reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dotaz OC AMD Athlon x4 620

cmuuq (2)|5.2.2014 19:40
Zdravím mám dotaz ohledně taktování procesoru x4 620 (stock 2,6GHz), MB ASRock N68-S, paměti Nanya M2Y2G64TU8HD5B-AC a Patriot Memory 6400LL Series (každá 2GB DDR2 800). Vím, že pro mnohé to možná bude směšné a doporučí raději zakoupit nový PC, nebo alespoň upgradovat, ale nedávno se ke mě dostala GK Radeon 7850 hd http://www.gigabyte.us/products/product-page.aspx?pid=4347#sp a jelikož 2,6GHz procesor ji nejspíš brzdí, rozhodl jsem se ho přetaktovat. Poté co jsem na našich i zahraničních forech pročetl informace o taktování tohoto procesoru, neváhal jsem, flashnul bios a pustil se do toho. Jako první jsem vypnul CnQ a jim podobné možnosti, které by mohly ovlivňovat stabilitu. Veškeré napětí, časování RAM a NB násobič jsem nechal na "auto", RAMkám jsem nastavil děličku na nejnižžší možnou, násobič HT snížil o na 4x a FSB zvýšil z 200 na 230. Po důkladném zátěžovém testu v OCCT, bylo vše stabilní a tak jsem po malých krocích postupně zvyšoval FSB a důkladně testoval až na 245 FSB kdy jsem zhruba po 10 minutách v OCCT dostal BSOD. Zvýšil jsem tedy napětí na 1,425V a nechal otestovat přes noc. Ráno bylo vše stabilní, teplota na jednotlivých jádrech v OCCT cca 55° a tak jsem pokračoval ještě dál. Na 255 FSB opět BSOD kde nepomohlo ani zvýšení napětí na 1,44V.
Můj dotaz zní zda-li je možné hranici posunout ještě výš. Mohlo by přinést manuální nastavení časování RAM lepší výsledky? Paměti jsou sice od rozdílných výrobců, ale po taktování byla frekvence DRAM cca kolem 250Mhz (500MHz) a to by snad měly zvládnout. Časování to už je věc jiná a 3-3-3-9-12 mi přijde poměrně agresivní (typ ram viz. screen), ale s tím zkušenosti nemám a proto by mě zajímalo jestli by manualni nastaveni tedy pomohlo ke stabilitě. NB jsem snažil stále držet max do 2000Mhz a HT do 1000Mhz takže tam problém asi nebude. Další věc co mě zaráží je, že s rostoucí frekvencí procesoru klesají výsledky GPUPU v AIDA64 (viz. screen).
Děkuji za každou radu a s kritikou počítám :D

screeny na uloz.to:

http://uloz.to/xnu79jeW/cpu1-jpg
http://uloz.to/xEKhFb4M/gpu1-jpg
johny__g (6387)|5.2.2014 21:20
Já myslím, že s touhle low-end deskou si můžeš gratulovat k těm 245 MHz FSB. Pamětem klidně zkus nastavit horší časování, na výkonu se to moc neprojeví, avšak mám obavu že ani na možnostech přetaktování.
cmuuq (2)|5.2.2014 21:37
:D pravda. Ale kupodivu po flashnuti asrock nabizi poměrně dost možností.. každopádně kdo ví za jak dlouho něco shoří :D ještě bych byl rád kdyby se někdo vyjádřil k těm slabším výsledkům GPUPU v AIDA64 po přetaktování, jsem z toho poněkud zmatený
skorpi87 (14)|24.2.2014 19:47
:DD neblazni na tehle desce vic jak 240 nedas,odpověd na otazku k vysledku je asi nejspiš trotluje cpu,ja mněl m4a78 pro(vcelku kvalitni deska na oc)a dal jsem sní mac stabilních 250mhz(3250mhz)vcore 1,4 a na asus m5a97 evo co už ma kvalitnější napajecí kaskadu a všeljake funkce na oc jsem dal na stabilních 270mhz(3500mhz)na vcore 1,44,jestli chceš mam tu naprodej zakladní desku asus m4a78 pro s 2x1gb ddr2 800 44412 a 1x 2gb,podporuje 6ti jadra phenom,kdyžtak mi napiš.