reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BIOS nevidí točící nový HDD

maarkii (292)|15.6.2014 09:13
Mám nový recertifikovaný (vyreklamovaný u prodejce za předchozí vadný WD) HDD Seagate Barracuda 7200.12 160GB. Při zapnutí PC jej BIOS nevidí, ač HDD prokazatelně nabíhá-točí. Kabely jsou OK, podobný HDD WD 160GB je v BIOSU vidět okamžitě a na stejných kabelech. MB je ASRock 775Dual-880Pro. Díky.
kevin00 (10238)|15.6.2014 09:21
Nejrychlejší způsob kontroly je jej vložit do jiného počítače. Pokud jej ani tak BIOS neuvidí, tak reklamace.
maarkii (292)|15.6.2014 09:54
Bohužel není možnost, jen ntb
kevin00 (10238)|15.6.2014 11:28
Tak po kontrole SATA datového a napájecího kabelu, nastavení BIOSu (jestli není náhodou SATA port vypnutý) bych jej poslal rovnou zpět k výrobci. Pokud disk není detekován BIOSem, neuděláš s ním naprosto nic.
maarkii (292)|15.6.2014 13:54
Vše je OK, několikrát prohozeny kabely v páru s jiným HDD WD, který je ihned detekován BIOS, takže ani v BIOS není chyba. Je možné že si HDD Seagate nerozumí s MB?? Před pár roky jsme musel reklamovat HDD WD, který se lišil pouze asi dvěma písmenky v typu, ale BIOS ho nenačetl, ač v prodejcově PC běžel...ted mě jiný prodejce v reklamaci vyměnil původní půl roku fungující HDD WD právě za tento Seagate...
robky (3195)|15.6.2014 15:47
Problém zrejme bude v tom, že doska má radič SATA 150 (SATA I) a ten seagate je SATA 300 (SATA II) .... vyskúšaj jumper settings
maarkii (292)|15.6.2014 16:40
Ti žebráci na tom Seagate nepíšou nic o tom zda je to SATA1 nebo 2. R.v. je pravděpodobně 2010. Na to třetím volném konektoru HDD je napsáno že je MOLEX 78032. Nebo to platí pro všechny tři konektory. Jumpery jsou samozřejmě zase jiná menší velikost než jsou na W, což nemám.. Kdybych to věděl, že je to zase potřeba propojit jumperem jako na WD, tak neotravuji, WD to má alespon napsáno na etiketě, ale ne kvůli rychlosti ale pro Master/Slave. No dám vědět, až nějak vyřeším scházející jiný formát jumperu...
bastlir (328)|15.6.2014 20:30
Sorry, ale toto by mělo patřit k základním znalostem toho, kdo otevře dekl od PC. Nehledě k tomu, že ses měl podívat na stránky výrobce. Prodejce, když si řekneš o konkrétní typ HDD, nemá důvod ti to sdělovat. Malá propojka také patří k základnímu vybavení montéra. Můžeš si ji vyrobit úpravou vytaženého plíšku z propojky velké.
VencaX (3686)|16.6.2014 00:20
[QUOTE=bastlir;558076]Sorry, ale toto by mělo patřit k základním znalostem toho, kdo otevře dekl od PC. Nehledě k tomu, že ses měl podívat na stránky výrobce. Prodejce, když si řekneš o konkrétní typ HDD, nemá důvod ti to sdělovat. Malá propojka také patří k základnímu vybavení montéra. Můžeš si ji vyrobit úpravou vytaženého plíšku z propojky velké.[/QUOTE]

Řekl bych, že zrovna informace o jumpru na SG discích kvůli 1,5 Gbps SATA není jedna z nejznámějších a nejpoužívanějších věcí, které by měl člověk otevírající PC vědět. A ač už jsem počítačů složil hafo (jen kdysi ještě za brigády v jedné místní firmě jsem jich během 1 týdne složil asi 150), malá propojka není součástí mého "vybavení", nicméně nikdy nebyl problém "vyzkratovat" dva sousední piny jiným způsobem (není problém provizorně s použitím šroubováku, či jiného kovového nářadí...).

A pokud jde o 2mm propojku, na gme.cz či ges.cz za 2 Kč.
maarkii (292)|16.6.2014 18:52
Bastlir: Psal jsem že HDD je vyměněn po reklamaci WD za tento SG, takže nevím kde bereš tu informaci že jsem si SG vybral atd.
VencaX: Propojit pin šroubovákem, kleštěmi je jaksi z principu k ničemu, neb se musí jednat ne o jen krátké vyzkratování(jako např. u BIOS na MB) ale klem-propojka tam musí být pořád. Vytáhl jsem z plastové jumpr tu kovovou část a smáčkl více k sobě a namáčkl na piny. HDD SG se načtl v BIOS poté okamžitě. Všem a zejména Robky díky.
bastlir (328)|18.6.2014 00:32
To VencaX: Tak ono se bežně do desktopu malé propojky HDD nedávaly. A ty snad nemáš pověstný pytlík se šroubky, propojkami (i malými)? Já jsem tedy nerad zaskočen něčím, co nemám u sebe. Ale to je každého věc.

To maarkii: A proč bych to neměl brát na vědomí? Snad právě proto. S tou propojkou jsi to vyřešil dobře.
VencaX (3686)|18.6.2014 10:59
Pytlík se šroubky a propojkami? Ne, mám zásuvku plnou náhradních dílů do PC, krabiček se šrouby atd. ale že by se mi tam válely 2mm propojky, to zrovna ne ;)