reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD PhenomII X4 955 + Radeon R9 280X alebo R9 290 aku kartu zvolit?

kody33 (51)|25.11.2013 16:42
Mam Phenom II X4 955 BE pretoceny na 3500 Mhz,8 gb ram, zdroj Corsair HX 620w, a chcel by som upgradovat graficku kartu v poctaci, teraz mam Radeon 5850, myslim ze nastal cas na upgrade.
Ale neviem ktora z tychto kariet bude pre moju zostavu vhodnejsia,prosim poradte, nasiel som celkom fajn ponuku na R9 290 za 369 euro, a ak by som uvazoval nad R9 280x ta by bola plus minus za 300 euro.
Bud tento postarsi procesor brzdit obidve graficke karty????
Dakujem
r34ktor (7477)|25.11.2013 18:21
Záleží na tom, zda ve hrách co hraješ, je brzdou procesor, nebo grafická karta.
kody33 (51)|25.11.2013 18:37
no je mi to v podstate jedno,syn samozrejme dostane na vianoce BF4, COD Ghost(samozrejme ze oblubuje MP).Napriklad,som si vsimol, ze ta kombinacia procesora a grafiky(AMD X4 955 + radeon 5850) uz prestala stihat, napriklad Skyrim som uz ani nevedel spustit, nevedel som kde je chyba, az som musel znizit detaily z High na Medium a potom to islo:-))) planujem este dokoncit upgrade ale az niekedy na buduci rok, kupit novy procesor a dosku, ale este neviem ake budu nove produkty od AMD alebo Intel, tak sa uvidi, skor ma zaujimalo ci je ten procesor az taky slaby,ze bude nejako brzdit grafiku vyrazne, alebo nie:-)))
LEBO VEL LUDI TU POLEMIZUJE O TOM ZE AKY PROCESOR DOKAZE NAKRMIT AKU GRAFIKU:-))) ESTE NIE SOM ROZHODNUTY ALE SAMOZREJME BY SOM RADSEJ ISIEL DO R9 290:-))))
r34ktor (7477)|25.11.2013 18:54
Pokud budeš v dohledné době aktualizovat i procesor a desku, klidně vezmi Radeon R9 290. Ale osobně bych počkal na modely s nereferenčními chladiči.
kody33 (51)|25.11.2013 18:59
No je to o drzku s tymi nereferencnymi kartami dojdu niekedy po polovici decembra do obchodov, to neviem ci stihnem ako vianocny darcek:-) inak ja s tymi referenciami nemam az taky problem, aj tu 5850 som kupoval ako referencnu a potom som si na nu hodil accelero a chladic na vrm od thermalright,a bol som spokojny:-))) myslim ze 369 euro za ref. R9 290 je skvela cena, inde su za 400 az 440 euro:-)))navyse je k tomu aj BF4 zadarmo:-))))
NEREFERENCNE KARTY BUDU SKOR DRAHSIE AKO REFERENCNE, TAK NEVIEM:-))
stn35 (27)|28.11.2013 05:21
ja riesim tu istu dilemu, ako ty a rozhodujem sa medzi R9 280x s nereferencnym chladicom(ci uz Vapor X od sapphire,alebo tu 3ventilatorovu od gigabyte) a R9 290, ta cena 280x je velmi lakava a fakt sa to za tie peniazky oplati ,na druhu stranu 512bit priepustnost 290ky je bezkonkurencna a malo by sa to prejavit jednoznacne na vyssom vykone, no tu je potrebne urgentne riesenie a kupa kvalitneho aktivneho chladica, nakolko referencna karta pri 95°C v zatazi by dlhu zivotnost asi nemala..na druhu stranu na vacsinu dnesnych hier na plynule full detaily bohate staci aj 280x s 384bit pamatami(uz ta vraj v niektorych testoch prekonava geforce 780) co je taky akoby nastupca radeonu 7970 GHz edition (mam na mysli 280x vo verzii Vapor X)
kody33 (51)|3.12.2013 01:14
no ja som sa uz rozhodol objednal som Sapphire R9 290 + battlefield 4 za 350 euri, kedze je nedostatok R9 280X -pozeral som na MSI verziu.ale synovi som slubil na vianoce ako darcek novu grafiku, tak som sa musel rozhodnut rychlo, lebo vianoce su tu za chvilu, a ked som si porovnal R9 280X s postou za 290euro a bez battlefieldu 4, tak som zobral tu R9 290 s battlefieldom za 350 euro s postou:-))))
objednal som si k tomu Gelid Icy Vision rev 2 + regulator otacok od gelid, za 41 euro z honkongu aj s postou, ked to pride, namontujem to a uvidim ake to bude mat vysledky, recenzie na to boli celkom fajn, nejde mi ani tak o OC, ako dostat z tej karty normalny vykom bez podvoltovania, a s normalnejsimi teplotami, a normalnejsim zvukovym prejavom:-)))
chvilu to necham bezat so stock chladicom, dufam ze nebudu problemy s black screenom, a ked to pojde normalne, nahodim tam gelid chladic
Tak isto som to spravil s mojou starou HD 5850, ktoru som si kvoli nedostaku musel objednat z USA pred rokmi, a potom som neskor na to hodil accelero afungovalo to krasne tichucko s krasnymi teplotami doteraz:-)))) ale teraz je to accelero trosku predrazene , hlavne kvoli tomu ze je uz na trhu nejaku tu dobu:-( a nepaci sa mi lepenie pasivov lepidlom, sice to skvelo drzi urcite lepsie ako termalna paska na Gelide, ale ak by sa nieco pokafralo zhodim gelid nahodim stock chladic a poslem to na reklamaciu:-)) pasivy by sa tazko odlepovali s lepidlom od accelera, a urcite aj dost zle by sa pamete od neho cistili:-)))
Tak dufam ze to vsetko dobre vyjde a nebudu s tym problemy:-))))
stn35 (27)|3.12.2013 15:16
dobre si spravil, nabeton, asi naj kombinacia momentalne ,kupit R9 290 a k tomu kvalitny aktivny chladic ,nakolko som sa aktualne dopocul zevraj nereferencne modely 290 a 290x pridu vraj az po novom roku.. a ked uz aj dojdu ktovie aku na to cenu zas nahodia.. napis potom ake si dosiahol teploty v zatazi pri hrach mozno sa nakoniec vyprdnem na to cakanie a zoberiem aj 280x vapor x od sapphire, neviete aku teplotu dosahuje ta karta v zatazi? lebo konkurencna geforce 780 (aj ked kus drahsia) ma pomerne pohodovych 60 st. 780i neprichadza do uvahy, tam je cena sialene prehnana..
kody33 (51)|3.12.2013 16:15
no situacia je zlozita, hlavne kvoli miningu digitalnych mien, karty su skoro vsade vypredane, tak by som na tvojom mieste isiel do kupy tej 280x od sapphire asi co najskor, lebo bud tie karty pridu zase s velkym meskanim, alebo ako to pochopili niektory predajcovia( trend som si vsimol hlavne v UK online shopoch) uz prislo k zvyseniu ich cien z dovodu ich obmedzenych zasob na skladoch:-( a situacia bude asi podobna aj s kartami R9 290, kde sa najskor ohlasili nereferencne verzie na zaciatok decembra, potom na polovicu decembra, a teraz sa ozyvaju uz hlasy ze dojdu mozno az po novom roku:-(
stn35 (27)|3.12.2013 16:43
no uvidime, asi co bude k dispozicii to vezmeme, tak mozno aj ja tak nakoniec spravim resp nevylucujem moznost ze dodatocne dokupim aktivny chladic na 290ku, len neviem kedze je to uplne novy model, ci nebude problem so zohnanim chladica, co som zbezne pozeral v ponukach renomovanych vyrobcov ako arctic cooling, thermaltake ci zalman toho este moc nie je ,vsetko co maju v ponuke su prevazne chladice na predosle generacie radeonov 78xx,79xx, 69xx, 68xx atd aj ked mozno by pasovali aj do tych novych modelov od sapphire neviem..napr tieto http://datacomp.sk/ac-accelero-twin-turbo-pro-ii_d99702.html#.Up39gRL3Hzw http://datacomp.sk/zalman-vf3000n-vga-cooler_d79423.html#.Up39wRL3Hzw prip tento http://datacomp.sk/arctic-vga-cooler-accelero-xtreme-7970_d125993.html#.Up3-_hL3Hzw je vsak otazne ci by pasovali..
kody33 (51)|3.12.2013 17:00
Gelid Icy Vision Rev 2 ,Arctic Accelero Xtreme III,Prolimatech MK-26, vsetky na 100% pasuju na R9 290, s mensimi upravami( vacsinou len zbrusit jeden maly pasiv o 1,5 milimetra, co koliduje so zakladnou graf. jadra), su uz o tom aj navody na montaz, teda na accelero a gelid som videl navody s fotkami, prolimatech je len spomenuty ale niekde to tam bude na internete
Teda ludia co to nahodili a testovali garantovali znizenie teploty v load o 20-30 stupnov, takze by to malo fungovat v pohode, z povodnych 94 znizenie na 66-72 stupnov v loade:-)))
stn35 (27)|3.12.2013 19:09
no ten gelid icy vision rev 2 vyzera celkom zaujimavo aj cenovo, pokial by uchladil resp dokazal znizit teplotu efektivne v zatazi aspon o tych 25 st., teda na tych cca 70 z 95 ,za tu cenu by stal za kupu ,arctic accelero xtreme III je uz velky na dlzku neviem ci by rozmerovo vosiel do bedni..navyse je drahsi o cca 15e ,este omrknem inych vyrobcov ci nieco neponukaju,aj ked vela toho asi uz nebude
flanker (1579)|16.12.2013 14:40
navíc x4 955 by nejspíš tu R9 290 už často limtoval...FX-6300 je na hry mnohem silnější procesor, hlavně na ty, kde už je třeba síla procesoru. Dle posledního testu na http://www.tomshardware.com odpovídá výkon x4 965 BE zhruba Athlonu 750K APU.
kody33 (51)|18.12.2013 23:41
dik za odpoved Flanker, jasne ten moj starozitny x4 955 uz nevyhovuje, ale nemal som inu volbu, najprv som chcel k nemu r9 280x ale mineri vsetko vykupili, tak jedina volba podobna cenova bola r9 290 battlefield edition za 350 euro, uz je doma, nahodne sa mi to podarilo kupit:-)) gelid icy vision uz je na ceste ku mne, cez vianoce to nahodim,niekedy po novom roku idem do i5 3570 alebo i5 4670, nataktujem to a malo by to spolu asi fungovat:-))) inak som bol stale viac nakloneny AMD procakom, ale nejako ma vysledky 8350 v hrach velmi nepresvedcili, tak skusim ist zase do intelu, ten by mal pretaktovany na 4,3-4,4 asi v pohode nakrmit tu R9 290:-)))
stn35 (27)|23.12.2013 02:53
tak a mame tu nereferencne verzie 290 a 290x ,uz sa prve karticky zacinaju objavovat na strankach vyrobcu http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?cid=1&gid=3&sgid=1227&pid=2091&psn=&lid=1&leg=0# no ta Tri-X ma hovadsky velky chladic :-/ podobne aj od gigabyte windforce zvacsili :-/ http://sk.gigabyte.com/products/page/vga/gv-r929oc-4gd/ dufam ze to nie je vsetko a pridu i dalsie, hlavne od sapphire ocakavam Vapor X, kedze tieto mi do bedne nevojdu(max 29cm zial nepusti :-/)
kody33 (51)|23.12.2013 21:02
pekne kusky:-)))) skoda ze to AMD trosku zle premyslelo a uviedlo ich na trh takto neskoro...Inak vacsia skrina by ti pomohla urcite, uz aj s ohladom na lepsi prietok vzduchu v bedni a tym aj nizsie teploty ci uz refencnych tak aj nereferencnych verzi :-))Inak ja by som uz ani do nicoho mensieho ako MID Tower ani nesiel, stale som mal malicke lacne skrine, kde som mal vzdy problemy s chladenim a vyssim hlukom, potom som si raz priplatil a som spokojny so svojim HAF od cooler masteru:-)))
kody33 (51)|25.12.2013 14:33
Inak karta je uz v pc,po asi troch hodinach hrania cod ghost ide vsetko ako ma,s tym hlukom karty ,co vsade amd hateri strasia,to nie je az take hrozne,da sa to aj s ref.chladicom,teploty su na pocudovanie u vrm1,2 celkom fajn pod 88 st. jadro ide okolo 92,ale kurenie je to kvalitne????ziadny black screen,zatial,ovladace pouzivam posledne 13.12.zatial som nespozoroval ziadne throtlovanie,ta karta je fajn,a dufam ze jej to este dlho vydrzi????Este to necham syna trosku,nejakych 14 dni testovat s ref. chladicom,ak nebude problem,nahodim gelid????
stn35 (27)|26.12.2013 05:17
oki, tak potom napis ake si mal teploty s tym gelidom, to som zvedavy..ked sa to podari stiahnut fakt na tych 70-75 cca to by bola parada.. tak uvidime ak nevyjde ta 290ka vaporka od sapphire,bud zoberiem tu slabsiu 280x alebo pojdem do vacsej skrine,aspon tu HAF-ku
kody33 (51)|26.12.2013 14:38
s tym Gelidom pojdu teploty vyrazne dole, vsetci co to nahodili potrvdili ovela nizsie teploty, momentalne este zhanam lepsie pasivy na vrm1 a vrm 2, je tu jeden kit alpenfohn passive vrm kit, s tym su teploty aj po pretaktovani na vrm1,vrm 2 ovela lepsie, teplota jadra nie je problem, tam staci aj gelid, len ten alpenfohn kit je momentalne malo dostupny,skoro vsade vypredane, alebo je za velke ceny, kedze to vsetci chcu tak obchodnici zvysili ceny:-((po novom roku sa dostupnost zlepsi aspon dufam:-)))urcite ani z r280x ziadnu chybu neurobis, je to skvela karta za tu cenu:-)))
stn35 (27)|27.12.2013 05:19
no cital som na jednom fore zevraj mal jeden chalan 280x vapor x a v zatazi mal paradnych 55st., co sa mi az nechce verit, potom to len svedci o dobrych chladicoch u nereferencnych modeloch od sapphire ale zrejme ajtak musel mat zriesene aj kvalitne odvetravanie skrine uvidim, ked som doteraz vydrzal pockam este aspon taky mesiac ked by sa objavila vaporka 290,beriem ju,ak nie tak snad postaci aj ta 280x,aj ked to je "len" 384bit karticka,vykon ma vraj lepsi ako starsia 7970 GHz ed.,vo vacsine testov prekonava jasne geforce 770gtx ale v niektorych aj dokonca silnejsiu 780ku, do tej novej skrine sa mi uz teraz velmi nechce ist,kedze mam uz na sucasnej poriesene aj kvalitne odvetravanie ,mozno do buducna potom ak budem menit zostavu ,potom si uz dam na to bacha
kody33 (51)|28.12.2013 02:12
S neref.kartami nemusis riesit znizovanie teploty,to je vyhoda,ja som nemohol cakat na nereferencne verzie ,musel som brat co bolo pred vianocami,ale vyplatilo sa,vcera som spravil test cez hawai info a zistil som ze moja sapphire bf4 edition sa da odomknut na 290x verziu,tak sa tesim, inak testoval som moju byvalu 5850 na cod ghosts,vsetko mi hodilo automaticky na low,na to sa nedalo ani pozerat,nie to este hrat,ked som tam hodil r9 290,tak mi tam nahodilo vsetko na high,to je teda uplne ina kava
stn35 (27)|7.1.2014 04:16
tak myslim ze sa konecne nasla nereferencna R9 290 aj pre moju skrinu ,aktualne novinka od MSI 290 gaming vyzera peckovo http://www.msi.com/product/vga/R9-290-GAMING-4G.html#overview rozmerovo sedi, kedze ma do 30cm na dlzku,tak uvidime ci este pride aj sapphire s kratsou verziou(zatial su vonku modely Tri X,no tie maju podobne chladice jak 280x toxic,na dlzku uz cez 30cm ,gigabyte s windforce chladicom cca 29,5cm to je tak na hrane,riskoval by som ,cize zatial je to jasne, karticka od msi je vitaz, no cakam ze sa este posnazi aj sapphire a vyda osvedcenu kratsiu verziu vapor X, ked nie ,tak vezmem asi to msi-cko
kody33 (51)|7.1.2014 17:38
jeeej vyzera super to MSI, a ten Twin frozr IV ak poda take vysledky ako pri r280x, tak to bude parada:-)
Cenovo je to tiez skvela cena okolo 400 euro -super:-)))
A budes to mat bez roboty,lebo moja ref. sapphire BF4 edition, +gelid a alpenfoehn passive ram kit, vyjde tiez +- 400euri a este to treba zmontovat, akurat ze sa uz 3 tyzdne s tym hram a podla hawai info sa mi to da odomknut na R290x:-)
kody33 (51)|10.1.2014 21:57
Konecne som to nahodil,instalacia gelidu je zlozita,alpenfoehn vrm kit treba prisposobovat.
Teploty 1 hodina hrania BF4 Multiplayer,rozlisenie full hd,vysoke a max detaily
Load:
Gpu max 56
Vrm1 max 52
Vrm2 max 51
Idle:
Gpu 32
Vrm1 27
Vrm2 29
Pre porovnanie referencna 1 hod.hrania BF4 Multiplayer,full hd,vysoke a max detaily
Gpu max 94
Vrm1 max 64
Vrm2 max 82