reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Stavba custom table case s dvouokruhovým pasivním vodním chlazením

honcka (6)|9.6.2014 12:14
V dohledné době budu rekonstruovat byt a bohužel se budu muset smířit s mnohem menším místem na pc (90cm sirka) teď mám case CM Stacker a na nové místo se už nevejde, proto bych rád si udělal pc ve stole, švagr je zámečník/topenář s komplet vybavenou dílnou. Mám takovou představu a chtěl bych vědět jestli to není rovnou blbost, základní koncept by byl, že stůl bude stát na 2 hliníkových trubkách o průměru 160mm tloušťka stěny 5mm ty by byly naplněny vodou nebo olejem a uvnitř by byl stočený 10 m dlouhý výměník z 10mm měděné trubky. Každá by sloužila na chlazení vlastního okruhu, jedna na grafiku a druhá na zbytek. Teď mám GPU Radeona 290 a OC CPU i7 860. Chtěl bych vědět, jestli se to tímhle způsobem uchladí a případně, jestli to utáhnou běžná čerpadla na pc.

Díky
Krajda0 (8)|9.6.2014 15:33
Chvíli mi to dalo než jsem to pochopil, myslím si že by to neměl být problém , ale počkej si na názor od alphacoolu možná pokud by na těch trubkách byli žebra tak by to bylo lepší
Alphacool Support (1563)|9.6.2014 21:17
Dobrý den,

jak přesně to chcete udělat ? Asi mám po dnešku přehřátý mozek, ale nechápu to - pokud ty hliníkové trubky s průměrem 16cm budou naplněné vodou, proč do nich chcete dávat spirálu z měděné trubky ?
honcka (6)|9.6.2014 23:00
kvůli lepšímu odvodu tepla, první jsem myslel, že se bude používat jenom voda v té trubce, ale pak jsem to kvůli galvanické korozi zavrhl, ta měděná trubka by byla dělaná jako klasický trubkový tepelný výměník ala
http://www.koupelny-venta.cz/18782,zebrovany-medeny-trubkovy-vymenik-tepla-topny-had-0-60m2-prumer-145mm-delka-410mm-6150.html
Jinak ohledně té galvanické koroze vznikala by kdyby se použili poniklované bloky od EK jako např http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-FC_R9-290X_Rev_2-0_-_Nickel_Plated.html
Alphacool Support (1563)|10.6.2014 07:28
To je teda pěkně drahá sranda :eek:

Každopádně pokud by tedy v těch hliníkových profilech byl takovýto "had" z měděné trubky a v té by tekla voda, tak bych v tom neviděl problém. Jediné, co bych doporučil je, aby se ten "radiátor" před použitím v okruhu důkladně propláchnul od nečistot. Nedokážu ale naprosto odhadnout chladící možnosti, to opravdu nevím.

Pokud byste tam měl něco z hliníku, tak je dobré použít Innovatek Protect IP - ale samozřejmě je mnohem lepší se hliníku vyhnout.
johny__g (6387)|10.6.2014 09:13
Já to chápu tak, že teplo z PC se má akumulovat do kapaliny v těch nohách. Bohužel nepíšeš výšku, ale odhadem 70 cm? Takže víš objem kapaliny, pokud to bude voda tak měrná tepelná kapacita je zhruba 4 kJ na litr a stupeň Celsia (nebo Kelvina). Takže tu nic nebrání si spočítat, za jak dlouho se voda ohřeje. V reálu ten čas bude vyšší, protože část tepla z těch nohou odejde do vzduchu, ale to ber jako případnou rezervu.
Ale celé se mi to moc nezdá. V zimě proč ne, ale mít v létě vytápěný stůl? Děkuji, nechci. Proč to nemůže být chlazené vzduchem?
Neregistrovaný (0)|10.6.2014 09:41
Alphacool Support: Ten odkaz jsem dával jenom jako příklad, když si to naohýbám sám z měkké topenářske trubky, tak mě to vyjde zhruba na 600 za ks
Johny: Díky skusím to spočítat, chci to mít chlazený vodou kvůli tichu, mě to nevadí, ale žena je na to nějaká háklivá a nemá ráda hučení když si večer čte
honcka (6)|10.6.2014 11:07
Ohledne normálních radiátorů, kdybych to trošku překopal a do jedné strany zabudoval tento radiátor
http://www.alphacool.cz/produkt/Watercool_MO-RA3_420_Core_LC.html?arg1=01060101
byl by schopný tu i7 i s R290 uchladit pasivně?
Krajda0 (8)|10.6.2014 12:11
Jak tak o tom přemýšlím dalo by se to z efektivnit kdyby jsi na ty nohy stolu dal žebra jako jsou na zalman reserator 1 plus a možná to napojit přímo bez té spirály aby ta noha byla jako chladící expanzka tech dejme tomu 17l vody to se bude chvily ohřívat
honcka (6)|10.6.2014 15:53
To mě právě napadlo jako první, akorát se bojím té galvanické koroze, ta kulatá noha má objem 13l a na ní by se to blbě lepilo, další možnost by byla svařit k sobě 3 jekly 210/60(větší jsem neviděl běžně prodávat) to by dalo nějakejch 20l a na to navařit chladiče ala http://www.ehlinik.cz/hlinikovy-chladic-120x37/pro-YZS0000101.html
Alphacool Support (1563)|10.6.2014 21:43
Pokud to vezmu postupně:

1) Nemá smysl plnit obě nohy kapalinou. Raději do těch noh dejte tu měděnou trubku (která se bude noh zevnitř dotýkat). Chladící účinek bude přibližně stejný a vyřešíte problém s hliníkem v okruhu.
2) Omezujícím faktorem chlazení je to, že nohy nemají žádná žebra a tudíž teplný přenos do okolního vzduchu bude dost špatný. Určitě bych navrhoval na nohy dát nějaká žebra, jako měl například Zalman Reserator http://www.slcentral.com/zalman-reserator/pour_water.jpg :idea Pak by Vám jedna noha byla schopna uchladit CPU a druhá grafiku.
3) Ten Watercool Vám při horizontální montáži dané komponenty uchladí bez problémů, při vertikální montáži záleží na mnoha parametrech (odstup od zdi atd.).