reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

DSL pripojenie a zdieľanie

eraser (0)|21.7.2007 12:17
Prechádzam na DSL pripojenie do T-Com, pričom si chcem ponechať svoj doterajší HW, ktorý používam na wifi pripojenie. Momentálne mám takúto topológiu...

anténa - AP -[upt do WAN]- router -[utp káble]- 4 klienti

AP
| IPs, settings: získané od wifi providera
|
router
| [internet port]| static configuration
| IPs: pevné, získané od wifi providera
| [local port]| IP: 192.168.1.254
| Mask: 255.255.255.0
|
|
----PC
| IP: 192.168.1.2
| Mask: 255.255.255.0
| Gateway: 192.168.1.254
|
----notebook
| IP: 192.168.1.1
| Mask: 255.255.255.0
| Gateway: 192.168.1.254
Teraz by som chcel niečo nasledovné... :idea

DSL modem -[utp do WAN]- router -[utp káble]- 3 klienti, 1 AP -- wifi klienti

AP pripojenie ignorujte (to budem riešiť neskôr, ak teda narazím na problémy), jedná sa mi momentálne o prepojenie DSL modemu (Microcom AD 2706 Ethernet modem) a môjho routera (Ovislink IP-3047) a následnú distribúciu internetového pripojenia klientom, čiže počítačom, ktoré napojím na router, ktorý disponuje 4-portovým integrovaným switchom.

Problém je, že DSL modem je zároveň router. Zatiaľ nemám aktivovanú DSL linku (akože toto ma pekne naštvalo :angry, hlavne, že mám všetko k tomu potrebné :turtle), takže to nemôžem vyskúšať, no ide mi o nastavenie DSL modema. Rýpal som sa vo voľbách a našiel som spôsob, ako prepnúť DSL modem do režimu bridge. Takže usudzujem, že by nastavenie mohlo byť nasledovné...

DSL modem -- nastavený ako transparentný bridge
router -- aktivované PPPoE s menom/heslom od providera, zisk IP adries od providera

Tzn. o naviazanie pripojenia sa mi bude starať router, pričom DSL modem bude slúžiť ako most, resp. zariadenie, ktoré sa transparentne figuruje medzi routerm a providerom.


Ak máte s týmto niekto skúsenosti, najmä praktické, prípadne vlastníte podobné zariadenia, dajte mi vedieť, či je táto úvaha korektná, prípadne mi detailne popíšte váš spôsob, resp. vašu topológiu vrátane nastavenia IP adries sieťových zariadení a klientov.

Viem, že takéto dačo mi môže jednoducho a kompletne zastrešiť zariadenie, ktoré v sebe spojuje DSL modem/router/switch/AP, no ja mám tieto prvky zvlášť (DSL modem, router/switch, AP), takže by to bola zbytočná investícia.
Weslo (234)|21.7.2007 13:49
jo pokud má tvůj router WAN port a umí vytáčet PPP spojení tak to přesně tak jak si napsal bude fungovat

modem přepneš do bridge(to umí skoro každý modem)
na WAN routeru dostaneš IP od T-COMu a LAN si nastavíš dle libosti
eraser (0)|22.7.2007 00:42
Díky, toto som chcel počuť. Inak, našiel som zaujímavú diskusiu, kde preberajú dve možnosti prepojenia, samozrejma táto, ktorú tu uvádzam, je najpohodovejšia, avšak má vraj jedno úskalie a to v prípade, že router nedokáže prejsť autorizáciou (PAP, CHAP) ISP, čo sa v niektorých prípadoch môže stať.

http://whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/495186.html
Weslo (234)|24.7.2007 09:03
jj to je docela možné, nevím ale jestli tvůj Ovislink má tuhle volbu (PAP/CHAP/Auto)

pak by to šlo ještě tak že by si u Ovislinku/DSL routeru změnil IP na něco z rozsahu toho druhého

přiklad: DSL modem má IP 192.168.1.1 a na Ovislinku nastavíš 192.168.1.2,na PC nastavíš napevno IP ze stejného rozsahu pak výchozí bránu 192.168.1.1. a mělo by to jet - má to tak kolega v práci

Ovislink pak funguje defakto jako switch
eraser (0)|24.7.2007 14:15
Jojo, je mi to jasné, čiže sa DSL modem využije ako modem/router a router Ovislink funguje ako transparentný switch a jeho routerovacie schopnosti sa nevyužívajú.

Každopádne, ten Ovislink má tieto podporované protokoly: TCP/IP, NAT, ARP, ICMP, DHCP client/server, PPPoE, PPP, PAP, CHAP, NTP, HTTP, TFTP, POP3.

No, do zajtra by mala byť linka aktivovaná, tak snáď to konečne bude hotové a môžem sa vrhnúť na praktické testy. Ak sa mi podarí to moje spomínané zapojenie, tak sa následne vrhnem na pripojenie, zabezpečenie AP a wifi klientov, takže ma čaká ešte dosť práce. :)
eraser (0)|26.7.2007 11:55
OK, tak mi bolo dneska oznámené, že dňa 23.7. bolo zriadenie DSL linky zrušené, vraj nemajú voľné porty, či dačo obdobné. No, čo na to dodať? Takže ich môžem kašlať a idem im vrátiť modem a papiere. Ešte, že som nezrušil pôvodné internetové pripojenie, to by ma asi roztrhlo.

update: Takže sa všetko nakoniec vysvetlilo, pri požiadavke o zriadenie služby boli zle vyplnené niektoré kolónky, čiže zlyhal ľudský faktor - pracovníčka, ktorá danú žiadosť vystavovala. Smutné však na tom celé je, že sa jedná o telekomunikačnú spoločnosť a pri komplikácii ma nikto neinformuje, čo sa deje...

Takže zajtra idem znovu podpísať zmluvu, tretíkrát. :)
eraser (0)|12.8.2007 16:42
Výborne, tak práve som dokončil posledné ladenie a všetko mi nádherne behá. Ostáva už jediné, zalištovať káble, aby neplantali po zemi. :)

Riešil som len dva problémy, ktoré však neboli kritické. Najskôr som mal problémy so stratou packetov wifi pripojenia a ďalší bol v rušení telefónneho aparátu, jednoducho pokiaľ sa uskutočnil a tiež i ukončil hovor, tak sa DSL pripojenie zresetovalo. Taktiež bol nekvalitný prenos počas telefonovania, resp. šum v slúchadle.

1. AP problém
Nastavil som správnu hodnotu pre Beacon Interval, môj wifi provider využíval špecifickú výšku :mistake. V jednoduchosti som vrátil danú hodnotu na východziu, tak ako ju prednastavil výrobca.

2. telefón problém
Zistil som, že problém spôsobuje moja predlžovačka APC, ktorá disponuje splitterom. Keďže som však chcel využiť prepäťovú ochranu, využil som menší trik so splitterom, ktorý je v balení k DSL modemu. Zapojil som ho pred telefón :idea. Nie je to zrejme košér :notsure, avšak funguje to a rušenie bolo eliminované. :thumb

Postupne si spíšem jednotlivé nastavenia a následne ich tu budem čoskoro prezentovať. Určite to mnohým pomôže, prípadne si spravia predstavu, ako to zdieľanie internetu, lokálna sieť a wifi pre domáce využitie nie je vôbec žiadna veda :runaway a dá sa sprevádzkovať behom pár minút :slug a to dokonca i pomocou neintegrovaných sieťových zariadení.