reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vyměna procesoru na zakladni desce - Gigabyte GA-MA770 UD3

Lilly [FR] (56)|20.11.2013 13:07
Dobry den, jsem tu nova a tohle je můj prvni přispevek, potřebovala bych vasi pomoc a radu odbornika pc, protoze neumim si sama poradit a najit vhodne řeseni pro moji pc sestavu.Chtěla bych udělat vymenu procesora do maticne desky, ale nejsem si jista zda jsem si vybrala ten spravny procesor a jestli to bude fungovat...

Mam desku GIGABYTE GA-MA 770UD3 revize na desce je 2.0 http://www.gigabyte.cz/products/page/mb/ga-ma770-ud3_20
Je tam procesor AMD PHENOM II X4 /925/ s frekvenci max.2800 mhz a ma 4 jadra, http://www.alza.cz/amd-phenom-ii-x4-925-95w-d150336.htm
Chtela jsem udelat vymenu na desce na tento procesor AMD PHENOM II X4 /975/ s frekvenci 3600 mhz http://www.alza.cz/amd-phenom-ii-x4-975-black-edition-d220744.htm

Bohuzel, ale tento silnejsi procesor, uz neni nikde k sehnani v obchode, nebo v bazaru, takze nevim co tam muzu dat za dalsi procesor co mam frekvenci minimalne 3600 mhz, muzete mi nejaky doporucit?

Nasla jsem jenom tenhle AMD Athlon II X2 280 http://www.alza.cz/amd-athlon-ii-x2-280-d393481.htm anebo AMD Athlon II X2 270 http://www.alza.cz/amd-athlon-ii-x2-270-d243886.htm

Takze nevim co mam delat tyhle dva procesory maji vyssi frekvenci 3600 mhz, ale jsou dvojadrove a muj procesor AMD PHENOM II x4 ma frekvenci max 2800 mhz, ale zase ma ctyri jadra, muzete mi poradit?

Moje deska podporuje socket AM2, AM2+ a na krabici je napsano AM3 READY and support max 140W

Dalsi problem co me trapi, jestli nebude potreba aktualizovat bios, pokud ne byla bych rada, jeste jsem nikdy neflashovala bios, ale byla jsem schopna si sama sestavit pc sestavu, kde, uz na desce byl namontovany procesor AMD PHENOM II X4 /925/

Moje pc sestava:Cpu-AMD PHENOM II X4 -925 /2800 MHZ/, Ram - 6GB /DDR2-800 MHZ/, Graficka Karta - Gigabyte gtx 560 - Podpora dx11 a 3D vision, Zdroj - CORSAIR TX650W

Do dnešniho dne moje pc sestava nebyla omezena zadnou hrou, vsechno, slo v pohode, pak jsem si koupila pc hru BATMAN ARKHAM ORIGINS a ASSASSINS CREED 4 - BLACK FLAG a pocitac to nestiha, hra obcas zaskubne na 5 - 10 vterin, procesor nestiha ...

Tady jsou vysledky, kde jse zjistila, ze nejvyssi cas jit na silnejsi procesor 2800 mhz, uz nestaci ....

http://www.systemrequirementslab.com/cyri/requirements/batman-arkham-origins/11704/?p=a

Tak zatim budu cekat na vase rady a tipy, mam jeste finance na novy procesor, nemuzu si, uz dovolit investovat do dalsi nejnovsi pc sestavy .... Predem vam dekuji, Nechci udelat chybu, ze bude slaby procesor, nebo spatne jsem koupila procesor a poskodi se mi cela pc sestava uhořenim ...
Lilly [FR] (56)|20.11.2013 13:13
Tady jsou jeste vysledky ohledem mojeho procesoru a maticne desky ...
A.JPG B.JPG
johny__g (6387)|20.11.2013 13:55
Tady máš seznam podporovaných procesorů. Na dvoujádra zapomeń, to by byl downgrade.

Ovšem měnit Phenom II za Phenom II, byť s vyšší frekvencí .. no nevím, podle mě škoda peněz. Spíš bych zkusil přetaktovat ten stávající, jestli to bude mít nějaký efekt.

BTW, podle testu nemá ten Batman moc velké nároky na CPU. V jakém rozlišení a detailech to hraješ? PhysX máš zapnuté?
Lilly [FR] (56)|20.11.2013 15:42
Ahoj, dekuji ti za ten seznam, ale chtela bych se te zeptat, ktery procesor by si my ty doporucil?koukam, ze to ma i podporu na 6 jadrovy procesor pokud jsem se nespletla.Takze zapominan na 2 jadrove procesory, mylela jsem si, cim vyssi frekvence tim lepe.

Celkova pc moje sestava je schopna hrat tuhle hru, mam dostatek ram, silna graficka karta jenom ten procesor, uz zaostava, co je nejhorsi nikde nemuzu najit obchod, kde bych to yvhodne koupila ...

Hrala jsem to na max.rozliseni monitora 1920 x1080 v 60 hz, muj monitor podporuje aj 3d vision ve 120 mhz, jisteze PhysX zustalo zapnute, ale bylo nastaveno na normalni uroven, je tam nastaveni PhysX normalni, anebo PhysX s vyssi urovni.Detaili jsem davala na stredni uroven a v nastaveni jsem povypinala zbytecnosti, stiny atd..

Hra mi jde normalne uvadim jako priklad 5 minut, pak se zaskubava 5-10 vterin, jako kdyby neco chtela nacist.Hra je nainstalovana na SSD disku, takze tam problem, urcite nebude ....
trodas (1753)|21.11.2013 00:08
Vítej na SHW fóru! Na první příspěvek je to tedy výborné... :) Co se základní desky Gigabyte GA-MA770-US3 týče, tak ani v manuálu žádné omezení CPU neuvádějí:
http://download1.gigabyte.ru/manual/mb_manual_ga-_ma770-v.2.0_e.pdf
...as v linku který johny__g postnul je jasně uvedeno, že od verze biosu FKD jsou 3,6GHz Phenomy podporovány:
AMD Phenom II X4 980 3600MHz 512KBx4 6MB Deneb 45nm C3 125W 4000 FKD
AMD Phenom II X4 975 3600MHz 512KBx4 6MB Deneb 45nm C3 125W 4000 FKD
...jak tedy vidím, tak není to jen Phenom II X4 975, ale i 980 co můžeš zkusit (a má zcela shodné parametry, čert aby věděl, v čem se to liší... slad bude vědět flanker?)

Tedy zkusil bych se podívat i po 980...

Na eBay jsem objevil nějaké 3,5 a 3,7GHz Phenomy (skoro, skoro, už se blížíme...)
970: http://www.ebay.com/itm/AMD-Phenom-II-X4-970-3-5-GHz-Quad-Core-HDZ970FBK4DGM-Processor-/251383025619?pt=CPUs&hash=item3a87988fd3
980: http://www.ebay.com/itm/AMD-Phenom-II-x4-980-BE-3-7-GHz-Quad-Core-CPU-Processor-HDZ980FBK4DGM-and-Fan-/221318649544?pt=CPUs&hash=item33879e96c8

...a v USA shopech se ještě sehnat dá:
http://www.memory4less.com/m4l_itemdetail.aspx?itemid=1463781752&partno=HDZ975FBK4DGM&rid=1

...ale za ty prachy bych to tedy nebral. A zdáse, že Phenom II X4 980 se přeci jen od 975 nějak liší - a to 3.7GHz:
http://www.amazon.com/gp/offer-listing/B004Z1F7CQ/ref=asc_df_B004Z1F7CQ2825103?ie=UTF8&condition=new&tag=pgmp-408-01-20&creative=395169&creativeASIN=B004Z1F7CQ&linkCode=asm
(tedy Gigabyte tam má chybu)

Pokud tedy budeš chladit i VRM součástky na desce (tedy mít CPU fan, co na ně dolů fouká - jak Gigabyte ostatně doporučuje v manuálu a ví, o čem mluví) tak můžeš bez obav jít do 3.7GHz, což je o skoro 1GHz víc, a to by se mělo sakra projevit. Na rozdíl od johnyho si myslím, že to hodně pomůže.

Co se update biosu týče, tak je třeba se mrknout, jakou máš verzi. Jinak update biosu není složitější, je spíš jednodušší, než si složit PC, takže bez obav. Už jsem updatoval biosy do spousty desek, grafik ale i DVDromek (hacklé firmware na obejití region protekcí Hollywoodu) a žádný zvláštní problém nikdy nenastal a i problémy co nastaly se daly vyřešit. Buď bez obav, ale mrkni, jaká verze biosu je na desce.

Co se zpomalování týče, tak já bych začal tím, že bych vypnul PhysX úplně, nebo alespoň důrazně snížil jeho nastavení, protože je to známý žrout ;)

Výkon 4 jader je lepší než dvou (jen špatně naprogramované hry - např. tanky WOT) toho moc nevyužijí. Bude líp a dvě jádra by byl downgrade. Nicméně pravdu máš v tom, že takt procesoru je významný. Takt dává výkon a mít o 1/3 výkonu víc se vždy hodí :)
johny__g (6387)|21.11.2013 10:41
Tak abych to shrnul - ano, ty Phenomy (975, 980) ti tam půjdou, sehnat se dají špatně až vůbec, cena mizerná. Jiný CPU tam nedáš, deska nepodporuje novější procesory.

Ale stejně si myslím že to co popisuješ, nemá na svědomí procesor. Zkus si nainstalovat nějaký monitorovací program, spusť logování vytížení (a možná i teploty) CPU a GPU a hrej. Třeba HWinFO nebo pokud máš jiný, je to jedno. A pak se mrkni na dobu kdy se to začlo škubat, co uvidíš.

Co to přetaktování, šlo by zkusit? Jaký máš chladič?
Lilly [FR] (56)|21.11.2013 21:58
Ahoj kluci johny a trodas, děkuji vam za vasi snahu a ochotu mi pomoct.Rozhodla jsem se pro ten procesor Phenom 975 z EBAY shopu, za cenu 1500 kč se vyplati, jenom by me zajimalo jak mi to budou zasilat ke me domu, protoze koukam, ze tohle je uz tento e-shop někde daleko v zahranici ...
Ale jinak mam paypal ucet .....

Trodas - Moje deska GA-MA770 UD3 ma revizi 2.0, ale jinak tady je obrazek informace o desce + verze bios

Nikdy jsem neflashovala bios to bych se musela naucit, znam jenom rizika ze, flashovani pri nabehnutem systemu je hodne riskantni, a pokud jsem v biosu a neni nabehnuty operacny system, je to, uz mnohem lepsi, jenomze pokud se pri flashovani stane, ze nekdo vyrazi proud, nebo nepujde elektrina, tak muzu se s tou deskou, uz rozloucit, flashovani se nezdarilo coz diky vypadku proudu, zpusobilo smrt desce ... jenom jsem otom slysela :-)

Zatim deska pracuje bez problemu.

Johny - nevim jak se taktuje procesor, vim, ze to je dalsi riskantni operace a zda by sel muj phenom 925 na vyssi frekvenci nevim, ale prej nekde v biosu se musi postupne navysovat MHZ a napeti a sledovat teploty....

Testovala jsem par her na moji pc sestave, vsechny sli bez problemu a nebylo tam ani najmensi zaskubavani

Battliefield 3, Alien vs.Predator 2010, Batman arkham assylum, batman arkham city.

Teploty cpu mam max 53 pri zatezi, Graficka karta ma max 75 - 77 pri zatezi.

Jinak moji pc sestavu jsem si sestavila do teto skrine COOLER MASTER, kde ma 3x 240 mm vetraky

http://www.alza.cz/coolermaster-haf-912-plus-cerna-d189911.htm

A tady je muj novy chladic na cpu, zatim posloucha v biosu mam nastaveny alarm, kdyby nahodou selhal vetrak

http://www.alza.cz/coolermaster-hyper-tx3-evo-d294352.htm#recenze
Výstřižek.JPG
johny__g (6387)|22.11.2013 10:56
Tak to vezmem postupně:

eBay není eshop, je to aukční portál. Jestli myslíš ten link od Trodase, tak za prvé je to aukce, takže cena se může ještě vyšplhat. Za druhé borec nepíše že by posílal mimo US.

Flashování není problém, Gigabyte na to má i utilitu @BIOS, dá se flashovat přimo z win a je to celkem blbuvzdorné. Jelikož tvůj BIOS je z roku 2009, update bych doporučil, poslední BIOS je z r. 2011.

Taktování zas tak riskantní není, pokud nezvedáš i napájecí napětí nic se stát nemůže, v nejhorším případě systém nenajede a budeš muset resetovat BIOS (jak na to najdeš v manuálu).
trodas (1753)|22.11.2013 11:23
Dobrá volba. S eBay (to je něco jako Aukro u nás) prodejci nebává problém, zejména pokud tedy mají nějakou reputaci, tak o ni nechtějí přijít... ;) Domluva je základ a myslím, že to nebude problém. Pokud by došlo na problémy, tak je nejlepší mít spolehlivého známého v USA (ne jak kámoška kámoše, co přeposílala CPU několik měsíců, protože nejprve došlo, ale jí se podažilo rozbít schránku, tedy ji tak zaklínit, že nešla otevřít... no, to jen tak, že lidé jsou různí (hrůzní) ) ...

Co se verze biosu týče, tak update je asi nezbytný, protože verze biosu pro tebe nezbytná je FKD:
http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=3097
(hledej 975)

...a to je poslední verze biosu uvedená v downloadech:
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3097#bios
(Update CPU AGESA code)

A tvá verze podle screenshotu je F9d z 24.11.2009 ... Tento bios již ani není výrobcem uváděn (!) a je opravdu zastaralý. Číslování totiž zřejmě "jede" podle hexa řady, tedy 0-9, A-Z... tedy proto verze biosů jsou FA, FB, FC, FD, FF... FJ, FK.
Gigabyte tvrdí, že první bios je FA z 9.4.2009... a všechny další jsou 2010 a výš... zmíněný FKD je 2011 takže je to jasné.

Bios bude třeba updatovat.

Výpadek elektřiny nenastává často (u nás nenastal od 1996 co tu bydlíme až někdy do roku 2008 - snad jen jednou! ...ale teď měnili kabely, už dvakrát jim to hořelo a zrovna včera mi elektřina také vypadla), takže je to třeba trochu risknout. Flash trvá krátce, takže neboj... ;) Navíc duální biosy = záloha pro takový případ, že by se to pokazilo. A to tvá deska má:
"Patented DualBIOS with dual hardware BIOS protection"

Takže s chutí do toho. V tom exáči (jen se rozbalí, já to udělal 7-zipem, ale stačí kliknout... ale já nerad spouštím věci z netu) jsou:
autoexec.bat
FLASHSPI.EXE
MA77UD32.FKd

...a tedy stačí tyto soubory nakopírovat na bootofaví flashku nebo floppy disk, pokud máš. Flashka je spolehlivější. Zvládneš naformátovat flašku tak, aby se z ní nabootovalo do biosu?

Cooler Master skříň je skvělá, ale podstatné je, jaký máš chladič na CPU. Zejména - jak manuál uvádí na str. XX:
"(Note 1) We recommend that you enhance heat dissipation for the CPU VRM area if an AMD Black Edition CPU is installed and Advanced Clock Calibration is enabled."
(u podpory procesorů je uvedeno - viz. note 1 a Phenom II X4 975 je podobně - spíš víc - nárožný, než Black Edition procesor či overclocking)
http://download.gigabyte.ru/manual/mb_manual_ga-_ma770-v.2.0_e.pdf
...jde o to, jak chladíš napájecí kaskádu CPU. Towerové chladiče sice chladí lépe, ale ty potřebuješ, aby to zblízka foukalo na mosfety a kondíky kolem CPU. Já používám Thermalright SI-128 SE chladič:

...ale ten už neseženeš. Zato jsou to různé jiné, např. Noctua NH-C14:
http://s10.postimg.org/56j3r0z9l/Noctua_NH_C14.jpg
...či její menší sestřičky:
http://www.heureka.cz/?h[fraze]=Noctua+NH-L12
http://www.heureka.cz/?h[fraze]=Noctua+NH-C12P+SE14

Jsou to sice drahé chladiče (mrkni i na Aukro, Bazos a pod, kde se dají sehnat za rozumnější ceny a po očištění budou jako nové), ale pro přetaktování a silný CPU téměř nezbytné.
Lilly [FR] (56)|22.11.2013 21:02
- Ahoj diky za info, nez se sezene silnejsi procak, tak zatim cpu amd phenom II x4 925 zustane na desce, pokusim se teda v biosu zvysit frekvenci bez navyseni napeti a postupne budu sledovat teplotu na cpu, ten chladic na cpu by to snad zvladnul ...

- Do te doby , bych si predem mohla flasnout bios na novsi verzi a doufam, ze nenastane tam nejaka negativni zmena, pokud tam bude jeste tento procesor 925 na moji desce ...

- Ale jak koukam FKD z 2011 je beta bios, nesla by tam jina verze ? Napr: FF, FG, FI, FJ ? Pokud, ale doporucujete tu beta verzi FKD tak ji flashnu, jenom se ptam .....

- Jelikoz jsem velice opatrna a bojim se, kdyz do neceho jdu poprve, jeste bych vas chtela poprosit jak to mam flashnout, chci to, ale primo v biosu ne ve windows, mam prazdnou flasku 3.0

Zatim jsem udělala tohle:

- Stahla soubor FKD, rozbalila ho a 3 soubory napr:autoexec, jsem presunula na flash disk

- Jenom, aby se to nezpackalo, muj procesor zatim zustava na desce, takze snad to neovplivni provoz nez tam do te doby pujde silnejsi procak ...

- Takze nechat flashku v usb a restartovat pc a mackat klavesu DEL /Vstup do biosu/

- Dale, uz nevim co mam udelat :-)


Byla, bych, ale rada, kdybych se to od vas naucila, priste si to, uz udelam sama po zkusenostech diky vam .....
johny__g (6387)|23.11.2013 08:02
Já bych doporučil ten @BIOS, používal jsem ho a bez problémů. Je to i rychlejší než z DOSu, pokud ti jde o to eliminovat hrozbu výpadku proudu.
trodas (1753)|23.11.2013 10:19
1) pořádný chladič je pro overclock nezbytný a nejde jen o teplotu CPU, jde zejména o teplotu součástek co dodávají výkon do CPU - tzv. VRM obvody, které Gigabyte doporučuje chladit a velmi bych to doporučoval i já - overclock je vlastně o tom, že budeš lépe součástky chladit a můžeš tak zvyšovat clock nad limit nastavený výrobcem, který předpokládá standardní chlazení

2) FKD bios je vyžadován (přímo tato verze), takže tady není žádný prostor k debatě, zdali nějaký jiný bios, nebo tak něco... holt Gigabyte to uznačila za betu a nikdy nevydali nic novějšího - takže je to fuk, potřebuješ tuto verzi

3) z flashky musíš nabootovat do DOSu (ne do biosu) - tedy:
- flashka musí bootovat do DOSu, tedy na zformátování flashky musí být použitý program, který ji umí nastavit jako bootovací - já používám HP utilitu:
http://ulozto.cz/xCZJQ7z/usb-boot-format-zip
(tady ji máš i s dost soubory - MUSÍŠ zaškrtnout aby to vytvořilo "Create a DOS startup disk" a pak vybrat "using DOS files located at" a adresář, kde jsou ty DOS soubory
- jakmile máš takto zformátovanou flashku, tak se na ní budou nacházet skryté systémové soubory, tak PAK na ní nahraješ ty 3 bios soubory
- pak ji nech v USB a zkus restart, jestli nemáš nastaveno, aby z ní PC zkusilo bootovat

Pokud to tak nastaveno nemáš, pak musíš změnit nastavení v BIOSu, aby PC z flashky bootovalo.
Lilly [FR] (56)|23.11.2013 11:22
Johny - Zkousela jsem to cez BIOS, flashka byla predtim zformatovana, nahrala jsem do ni FKD soubory, restartovala jsem pc a zmackla jsem DEL, vstoupila jsem do biosu, byla tam nabidka Q-Flash, to je asi ta utilitka co flashuje bios.
Otevrela se dalsi nabidka te utilitky kde byla podnabidka SAVE TO BIOS and UPDATE TO BIOS, Zkousela jsem nejdrive SAVE, kde jsem si nahrala ty FKD soubory, predtim jsem nejdrive zkousela UPDATE, ale bios nenasel zadne FKD soubory.Po SAVE je pak nasel

MA770 FKD.Nechala jsem to flasnout, pak mi nabidnul Power OFF anebo Reset jako restart.Po restartu nadale zustava zastarala verze F9D.takze selhala operace ....

Ted zkousim navrhy a rady od trodase, flashka se formatuje a botuje, pak tam na ni nahraju ty 3 fkd soubory pro bios a restartnu pc, je nastaveno v biosu 1 - Flash, 2 - Cd Rom 3 - Hdd.Jsem nemehlo omlouvam se kluci
robky (3195)|23.11.2013 12:13
Znovu nakopíruj na usb disk (naformátovaný na FAT32/16/12) rozbalený súbor s biosom FKD - žiadny iný súbor tam nepotrebuješ ...
Pri poste stlač "End" , prípadne ak si v biose vstúp do Q-flash ...

Update - vyber súbor FKD a potvrď - počkaj na výsledok a stlačením hocijakej klávesy sa pc reštartuje .

Následne skontroluj verziu biosu po POST.

Nie je na tom nič zložité :notsure G.L.
Lilly [FR] (56)|23.11.2013 12:40
Ahoj robky, delala jsem vsechno tak jak mi poradil johny a trodas.Selhala operace jak u johnyho tak u trodase, delala jsem vsechno podle navodu trodase, flash disk jsem nastavila tak jak mi poradil trodas nastavila jsem aj adresar kde se nachazi dos soubory.Ten nastroj nasel flashdsk na jednotce P/ s nastavenim FAT32, nastavila jsem aj adresar, kde se nachazi DOS soubory a spustila start, zacalo to nejdrive formatovat, pak jsem se podivala zda jsou na flashdisku skryte soubory DOS, nic tam nebylo.Opakovala jsem znovu operaci a bohuzel zase nic.Tak jsem teda nahrala ty FKD soubory a restartovala pc, ikdyz je nastaveny jako 1 - Flash Disk, system dale pokracoval do windows 7 ....

Ohledem flashovani do biosu, operace selhava, nevim, uz co delam spatne:

1 - Format flashdisku
2 - Kopirovani 3x FKD souboru na flashdisk
3 - Restart pocitace
4 - Zmacknuti klavesy END /Vstup do nabidky Q-flash/
5 - Vybrala jsem podnabidku UPDATE TO BIOS /Nalezeny soubor MA-UD770 FKD 1mB/
6 - Oznacila jsem tento soubor a spustila jsem flashovani ENTEREM
7 - Flashuje, Flashuje, kde mam oznameni nevypinat power OFF
8 - Po ukonceni flashovani mi to vypise BIOS ID CHECK ERROR
9 - Nic se pak nedeje, chvili jsem pockala a pak jsem zmackla POWER OFF

BIOS startuje porad ze zastaralou verzi F9d takze, deska odmita flashovani, myslim, ze je tam nejaka ochrana, nebo ja nevim

Zkusila bych stahnout dalsi verzi bios co je trochu zastarala nez FKD, napriklad FI, jestli nebude problem v poradi, mam na mysli postupne flashovat vsechny verze, dokud se nedostanu na posledni verzi FKD, protoze ja, uz fakt nevim kde muze byt problem

Muzu, ale na pozadani poslat screeny z fotaku ....
Lilly [FR] (56)|23.11.2013 13:50
Takze tady mam vysledek selhal mi pocitac nemuze nastartovat, modra smrt a pak uz vubec nejde tohle mi napsalo

!!! gigabyte bios id mismatch unable to proceed bios programming !!! Takze je to smrt desky. Muzu s vama komunikovat cez dalsi notas, pujcila jsem si ho od pritelkyne co bydli vedle me...

Pokusim se restartovat bios, ozvu se vam az vecer ....
Lilly [FR] (56)|23.11.2013 18:40
Ahoj, podarilo se mi sprovoznit desku, resetem, nejak jsem se, uz nad tim potrapila, posilam vam obrazek, tady si, uz sama nevim rady jak mam pokracovat, totiz neovladam prikazy v DOS.
Chce to nejake prikazy
Zastavi se to na C/ a pokud to restartnu, ctrl+alt+del deska se neflashne a porad se tento proces opakuje .... Rozumi se vubec v tom nekdo?
DSC00285.jpg
r34ktor (7477)|23.11.2013 19:28
Podle popisu se zdá, že máš revizi desky 1.0, nebo jiný model. Jak si tento údaj zjišťovala? Jediná spolehlivá metoda je přečíst to přímo na desce.

Nezdařené flashování je chrana před aplikací nesprávného BIOSu.
Lilly [FR] (56)|23.11.2013 19:50
Ahoj R34ktor, je to DESKA GIGABYTE:GA-MA770 UD3 ma revizi 2.0, bylo to napsane na desce.Verzi biosu mam pořad F9D

V pc, uz nemam operacny system windows 7, odesel mi pryc takze obnova bude ze zalohy.

Proste stahla jsem si nejnovsi verzi FKD, rozbalila jsem ji do flashky, pripojila k usb a restartovala system.Zmackla DEL pak F8, nahrala jsem soubor, pak ho flashla a nechala jsem ho restartovat

Po restartu se porad nacte stara verze biosu a jelikoz, uz pc nemam system tak pak tohle co vidis ted na obrazku.FLASHOVANI BIOS IN DOS.

Ja, uz nevim co mam delat, bohuzel tato deska neni kompatibilni pro flashovani, v biosu neni zadna ochrana co by znemoznila zapis, nic takoviho jsem tam nevidela ....
r34ktor (7477)|23.11.2013 20:11
F9D byl beta BIOS pro GA-MA770-UD3 (rev 1.0). Pokud vím, na revizi 2.0 se nikdy nevyskytoval. Proto to na mě působí podezřele.
Lilly [FR] (56)|23.11.2013 20:41
Pak nechapu co dela verze biosu F9D na desce s revizi 2.0 ?Podivala jsem se na desku, aj na krabici te desky a vsude je napsano revize 2.0 a na monitoru pri nabehu vidim verze biosu F9D, pak, uz nevim co mam udelat, asi to vzdam a nebudu nic flashovat a nebudu davat do teto desky ani silnejsi procesor .....

Vzdavam to, vzdyt jsem mela co delat, abych ozivila desku resetem.

Takze vracim se nazpatky ke starsim ovladacum grafiky a zvuku a nebudu, uz nic aktualizovat, koukam, ze jsou z toho jenom same problemy ....

Muzete to tady uzamknout .... :-) Zatim vsem dekuji za pomoc.OFF
trodas (1753)|24.11.2013 00:13
[QUOTE]Zmackla DEL pak F8, nahrala jsem soubor, pak ho flashla a nechala jsem ho restartovat[/QUOTE]

...a tady už žádná nesmyslná hláška neproběhla? Protože pak by to znamenalo, že flash už funguje korektně.

Jinak se zdá, že v té desce je bios, který v ní vůbec být nemá a tedy bude třeba flashnout uniflashem a vecpat desce správný bios (za předpokladu, že je to 100% správná deska, protože jinak z toho budou jen mrzutosti) ...

Jinak v tom DOSu stačilo napsat:
flashspi MA77UD32.FKd

...a vše by šlapalo jak má. Tedy, samozřejmě teoreticky - prakticky pokud je v desce bios, který v ní být nemá, tak to potěš pánbů a zlý pryč - je zázrak, že to vůbec funguje a flash desky bych viděl naopak jako nezbytnost, aby tam byl ten bios, který tam být má.


Jinak samozřejmě aktializace jsou problematické, když mají odstranit vcelku zásadní problém, a sice, že v desce je bios, který v ní být nemá. Nicméně neházel bych flintu do žita, to jde snadno flashnout na ten správný bios. Když to nepůjde (v tom DOSu napsat flashspi MA77UD32.FKd ) podle Gigabytu, tak já bych na to pustil Uniflash a natvrdo bych tam nacpal co tam být má.
(už chápu, proč ten bios co máš není vůbec veden na stránce výrobce - protože tam nemá co dělat)
r34ktor (7477)|24.11.2013 12:40
Udělej foto vnitřku PC. Z té by mělo jít určit, o jakou revizi se opravdu jedná.
Lilly [FR] (56)|24.11.2013 14:46
R34ktor a Trodas, kluci ja se vam velice omlouvam, zazmatkovala jsem a je to moje chyba, zbytecne jsem tady nadelala zmatek.

Rano co jsem se dobre vyspala, jsem otevrela skrin a zacala jsem jeste jednou prohledavat desku.Nasla jsem tohle je to přece jenom revize desky 1.0 a ne 2.0

Proto ted chapu, proc se deska odmitala naflashovat, davala jsem tam spatne verze biosu z 2.0

Problem, byl aj na krabici to me taky pomatlo, stitek udava zase jine udaje nez moje deska, takze tam jsem se tez spletla a zazmatkovala.

A mohlo to daleko jeste horsi dopadnout, kdyby to R34ktor nepostrehnul, ze verze F9D patri na desku 1.0

Takze ja se vam omlouvam, nasla jsem to pod zdrojem, GA MA770 UD3 ma revizi 1.0 bios F9D podporuje procesor AM2+ a DDR2 1066, jelikoz my ramky DDR2 Jdou jenom max 800 mhz


Takze co mi doporucite jake verze biosu z revize 1.0? Flashovat umim jak v biosu na F8 tak aj cwz dos ...
Mam pak jeste par otazek o selhani zavadeciho systemu, prikazy bootrec, fix, mbr nezabiraji, windows byl obnoven ze zalohy a spoustim ho zavadecim medium acronis
A pak jeste posledni dotaz ohledem vyuziti utilitky ENERGY SAVER k cemu vlastne je ....

Tak jeste jednou se omlouvam a budu cekat, na dalsi verze biosu pro f9d ..... Jinak, predem dekuji.
DSC00295.JPG DSC00294.JPG DSC00288.JPG
r34ktor (7477)|24.11.2013 15:28
Procesory oficiálně podporované deskou GA-MA770 UD3 rev. 1.0: http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=2982

Poslední BIOS F9G stáhneš zde.

[QUOTE="Lilly [FR];548861"]Mam pak jeste par otazek o selhani zavadeciho systemu, prikazy bootrec, fix, mbr nezabiraji, windows byl obnoven ze zalohy a spoustim ho zavadecim medium acronis[/QUOTE]
Jaká verze Windows? Jaký produkt a verze Acronisu? Jak se to po obnově chová?

[QUOTE="Lilly [FR];548861"]A pak jeste posledni dotaz ohledem vyuziti utilitky ENERGY SAVER k cemu vlastne je ....[/QUOTE]
ENERGY SAVER by měl o něco snížit spotřebu energie, ale jeho funkčnost a přínos jsou v praxi problematické. Doporučuji nepoužívat.
robky (3195)|24.11.2013 15:35
[QUOTE='Lilly [FR];548861']

Mam pak jeste par otazek o selhani zavadeciho systemu, prikazy bootrec, fix, mbr nezabiraji, windows byl obnoven ze zalohy a spoustim ho zavadecim medium acronis
[/QUOTE]
Zrejme resetom biosu došlo k zmene nastavenia SATA radiča (AHCI na IDE alebo opačne, neviem, ktoré je defaultné):notsure windows nenabehne, alebo to hodí nejakú chybu/bsod ?
zsdx (2098)|24.11.2013 15:42
[QUOTE=trodas;548831]Jinak v tom DOSu stačilo napsat:
flashspi MA77UD32.FKd[/QUOTE]
Neni treba, to je nejspis v tom autoexec.bat ne? Nebo jsem jediny, kdo na te fotce vidi 'SPI Flash BIOS update is Completed' ?
Lilly [FR] (56)|24.11.2013 18:56
R34ktor - diky za bios, zítra to flashnu :-) Tak jo, nebudu instalovat EASY ENERGY SAVER, necham si poradit od zkusenejsiho uzivatele ....

Mam ACRONIS DISK DIRECTOR HOME 11 V.11.0.216, JINAK JSEM HO VUBEC NEPOUZIVALA JESTE JSEM SE HO NENAUCILA POUZIVAT, JEDINE CO JSEM SI Z TOHO UDELALA JE ZAVADECI MEDIUM NA DVD .....

Ted ho pouzivam, aby se mi spustil zalohovany Windows 7 HOME PREMIUM 64 BIT ma SP1 a je to OEM verze, takze, uz je registrovany na této desce, nelze ho jinde používat ....

Windows se po obnove ze zalohy chova normalne, jenom jsem doinstalovala aktualni ovladace grafiky a zvuku a stahla další aktualizace, akurat problém je při startu nemůže najit BOOTMGR CHYBI .... RESTARTUJTE KLAVESOU CTLR + ALT +DEL

Problém asi nastal při biosu, ve vychozi poloze je v IDE ja jinak používam AHCI a v podnabitce AHCI davam TYPE SATA ne IDE

Zalohovany Windows je na C: pokousela jsem se to opravit prikazem BOOTREC/Fixboot a BOOTREC/Fixmbr anebo BOOTREC/RebuildBcda - Nepomaha

Z instalacky jsem zkopírovala botmgr a pokousela jsem se to nakopírovat na C:/ale pristup byl odepren a hlaska, ze tento soubor, uz na C:/

Z instalačky jsem použila nastroj oprava systemu ani to mi nepomohlo ....

I nadále po restartu mam před spustenim systemu 7 hlasku BOOTMGR chybi, TAKZE JEDINE CO MI POMAHA DVD ZAVADECI MEDIUM OD ACRONISU ....

Postup: Bios ve vychzi poloze, nastaveni Biosu tak jak byl před tim, vlozeni instal.disku Windows 7 a vyber zalohy Windows 7, tohle byl muj postup

Ve spravci disku, je C: aktivny, spousteci oddil a je tam naisnstalovany zalohovany Windows 7 posilam screenshot .... Nekde je chyba v zavedeni a nevim kde .... na F:/ to je opticka mechanika je ted moje spousteci DVD od Acronisu ......
Výstřižek.JPG
r34ktor (7477)|24.11.2013 20:28
[QUOTE=Lilly [FR];548891]Windows se po obnove ze zalohy chova normalne, jenom jsem doinstalovala aktualni ovladace grafiky a zvuku a stahla další aktualizace, akurat problém je při startu nemůže najit BOOTMGR CHYBI .... RESTARTUJTE KLAVESOU CTLR + ALT +DEL[/QUOTE]
Zkus některý z postupů v tomto odkazu: http://support.microsoft.com/kb/2622803/cs

Zbytek popisu je zmatený. Píšeš, že si ještě s Acronisem nepracovala (čili s oddíly nijak nemanipulovala). Jak tedy vlastně problém se zaváděním OS vznikl?
Lilly [FR] (56)|25.11.2013 00:19
Zkusila bych ti to takhle napsat, od acronisu jsem si nechala jenom udelat, zavadeci zachranne medium a to je vse, další nabídky co tento program nabízí změna oddilu, vytvoreni atd ... jsem zatím ještě nepoužívala, protože nemam s tim ještě zkusenosti jak ho spravne používat, chce to jenom cas ... acronis je mnohem slozitejsi a nabízí mnoho funkci a ty ja ještě neumim využívat.Prozatim ....

Když, jsem instalovala op.system 7 z dvd s nastavenym biosem, tak jsem se řidila podle pokynu instalatoru windowsu, to bylo uplne hracka /Kde chci 7, vytvořit oddil, formátovat atd./ Vsimnula jsem si, ze pro spravnou funkci spusteni si systém udelal vlastní spousteci 100 mb oddil.Vsechno bylo v pohode.

Pak jsem si všechno aktualizovala z Windows update, nove ovladace grafiky a zvuku atd ... a pak jsem tento systém nechala kompletne zazalohovat cez Windows zalohu na muj externi disk ....

Při obnove zalohy windowsu, jsem dostala zpravu, jak ma byt obnoven Windows na který oddil, vždycky do davam na pismeno oddilu C:/
Nevim proste co se stalo, Windows je v poradku jede bez problemu, akurat mam potize s tim spustenim BOOTMGR chybi

Nevim jakto obnovim, uz jsem všechno zkousela, nemá asi vytvoreny spousteci oddil anebo nemůže nalezt z C: ten bootmgr ikdyz tam je .....

Zkusila bych vlozit instalacni dvd win7 a tentokrát si vytvořit oddil C, kde si instalator, uz sam vytvori spousteci zarizeni na 100 mb oddilu a na cerstvo nainstalovany systém 7, bych nechala zaměnit zalohou ....
Protože znova instalovat aktualizace, programy, hry a nastavit si ho podle svého vzhledu a gusta, to by mi hodne zabralo casu .....


:-)
zsdx (2098)|25.11.2013 11:41
Neni po resetu BIOSu pouze prehozene poradi disku k bootovani? Tedy system chce startovat z jineho fyzickeho disku?
Lilly [FR] (56)|26.11.2013 00:36
Obavam se, ze zaloha si pamatuje jiné spusteni v poradi disku, když jsem ji vytvářela, poradi disku bylo 1 Pořadi - WD HDD a 2 Pořadi - Intel SSD.Jelikož tehdy byl HDD na 1 miste, mel vlastní spousteci oddil ...

Pak jsem ve skrini prohodila sata porty, takze ohledem nove instalace ze zalohy je ted na 1 miste portu SATA intel SSD a na 2 HDD ... ale jenom si to myslim, ze tam bude asi chyba, proc mi porad při startu pise BOOTMGR chybi, on nemá asi vůbec vytvoreny spousteci oddil ze zalohy .....

V biosu mam nacteni na 1 - Cd Rom a na 2 - Hardisk a 3 - USB EXTERNY HARDISK ....

Zkousim ruzne moznosti, jak to obnovim a nejak, uz nato prijdu ..... :notsure
Lilly [FR] (56)|26.11.2013 13:54
- Panove muzeme to tady uzavrit, chci se vam vsem podekovat za vase rady, tipy a navrhy.Windows zase startuje s BOOTMGR, velice mi pomohla utilitka EASY BCD, vse to probihalo automaticky, na C:/ mam novy spousteci soubor ....

- Ohledem desky, ta potvora se necim brani a chrani, ze nejde aktualizovat, takze porad jsem na verzi biosu F9D, misto F9G, dopracovala bych se k podpore procesoru s vyssim vykonem, ale jelikoz se nechce flashnout, myslim si, ze by tam bylo zcela zbytecne davat nejsilnejsi procesor do biosu verze FD9, stejne by to nefungovalo a nepostrehla bych urcite zadne zmeny ve vykonu, nevim, jenom si to myslim

- Flashovat bios, uz umim znam vase postupy aj jsem je dodrzela, ale bohuzel nejde to, jelikoz jsem se pokousela rezim ram prehodit z rezimu UNGAGED do GANGED, tak ani to nejde prohodit, predtim to slo ... mozna se aktivovala ochrana, je to prece jenom dual bios ...

- Rozhodla jsem se ponechat procesor AMD PHENOM II X4 925 a pokusim se ho pretaktovat z 2800 mhz aspon na 3000 mhz, snad doufam, ze neodpalim procesor, mam silny chladic a budu sledovat teploty, napeti zvysovat na cpu nebudu, teho se velice bojim zatim bezi na 1.4 V ....

Ziskala jsem diky vam aj mojim chybam zkusenosti, ktere urcite v budoucnu, uz sama vyuziju ....

Takze pc hra BATMAN ARKHAM ORIGINS, snad, uz nebude delat problemy pri vyssim taktu .... Kdybych jeste neco mela na srdci, snad vam to nebude vadit, rada bych se nekdy tady zastavila a zeptala se na par dotazu, koukam, ze tento forum je bajecny, takze v pozadi si ho budu postupne ... cist

Jinak přeji vam vsem krasny den a jeste jednou děkuji .....
trodas (1753)|26.11.2013 14:17
Zamálo. Hodně štěstí s overclockem, mělo by to jít výš než na 3GHz. Já se z 2.2GHz dostal na 2.8GHz v pohodě a stabilita byla problém až po chvíli na 3GHz:
http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=148241
...ale dneska už vím, čím to bylo. Od overclockerů se mi dostalo poučení, že: "Going past 280mhz fsb, you have to increase async latency to 8." ...a to mi ozřejmilo, proč FSB 279 bylo nejvyšší kompletně stabilní s Async latency 7 ... ;) Tedy overclocking "tak trochu" bývá snadný, až když to chceě fakticky pořádně popohnat, tak potřebuješ super chlazení a také dobré znalosti, které má jen pár lidí ;)

Např.: http://www.techpowerup.com/reviews/crucial/tracer4000/
"TRAS always at 7, this gives highest memory bandwith when used with the Integrated Memory Controller (IMC) of the Athlon64."

Atd.

Tak ať to jede alespoň na 3.2GHz ;) (já se zatím přes 3.5GHz nedostal, ale starý CPU je starý CPU: http://valid.canardpc.com/ddp26b ...a deska zvyšovat napětí pro CPU ani neumí, lol)