reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rada ohledně nových komponent + zdroj

charonbobo88 (65)|18.1.2014 10:22
Dobrý den.

Sestava

Procesor : Athlon II X2 255 3.1Ghz
Ram : DDR3 1866 2x2g A-Data Technology
GPU : GeForce GTX 550 TI 1G DDR5
HDD : 1T WesternDigitals + malej větráček na chlazení
MB : MSI - 760GM-P34 (FX)

Momentálně mám starší zdroj 450w ( štítek chybí nevím značku ). Zatím běží bez problémů a nemusím zatím používat ani žádné redukce.Nedávno mi ale jeden zdroj 450 přestal pracovat nejspíše stářím měl sem ho zhruba 7let.V brzké době se chystám koupit procesor FX-4130 nebo FX6300 a možná i novou desku MSI 970A-G43 kuli sata 3 a usb 3 a podpoře lepších ddr3 ram.

Nyní včem potřebuju poradit.Za prvé jaký procesor bude lepší ? FX-4130 je architektury Bulldozer a FX-6300 je Vishera pokud sem se dočetl zprávně.Takže kterej je lepší ? Nevím zda je přímo lepší mít 6jader místo 4 a nebo je pak lepší řídit se podle architektury.
Za druhé vyplatí se koupit desku kuli podpoře lepších ddr3 usb 3 sata 3 a s vyspělejšíme technologiema jako je OC Genie II a 3TB+ Infinity a novějším chipset ? A veme mi deska 1866ramky bez taktování ? Deska co mám ted to nepojme tedy hlavně díky procesoru,ale i tak to údajně plně nevyužije 1866.
A poslední věc a jak sem pochopil stejně důležitá,stačí zatím zdroj 450w když nemám v pc žádné zbytečnosti navíc ?

Předem děkuji za radu.
ICE_D (2754)|18.1.2014 14:43
Kdyz nevime znacku a typ zdroje, tak je to vesteni z kristalovy koule.... Pokud je to Seasonic, tak urcite staci, pokud je to Eurocase, tak rychle shori...

Pokud budes kupovat novou desku, tak prejdi na Intel i5, to zaslape FX6300 do zeme pri daleko nizsi spotrebe ;)
charonbobo88 (65)|19.1.2014 10:06
No jenže mezi FX6300 a Intel I5 je rozdíl nějakých 1500kč a to sem koukal jen na ten nejlevnější I5 co na alze je.chápu že pro někoho to je zanedbatelný,ale pro lidi s normálním platem co si vše musí platit to není.Proto nikdy na Intel procesory nekoukám.
ICE_D (2754)|19.1.2014 11:28
Jenze pokud si opravdu vsechno platis sam, tak se Ti ten rozdil jednou vrati na elektrice ;) Ja si platim vsechno sam vc. elektriky a proto bych si nikdy nekoupil AMD, protoze nehorazne zere :D
Obzvlast s postarsim zdrojem, bych rozhodne zrave AMD neriskoval, nemusel by to vydychat. Ted mas 65W procesor, tak by bylo vhodne ho nahradit i5-3350P, ktrery ma 69W...
Jo a taky si k AMD pripocitej minimalne 600 za slusny chladic, protoze narozdil od Intelu, ktery priklada kvalitni chladice, se ty boxy od AMD nedaji poslouchat, jak jsou hlucny ;)
charonbobo88 (65)|19.1.2014 11:32
Spočítal sis nikdy za jak dlouho se ti vrátí 1500kč v úspoře třeba 6w ? AMD mám od dob svého prvního PC a nikdy sem snima problémy neměl.Chápu že Intel je lepší,ale zákonitě dražší.A pokud je I5 otolik lepší než FX6300 ani tak se mě nevyplatí dát o tolik navíc,jen kuli tomu že si jednou za čas zahraji war thunder a podobné hry.A na tak poměrně nenáročné hry nepotřebuji počítač z nasa ne ? Já bych opravdu potřeboval poradit jen to na co sem se ptal.
Salamander (6177)|19.1.2014 11:49
[QUOTE=NFG_ICE;552019]Jenze pokud si opravdu vsechno platis sam, tak se Ti ten rozdil jednou vrati na elektrice ;) Ja si platim vsechno sam vc. elektriky a proto bych si nikdy nekoupil AMD, protoze nehorazne zere :D
Obzvlast s postarsim zdrojem, bych rozhodne zrave AMD neriskoval, nemusel by to vydychat. Ted mas 65W procesor, tak by bylo vhodne ho nahradit i5-3350P, ktrery ma 69W...
Jo a taky si k AMD pripocitej minimalne 600 za slusny chladic, protoze narozdil od Intelu, ktery priklada kvalitni chladice, se ty boxy od AMD nedaji poslouchat, jak jsou hlucny ;)[/QUOTE]

Hele, zas to fakt prehanis, FX6300 je za tu cenu hodne slusnej procesor, zvlast oproti i3 ve stejne cenove hladine.
Ale je fakt ze je pod nej vhodna nejaka slusnejsi zakladni deska.

A ten zdroj by to 100% chtelo zkontrolovat, kdyz uz nemuzes zjistit vyrobce, chtelo by se to podivat dovnitr v jakem je stavu, aby ses pak nedivil ze ti shorel nove koupeny pocitac ;)
ICE_D (2754)|19.1.2014 11:51
Vsak Ti tam nahore pisu, ze dokud nedodas vyrobce a typ zdroje, tak ti nikdo neporadi, tak rozdelej bednu a opis udaje za stitku na zdroji, bez toho se nikam nepohneme
charonbobo88 (65)|19.1.2014 13:07
Však sem psal že na zdroji štítek chybí.

A co stím procesorem bude lepší buldozer 4130 nebo vishera 6300 ? A mám nechat tuhle desku nebo vzít tu novější ? ta MSI co mám je stará 11 měsíců
Salamander (6177)|19.1.2014 13:13
FX4130 urcite ne, to by sis s vykonem moc nepomohl :D Vzdyt ma jenom 2 moduly :notsure

FX6300 je uz celkem rozumna, ale ta deska je spis tak do pocitace do kancelare, sice ten procesor podporuje, ale predpokladam ze bys chtel treba casem taktovat, v tom pripade urcite porid nejakou lepsi.


A ze zdroj nema stitek je hezke, proto jsem psal ze bys ho mel rozdelat a zkontrolovat co je to zac a v jakem je stavu.
johny__g (6387)|19.1.2014 13:54
A není jen namontován opačně? Myslím zdroj. Už jsem to taky viděl. Štítek by byl z druhé strany. Ony ty štítky jen tak lehce sloupat nejdou. Případně ho vymontuj, nafoť a dej sem. Určitě ho někdo pozná. Další možnost je ho otevřít a mrknout na PCB. Může tam být typ nebo nějaké označení.
ICE_D (2754)|19.1.2014 14:42
[QUOTE=johny__g;552036]Případně ho vymontuj, nafoť a dej sem. Určitě ho někdo pozná. [/QUOTE]

Juuu budeme mit hadanku jako za starejch casu :)
charonbobo88 (65)|19.1.2014 15:19
NN štítek není vůbec.A před nějakým časem sem měl na foru topic ohledně zdroje.Jenže sotva sem ho vložil zdroj kuli kterému sem to psal vyhořel.byl moc moc starej.Tenhle je více méně jen vypujčenej od kamaráda jako náhrada.proto se nebráním možnosti koupě úplně nového. Co se týče desky stačila by teda ta MSI 970A-G43 ? nebo by se dala sehnat i lepší přibližně v téhle ceně ? A případně i procesor v ceně do těch 3000kč ? Pro upřesnění sem hráč,ale zase nejsem ten co když si koupí hru musí mít okamžitě grafické nastavení na maximum. Se současnym PC hraju hry jaku Guild Wars 2 což je podle mě poměrně náričná hra na HW a nastavení mám cca na 80% a ani u jiných her sem zatím neměl problem stím že bych musel mít pod těch 50-60% . Pro upgrade sem se rozhodl hlavně kuli procesoru jistě uznáte že už je to veterán kterej mi slouží už hodně zim . Vím že není nějak skvělá volba AMD,ale jak sem psal z mé strany je spokojenost.Chápu že Intel i7 je skvělej,ktomu je ale i skvělá grafika za 30 kolíků atd. Ale kdo potřebuje mít ve hře 60fps když to lidské oko ano nedokáže vnímat ? Proto volím upgrade střední třídy a ne to nejlepší na trhu.

P.S. a eště jak je to stou architekturou vs počet jader ? Je opravdu lepší mít víc jader nebo je důležitá i ta architektura ?
Salamander (6177)|19.1.2014 15:29
[QUOTE=charonbobo88;552044] Ale kdo potřebuje mít ve hře 60fps když to lidské oko ano nedokáže vnímat ?[/QUOTE]

Tohle je hezkej nazor, ale ver mi ze ten rozdil na plynulosti hry poznas ;)

A nikdo nerikal ze si musis kupovat zrovna i7 ... Intel dela i jiny procesory ;)

A desku bych ti poradil tuhle, je to hodne povedenej kousek http://www.czc.cz/asus-m5a97-evo-r2-0-amd-970/112015/produkt

Dohromady s FX6300 to bude +-5000Kč
charonbobo88 (65)|19.1.2014 15:35
Jo to asus je dobrá.Takže si jí zapíšu místo té MSi. Jen se optám,ted mám asus grafiku,funguje skvěle až na větráček.Když se to tak veme nejlevnější věc na kartě je větráček a kuli němu sem jí nedávno poslal na reklamaci má vadná ložiska.Jak to je jinak s kvalitou asus ? Já jen aby se zas nestalo že důležité věci budou pracovat super a nějaká prkotina to pokazí.
Salamander (6177)|19.1.2014 15:37
Asus je velmi solidni firma, a vsadim se ze ten vetracek fyzicky nevyrabi, ale od nekoho kupujou, na takove lenve karte se to stat muze, z toho bych si hlavu nedelal.

Ta zakladni deska je hodne oblibena ;)
charonbobo88 (65)|19.1.2014 15:40
Jop uznávám že grafika není nic moc,ale za cenu 1299kč to byla skvělá volba :) A co firma Asrock ? narazil sem na pár jejich desek,ale firma mi nic neříká.
ICE_D (2754)|19.1.2014 17:03
[QUOTE=charonbobo88;552050]Jop uznávám že grafika není nic moc,ale za cenu 1299kč to byla skvělá volba :) A co firma Asrock ? narazil sem na pár jejich desek,ale firma mi nic neříká.[/QUOTE]

Driv to byla levna divize Asusu, pozdeji se osamostatnili, kvalita solidni....
charonbobo88 (65)|19.1.2014 19:06
Poradíte eště stim procesorem ? jakej by byl lepší ?
Salamander (6177)|19.1.2014 22:57
FX6300, vsak jsem psal z 4130 se ani nevyplati kupovat.
charonbobo88 (65)|20.1.2014 16:28
OK díky
charonbobo88 (65)|21.1.2014 14:50
Zdravím,eště bych se rád dodatečně optal na zdroj.Mohli by ste mi doporučit zdroj cca 500w by mi mělo stačit a samozřejmě s co nejnižší cenou :) rád bych dal max do 1300kč,ale nějakou kačku bych přihodit mohl ale byl bych radši kdyby sme se dostali naopak trožku níže.Nerad bych koupil zmetek.Např sem se podle jiných témat dovtípil toho že ne Eurocase,ale jinak jaké firmy jsou špatné,kvalitní atd. Předem děkuji za radu. Nejlépe z alzy mám tam už zavedenej dlouho účet
Salamander (6177)|21.1.2014 16:50
http://www.alza.cz/seasonic-ss-500et-f3-d167022.htm

Nejvic je doporucovany Seasonic, hodne dobry je Enermax (krome rady NAXN) a nektere modely Corsairu take ujdou (zalezi na konkretnim modelu)
charonbobo88 (65)|22.1.2014 14:55
Jakej je rozdíl mezi těma tipama ? Jak je ATX 2.2 ATX 2.3 atd ?
Salamander (6177)|22.1.2014 21:35
VencaX (3686)|23.1.2014 12:59
Já jsem to tak v rychlosti zkouknul... souhlasím, že AMD FX-6300 je za svoje peníze zajímavej CPU a podle mě je to jedinej AMD CPU použitelnej do PC pro běžné použití (FX-4xxx se nevyplatí kupovat, protože jejich výkon je obdobný asi 5 let starým Phenomům II a FX-8xxx jsou zase zbytečně drahé vzhledem k tomu, že jejich hlavní výhoda by v případě běžného použití vlastně nebyla využívána). Každopádně pokud to nenasadíš na kancelářskou desku za pár stovek a chceš aby ti ten PC aspoň chvilku vydržel, tudíž zvolíš aspoň desku ASUS M5A97 a pokud tě bude štvát hluk chladiče, potřebuješ chladič tak za 6 stovek, takže ve výsledku jsi na téměř stejné ceně jak s áj pětkou. Samozřejmě pokud šetříš a nacpeš efixo na levnou kancelářskou desku a bude ti jedno, že máš pod stolem turbínu, je to tvá věc a bránit ti nikdo nebude.

Ohledně pamětí... je ti jasné, že nárůst výkonu bude minimální? Pokud ti jedou paměti teď na 1600 MHz (nebo co podporuje deska), tak rozdíl ve výkonu budou tak 2-3% a pro tebe bude prakticky nepodstatný. Samozřejmě upgradu bych se nebránil, pokud ti již starý HW výkonově nevyhovuje.
Schmako (74)|23.1.2014 13:57
[QUOTE=charonbobo88;552044]Vím že není nějak skvělá volba AMD,ale jak sem psal z mé strany je spokojenost.Chápu že Intel i7 je skvělej,ktomu je ale i skvělá grafika za 30 kolíků atd. Ale kdo potřebuje mít ve hře 60fps když to lidské oko ano nedokáže vnímat ? Proto volím upgrade střední třídy a ne to nejlepší na trhu.[/QUOTE]
Jsem na tom velice podobně, v podstatě používám PC jen na internet a na World of Tanks. Proto jsem zvolil Pentium G2130 (předtím g860). Rychlost jádra naprosto dostačující, cena zanedbatelná. Navíc WoT nejede na víc než dvě jádra. Se SSD je to naprosto luxusní nástroj na doma.
charonbobo88 (65)|23.1.2014 14:45
Momentálně mi jede ram pod 1000hz . S WoT sem seknul takže kuli tomu bych to ani nedělal protože 7 let starej procesor co mám ted je na WoT eště furt dobrej ( Momentálně hraju War Thunder a ten je snad eště mín náročnej ) Nevím co je přesně myšleno kancelářská deska,ale MSI 760Gm-P34 ( FX ) snad mezi kancelářské nepatří.Jistě není to profi deska za 5 kolíků,ale ani tak si nemyslím že by byla kancelářská. Přesněji současnej PC běží dobře psal sem už předtím že i nové hry jako Crysis 3 mi jeli v pohodě,ne na 100% v detajlech,ale furt mi kvalita stačila. S větrákem počítám později,hluk mi zas tak nevadí mám dobré repráky co zatím přehlušili vše.Jako železnou rezervu pustím Lordi a nemá šanci žádnej hluk z bedny . Ohledně zdroje. Pokud sem naše ldonře moje deska má mATX a tomu je rovno ATX 2.2 ? Soudím podle toho že odkaz výše mi doporučil zdroj tohoto typu.
Salamander (6177)|23.1.2014 14:55
ATX 2.2 /2.3 je pouze certifikace zdroje (2.3 ma oproti 2.2 vyssi efektivitu) s kompatibilitou s deskou to nema nic spolecneho.
Jenom teoreticky je zdroj ktery splnuje ATX2.3 lepsi nez ten ktery splnuje 2.2, tot vse.

mATX / ATX / eATX jsou rozmery desek, to s tim vazne nesouvisi.
charonbobo88 (65)|23.1.2014 14:58
Aha,děkuji mě právě zmátlo když je to označené jako Typ . V mé profesi je typ kokily ( formy ) např 14 a 15 úplně něco jiného. Proto sem se ptal aby právě sedělo pak napájení na desku.
VencaX (3686)|23.1.2014 22:14
Ta deska co máš je silně kancelářského ražení (nechlazená napěťová kaskáda, integrovaná VGA, chipset), každopádně by měla podporovat 1866 MHz paměti, takže máš něco špatně v nastavení biosu.

[QUOTE=Schmako;552225]Jsem na tom velice podobně, v podstatě používám PC jen na internet a na World of Tanks. Proto jsem zvolil Pentium G2130 (předtím g860). Rychlost jádra naprosto dostačující, cena zanedbatelná. Navíc WoT nejede na víc než dvě jádra. Se SSD je to naprosto luxusní nástroj na doma.[/QUOTE]

Za půl roku by měla vyjít ta nová verze WoT na Havocu a ta krom toho, že bude mít lepší fyziku a kvalitnější grafiku bude údajně líp optimalizovaná a bude podporovat víc jader.
charonbobo88 (65)|24.1.2014 21:05
Věřím vaším názorům a rozhodně je nebudu zpochybnovat.Ale přiznám docela mě udivuje že taková deska co mám je kancelářská :) No dobrá časem pořídím novou.Taky můžou prodejci psát u produktu POZOR JE TO DO KANCLU