reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Grafika do pci-e x4 ???

Ventero (1280)|11.12.2013 15:53
Zdarec.

Mám na desce dva dlouhé, stejně vypadající pci-e sloty z nichž jeden je označen jako x16 a druhý jako x4. Potřebuji vědět, jestli do toho slotu x4 můžu vrznout grafiku a jestli to bude fungovat - v případě, že ano - jak a čím jsem omezen a na co dávat majzla. Je mi jasné, že kdyby to šlo, tak asi ne na úplně všechny grafárny.
Gouranga (699)|11.12.2013 17:17
Do x4 portu lze grafiku dat, ale bude mit oklestenou propustnost a napajeni. Zalezi dost na desce, ale na intel deskach mivaji tyto porty starsi generaci pci-e, tzn deska ma hlavni x16 2.0 z procesoru a vedlejsi x4 1.1 z cipsetu (napriklad). Ale toto vazne zalezi na desce, kdyz napises jeji typ, tak to znacne pomuze.
Pokud tam planujes pridat druhou kartu, tak by asi stalo za to zkontrolovat, jestli deska podporuje crossfire/sli.
trodas (1753)|11.12.2013 22:07
V drtivé většině případů to fungovat bude a dokonce ani ne nějak výrazně pomaleji než v x16 slotu. Není se zde čeho bát, pokud grafika není "žravá" na hraně toho PCIE slotu, tak je to v pohodě.
Ventero (1280)|12.12.2013 10:05
2 grafiky nepotřebuji. Spíš chci osadit ten druhý slot kvůli pozici a taky mi nějak vypadávali barvy, tak chci ověřit, zda-li není chyba na cestě. Deska je GA-P55A-UD3 a crossfire by podporovat měla. Grafika je HD 5770 a chci ji nahradit HD 7750 pasiv.
Gouranga (699)|12.12.2013 11:34
Tak tato deska ma v druhem slotu PCI-E 1.1 x4.
Koukal jsem na ruzne recenze a zalezi na karte a rozliseni. Napr Radeon 5870 ma na PCIE 2.0 x1 pokles na 75 % vykonu a na PCIE 2.0 x4 na 95 %. Ty mas v podstate PCIE 2.0 x2 (co se propustnosti tyce). Takze nejaky pokles tam asi bude, ale nemelo by to byt neco strasneho., tzn pokles na 75-95 % vykonu, kde presne to tezko odhadnout.. Nadruhou stranu, jestli je 7750 pod vykonem 5870 (coz je docela mozne), tak ten pokles bude nizsi.
Par recenzi s ruznymi kartami ruznych generaci zde:
http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/HD_5870_PCI-Express_Scaling/25.html
http://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GTX_480_PCI-Express_Scaling/24.html
http://www.techpowerup.com/reviews/Intel/Ivy_Bridge_PCI-Express_Scaling/23.html
Ventero (1280)|12.12.2013 13:33
Na stránkách desky jsem nevyčetl jakej to je standard. Jen u 16ky, že to je 2.0 - takže je mi divný, že druhý slot je 1.1. Jinak podle HWCompare jsou obě grafiky pod výkonem HD 5870 a jako nehráče mě případný pokles o cca 20 procent moc netrápí. Hlavně, že bude fungovat obrazový výstup a nepodělám si desku. Jinak u HD 5770 je max. TDP 108W a u HD 7750 je jen 55W - to snad není nějaká velká žravost? Díky
Gouranga (699)|12.12.2013 18:24
No, on gigabyte tuto serii desek docela zprznil - zatimco ostatni resi CF/SLI pomoci rozdeleni linek z procesoru (2x x8 2.0), gigabyte vede jednu z procesoru (x16 2.0) a druhou z cipsetu (x4 1.1), tzn. na CF (SLI tedy tyto nizsi desky nepodporuji) to neni nic moc. Toto si nevymyslim, jde o vlastni pokusy a zjistene info (mam skoro totoznou desku - GA-P55A-UD3R)
Pokud ti nejde o hry, mohl jsi to napsat hned. Problem nebude zadny :)
Kdyby nahodou melo nastat to, ze by slot grafiku neuzivil (coz se nejspis nestane), tak by se stejne nic nerozbilo - bud by sytem zahlasil, ze neni dost napajeni pro grafiku, nebo by proste spad. To tedy bez nejakeho fyzickeho poskozeni..
Ventero (1280)|12.12.2013 19:52
Hlavně, že tyhle desky všude dostali velmi dobré recenze - hlavně, co se týče poměru výbava, výkon / cena. Na Chipu dokonce byla jako nákupní tip. Šlo mi hlavně o to, abych nic nepokazil - omluva. Co to je CF a SLI ?
Gouranga (699)|12.12.2013 23:00
Ja nerikam, ze ty desky jsou spatny :-) Ja jsem s ni spokojen, jen tadyto je vlastnost, kterou clovek pri zbeznem pohledu nezjisti a ostatni vyrobci ji resili lepe. CF je crossfire a ceho je SLI zkratka netusim, ale jde o zapojeni vice grafik dohromady pro zvyseni vykonu, coz ale asi tvuj problem nebude :-)
trodas (1753)|13.12.2013 01:53
Pokud vypadávají barvy grafice a nejsi hráč, pak bych věděl o tom, co by to mohlo být. Buď studeňák (bezvadný bezolovnatý cín made in EU) anebo kondíky co odcházejí. Anebo odchází zdroj... Protože pokud se nepletu, tak Radeon HD 5770 má externí napájení (6 pin) a tedy drtivou většinu bere přímo ze zdroje a desku tedy skoro nezatěžuje.

Tedy pokud mám pravdu a je to v grafice nebo ve zdroji, pak se změnou slotu nic nezlepší. Co je to za zdroj, co sestavu napájí?
Ventero (1280)|13.12.2013 18:58
CF mi pak taky došlo :-) a propojování grafik fakt můj problém nebude :-)

To mi už dělalo, když vše bylo úplně nové na sekundárním výstupu. Je možnost polámaného kabelu. Zvláště na HDMI to bylo chvílema velmi výrazné. Jinak zdroj je Fortron ATX-400PNR. Doporučil mi ho profík, co byl spíš prodejce, než odborník (rozebráno v jiném tématu). No ještě, že mi tam nedal EuroCase.
trodas (1753)|13.12.2013 22:19
Pak není nic jednoduššího, než to zkusit prohodit... ty kabely. Tím bych tedy začal, protože pak zbývá už jen monitor nebo grafika a vsadil bych bohužel na ni...
Ventero (1280)|14.12.2013 10:13
Grafika už je v jiné desce a pude to bráchovi. Až budu mít chuť stavět, tak rovnou najedu na tu novější, dám nové kabely a uvidím. Kdyžtak to dám do toho pomalejšího slotu, jestli to bude dělat stejné - když jste mě ujistili, že zničit tím nic nemůžu. Nevím teda ještě, jestli má přídavný napájení, ale to asi při 55W řešit nemusím. Díky chlapi.