reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nefunkční ovladač ke grafické kartě

Jirka84 (2)|27.12.2013 20:13
Dobrý den, řeším pro mě velmi pikantní problém se starším PC, s nímž mi neporadil ani strýček Google.

Přeinstalovával jsem počítač a následně nahrával ovladače a aktualizace (OS WIN XP). Vše šlo téměř bez problému, až dokud jsem se nepokusil sehnat ovladač na grafickou kartu GeForce 7300GT, přesněji: MSI NX7300GT-EH (MS-V041). Stáhl jsem oficiální ovladače pro kartu ze stránek Nvidia, ale během instalace naskočila černá obrazovka, která již nezmizela. Po následném tvrdém restartu již operační systém nenaskočí, přesněji naběhne jen po načítání loga Windows. Jedinou možností pro mě bylo dostat PC do nouzového režimu, ovladače odinstalovat a přemýšlet co dál. Tak jsem postupně zkoušel různé verze a druhy ovladačů na mou kartu, vždy se stejným (ne)úspěchem. Dokonce mě (ze zoufalství) napadlo nainstalovat i ovladače, které mi po spuštění Windows (kupodivu) nabídl při rozpoznávání hardware samotný systém. Nainstalování ovladačů se po chvíli čekání opravdu podařilo, ale po vyžadovaném restartu nastalo to samé - černá obrazovka.

Skutečně nevím, v čem je zakopán pes, po brouzdání internetem jsem našel i pár podobných problémů, ale vyjádření vždy víceméně stejné - vadná grafika. Nenapadne ale přecejen někoho možnost, jak ovladače nainstalovat? Vše ostatní šlape v pořádku a je to poslední možnost pro stařičkou grafiku, jinak holt půjde do šrotu.

Několik údajů:
Jede na operačním systému Windows XP 32
Základní deska: MSI K8N Neo3 (MS-7135)
Procesor: AMD Sempron 3000+ (1800 Mhz)
Grafická karta: MSI NX7300GT-EH (MS-V041)
Paměť: 512 MB RAM


Napadá mě ještě jedna věc - Mám 64bitový procesor, ale nainstalovaný Windows XP je 32bitový. Ovladače instaluji logicky také 32bitové (na 32bit OS by to ani jinak nešlo). Nepřikládal jsem tomu váhu, ale nemůže být právě v tom ten problém? Že bych musel přeinstalovat OS na 64bitové XPčka a sehnat k tomu ovladače? Nic jiného už mě nenapadá.
j.albi (476)|28.12.2013 16:26
Podle popisu to je vadná grafika.
Rendl2 (501)|28.12.2013 16:51
http://www.msi.com/product/vga/NX7300GT-TD256EH.html#/?div=Driver&os=XP%2032

Tady je link na driver u výrobce karty, tak jestli to nepůjde ani s ním, tak kartu zkusit v jiným počítači.
johny__g (6387)|28.12.2013 18:08
Ta úvaha 32 vs. 64 bitů je nesmysl, problém bude opravdu v kartě.
Jirka84 (2)|28.12.2013 23:43
Díky za reakce. Ovladače ke grafické kartě jsem stáhl i ze zmíněného odkazu, stejná reakce.
Děkuji zároveň za reakci, že je nesmysl řešit, že mám 64bitový procesor.

Je to tedy už vadná karta. Pro příště si to budu pamatovat, děkuji všem za pomoc.