reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výměna ventilátoru u zdroje

Drizztcz (31)|10.3.2014 13:19
Zdravím,
potřeboval bych poradit s výměnou ventilátoru u zdroje.
Mám http://www.alza.cz/seasonic-ss-650ht-f3-d167025.htm, který v posledních týdnech začal při startu počítače chrčet. Nejdříve to bylo několik minut, teď je to i půlhodina, poté to přestane. Dočetl jsem se, že jsou asi ložiska větráku v ***** a jelikož se mi nechce kupovat nový zdroj, přemýšlím pouze nad výměnou větráku.
Nemám s tím ale žádnou zkušenost. Doporučíte mi nějaký "postup", případně rovnou větrák, který bych si měl koupit? Ještě jsem četl něco o nekompatibilních pinech, ale nejsem si moc jistý o co jde.
Díky.
vivid.sk (132)|10.3.2014 13:49
Vymienal som vetrak rovnako pri Seasonice (po 6 rokoch zacal byt hlucnejsi, od prachu a necistot).
Nie je s tym ziadny problem, staci zdroj rozobrat, nasledne vyskrutkovat vetrak a osadit novy. Skor by som upozornil na typ, ktory osadzas. Seasonic pouziva obvykle ventilatory ADDA, ktore su spomalovane na nizke otacky regulaciou napatia. Tieto maju casto vysoke nominalne otacky (ten v mojom zdroji mal 2800ot). Pozor na to pri kupe noveho vetraku, aby sa ti roztocil (realne je tam <5V). Pokial si tam kupis nejaky nizkootackovy Enermax, nemusi sa kazdy rozbehnut. Idealne teda kupit ventilator podobnych parametrov, pripadne taky, kde mas istotu, ze pojde aj od 300-400 otacok (pozri nejaku NOCTUU).

S pinmi nebude ziadny problem, "vycvaknes" tie, co nie su potrebne (potrebujes len napatie = 2 vodice).
Matherdet (955)|10.3.2014 14:27
s tím že noctua větrák stojí 500 bych rovnou přemýšlel nad novým zdrojem... kor když je x let starý
robky (3195)|10.3.2014 16:08
Osobne používam v SS-500ET už nejaký ten rôčik Enermax MAGMA .... má použiteľný statický tlak (dôležitá hodnota pre použitie napr. aj v zdroji), zapojený je priamo do základnej dosky.
Určite je blbosť kupovať nový zdroj len kvôli hučiacemu ventilátoru :notsure
Matherdet (955)|10.3.2014 16:11
Jenže když si vezmeš noctua větrák za 500 a ss-400 et t3 který utájne většinu sestav i těch herních a stojí 900 tak to není moc. Navíc když je ten zdroj 6 let starý... Rozhodně bych se zdrojem 5 let nepřekračoval i když je to kvalitnější zdroj.
Drizztcz (31)|10.3.2014 16:20
Takže by stačilo koupit např. http://www.alza.cz/enermax-magma-advance-d489575.htm a jenom ho přemontovat?
Drizztcz (31)|10.3.2014 19:25
Jak to tak vypadá, tak asi ne. Je to 3. pin a já potřebuji jenom 2. pin :-(
Drizztcz (31)|10.3.2014 19:56
Tak ještě trochu jinak, podařilo se mi sehnat redukce z 3 pinu na 2 pin, takže předchozí otázka, zda se jedná o vhodný ventilátor stále platí :-D
robky (3195)|10.3.2014 21:03
Za mňa áno ... a k tej redukcii - ja napájam/regulujem ventilátor zo základnej dosky (takže ak máš voľný trojpin na doske, redukcia nie je potrebná)
vivid.sk (132)|10.3.2014 22:11
V doske sa ti roztoci, v zdroji (z velkou pravdepodobnostou) nie. Ten vetrak ide az od 1000 otacok (= hlucne)
Redukciu nepotrebujes, ako som pisal, vycvaknes umolohmotnu bocnu cast konektora a vyriesene.

P.S. Odskusany mam Enermax T.B. Silence (UCTB12P) a ten sa pri Seasonice naozaj neroztoci a pritom ide vraj od 500 otacok. Potrebuje aspon 5V na rozbeh, ale moj Seasonic SII zdroj dava 4.2V pri starte. Tiez som to riesil zapojenim do MB - aspon ziskas naviac moznost sledovania otacok ako bonus :).
Na druhej strane, je tichy, z 1 metra ho pri tychto otackach nepocut. No pokial potrebujes vacsi prietok vzduchu, mozes mu pridat, stale to v pohode.