reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nízká přenosová rychlost hdd

JumBoo (9)|18.7.2007 21:21
Mám doma dva stejné Seagate ST380011A (stejně staré zhruba 3 roky) hdd. Problém je, že jeden má přenosovou rychlost 3 MB/s, druhý má 25 MB/s. Zkoušel jsem zapojovat každý zvlášť, různě šachovat se zapojením, ale ve výsledku vyšla přenosová rychlost vždy zhruba takhle rozdílná. Disky jsou i zhruba stejně používané. Nevíte, čím může být způsobený takový rozdíl v přenosových rychlostech? Nemáte někdo podobnou zkušenost?
Na pomalejším disku by se mělo pracovat s videem, ale 3 MB/s je moc málo.
Jezevec (607)|18.7.2007 22:26
3Mb/s je hrozne malo, zapojeny na master (IDE) ksandu ma prenosku jen 3Mb/s, mereno Sandrou nebo HDD Tach?
JumBoo (9)|19.7.2007 09:47
Jo, ten pomalejší je master. Pustil jsem na to ten HDD Tach. Když jsem HDD Tach spustil z rychlejšího disku (na každém disku je win xp), dostal jsem pro oba disky zhruba stejné výsledky (Read speed - maximum 58MB/s, minimum 16.9MB/s, average 45.1MB/s, cpu utilization 0%). Když jsem HDD Tach spustil z pomalejšího disku, dostal jsem pro rychlejší disk stejný výsledek jako předtím, ale pro pomalejší disk jsem dostal: Read speed - maximum 4.4MB/s, minimum 1.7MB/s, average 3.9MB/s, cpu utilization 96%. Moc se v tom nevyznám a vůbec mě nenapadá, čím to může být? Pomohlo by třeba zformátování disku a reinstalace win? Neznáte nějaké méně brutální řešení?
mech13 (5526)|19.7.2007 10:46
nebezi disk v PIO modu? tento pocitac -> vlastnosti -> spravce zarizeni -> radice IDE... -> primarni/sekundarni (podle toho na cem je) kanal -> upresnit nastaveni -> neco jako aktualni rezim - jestli tam je UDMA tak je to OK, jestli PIO tak natvrdo odinstaluj radic, resetuj PC a po pristim startu se radic znova sam nainstaluje a mel by jet v UDMA
JumBoo (9)|19.7.2007 14:40
Jo, bylo to v tom PIO módu. Přeinstaloval jsem řadič podle návodu a je to OK. Díky moc.
mech13 (5526)|19.7.2007 15:34
to jsu rad ze to zabralo, byl to jen vystrel do tmy a kdybys nenapsal ze vytizeni CPU bylo 96% tak jsem ani do te tmy nestrilel (v drtive vetsine pripadu se to stava s optickymi mechanikami), kazdopadne do PIO modu se disk nedostal jen tak a mozna k tomu mel vazny duvod: radil bych skontrolovat S.M.A.R.T toho "pomaleho" disku, jestli je vse v poradku. jestli ne, tak okamzite zalohovat data a podivat se po novem disku. S.M.A.R.T precte treba speedfan, HDDScan nebo treba everest ale i mnoho dalsich
JumBoo (9)|19.7.2007 20:15
SpeedFanem jsem to projížděl už předtím a vyšlo, že disky jsou ok, proto jsem nechápal, jaktože ten jeden je tak pomalý. Měl jsem problémy, že mi občas vynechal kábl, takže po restartu win se spustil chkdsk, možná se to přeplo kvůli tomu, nevim.