reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

flanker (1579)|4.3.2014 12:03
AMD uvádí v těchto dnech AM1 desky, které nejsou BGA, ale můžete si poskládat kombinaci desky a procesoru. Procesory budou uvedeny do ceníků někdy v dubnu, desky se objeví každou chvíli. AMD připomene procesory AMD Sempron a Athlon A série. Procesory vycházejí z architektury Jaguar, tedy malý CPU s TDP okolo 15-25W s obstojným výkonem a podporou DX11.1 v iGPU. Tato iGPU by měla rozběhnout na nízké detaily i leckteré hry na 1280x1024, případně na 1680x1050 s nízkými detaily. Hry z roku 2008-2010 by měly být už hratelné obstojně (vzpomenmě Far Cry 2, sérii COD 4/5 apod). Hlavní prioritou bude ale domácí budget PC s nízkým příkonem pro netování, sledování filmů a případně HTPC. Takže za mě je jasné se poohlížet po ITX deskách, maximálně mATX.

Co víme:
CPU budou max čtyřvlákna (2CU/4C)
Jaguary mnají takt okolo 1600-2050 MHz, značeny jako A4 a A6 Athlon a Semprony okolo 1450 MHz
Výkonově bych je odhadl na úrovni Athlonů 64 X2 4200-5000+
CPU má PCIe 2.0 4 linky- na budget grafiku by to nemělo být limitem (kdo by třeba chtěl R7 250).
čipset má podporu SATA II 6 GB, USB 3.0, 32-64GB DDR3 1600 MHz RAM

Už nyní se sháním po CPUčku a případně zapůjčení desky, rád odzkouším budget kombinaci od AMD :). Cenově se domnívám, že desky by mohly stát okolo 1 000 Kč a procesory mezi 700-1200 Kč.
flanker (1579)|10.3.2014 10:46

Můžeme přivítat zástupce Asus desky. Dnes mi přišla a proč se na ní tím pádem nepodívat. Nicméně tento model nebude jediným zástupcem Asus AM1. Plného testu AM1I-A se bohužel nedočkáme, protože procesory aktuálně prostě nejsou k mání. Takže až příště. Rozeberu tedy desku po teoretické rovině.


Deska má kompaktní rozměr m-ITX formátu, tedy 17x 17cm. Přímo dělané do HTPC a nebo nenáročných malých počítačů. Patice AM1 podporuje několik modelů AMD Sempron a AMD Athlon architektury Jaguar. Potěší i fakt, že se jedná o dvou až čtyřjádrové procesory s integrovaným grafickým jádrem GCN a podporou DX 11.1.


Příslušenství je v této kategorii chudé, nic jiného než dvojici SATA kabelů, IO štítek a instalační DVD s příručkou potřebovat nebudete....


Původně procesory byly BGA, nyní nově i socket AM1, ten se fyzicky až na počet kontaktů neliší od běžných AM/FM socketů. Jištění je identické. Podívejme se společně nejprve na modely procesorů. Nejvyšším monstrem AM1 je procesor Athlon A6-5350 s pracovním kmitočtem 2050 MHz a sdílené cache L2 2 MB. Grafické jádro má názvosloví HD 8400 a disponuje takty 600 MHz. Paměti pak mohou tikat na podporované frekvenci až 1600 MHz. Tento Athlon má celkem 4 pracovní vlákna. Slabšími modely potom jsou A4-5150 (čtyřjádro 1600 MHz) a zástupci Sempronů E3-3850 (čtyřjádro na 1300 MHz s grafickou částí HD 8280 na 450 MHz) a E1-2650 (dvoujádro s 1 MB L2 na taktu 1450 MHz a o ještě něco nížeji taktovanou grafikou).


Neméně zajímavé je, jak CPU distribuje jednoltivé linky. Z CPU vychází 4 PCIe 2.0 linky do PCIe slotu, procesor zároveň umožní nativní 2x USB 3.0, 8x USB 2.0 a 2x SATA 6G.


Překvapila mě samotná pevnost desky, PCB je tvrdé a neohýbá se, to jsem v této cenové kategorii nečekal. Nyní už se podíváme na samotné rozložení desky. ITX formát a rozložení pamětových slotů, PCIe a SATA je myslím standardní. Okraje desky jsou plné starších i moderních konektorů, jmenuju ve zkratce COM, LPT a nebo TPM. Napájecí konektor pro procesor je čtyřpinový, somipin by byl naprosto zbytečný. 24-pin do desky je na vhodném místě napravo. Vyjmutí CMOS baterky nebude také v kolizi s žádným zařízením v desce, přístup je dobrý. Paměťové sloty jsou barevně odděleny a mají pojistku pouze z vrchní strany. To je ale z mé zkušenosti k dobru. Dva žluté SATA konektory umožňují plně využít SATA 6G disky, otočení je logicky řešeno "dolů" kvůli SATA kabelům a bezkoliznosti s RAMkami. Na desce je několik jumperů, pomocí nich lze nastavit 5V nebo 5VsB napětí pro USB. Na desce jsem si všiml, že používá stejně kvalitní kondenzátory s garantovanou životností 5 000 hodin při extrémních teplotách a nebo 50 000 hodin při běžném plném vytížení. To je potěšující fakt (většinou se používají a nebo určitě používaly na nedůležitých místech napájení mnohem horší kondíky).


Červeně jsem označil samotné napájení desky pro procesor a jeho integrované části (iGPU+IO). Napájení je dvoufázové, a analogově řízené. Mosfety jsou skryty pod menším pasivem zlaté barvy. Je přichycen k desce kolíky, ale drží vcelku pevně. Modrá barva náleží jednofázovému napájení pamětí (NIKOS PA102FDG). Zelenou barvu zastupují konektory desky, žlutá barvička značí konektory pro ventilátory. Ty nalezneme na desce dva. Oba jsou však čtyřpinové a tudíž PWM regulovatelné. Růžová barva patří CPU kontroléru 232GE 395RIB.
Na základní desce najdeme také několik zajímavých konektorů. Zcela nahoře je to vyznačený LPT konektor, využití najde například při zapojení starších tiskáren, hardwarových klíčů a nebo starších webkamer. Nalevo od něj je COM1 port. Čili něco obdobného, ale ještě o něco starší standard. V různých výrobních závodech se stále ale jedná o celkem rozšířený standard. Nad napájením pro paměti je další konektor - moderní TPM. Využití je především v zapezpečeném vzdáleném přístupu k PC, šifrování, ochrana soft licencí apod. Pod chasis konektorem pro ventilátor je dvojice USB 2.0 portů, které jsou schopné vyvést až 4 USB 2.0. Pod ním je kratší čtyřrychlostní PCIe 2.0 slot. Ano, grafická karta vám v něm fungovat bude, u slabších grafických karet bych se ani nebál "pouze" 4 linek. K Jaguaru prostě R9 sérii pořizovat nebudete :). Umím si však představit dané PC i jako levný domácí základ, kde by integrovaný Radeon nepostačoval a do slotu by někdo využil levný R7 Radeon.


Detail na jednofázové analogové napájení pamětí. Lze tam zahlédnout i malý čip, který monitoruje přepětí a působí jako pojistka.Boční pohledy na desku přibližují část s paměťovými sloty. Ty jsou dva a základní deska umožňuje osazení až neuvěřitelnými 32 GB DRAM! Lze použít i 1600MHz pro lepší výkon integrovaného čipu. Všimněte si, že jištění slotu je pouze z vrchní strany, pro manipulaci je to snažší a skutečně se nemusíte přesto obávat, že by RAM vypadla. Nalevo je žlutý konektor pro audio.


Spodní okraj desky nabízí skoro tradičně konektory pro zapojení desky na case. Směrem zleva to je: konektor zapojení skříně (reset, power...), PCIe x4 slot, další konektory pro zapojení case (speaker), jumper pro smazání BIOS nastavení a front panel audia. Na obrázku jsem zvýraznil větší zvukový kodek Realtek ALC887 s možností 6+2 zvuku. Těsně vpravo nad ním se nachází malý gigabitový LAN Realtek RTL 8111GR. V pravé části fotografie jsem označil výměnný BIOS čip Windbond o kapacitě 64 MB.


Detail na SATA konektory:

Detail IO čipu od ITEDetail zvukového čipu Realtek ALC887. Všimněte si 5K kondenzátorů, které nejsou použity jen u napájení pro CPU, ale i na těchto "méně důležitých" místech.


Zadní IO výstupy zleva doprava obsahují PS2 konektory pro klávesnici a myšku, analogový a digitální výstup, COM konektor, HDMI konektor, čtveřici černých USB 2.0 a 2x USB 3.0, nad němi je gigabit LAN konektor a nakonec audio výstupy. I USB konektory jsou přes externí čip chráněny proti elektrostatické elektřině. Kdysi jsem osobně měl případ, že se mi po zastrčení flashky občas restartoval PC. Přes samotná USB lze dobíjet dnešní smartphony rychle (software). USBčka podporují USB 3.0 Boost


Na této fotografii se vracím k PCIe slotu. Jak víme, Jaguar zprostředkuje 4 linky, osadit do tohoto slotu lze ale i klasickou x16 kartu.

To by pro dnešek bylo všechno a snad čas dovolí a vrátím se k desce spolu s testem nějakého Jaguaru v pár měřeních. Pokud budou ceny přiměřené, může se jednat o zajímavou platformu i pro koncové uživatele, kteří neholdují hrám a stačí jim nenáročné, levné PC pro sledování filmů, internet, poslech hudby a občas nostalgické zavzpomínání u her ze staršího období (19xx až 2008).
flanker (1579)|18.4.2014 21:01
Bylo by nehezké se nepochlubit výsledky z taktování. Samotný komplexní článek o architektuře i dané desce vyjde za pár dní, přetaktování jsem se ale v oficiálním článku věnoval jen okrajověji. A proto více výsledků uvedu do diskuzních fór:

Kabini Athlon 5150 je stabilní na BCLK až 132 MHz! Jistě, bude se to trochu lišit kus od kusu. Dle mého záleží na kousku CPU, a rozhodně desce a disku. Mnoho desek, dokocne drtivá většina, nenabízí možnosti taktování! Asus AM1-I A je jednou z mála výjimek.
Spotřeba narostla pouze o 5 W, tedy nic, z čeho by někdo vyskočil ze židle a zhasínal rozsvěcená světla :). Pojďme se podívat na samotné výsledky stabilního přetaktování, kdy procesor tikal na frekvenci 2112 MHz a taktéž i paměti!

AIDA AES:


AIDA Memory-krásný skok


Cinebench R15


Cinebench R11.5


Cinebench R10


Winrar, z defaultních cca 1800 Kb/s skočil na skoro 2500 KB/s!


3D Mark11 Performance test (v základu skóre okolo 700b)


Další nastavení už nebylo stabilní pro OCCT, ale i tak se jednalo o slušnou "stabilitu", projelo i velmi náročné testy jako Cinebench nebo wprime výpočet po tak dlouhou dobu
PiFast


Wprime 1024M


Cinebench R15 na 2303 MHz!


Cinebench R11.5 také na 2303 MHz


Superpi 2303 MHz


Maximální takt se zastavil na 2367 MHz Pokud jsem se jal pokoušet nastavit vyšší BCLK, začaly nepříjemné potíže s grafickým výstupem, SATA řadičem a bylo téměř nemožné něco s PC provádět...


Pokud bych hodnotil celek, procesor má u mě za jedna a to stejné platí pro základní desku. Athlon 5150 je dle mého pocitu tou ideální volbou pro laciný základ domácího a nejen domácího PC. Sempron je příliš slabý (to už je orpavdu kancl typ po všech stránkách) a Athlon 5350 je relativně drahý, navíc si 5150 s touto deskou lehce nataktujete na 2 GHz.