reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

jihra (2)|14.7.2007 00:12
Zdar. Mám dotaz, možná mi někdo poradí.
Koupil jsem starší zesák (tak z roku 1980) a je tam jeden problém.
Zesilovač zapnu, hlasitost stáhnu úplně na nulu, ale z reproduktorů se ozývá lupání, popraskavání až rány, že repráky chtějí z beden vyskočit. To praskání má charakter jakoby někde přeskakovala statická elektřina nebo jako by někde něco jiskřilo. Na praskání nemá jakýkoliv vliv poloha potenciometrů (hlasitost, balance, basy, výšky) ani poloha přepínačů (vstupy, filtry apod.). Z toho usuzuji na vadu v koncovém zesilovači či ve zdroji.
Co jsem dosud udělal:
- přeletoval jsem veškeré plošné spoje ve zdroji, zesilovači a předzesilovači
- vyměnil jsem veškeré elektrolytické kondenzátory ve zdroji a v celém zesilovači
- prostříknul jsem veškeré přepínače Kontaktolem, pořádně jsem je "rozhýbal"
- pomocí osciloskopu jsem se snažil zjistit, kde to praskání vzniká, ale napěťové špičky mi to ukazovalo i ve zdroji i v zesilovači
- desky s plošnými spoji a součástkami jsem očistil od prachu a nečistot (svody?)
- zkusil jsem kable od reprobeden přiletovat přímo na desku zesilovače (mohly být zkorodované kontakty v zásuvkách pro repráky), ale praská to furt.
To praskání včetně projevu na obrazovce osciloskopu jsem nahrál - zde je video ke ztažení:
http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/94614/IMGP2933.AVI_2.58MB.html
Co s tím?
Jsem už z toho jelen.
Dík za rady.
Jihra
Sieben (513)|15.7.2007 10:50
nemůžeš to zkusit napájen jiným zdrojem?

no a taky můžeš zkusit vyměnit koncáky:o))) co když je nějakej poškozenej.

díval sem se na to video a je to masakr. má to skoro stejnej charakter...prvně jen šum a pak prásk...jak kdyby byl vandej nějakej kondík kterej se dycky takhle vybil..ale vyměnil si je..tkaže to by mělo být ok.
no mě nikdy moc nebavila tahle elektronika, ale zkusím se zeptat jinde:o)

PS:původně sem nechtěl ani odpovídat, kůli mé malé zkušenosti(i když na to mám školu), takže pokud sem napsal kravinu tak sorry:)
Sieben (513)|15.7.2007 13:01
tak kamarád mi napsal:
hmm tak to je humus.jestli to opravdu prosel tak jak rika a vsecko zkontroloval a nikde nic neprehlidnul tak by to mohl byt lavinovej pruraz nejakyho polovodica.i kdyz sem teda jeste nevidel ze by se to stalo v zesaku.predpokladam ze je to stereo zesilovac tak by bylo dobry vedet jestli to dela v obou kanalech.

--
at jeste zkusi osciloskopem zmerit napajeni od zdroja jestli to neleze odtamtud - sem mu řekl žes to udělal tak reagoval
jo vidis spatne ctu.tak ted de o to jestli je to prepeti nebo podpeti zpusobeny vyssim odberem pri te rane.

--
mohl by to byt i mezizavitovej zkrat v trafu,spatna usmernovaci dioda v mustku.taky by mohl zkusit odpojit ten zdroj nechat ho naprazdno a sledovat osciloskopem jestli ten bordel neleze odtama
Sieben (513)|26.7.2007 21:06
asi tě to tak nebere, žes ani nic nenapsal...:(
crasher.km (919)|30.8.2007 23:20
Lavinový efekt ? vždyť ten je jenom u zenerky při 6V, což na koncíh při 0 nemůže přeci být ne ?

skus teda multimetr a projet polovodiče, popřípadě odpory ..