reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samovolné restarty PC

Kiszoun91 (2)|24.10.2013 19:24
Zdar lidi.
Už pár týdnů můj PC trpí náhodnými restarty bez jakékoliv BSOD. Prostě se vypne, utichne hdd i všechny ventilátory a opětovně se sám zapne. Děje se tak obvykle ze začátku používání PC (do hodiny od prvního zapnutí PC v daný den), ale tuším že jednou i později a to hlavně při práci ve 2D, čili na ploše obvykle při zapnutém prohlížeči s několika panely (google chrome). Konkrétně dnes se mi restartoval po 4 dnech a to hned 2x a pokaždé jsem měl zapnutý YouTube v jednom okně a na druhém okně jsem scrolloval nějakou textovou stránku. Při hrách to nedělá ani při několikahodinovém hraní World of Warcraft, ani Metro Last Light (ale u toho se mi to stalo až po několika málo po "vyjetí" ze hry). Pročítal jsem mnoho fór a nikde jsem nenarazil na nějaké přesné odpovědi.
Sestava
CPU - Intel Core i3-2100 netaktované teplota v zátěži cca 50°C
MB - Asus P8P67 LE - teplota chipsetu do 45°C
GK - MSI Radeon 6850 Cyclone - teploty do 70°C v max zátěži
Ram - DDR3 Kingston HyperX Blu 1600Mhz (podhozené na 1333Mhz)
Disk - WD Caviar Blue 1TB jednoplotnový tušim
Zdroj - LC-Power 500W cca 4 roky starý (měnil jsem tam ventilátor, protože starý začal mít z ničeho nic mužnější zvuk než Fabia 1.2HTP z původního za nový Arctic s podobnými parametry, možná dokonce s větším průtokem vzduchu)

Samozřejmě mám obrovské podezření na zdroj, který bych nejradši hodil do škapry, bohužel nemám zrovna prachy na nový, ale je mi velkou záhadou, jak může utáhnout třeba 6-8 hodin PC u nějaké hry a pak být nestabilní ve Winu, potažmo prohlížeči.
Předem díky za veškeré rady, které by mi mohly pomoct osvětlit celou situaci okolo těchto "záhadných" restartů. :-)
trodas (1753)|25.10.2013 13:57
Špatný zdroj poškodil kondíky na desce a vyřešit to půjde jen výměnou zdroje A desky.

To je můj tip, protože zjevně nejsou poškozeny nějaké součástky, které jsou herně namáhané a tady dost dimenzované - ale něco někde kolem southbridge.

Klíč k mému podezření tkví v tom, že jsou to vypnutí při studeném PC: "obvykle ze začátku používání PC" a právě kondenzátory dodávají nevyšší proud kolem 50°C teploty, tedy po zahřátí, když už to - na výjimky - jede v pohodě, tak bude zakopaný pes v nich. První na řadě je zdroj, kdy se deska vypne při překročení mezních parametrů napětí jako běžná ochrana před poškozením. Druhá na řadě je deska, protože provozování na takovém "zdroji" prostě součástky likviduje a trvá-li to už nějakou dobu, je možné, že ta deska již nikdy stabilně nepojede.

Je mi líto. To je cena za špatný zdroj.
Kiszoun91 (2)|25.10.2013 14:32
Díky moc za objasnění, ačkoliv teda moc nadšen nejsem. Jen taková otázka, když tam narvu kvalitnější zdroj (Seasonic SS-500ET T3, nebo nějaký Fortron), mohlo by to nějak pomoct tak, abych nemusel hned kupovat novou základní desku?
john (877)|25.10.2013 16:40
mohlo, ale nejdrive si ten zdroj nekde sezen na zkousku....
ono v tech kondech to bude na 99.9%....
trodas (1753)|25.10.2013 17:33
...a to 0,1% je potvora a může se to stát, že to bude něco, co nikdo z nás neočekává. A nadšení zde většinou nerozdáváme. Cena za low-end součástky jsou nekonečné problémy a z těch tě nikdo nevyseká. Občas se říká - nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci. Něco na tom je.

Kéž by ten zdroj pomohl a byl problém vyřešen jen tím :(
john (877)|25.10.2013 19:22
ten zdroj muze byt taky jen docasne reseni / tvrdsi a dokaze eliminovat propad kapacity kondu na desce /, ono kolikrat pomuze jen zvyseni napeti na RAM, CPU a problem je "vyresen" na urcitou dobu / do totalni smrti MB+pripadne neco navic /...