Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus B85-PRO Gamer - infa, novinky, recenze atd

flanker (1579)|24.3.2014 12:08


Dnes už se konečně můžu vrhnout na samotný popis desky. Zbývá ještě zpracovat pak samotné výsledky měření. Nejprve něco málo k čipsetu B85. V zásadě se dá říci, že se jedná o lehce osekaný Z87. Z praktického hlediska však nejsou omezení veliká. Tím největším je pro nadšence nemožnost taktování, nicméně u dnešní desky Asus B85-PRO Gamer to neplatí!


Čipset má podobné schéma jak Z87, procesor distribuje 16 PCIe linek 3.generace. První změnou je však podpora pamětí, pro B85 nemá smysl kupovat paměti rychlejší než 1600 MHz. Naštěstí je reálný přínos frekvence pamětí jen v jednotkách procent (s výjimkou procesorů APU a jejich vliv na výkon integrované grafiky). Dalším mírným omezením je počet USB. Z87 disponuje 4x USB 3.0 a 14x USB2.0. B85 má stejný počet možností pro USB 3.0, u USB 2.0 o dvě méně. S tím myslím dokážeme žít :-). Z uživatelského pohledu poslední změnou je počet SATA 6G. B85 má o dvě SATA 6G méně, místo nich pak to jsou SATA 3G. Znovu nic, co by nám v praxi brzdilo disky (a stále nám zbývají čtyři rychlé SATA 6)...

Balení
Desku nalezneme v novém, červeno černém balení. Laik by si ji lehce spletl s ROG a nebo MSI Gaming. Nicméně náleží do třídy Gamer, se kterou se možná budeme setkávat častěji. Deska je už samotným přebalem určena hráčům a nadšencům, pro které je ROG prostě nedostupný.


Na zadní straně krabice nalezneme nejpodtstatnější informace o podpoře, specifikacích a funkcích. Například zvukový Supreme FX, Gamers Guardian (ochrana portů, RAM a použití kvalitních kondenzátorů) a info o síťové adaptaci na různé hry pomocí Intel síťovky a unikátního softwaru.


Obsah balení
Příslušenství není nikterak velké, najdeme zde to nejnutnější jako je podrobný manuál k desce, brožura pro sestavení PC, dvojice SATA kabelů, zadní krytka na výstupy a instalační DVD.


Popis základní desky obecně
Základní deska je formátu ATX, ale je o něco uzčí než běžné ATX hraničních rozměrů. Barevnému provedení jasně dominuje červená s černou včetně PCB. Šedé jsou jen některé pamětové sloty, primární PCIe slot a nebo SATA konektory. Po vzhledové stránce se mi deska líbí. Rozhodně se bude vyjímat i v case s průhlednou bočnicí. K rozložení nemám příliš co dodat. Potěšující jsou pasivy nad mosfety napájení, napájecí konektory desky i pro CPU jsou na tradičních místech. Je zde přímo 8-pin, což se může hodit pro lepší přetaktovatelnost (ale pochopitelně to není všechno). Jak uvidíte později, napájení pro procesor a iGPU je osmifázové a digitálně řízené. To je rozhodně plus a hlavně v B85 segmentu se jedná o nadstandard. Rozložení PCIe slotů dává také logiku, potěšující je hlavně daný fakt podpory Crossfire a nebo SLI (linky se pak přerozdělí na 2x 8). Deska disponuje dvěma PCIe 1x a také třemi staršími PCI sloty. Na desce je kromě 6 SATA konektorů ještě slušně vymyšlená část PCB se zvukovým čipem, kde se vrátím později v článku.
Do desky můžeme osadit až 32 GB paměti o frekvenci 1600 MHz, dual sloty pro paměti jsou barevně odlišené, mají pojistku z horní strany a také mikročip pro hlídání analogového obvodu proti přepětí. Ventilátory je možn zapojit do celkem pěti konektorů. Všechny jsou čtyřpinové.


Popis částí desky
Jižní můstek je skryt pod pasivem, ten je chladný a nehrozí riziko přehřívání (v zátěži okolo 42 C)


SATA konektorů je celkem šest. Pozitivní je, že jsou zahnuté. Dva vyčnívající v černé barvě jsou SATA 3G, zbylé čtyři patří k SATA 6G

IO výstupy jsou opatřeny ochrannou vrtsvou stříbra. Proti přepětí jsou na PCB desky malé mikročipy. Zleva uvidíme PS2 konektory, SPDIF, grafické výstupy HDMI, DVI a VGA, 4x USB 2.0 a 2x USB 3.0, gigabit LAN a zvukové výstupy.


Nakonec tu máme spodní okraj desky. Ten nabídne směrem zleva doprava: přední audio konektor, SPDIF konektor pro výstup, jumper pro vymazání paměti BIOSu, TPM konektor, COM, konektor pro ventilátor, dva USB konektory (až 8x USB2.0) a konektory pro zapojení skříně.


Napájení základní desky

Pasivy jsou přichyceny plastovými kolíky přes pružinku, naštěstí však drží dostatečně a nijak se neviklou.


Konce pasivů z profilu směřují ven od desky, tudíž je teplo směrováno "ven".Jeden z pasivů jsem oddělal, jak vidíte, napájení na této straně obsahuje čtyří fáze, celkem jich deska má pro procesor a grafické jádro osm. Napájecí část jsem označil červeně. Ta je navíc digitálně řízená, o to se stará čip digivrm+ zvýrazněný fialovou barvou. Každá fáze se zde skládá z dvojice mosfetů od Semiconductor (horní a dolní), cívek s feritovým jádrem od firmy TRIO a 5K kondezátorů. Zeleně jsem potom označil napájecí konektor ze zdroje pro procesor.

Tady vidíme už samotné napájení pamětí. To se skládá ze dvou fází, červeně jsem označil kontrolér pro řízení pamětového okruhu.


Detaily desky

Modře jsem orámoval zemnící mikročipy, které slouží proti přepětí/elektrostatickým výbojům, v červeném rámečku to je P260 jakožto USB jistič proti přepětí/proudu. Rozhodně vynikající věci...Zelená barva rámuje ASM čip pro inicializaci digitálního výstupu na IO.


Pod jižním můstkem nalezneme vyjímatelný BIOS čip v pouzdře a pod ním indikační diodu jižního můstku.IO čip Nuvoton pro řízení a kontrolu otáček ventilátorů, teplotních sensorů atd, oranžová je potom čip pro taktování a monitoring OC - TPU.


Levý okraj desky ve spodní polovině. Zde zaujímá největší část oddělené PCB se zvukovým čipem, zesilovačem a zvukovými kondenzátory. Samotný Supreme FX je zvýrazněn zelenou barvou. Vidíme tam sluchátkový zesilovač , samotný odizolovaný zvukový čip (obsahuje snad aktuálně nejkvalitnější integrovaný čip ALC1150) a audio kondenzátory ELNA. Podporuje osmikanálový zvuk a nebo multi streaming. V PCB je navíc efektní "zvuková" linka, která vede k IO výstupům a při zapnutém PC efektně svítí.
Oranžovou barvou jsem orámoval ASM čip, mající na starost PCI sloty skrze nativní PCIe x1.
Modrým rámečkem je označený Intelovský síťový čip, I217V, Intelovské síťové čipy jsou známe svou lepší odezvou, než třeba od Realteku...To ocení znovu gamerská komunita.


Testovací sestava a testy
Asus B85-PRO Gamer
Intel core i7-4770K+box chladič
2x 4GB Kingston HyperX Predator 2666 MHz@ 1600 MHz XMP
Radeon R9-270X OC edice
500GB HDD WD 7200RPM
mechanika Asus DVD/RW SATA
1200W zdroj Corsair AX1200 (ne zcela ideální na měření příkonu běžných sestav)
22" LCD TN

Sestava ještě bez GF karty :)Testoval jsem na Windows 7 64-bit s SP1, použil jsem programy MaxxPI, Superpi, UCbench, Cinbenech R15, 3D Mark11, Far Cry II bebchmark, x264 FHD test, Fritzchess test, ROG realbench 1.1

BIOS a software
bude doplněno


výsledky testů
TBD

Přetaktování s BOX chladičem
TBD

Závěr
TBD
Salamander (6177)|24.3.2014 17:13
Díky za info, zajímavá deska, ale záleží na ceně :notsure

Jenom dovol ... fakt mě ro rvalo oči (těch chybek je tam víc, ale tohle by sis opravit mohl)

[QUOTE=flanker;554539]
Základní deska je formátu ATX, ale je o něco [HL]uzčí[/HL] než běžné ATX hraničních rozměrů.

Pasivy jsou přichyceny plastovými kolíky přes pružinku, naštěstí však drží dostatečně a nijak se [HL]neviklou[/HL].
[/QUOTE]
flanker (1579)|24.3.2014 19:46
BIOS a software
Prostředí BIOSu se přizpůsobilo celkovému vzevření desky - černo-červená. BIOS je svižný, přehledný a i nováček se v něm rychle zorientuje.


Úvodní obrazovka poskytne informace o aktuálním čase (nastavte si jej přesně), informacích o CPU/RAM/BIOS verzi, druhý "proužek" informuje o otáčkách ventilátorů, napětích a pamětech. Už zde si můžeme navolit XMP profil pamětí. To stejné platí pro nastavení ventilátorů, kde jsou 3 přednastavené profily. System Performance je uzpůsobení PC dle požadavků. Chceme více úspory energie a ticho? Potom je pro nás Power Saving. Pro dominanci výkonu zase ikonka Asus Optimal . Spodní pásek je nastavení priority bootování.Zcela dole jsou potom ještě další tlačítka (např vlastní popis SATA konektorů a nebo rychlý vstup k nějaké položce jako na druhém obrázku), i pro vstup do rozšířeného zobrazení BIOSu...


Abychom nemuseli pořád prohledávat BIOS položku po položce, můžete si nejpoužívanější nastavení dát mezi oblíbenéČást věnována nastavení pro procesor, paměti, iGPU z hlediska napětí, napájení a na této desce i taktování

Pro méně znalé je tu OC tuner, nataktuje systém zcela automaticky


digitální řízení


Blikající LED lajnu můžeme v BIOSu i vypnout


Otáčky ventilátorů kromě přednastavených profilů můžeme ladit i ručně podle své libosti


BIOS popisovat zcela komplexně je zdlouhavé, proto je ke stažení zde většina podstatných obrázků:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Software je starý známý AI Suite, nyní v třetí revizi. Softwaru není co vytknout, je tak komplexní a vychytaný, že jsem doposud lepší utilitu u žádného výrobce nenašel.

Digitální řízení a napájení


EPU alias úsporná opatření a jak si je nastavímeTPU souvisí s přetaktováním a s tím vše spojené. Součástí je také autotuning.Nastavení průtoku v PC (buď přednastavené 4 profily a nebo manuální nastavení)

Herní "cheat" Sonic Radar, který detekuje směr přicházejících zvuků ve hře.


Pro hraní je tu Gamefirst II, tento software je také dítkem ROG už před lety, dobrá utlita pro priorizaci síťových procesů jako je hraní různých her, streamování, sdílení dat apod (na malé náhledy stačí pro zvětšení kliknout)výsledky testů na základní frekvenci
Superpi 1M a 32M (lehká zátěž na jedno vlákno)Fritzchess test (všechna pracovní vlákna) - můžete si povšimnout i příkonuMaxxpi32M (všechna pracovní vlákna)


Cinebench R15


náročný X264FHD test


UCbench (zatíží postupně všechna vlákna, podporuje instrukce), 937.1 bodů (více je lépe)


winrar


ROG Realbench (single i multithread, komplexní test)


3DMark 11 Performance test


Far Cry II, DX10, 1920x1080, Ultra Detaily, 4x AA, fyzika very high... 132,87 FPS průměrněPřetaktování s BOX chladičem
Taktování s BOX chladičem není nic, co bych doporučoval. Ale i s BOX chladičem je možné drobný overclock. Netrápil jsem procesor příliš dlouho, cca 15 minut v OCCT, teploty už byly atakující 100 C a to opravdu je téměř na hraně. Snažte se se svými chladiči udržet v OCCT a podobných programech teploty do 90 C, v praktickém užití pak budou naštěstí teploty ještě asi o 10 C nižší.

Prvně jsem podřídil nastavení automatickému TUNERU v BIOSu. Procesor měl nastavení 43-43-42-41s napětím 1.225 V. Pro zajímavost jsem zkusil dva benchmarky, lehhké superpí a poté náročný Cinebench R15 a také odečetl spotřebu sestavy...

86 W během výpočtu, 64 W v idle


171 W zátěž, 64 W v klidu, výkon pěkných 824 bodů! Haswell je prostě úsporná platforma, to je jistá věc.


Jak dopadlo ruční ladění? Vzhledem k chlazení jsem se musel umírnit v napětí, jak to jen šlo. Naštěstí můj i7-4770K je slušný kousek, s napětím 1.185 V jsem neměl problém se stabilitou na 4400 MHz, dokonce ze zkušenosti vím, že tento kus zvládne i 4500 MHz (s Gelid Tranquillo). Teploty v OCCT byly už striktní...Pro zvětšení OCCT klikněte na obrázek.Jak se daný výsledek projevil na výkoně? Nuže prvně CInebench R15. Takové skóre hravě překonává téměř vše, co je aktuálně na trhu. Jednovláknový výkon Haswellu je potom bezkonkurenční (takový populární Athlon 64 X2 má nižší skóre i při využití svých dvou jader!). I tady jsem uvedl příkon sestavy během benchmarku.


Fritzchess benchmark


Ve Far Cry II se zapotí hlavně grafická karta...I proto je zde příkon sestavy vyšší než čistě v procesorovém testu. Průměrné snímky jsou 135,5 FPS, minimální pak 106,14 FPS.


V 3D Mark11P byla největší zátěž odměřena při combined testu, kdy pracuje CPU i GPU současně na vyšší obrátky...Výkon také narostl.Závěr
Co tedy dodat? Na trh přichází zajímá deska založená na čipsetu B85, která díky zpracování, osazení, možnostem BIOSu i taktování, kvalitě audia může směle konkurovat dražším Z87 deskám. Navíc je směřována směrem na hráče a případné domácí taktovače (samotné napájení je pro B85 nadprůměrně řešené). O tom svědčí nejen agresivní zbarvení, ale i kvalitní audio část (v rámci integrity), síťový Intel LAN čip a dodávaný software pro streaming, sdílení a nebo samotné hraní. Chválím i přepěťové ochrany výstupních portů a nebo použití kvalitních 5000h kondenzátorů na celé desce (vyjma ELMA). Abych to ještě laicky vysvětlil, 5000h při provozní teplotě nad 100 C :), což is myslím z vás nikdo v troubě péci nebude. Za cenu okolo 2600 Kč se jedná o jeden ze skvostů mezi deskami pro Haswell a byla by škoda jej přehlížet. A jak se říká, pozdě, ale přece.

PS: pozor, viklat je skutečně měkké "i". Uzší je blbý překlep:mistake
Salamander (6177)|24.3.2014 19:53
[QUOTE=flanker;554566]
PS: pozor, viklat je skutečně měkké "i". [/QUOTE]

Vím, ale není to neviklou, ale neviklají :D

To mas fuk ... rekl bych ze to bude narecim :D Mas v textu takovych tvaru vic :slug
Matherdet (955)|24.3.2014 22:10
Slušná deska za ty prachy ale přeci jen je to b85 a nevěřil bych ji natolik abych tam dal 4670k nebo tu tvou i7 :D moje maximus iv gene dává na 1,095V i5-3570k na 4,5ghz.... Mohl bys tam dát i5-4670k (věřím že ji máš) a dát ji na 4,5ghz ? Zajímal by mě pak SuperPI kdybych moc neotravoval. Díky :D :thumb
flanker (1579)|27.3.2014 14:04
napájení je právě dobré, tam se není čeho obávat, má to osmifázi digitál, mosfety s nízkým elektromganetickým vyzařováním, slušné cívky. Sice to není jako ROG, ale na druhou stranu je napájení zase lepší jak třeba Asus Z87-A! Napájení by mohlo být asi na úrovni Z87-Plus, možná bude dokonce identické...
Johny86 (93)|1.4.2014 06:34
Děkuji za informaci, článek jsem četl, ale hlavně mě zajímá, zda.deska.bude dobra i když o přetaktování Neuvažuji? Dal bych tam i i5 procesor co přetaktovat nejde.
flanker (1579)|14.4.2014 09:29
rozhodně ano, jak jsem psal, skvělé audio, asi nejlepší LAN čip od Intelu, co je doposud na trhu jako integrovaná varianta, software s možností síťových priorit na různé typy her (a že jich tam je požehnaně), supr je i ta ochrana IO proti přepětí...
Vitenuto (287)|19.6.2014 16:26
Ahoj, sice vím, že jsi to psal výše, ale vyrovná se - popřípadě je lepší tato základní deska než H97ičky od MSI, Asrock, Gigabyte? - Gigabyte se mi moc líbil v původní B85 verzi - zeleno černá PCB, teďka se mi to už tak nelíbí. Popřípadě je lepší si doplácet, pokud by tento Asusek nebyl tak dobrý jako ostatní firmy, je lepší si připlácet na H97 platformu? Těch 300 - 500Kč je vcelku znát. Každopádně uvažuji o Xeonu - netaktovat, a chci tyhle střední základní desky kvůli audiu, nikdy jsem neměl nic na audio, krom teďka levnějších bedniček 2.1 a ten zvuk bych si myslím ocenil, takže proto.
Jinak nějakej ten M2 sata port, či něco podobného asi nevyužiji, SSD nemám a jak tak koukám na můj 250 Gb disk, který se s mím 7mi letým starým PC bez zbytečných hovadin načte značně rychle - aspoň pro mě, jelikož když se to dostane do složky, tak už stačí počkat jen 10 sc, a když to ještě porovnám s novějšími plotnovými HDD, které budou (myslím si, podle zkušeností) značně rychlejší, tak nemám co řešit. Jediné co bych tak chtěl, je zvuk a případný OC toho Xeona - třeba za 5 let, popřípadě hned :-) - to pochybuji, ale co já vím a také kdyžtak hry, což na ně by mě asi stačila i základní základní deska :D

Ještě jedna kontrolní otázka, vím, že jsem to už několikrát četl, ale strašně dávno, tak se chci ujistit, zdali se to nezměnilo - Ten Xeon, který nemá odemčený násobič, jde doufám stále taktovat, pomocí navyšování FSB, že?
flanker (1579)|19.6.2014 17:38
pomocí navyšování FSB (nově zvané BCLK) už taktovat nelze, alespoň ne u Intelu, protože BCLK je provázáno spolu s řadiči SATA, USB, PCIe...A tudíž okolo 104-107 MHz tyto řadiče vypovídají službu. Člověk si tedy v praxi pomůže třeba o 100-150 MHz taktu, více ne.

B85 ´Gamer je jinak fajn deska, čipset B85 se mi jeví lepším než H87
Vitenuto (287)|19.6.2014 21:38
Kůrník!!! Takže z xeona, pokud bych chtěl update jenom koupenim lepšího procesoru, aaach jo.... A nešlo by to, že by se nějak snížil takt toho USB Sata konektorů atd? Popripade nejakej update neofic. Biosu? No kazdopadne uvidi se, pc planuju koupit sz o Vanocich, ale s tim OC me to zaskočilo... Každopádně díky za radu
DrZelenka (2491)|20.6.2014 13:18
Intel toto zavedl už před nějakou dobou a nikde se nepsalo o tom, že by to šlo obejít. :(
Ivo Mašek (507)|23.6.2014 14:10
Tuto desku vlastním a před 3 dny jsem ji zprovoznil (s CPU Core I5-4440 + 16 GB RAM). Zatím jsem velmi spokojený a nemohu si vůbec stěžovat (spíše naopak). I když tak trochu zatím zápasím s tím novým Biosem (ale i to se snad časem podá :) )
flanker (1579)|24.6.2014 09:23
to se poddá, když jsem před lety měl svou první desku s grafickým BIOSem, taky to byl trošku nezvyk, ale nyní po těch asi třech letech už jsem si naprosto zvykl :)
ifreak (2)|8.9.2014 09:23
Dobrý den, má někdo zkušenost s kombinací této desky a G3258?
flanker (1579)|11.9.2014 11:18
mělo by to fungovat. Jen neupdatovat potom přes Windows Intel ovladače (hlavně management interface!)
mike033 (304)|27.10.2014 05:06
Vyplati se priplacet za temer totoznou desku H97 PRO GAMER? Cpu by tam mel byt bud i5 4690K nebo i5 4690.
flanker (1579)|6.11.2014 11:44
funguje to, zkoušel jsem (byť jen pokusně narychlo), pro OC však musíš nahrát jiný BIOS, se starým PC běží, ale nejde dělat změnu násobiče.

PS: ah, reagoval jsme na starý koment :D

MNo, rozdíl bdue asi ten, že H97 by měl tutově podporovat i Broadwelly, B85 zatím nejistý s podporou Broadwellů. Jinak já bych to asi riskl a vzal B85, protože 4690K rozjede a ten CPU stačí na hodně let dopředu....
proteus89 (7)|25.6.2015 16:10
Sice s křížkem po funusu, ale má někdo tu zkušenost s tím G3258 ?