reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Co možná nejspolehlivější SATA úložiště

DrZelenka (2491)|29.4.2014 17:50
Plánuji výměnu PC routeru a přemýšlím jaké úložiště použít. Klasický HDD ve mě moc jistoty nevyvolává a cena nic moc (nepotřebuju platit zbytečně stovky GB kapacity a při nonstop provozu časem odejde, jde jen o to jestli za 2 nebo 4 roky). Přemýšlím nad nějakým malým SSD, ale tam si nejsem jist dlouhodobou spolehlivostí, přecejenom SSD tu nejsou zrovna nejdýl (doma má najeto tuším něco přes 2 roky a zatím v pohodě).

Disk se bude flákat - bootuje se z něj a ukládají se tam logy, nic víc. Router je restartován jednou za rok, nebo když se něco upravuje.

Nároky:
provoz 24/7/365 a životnost aspoň 4-5 let
rychlost nehraje roli - stačej i jednotky MB/s (99,9% věcí jede v RAMce)
přijatelná cena (pod tisícovku?)
kapacita bohatě postačí ve stovkách MB
SATA rozhraní (ačkoliv nemusí být podmínkou - dnes otestuji zda bude redukce na ATA spolehlivě fungovat)

Pevně doufám v zprovoznění původní Mikrotik ATA potvory (nějaká 128MB flash paměť) na novým systému. Jede mi jich v síti ještě asi 6, jedou 10 let a snad ani 1 neodešla - jen u jedný se poškodil systém při updatu.
Matherdet (955)|29.4.2014 21:25
Sorry ale dneska nic jiného než SSD a HDD není... s ohledem na to že se zapisuje málo tak bych volil nějaký ssd s hodně zápisy (moje věty se odporují, ale myslel jsem to kvůli životnosti :D) a nebo disky pro 24/7 provoz (WD RED / Seagate NAS HDD)
bastlir (328)|29.4.2014 23:08
Ceny PATA disků dnes bývají vyšší jak SATA. Pokud k záloze dat použiješ jen jedno médium, nemáš jistotu vlastně nikdy. Proto existují tzv. disková pole s několika disky, což má za následek nejen rychlost R/W, ale bezpečnost. Zkrátím to ... pro domácí použití a malé firmy stačí dvoudiskový NAS a disky v něm nastavit do raidu-zrcadlení. A do něj pro tento účel určené 2xHDD (viz výše) a lépe s ventilátorem, i když se vyrábějí i bez ventilátoru.
DrZelenka (2491)|30.4.2014 11:45
[QUOTE=bastlir;556031]Ceny PATA disků dnes bývají vyšší jak SATA. Pokud k záloze dat použiješ jen jedno médium, nemáš jistotu vlastně nikdy. Proto existují tzv. disková pole s několika disky, což má za následek nejen rychlost R/W, ale bezpečnost. Zkrátím to ... pro domácí použití a malé firmy stačí dvoudiskový NAS a disky v něm nastavit do raidu-zrcadlení. A do něj pro tento účel určené 2xHDD (viz výše) a lépe s ventilátorem, i když se vyrábějí i bez ventilátoru.[/QUOTE]cetl jsi to vubec? Nechci ukladat data, nechci raid!! Chci jen neco malinkyho z ceho se bude jednou za rok bootovat a vzhledem k umisteni to chci namontovat a x let na to nesahat.

Btw funguje vam tapatalk? Me dnes vubec :/
Salamander (6177)|30.4.2014 18:30
No, videl bych to nejspis ne nejaky WD ze serverove rady Re ... http://www.czc.cz/wd-re-abyz-250gb/132329/produkt
Jsou sice drahy, ale MTBF ma 1.2 milionu hodin
Matherdet (955)|30.4.2014 18:53
Jako nejsem si jistej ale na kalkulačce mi vyšlo že je to 136 let :DDD tak asi spolehlivost bude
bastlir (328)|1.5.2014 09:37
[QUOTE=DrZelenka;556049]cetl jsi to vubec? Nechci ukladat data, nechci raid!! Chci jen neco malinkyho z ceho se bude jednou za rok bootovat a vzhledem k umisteni to chci namontovat a x let na to nesahat

Btw funguje vam tapatalk? Me dnes vubec :/[/QUOTE]
.....přemýšlím jaké úložiště použít. Klasický HDD ve mě moc jistoty nevyvolává a cena nic moc (nepotřebuju platit zbytečně stovky GB kapacity a při nonstop provozu časem odejde, jde jen o to jestli za 2 nebo 4 roky). Přemýšlím nad nějakým malým SSD, ale tam si nejsem jist dlouhodobou spolehlivostí ....
A jakou bezpečnost tedy s jedním diskem chceš? Vždyť nemusí mít 3TB.
DrZelenka (2491)|1.5.2014 10:23
[QUOTE=bastlir;556086]
A jakou bezpečnost tedy s jedním diskem chceš? Vždyť nemusí mít 3TB.[/QUOTE]

Velkou spolehlivost. Ale psal jsem hlavně protože tebou doporučovaný NAS je nesmysl (to už radši koupím tohle než podle tebe stavět PC, k tomu NAS a nějak to propojovat, aby PC bootovalo z NASu). I kdybych ty 2 disky narval přímo do PC, tak to je 4000 jen za disky.

Jak jsem psal - 10 let používáme flash paměti za pár korun jejichž úmrtnost je po té době <10% (navíc způsobeno lidským faktorem). Něco takovýho to je - http://pevne-disky.heureka.cz/transcend-2gb-ide-flash-module-ts2gdom44v/

Dnes ráno jsem dohledal výrobce toho starýho modulu (vykuchal jsem ten jedinej který díky mě nefunguje - zvenku ani v BIOSu nic vidět nebylo) a konečně našel novější alternativu (400 za 1GB modul - přesně to co jsem hledal). Zajímavý, že můžu několik dní trápit hlavu, ale hromada věcí mi dojde v noci po tom co se někde zeptám :)

http://uk.transcend-info.com/industry/products_details.asp?CatNo=237&SerNo=240&ModNo=529&Func1No=1