reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Regulace napětí

DrZelenka (2491)|17.5.2014 20:39
Potřeboval bych udělat regulaci na 10W pumpu k vodníkovi. Jelikož běžné regulátory nezvládají 10W, nebo to jsou potvory do 5,25" pozice za 500, tak jsem se rozhodl udělat ji doma. Pokudvím, tak pro snížení napětí stačí obyčejný předřadný odpor.

Je tu někdo kdo se vyzná v elektrice a napsal by co tam mám zapojit? Potřeboval bych dosáhnout 8-9V. Kdyby to šlo regulovat mezi 7-12V, tak by to bylo ideální.
kevin00 (10238)|17.5.2014 22:38
Schema zapojení:

[ATTACH=CONFIG]29758[/ATTACH]

Proudová zatížitelnost regulátoru max. 1A a regulace napětí od 1,2 do 12V. Vstupní napětí musí být stejnosměrné a pokud by jsi chtěl regulovat napětí až do 12V musel bys na vstup přivést min. napětí cca 14V a max. 20V. Výstupní napětí se poté bude pohybovat v rozmezí 1.2V - 12V. Integrovaný obvod je napájen 2.3V, takže si můžeš jednoduše spočítat jaké bude výstupní napětí při určitém vstupním napětí.
V tomto zapojení bude regulace probíhat zhruba v první polovině dráhy potenciometru. Pokud by jsi chtěl, aby regulace probíhala po celé dráze potenciometru vyměň potenciometr 2k5 za potenciometr 1k5. Ve schematu do místa s červenou tečkou vložíš rezistor 1k. Nyní bude probíhat regulace po celé dráze potenciometru a rozsah regulace bude přibližně v rozmezí 6.8V - 12V.
Při stavbě jen doporučuji regulátor přidělat k nějakému chladiči.

BTW Pokud by jsi použil výkonový odpor, tak sice docílíš snížení napětí, ale nedocílíš regulace. Navíc by jsi musel odpor chladit.
761_2.jpg
DrZelenka (2491)|18.5.2014 08:35
[QUOTE=kevin00;556857]Schema zapojení:

BTW Pokud by jsi použil výkonový odpor, tak sice docílíš snížení napětí, ale nedocílíš regulace. Navíc by jsi musel odpor chladit.[/QUOTE]

A přesně proto jsem to nezkoušel dělat sám :) Díky, ideální bude varianta s 1k5 potenciometrem (pod 6V pumpa stejně nepoběží).