reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kompletní vodní chlazení

Neregistrovaný (0)|9.11.2013 22:32
Zdravím,

chtěl bych poradit s kompletním vodním chlazením pro skříň Corsair Carbide Air 540. Jsem uplný nováček v tomto směru. První rada by byla ze strany radiátorů. Na overclock.net jsem dost pátral, ale nedopátral jsem zda by se do skříně vešly radiátory: 360mm vpředu, 240mm nahoře a 120/140mm vzadu a jak tlusté radiátory. Asi by bylo nejlepší v kombinaci s ventilátory z jedné strany (nikoliv sandwich), aby se nemuseli dávat mimo skříň. Řešením bych to viděl na XSPC Triple Fan Radiator AX360 a XSPC Dual Fan Radiator AX240. Dále bych chtěl poradit s pumpou. Nějakou s dobrým poměrem hluk/výkon, ale žádné ořezávátko. Našel jsem Alphacool VPP655 Single + Laing D5 Plexi TOP. Expanzku bych rád vyřešil do dvou 5,25'' pozic, pokud možno bez těch indikací v procentech atd. ideální by byla asi tato XSPC Acrylic Dual 5.25" Bay Reservoir (Alu Front) ? A co blok pro socket 1155 ? EK Water Blocks EK-Supremacy Clean - Full Nickel by byl ideální ? Na GPU bych použil jednu z těch co se pro 780 od ASUS prodává. Můj limit ceny je cca 15k, na komponentech vyžaduji, aby nějakou dobu vydrželi. Jinak si chci nechat nějaké peníze na fitinky, hadice, kapalinu atd. Ještě dotaz na vypouštění systému. Četl jsem poslední vlákno s výpustným ventilem. Bylo by řešením, kdybych jej umístil do okruhu, konkrétně na intake 360mm radiátoru? Pumpa by totiž nebyla nejnižším bodem. Asi bych viděl tuto možnost za ideální (odmontovat radiátor mimo skříň a odšroubováním zátky ventilu vypustit systém).
Alphacool Support (1563)|10.11.2013 10:32
Dobrý den,

když to vezmu popořadě:

1) Pro jeden CPU a jednu VGA, oboje jakkoliv nataktované stačí jeden 360 mm radiátor. Dopředu jde dát 280mm nebo 360mm, nahoru 280mm nebo 240mm. Dozadu se reálně nic nevejde. Takže pokud by to bylo na mě, dal bych dopředu jednu kvalitní 360ku a bylo by vyřešeno. Nebo pokud to chcete mít naddimenzované, například pro budoucí druhou nebo třetí grafiku, tak dopředu 280ku a nahoru 280ku.
2) Radiátory od XSPC jsou dobré a kvalitní, ale cenově nekonkurenceschopné. Alternativa k EX řadě je například u Alphacool ST30 řada, která je levnější a podobně výkonná. K AX řadě je alternativa XT45 u Alphacool, a platí to samé - levnější a výkon podobný. A k RX řadě je u Alphacool alternativa UT60. Takže pokud chcete XSPC radiátory tak proti tomu (co se týká výkonu, kvality atd) nic nemám, jen platíte navíc za značku.
3) Pokud chcete expanzku do dvou 5.25" pozic tak bych automaticky vzal takovou, do které můžete dát i pumpu. Ušetříte tím peníze i místo. Takže například http://www.alphacool.cz/produkt/XSPC_Acrylic_Dual_5-25-_Reservoir_for_Laing_D5.html + http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_VPP655_Single.html
4) Já nejsem zastáncem výpustného kohoutku nebo něčeho takového. Podle mě jsou to zbytečné peníze navíc a nikdy to nevypadá moc hezky. Já zásadně vypouštím okruhy tak, že prostě povolím fitinku, která je v okruhu nejníže, kapalina vyteče do nějaké připravené misky a hotovo.
Neregistrovaný (0)|10.11.2013 10:54
Chlazení chci mít naddimenzované, proto dva radiátory. Problém je ale v prostoru skříně. Proto bych asi vzal ty 45mm radiátory. Pumpa v expanzce by byla tatáž co jsem psal, což by bylo super. A co výběr bloku pro CPU ? Vybral jsem správně, nebo je levnější varianta ?
Alphacool Support (1563)|10.11.2013 11:06
Nejlepší CPU bloky jsou Alphacool XP3, EK-Supremacy, Watercool Heatkiller HK rev3 a Koolance CPU-370. Takže si vyberte podle toho, který se Vám líbí nebo podle příslušenství, ceny atd ;)
Neregistrovaný (0)|10.11.2013 11:17
OK, ještě se chci zeptat. Pokud bude ta pumpa umístěna v 2x5,25'' expanzce, bude tam možnost regulace ? A jaké by bylo ideální natočení té expanzky. Protože Air 540 má 5,25'' vertikálně.
Alphacool Support (1563)|10.11.2013 11:40
Regulace je na pumpě, otočný "knoflík", takže to nezávisí na použité expanzce. Každopádně nějaké častější regulace té pumpy nemá moc smysl - první dva dny po zapojení to chce nechat na pětku (a přežit ten vyšší hluk) aby vyplavaly všechny bubliny atd, pak se pumpa zpomalí na dvojku nebo trojku aby nebyla slyšet a už na to nemusíte nikdy sahat :)
Expanzku do 5.25" pozice dát tak, aby ta polovina, ve které je pumpa, byla dole a ta polovina, ve které je voda aby byla nahoře.
Neregistrovaný (0)|10.11.2013 11:45
No právě co jsem koukal tak u té expanzky je hodně malý prostor pro otočení regulačním knoflíkem.

Jinak děkuji za rady
Alphacool Support (1563)|10.11.2013 12:59
Tím "knoflíkem" jde otáčet opravdu lehce, takže stačí tam zasunout pinzetu, špejli nebo cokoliv a otočit tím :idea

Není za co ;)
Neregistrovaný (0)|14.11.2013 05:18
Ještě mám dotaz na fitinky. Bude bezproblémové, když použiju 16/11 mm ? Na CPU blok se vejdou a ostatní netřeba řešit ?
Alphacool Support (1563)|14.11.2013 08:45
Ano, 16/11 mm fitinky můžete bez problémů použít.