reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

čipová sada AMD A88X + socket FM2+

iRidium (4)|9.4.2014 15:56
Zdravím vás PC experti.
Protože se chystám postavit nové PC, napadla mě taková otázka:
Jaká je aktuálně nejlepší čipová sada pro AMD a AMD socket procesoru?

Z dostupných zdrojů, jsem si našel, že momentálně posledním socketem je FM2+ určený pro procerory rodiny Kaveri, nicméně je zpětně kompatibilní se socketem FM2, takže do něj jde dostat např. i levnější Richland.
Poslední čipová sada je zřejmě AMD A88X. Bohužel jsem nenašel na stránkách AMD žádný popis tohoto chipsetu. Našli jste to někde?
Přijde mi divné vypustit chipset a nikde ho nepopsat. Jako by byl rovnou pohřben a očekávala se jeho náhrada něčím dalším. Podobný pocit mám u socketu FM2, následně FM2+, teď už se mluví o AM1. Přestože jsem dlouholetým příznivcem AMD, nevím co si o současných APU mám myslet. Je něco z toho dlouhodobě perspektivní, nebo jde jen o výstřelek dnešní doby a za rok už to nebude žít?
Jinak sockety FM2 a FM2+ mi přijdou dost zajímavé vzhledem k integrovanému GPU, které nabízí např. integrovaný grafický chip HD5270D, což je více než slušné. Upozorňuji, že mi nejde o hraní náročných her, ale o standartní kancelářskou práci, úpravu fotek a koukání na filmy. Taky nízká spotřeba by byla fajn.

Díky za Vaše názory.
ICE_D (2754)|9.4.2014 20:31
[QUOTE=iRidium;555301]Taky nízká spotřeba by byla fajn.[/QUOTE]

Tak to jsi u AMD spatne :D Pokud chces nizkou spotrebu, tak Intel Haswell ;) Jenze ono to s tema deskama a chipovyma sadama nevypada nijak trvanlive ani u Intelu, chysta se Broadwell, ktery bude kompatibilni jen s novou revizi Haswellu devadesatkove rady :( Zalezi na tom, jak rychle to PC chces koupit....
iRidium (4)|9.4.2014 22:48
[QUOTE=NFG_ICE;555315]Tak to jsi u AMD spatne Pokud chces nizkou spotrebu, tak Intel Haswell Jenze ono to s tema deskama a chipovyma sadama nevypada nijak trvanlive ani u Intelu, chysta se Broadwell, ktery bude kompatibilni jen s novou revizi Haswellu devadesatkove rady Zalezi na tom, jak rychle to PC chces koupit.... [/QUOTE]

Tak to bych ani neřekl, že jsem u AMD špatně. Intel Haswell má typické TDP 54W. U AMD Richland je typicky TDP 65W, modely s T na konci mají 45W. A to ani nesrovnávám cenu :)
Matherdet (955)|9.4.2014 22:56
Když bys to vzal výkonově, tak se tomu vyrovná i3-4130T s 35W (reálně tak 25-30w, jo a pardon, krom toho ze vyrovna tak ve vsem porazi - az na iGK) :D
iRidium (4)|9.4.2014 23:27
[QUOTE=Matherdet;555321]Když bys to vzal výkonově, tak se tomu vyrovná i3-4130T s 35W (reálně tak 25-30w, jo a pardon, krom toho ze vyrovna tak ve vsem porazi - az na iGK) :D[/QUOTE]

Smyslem toto příspěvku nebylo srovnávat Intel a AMD. Obojí má své + i -. Tady je řeč ale čistě o AMD.
Matherdet (955)|10.4.2014 08:28
Citováno z xtremesystems:

The A88X chipset offers nothing new compared to A85X.
In fact it is worse than it's predecessor.

A88X has an upgraded AHCI / RAID controller which makes it unable (as it currently appears) to run over 106MHz BCLK while AHCI is enabled. Personally I would rather see the top tier FM2+ motherboard using A85X FCH instead of the A88X.
johny__g (6387)|10.4.2014 09:09
Jestli tě zajímá jen APU, tak vůbec neřeš nějaké sockety a čipové sady. Když se podíváš na dosavadní vývoj, tak jsme tu měli FM1, FM2 a teď FM2+, přičemž jakási kompatibilita je jen u posledních dvou. Upgrade procesoru, pokud koupíš nějaké 4jádro, taky nepadá v úvahu, jednoduše není na co upgradovat. A pochybuji že se to s novou generací změní. APU je do počítačů typu smontuj a nech to být. Na takové to domácí chroustání, sem tam nějaká hra to ale stačí a nějakou dobu stačit bude.
AM1 sem vůbec netahej, to je jiná liga.
Matherdet (955)|10.4.2014 09:58
Stejně myslím že je intel lepší volba, taková 4130 + b85 deska je tak do 4500 (výkonově je to mimo oproti tomu fm2)
flanker (1579)|14.4.2014 09:19
to bych neřekl...Kaveri bude v průměru i lepší než core i3 Haswell, nemluvě o možnostech OC...
johny__g (6387)|14.4.2014 12:40
Kaveri AMD úplně zabilo s cenou, navíc jim nějak ujel vlak co se týče nižších modelů, zatím se dá sehnat jen A10, na A8 se stále čeká, takže Kaveri zatím neberu jako použitelný produkt. Navíc je potřeba rychlé a drahé paměti, na to přetaktování jiný chladič než box a to už sme s cenou jinde než je i3.
flanker (1579)|27.4.2014 10:59
BOX u Kaveri stačí, protože 4300 MHz to dá téměř s defaultním napětím a vůbec to enhřeje ani nijak se nezvedá příkon. Je to hodně povedená architektura jako celek. Škoda, že neexistuje nějaký derivát FX s jádry Steamroller

Pěkná recenze Kaveri, kde enchybí ani srovnání výkonu takt na takt vůči Piledriver jádru...

http://www.technic3d.com/review/cpu-s/1648-amd-a10-7850k-kaveri-apu-im-test/1.htm
flanker (1579)|3.6.2014 09:51
wow...





Dnes deska představena na ROG Computexu show... Měla by umět nejen Kaveri, ale i budoucí Carizzo APUčka. Takže u mě je to jasné, tuhle desku musím mít. Vidím obdobné funkce z prvního obrázku jako má Intel řada Z97, takže i OK jako herní segment, nejen overclockerský. Cena by snad mohla být do 4 tisíc, pak má určitě pro nadšence smysl...
flanker (1579)|4.8.2014 10:37
Gamer série se pomalu rozšiřuje nejen jako B85, ale i do H97 a dokonce i do FM2+ A88x...
Nejsem si ale jistý, zda se bude FM2 prodávat i u nás, přeci jen, trh v Číně je nabytější a více lidí tam holduje FM2/FM2+ než třeba u nás (co tak sleduju v čínských fórech)

Kdyby byla cena okolo 2k, mohlo by se jednat o slušnou pecku.






Zase LED lajna oddělené části pro zvuk.



IO je však o něco chudší, i proto bych věřil v cenu okolo 2k...
flanker (1579)|4.8.2015 13:34
A88X je aktuálně nejprodávanější AMD platforma! Dělal jsme jakýsi průzkum a divil jsem se, ale skutečně tomu tak je. FM2+ je dnes cenově dostupné, ve spojení s A10-7600/7700K a nebo Athlonem 860K to stojí hubičku.