reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

WiFi router 5ghz

PokornyLukas (5)|17.3.2014 11:44
Ahoj,

chtel bych Vas pozadat o radu. Potrebuji wifi router, ktery umi prijimat wifi (5ghz, moznost osazeni externi antenou) a poustet ho do LAN portu (alespon 3, nechci pouzivat switch, proto 1 port nestaci). Cenove do 2 tisice korun. Krom vyse zminenych pozadavku, zadne dalsi nemam. Nenapada Vas nejaky co ma tuto funkci a funguje bez problemu?

Dekuji za rady.
DrZelenka (2491)|17.3.2014 19:29
Do 2 tisic tohle bude docela problém, protože z nějakého důvodu výrobci odmítají používat odnímatelné antény. Mikrotik by to (bez antény) zvládl tak za 2,5-4 tisíce.

K tomu až několik set za kabel (dle délky) a něco přes 500 za venkovní anténu (dle parametrů).
PokornyLukas (5)|18.3.2014 11:23
Rozumím, tak dejme tomu, že zruším cenový limit. Mohl by jsi mi prosím poradit konkrétní typ zařízení? Myslel jsem, že Mikrotik vyrabí pouze komponenty ze kterých je následně potřeba sestavit router - preferuji pouze řešení, které bude kompletní, tzn. sestavený produkt. :) Anténu s kabelem již mám - s konektorem R-SMA (na straně routeru), takže to by teoreticky mohla být další podmínka pro router, kdybych nechtěl investovat do antény, ale předpokládám, že tento typ konektoru (resp. opačný k uvedenému) je používaný standart. Díky
durib (1141)|18.3.2014 13:13
No např. tento s OpenWRT by to měl zvládnout: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400872Z92UM1P9V
Jde koupit i levnější (bez Gbit LAN): http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400872Z92UM1QOE
DrZelenka (2491)|18.3.2014 16:22
[QUOTE=PokornyLukas;554232]Rozumím, tak dejme tomu, že zruším cenový limit. Mohl by jsi mi prosím poradit konkrétní typ zařízení? Myslel jsem, že Mikrotik vyrabí pouze komponenty ze kterých je následně potřeba sestavit router - preferuji pouze řešení, které bude kompletní, tzn. sestavený produkt. :) Anténu s kabelem již mám - s konektorem R-SMA (na straně routeru), takže to by teoreticky mohla být další podmínka pro router, kdybych nechtěl investovat do antény, ale předpokládám, že tento typ konektoru (resp. opačný k uvedenému) je používaný standart. Díky[/QUOTE]

Tak u mikrotiku stačí vzít routerboard, do miniPCI slotu zapíchnout kartu (dle výběru 5/2,4 Ghz případně duální), dát to do krabice a máš velmi pokročilý router :) Ale pro domácí použití (hlavně když s mikrotikem neumíš) je rozhodně lepší duribův objev.

[QUOTE=durib;554242]No např. tento s OpenWRT by to měl zvládnout: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400872Z92UM1P9V
Jde koupit i levnější (bez Gbit LAN): http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400872Z92UM1QOE[/QUOTE]

Hmm a já hledal na czc, kde neměli odpojitelné antény :X Tohle je rozhodně lepší.
Salamander (6177)|18.3.2014 16:25
[QUOTE=DrZelenka;554261]
Hmm a já hledal na czc, kde neměli odpojitelné antény :X Tohle je rozhodně lepší.[/QUOTE]

Jenom co jsem cetl tak tyhle routery udajne pouzivaji na 5GHz pasmo jenom jednu z tech 2 anten, takze to asi bude chtit vyzkouset
durib (1141)|18.3.2014 17:15
To byl ale stejně jenom nástřel. Záleží, na co to chce tazatel použít (prosím odpovědět konkrétně). Pokud by to měl být spoj na dejme tomu pár desítek/stovek metrů, pak bych vzal tohle pro příjem: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400872Z92UL10VA
A pak za to nasadil nějaký jednoduchý router dle požadavků na domácí síť. Bylo by to sice o malinko dražší, ale vzhledem k předpokládaným znalostem tazatele nejjednodušší (samozřejmě vše za předpokladu realizace dálkového spoje).
PokornyLukas (5)|18.3.2014 22:03
Dekuji vsem za nazory. Co se tyce Mikrotiku, chapu - nemel bych s tim problem, bohuzel jsem si vlastni router nikdy nesestavoval, takze bych tomu musel venovat nejaky cas - a to je prave duvod, proc chci hotove reseni, casu bohuzel moc nemam a nechce se mi ten zbytek travit studovanim toho jak postavit router. :) Co se tyce openWRT, to uz je lepsi reseni, ale opet jsem router nikdy neflashoval, tudiz bych zas musel venovat nejaky cas na studium jak na to. :|

K cemu vlastne router potrebuji? Vyuzivam internet od poskytovatele, ktery v me oblasti nabizi pouze sluzby wifi (5 ghz), AP mam asi 600 metru daleko, prima viditelnost z okna. Potrebuji tedy wifi signal poskytovatele prijmout a dale sirit do domaci LAN, ktera vede do trech bytu. Nechtelo se mi pouzivat switch, jelikoz je to dalsi zrout elektriky (ikdyz maly).
durib (1141)|19.3.2014 01:10
OK, pak tedy udělej to, co jsem napsal v posledním příspěvku. Na příjem tu samostatnou anténu a do domu nějaký router pro rozvedení LAN.
PokornyLukas (5)|19.3.2014 09:05
Dekuji. Jenom pro jistotu se jeste zeptam, asi hloupym a trivialnim dotazem. Chapu to tedy dobre, ze Tebou uvedene zarizeni dam do rezimu "Klient", nastavim IP adresy poskytovatele a ziskam tak 1x LAN "vystup internetu"? Diky
durib (1141)|19.3.2014 09:54
Ano. Nejdříve bych pořídil tu nanostation a vyzkoušel to v kombinaci s jedním PC (jestli bude spoj fungovat). Následně bych se podíval, jestli má ta nanostation DHCP server a poté dokoupil buď switch, nebo router.
PokornyLukas (5)|19.3.2014 15:30
Rozumim, jedine ceho se obavam, aby i ten klient mod nefungoval jako bridge nebo repeater, to by bylo nezadouci -> aby dal siril / zesiloval wifi signal. Vyzkousim a kdyztak to vratim. :) Btw ta nanostation ma DHCP, alespon dle google.
zsdx (2098)|19.3.2014 15:54
Ano, DHCP server ma zabudovany a klient mod umi v te podobe, jake potrebujes. Takze ti staci switch.
[quote]All airOS devices can act as clients, it's called Station mode.[/quote]