně toho čištění - mrkni sem https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=205 . Je tam popsáno, jak by se měli nebo i neměli monitory čistit. Je to od místního guru Pavla Kovače ;)
SpeedFilip (213)|12.7.2007 12:39
Pokial sa nemylim tak to EIZO by malo byt lacnejsie, je to velmi dobry monitor, podla mna jeho kupou chybu neurobis
pas!k (3765)|12.7.2007 12:50
mNo eiza se ale zase vetsinou moc nehodi ke hrani her :) Jak rikam zalezi na tom co s tim bude delat .
ondra_v (61)|12.7.2007 17:32
Děkuji za odpovědi.

Já hry hraji velmi málo. Většinou dělám na PC seminárky do školy, občas se podívám na film.
Často používám PC na prezentace, dokumenty, fotky, videa. Programy CorelDraw, Adobe Photoshop, MS office,... (občas CAD)
Lidé mi na monitor často šahají, aby mi tam něco ukázaly. Včera u nás byli přibuzní a starý monitor mi zamastili (prsty). Jsem zvyklí vzít kapesník a utřít jej.

Nyní si myslím, že by byl pro mě asi nejvhodnější monitor Eizo S1961, ale ještě si nejsem jist a váhám. Líbí se mi i tvarově. Ještě přemýšlím o Eizo S1931SE a FlexScan L578.

Pokoušel jsem se dovola na Neovo (http://www.neovo.cz), ale nepodařilo se mito, byl tam záznamník, nikdo ze známých s ním nemá žádné zkušenosti, tak asi pudu do Eiza.
ondra_v (61)|13.7.2007 07:52
Mám strach z LCD, abych neměl při rychlejším rolování ,,duchy´´
Měl vždy CRT Trinitron (1024/768 120Hz), tak bych chtěl, aby to bylo kvalitou zobrazení téměř stejné.
Petr S. (1220)|13.7.2007 12:28
Myslím, že s EIZem nemůže za žádných okolností udělat chybu. Jsou to S-PVA panely, tudíž je výhodnější pro zpracování fotek, což se Ti bude hodit. Barevné podání je totiž oproti TN panelům (např. Tvůj druhý vytipovaný Neovo X-19AV R8) 8bit. TN mají 6bit a zbytek do (16,77mil) je dopočítáván.

Ohledně odezvy se nemusíš IMHO tolik obávat. Jde totiž o to, že TN panely udávají svoji odezvu dost podhodnocenu - většinou tak totiž dělají jen u jednoho, toho nejrychlejšího přechodu. Většinou se tedy nejedná v žádném případě o průměr - je to komerční trik výrobců. Většinou největší problémy činí panelům přechod bílá-šedá -> 255-127-255.

Oproti tomu u PVA LCD panelů bývá udávána odezva dosti přesně - je totiž dost vyrovnaná ve všech stupních šedi. Velkou výhodou těchto panelů je také to, že případný mrtvý pixel je černý, oproti bilému u TN technologie.

Jinak recenze na Neovo a na ten FlexScan jsou v těhle odkazech.

Raději bych však než to Neovo koupil některý z EIZO monitorů...

EDIT: Jo, ohledně toho čištění bych si být Tebou raději koupil speciální hadřík z mikrovlákna a tím panel otíral. Nejprve bys ale měl buď jemným štětečkem nebo svými plícemi :) ofouknout prach - ten totiž může být dost hrubý a LCD si tak můžeš i poškrábat. Mastnoty, které nezvládne samotný hadřík, můžeš odstranit tak, že hadřík namočíš i do klasické kohoutkové vody (to ale platí jen u LCD). Samozřejmě jen trošku navlhčit :) Rozhodně by z hadříku ta voda neměla kapat :)
ondra_v (61)|13.7.2007 13:20
Děkuji za informace.

Ještě mě napadlo, že bych si pořídil Eizo F931 (CRT), co myslíte, je to lepší volba?

Podání barev by asi vyhovovalo Eizo S1961, ale odezva by mohla být až 24ms, a z toho mám strach.
Petr S. (1220)|13.7.2007 13:49
Podle mého názoru se dnes již příliš nevyplatí kupovat tyhle těžké CRT monitory. Výjimka samozřejmě potvrzuje pravidlo a proto je pro profesionální grafiky jedinou možnou volbou nějaký CRT panel EIZO. Ač se výrobci stále snaží, věrnost barev u LCD panelů ještě této kvality nedosáhla. Samozřejmě taky záleží na cenových možnostech kupujícího...

Jinak to CRT je pěkný a dobrý monitor, pokud na něj máte stůl, který jej udrží (31kg rozhodně není zanedbatelných :) ) tak jej určitě seženete o hodně levněji než kterýkoliv z nastíněných monitorů. Použitý jsem viděl na internetu za 2 500,- Kč.

Jinak ohledně té odezvy ještě dodám, že většinou platí jistý vztah mezi udávanou odezvou TN a PVA panelů - samozřejmě ne vždy a ne do této míry. Někdy totiž udávaná odezva u PVA modelu přibližně odpovídá polovině rychlosti odezvy u TN monitorů (tzn. 10ms u PVA je přibližně 5ms u TN). Hodně přitom ale záleží na výrobci a na jeho vstřícnosti k zákazníkům...
Jezevec (607)|13.7.2007 15:52
Eizo bych mohl doporucit, urcite 1931 s technologii S-PVA (specifikace http://www.eizo.cz/pool/spec/cz_S1931.pdf ). Na fotografie nebo barevne vernou praci si myslim, ze jde o vynikajici monitor. Dobre jsou i nektere NEC.

Pokud nehrajete, preferoval bych technologie jako PVA, IPS apd.
ondra_v (61)|18.7.2007 08:54
Podrobněji jsem si zjišťoval parametry S1931 a S1961, ale zjistil jsem, že to není pro mě nejideálnější.

Nejvíce by mi asi vyhovoval S1910 není již v prodeji :(
protože má nastavení v barvách Hue a Saturation domníval jsem, že to mají i 1931 a 1961 ale ty to nemají.

Jaký je plnohodnotný nástupce S1910? (něco levnějšího než S2000)
ondra_v (61)|25.7.2007 17:32
Dobrý den.
Nedaří se mi nic vybrat. Poraďte mi prosím.
Nejvíce by mi vyhovovalo Eizo S2000. Ale mohu do monitoru investovat max 17000Kč.
Potřebuji v nastavení:
Brightness (jas)
Temperature (teplota)
Gamma (gama)
Saturation (sytost)
Hue (odstín)
Gain (zisk)
6 Colors (6 barev) -vyžaduji alespoň nastavení RGB
Barva monitoru šedá nebo béžová.

Úhlopříčka od 17 palců.
Odezva od 20ms.
ondra_v (61)|26.9.2007 06:53
Dobré ráno,
již mám monitor. Podařilo se sehnat v Eizo galerie Praha, S1910 jsem velmi rád.
Na panelu mám fólii FP-702, nyní to splňuje všechny mé požadavky, jsem spokojen.