reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s integrovanými větráky

Lichty24 (9)|13.6.2014 17:11
Dobrý den,

mám od února sestavený počítač z těchto komponent - http://www.czc.cz/96q3ao08f4h568viflusvena8c/seznam. Počítač funguje bezvadně, avšak integrované větráky na case Fractal (konkrétně větrák zadní a horní) se po několikatýdenním používání vypnuly. Vzadu je regulátor jejich otáček, na ten nereagovaly rovněž. Pochopitelně jsem PC poslal k reklamaci - poprvé CZC poslala zpět, že se u nich problém neprojevil. U mě posléze bylo také "vše dobré", ale problém nastal znovu. Poté tedy v CZC vyměnili celý case Fractal a počítač před dvěma týdny přišel "v nové krabici". Po dvou týdnech se ale dostavil stejný problém.

Už jsem poměrně zoufalý, počítač tráví více času v opravně, než u mě v pokoji, stárne, a já nevím jak tomuto problému čelit, ani kde by mohl problém spočívat. Obracím se tedy na vás s žádostí o radu - co byste na mém místě udělali vy. Bohužel sám se ve vnitřku PC nevyznám, v životě jsem se v ní takříkajíc "nemontoval".

Děkuji,

Dan
johny__g (6387)|13.6.2014 18:30
A poznáš alespoň, kam jsou ty ventilátory zapojené? Netočí se stále, nebo jen po startu? Je možné že se rozběhnou až se PC zahřeje.
Lichty24 (9)|13.6.2014 18:34
Speciálně tyto dva vedou do regulátoru, kterým se dá zezadu na case ovládat intenzita foukání. Tak tomu bylo na začátku a vždy po reklamaci. Teď je otáčecí knoflík na regulátoru nečinný.

Ventilátory se netočí neustále. Při vystavení zátěži se nerozběhnou.
Lichty24 (9)|13.6.2014 20:27
Ten case vypadá v syrové verzi takto:

http://www.guru3d.com/miraserver/images/2011/fractal-core3000/IMG_4455.jpg

A přesně ty dva větráčky, které už jsou v case v jeho základní podobě, nejedou. Propojeny jsou do otáčecího hardware regulátoru.
Salamander (6177)|13.6.2014 21:59
na desce uz nemas volne piny do kterych bys je mohl zapojit?
Lichty24 (9)|13.6.2014 22:40
Jak jsem psal výše, bohužel jsem v tomto pouze pasivní uživatel, co zde pláče s problémem. Sestavu montovalo vždy CZC, netuším, kam co propojili a bohužel ani, kam co má patřit :( Každopádně větráky, které nejsou zapojeny do tohoto regulátoru (v PC ještě jedná integrovaný jeden vepředu + jeden můj) fungují v pořádku.

D.
Georginek (2957)|14.6.2014 19:45
Ja hledal naky fotky toho regulatoru a nic jsem nenasel, jak to vypada?

Pokud nemas pecet na krabici, odsroubuj bocnici a vetracky ( ty kabliky ) odpoj z regulatoru ( nejspis bude vadny ) a zapoj primo do desky. Konektor splest nemuzes, vypada jako na obrazku.
Oznacil jsem Ti, kam mas pripojit vetracky......
Connector_mb_fan_3pin.jpg ga-b85m-d3h1_2243_detail.jpg
Lichty24 (9)|14.6.2014 23:41