reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kapalina do vodníka + teorie o radiátoru

Krajda0 (8)|19.5.2014 09:41
Zdravím mám takové spekulace tak bych se chtěl zeptat zda je to možné.
Chtěl bych nalít do okruhu místo destilované vody ethanol mělo by to mít výhody jako je bezúdržbovost a lepší tepelná vodivost rozlití kapaliny do pc by taky neměl být problém jelikož ethanol se odpaří máte s tím někdo zkušenosti?
a také bych chtěl do okruhu zabudovat radiátor normálního topení jako pasivní chlazení + aktivní radiátor určený pro vodní chlazení kdyby se zvýšila teplota nad určitou hranici půjde to zprovoznit?
Alphacool Support (1563)|19.5.2014 10:26
Dobrý den,

nevím, jakou tepelnou kapacitu má nebo nemá ethanol. Každopádně i pokud by měl tepelnou kapacitu o dost vyšší než voda, měl byste teplotu komponent víceméně stejnou. Omezujícím prvkem vodního chlazení totiž není tepelná kapacita chladícího média, ale to, jak dostat teplo z chlazeného čipu přes blok do kapaliny. Tak či onak, pokud byste chtěl použít ethanol jako chladící médium, zapomeňte na plexi bloky, protože by Vám popraskaly, a zapomeňte na klasické průhledné/barevné hadice, protože by Vám je to rozleptalo. Takže jedině celoměděné bloky a EPDM hadice = dost peněz navíc.

Co se týká klasického radiátoru (topení), tam jsou v zásadě problémy dva:

1) Tyto radiátory se opravdu nevyrábí "na čistotu", protože to ani není potřeba. Uvnitř jsou velké zbytky po svařování a další nečistoty, které ani při propláchnutí moc ven nedostanete a postupně by se Vám uvolňovaly do okruhu, kde by začaly zanášet především CPU blok, protože ten má nejjemnější žebrování a v každém vodním okuhu funguje jako "síto".
2) Tyto radiátory jsou koncipovány na velké delta T - laicky řečeno, výkon mají až při vysoké teplotě kapaliny uvnitř a nízké teplotě okolí. Což je ale přesně to, co ve vodním chlazení nepotřebujete. Tam je teplota kapaliny kolem 30 - 40 stupňů Celsia. Nedávno jsem měl na toto téma dlouhou debatu s jedním zákazníkem. Nenechal si to vymluvit, koupil někde v Baumaxu či kde velký deskový radiátor za tisíc korun a pak se strašně divil, proč on má na R9 290X grafice s full cover blokem 75 stupňů, když jeho známý má ten samý okruh ale s radiátor od nás (a ventilátory) a má na grafice 50. Řešil milion příčin co je vadné, i když jsem mu v první větě prvního emailu napsal, že chybu má v tom radiátoru. Tvrdil jak jsme dodali vadný full cover blok, jak pumpa je vadná a kdesi cosi. No, nakonec asi fakt zkusil jiný radiátor a prozřel, protože už se neozval :)
Krajda0 (8)|21.5.2014 12:32
Narazil jsem na tyto stránky a chtěl bych se zeptat zda je tedy obrázek č.3,4 reálný.
Alphacool Support (1563)|21.5.2014 21:23
Obrázek 3, tedy pokud správně umím počítat tento reálný je - pokud to je měděná trubka tak je celkem čistá. Ovšem bude to mít nějaký výkon jen při pasivním chlazení, protože to žebrování je velmi daleko od sebe. Výkon s ventilátory bude velmi slabý.

Obrázek 4, tedy je přesně to, co jsem psal. Opravdu bych to nedoporučil. Ono ty obrázky jsou téměř 10 let staré a tenkrát to takový problém nebyl - radiátor přímo na vodní chlazení moc výkonné nebyly, takže rozdíl oproti deskovému radiátoru nebyl tak výrazný, a CPU bloky zdaleka nebyly tak restriktivní, takže i když ten radiátor pouštěl do okruhu bordel, tak se to v CPU bloku neusazovalo...takže tenkrát to jakž takž smysl nějaký mít mohlo, dnes opravdu ne.
Fox_25 (613)|22.5.2014 03:29
Jak moc špatně by bylo použití nového radiátoru topení(nebo rovnou hlavního chladiče) z auta? Kamarád přemýšlí nad vodníkem a líbilo by se mu kdyby to v pasivním režimu uchladil podobný chladič, dokonce by byl ochoten v případě nutnosti přidat saharu s "nějakou" regulací otáček.
Alphacool Support (1563)|22.5.2014 07:25
Radiátor z auta je celkem OK, nejsou většinou špinavé a mají i nějaký ten výkon - sice ne takový, jako klasické radiátory vodního chlazení, ale ujde to ;)
Krajda0 (8)|4.6.2014 11:03
Ještě jsem se chtěl zeptat jaký blok by jste dal na tuto desku http://www.czc.cz/msi-z87-g45-gaming-intel-z87/130614/produkt
Alphacool Support (1563)|4.6.2014 11:36
Nedával bych tam nic. Chipset to nepotřebuje vůbec a mosfety bych skoro řekl, že také ne. Pokud na mosfety něco dát tak http://www.alphacool.cz/Vyhledat?arg0=koolance%2bmvr ale jaký rozměr to opravdu netuším - muselo by se to změřit na té desce.